Marianne Vos wereldkampioene gravel na sprint-à-deux met Lotte Kopecky
foto: Cor Vos
zaterdag 5 oktober 2024 om 16:04

Marianne Vos wereldkampioene gravel na sprint-à-deux met Lotte Kopecky

Marianne Vos is de nieuwe wereldkampioene gravel. De 37-jarige renster, die eerder al tal van wereldtitels bemachtigde op de weg, in het veld en op de baan, was in Leuven te snel voor Lotte Kopecky in een sprint-à-deux. De derde plaats ging naar Lorena Wiebes, terwijl Puck Pieterse beslag legde op plek vier.

Lotte Kopecky, Silvia Persico, Puck Pieterse, Marianne Vos, Fem van Empel, Lorena Wiebes… Het deelnemersveld van het WK Gravel voor vrouwen was om de duimen en vingers bij af te likken. Wie van deze kleppers de regenboogtrui in ontvangst zou mogen nemen, wisten we na 135 koers kilometer. De start was in Halle, de finish in Leuven.

Favorieten roeren zich vroeg
Al snel na het vertrek vanuit Halle ontstond er een kopgroep van elf. Daarbij de eerdergenoemde Kopecky, Pieterse, Vos en Wiebes, maar ook Lucinda Brand, Emma Norsgaard, Marie Schreiber, Christine Majerus, Romy Kasper, Letizia Borghesi en Soraya Paladin. Van Empel had de slag gemist, net als onder meer Shirin van Anrooij en Riejanne Markus. Zij konden later echter terugkeren in het wat stilgevallen peloton, dat weer aangroeide tot zo’n veertig rensters. Outsider Tiffany Cromwell was op dat moment al wel gelost.

Kopecky, Pieterse en Van Empel voor de start – foto: Cor Vos

Op ongeveer zeventig kilometer van de streep ontstond er een kopgroep van vier. Terwijl Van Empel na een lekke band veel terrein verloor, wist de eveneens lekgereden Wiebes zich in de kopgroep te fietsen. Ze zat daar samen met Soraya Paladin, Lotte Kopecky en Marianne Vos. Niet veel later gingen die laatste twee, Kopecky en Vos, er samen vandoor. Wiebes probeerde in haar eentje nog terug te komen, maar viel uiteindelijk terug in een groepje met haar landgenote Pieterse, Soraya Paladin (Italië), Nicole Frain (Australië) en Romy Kasper (Duitsland).

Duel tussen Vos en Kopecky
De vijf achtervolgsters verloren alsmaar meer terrein op Vos en Kopecky, die aanvankelijk goed samenwerkten. Het superduo had met nog dertig kilometer te gaan al bijna drie minuten op het kwintet. In deze fase reed Vos even niet mee met Kopecky. De Belgische keek niet op of om en bleef stoïcijns doorbeuken. Later kwam Vos toch weer helpen, maar na enkele beurten besloot ze haar concurrente aan te vallen. Het kleine gaatje dat ze sloeg werd echter al snel weer gedicht door Kopecky.

Lorena Wiebes – foto: Cor Vos

In de achterhoede waren er ondertussen ook ontwikkelingen. Eerst ging Frain overboord, daarna loste Paladin. Wiebes reed vervolgens ook even weg van Pieterse en Kasper, maar laatstgenoemde dichtte de bres weer. Zij waren al bezig met het brons, want Kopecky en Vos reden inmiddels vier minuten voor hen. Vos nam zo af en toe nog wel over van Kopecky, maar probeerde toch ook vooral te sparen. Aanvallen zagen we niet meer voor het binnenrijden van Leuven.

Sprint-à-deux
In de stad zelf kwam daar verandering in. Vos versnelde op de Ramberg – de laatste, korte helling op het parcours -, maar kreeg Kopecky er niet af. De Belgische nam daarna de kop en gaf die niet meer af tot de laatste rechte lijn. Het zou een sprint-à-deux worden. In die sprint ging Vos als eerste aan. Ze sloeg een gaatje met Kopecky, die de strijd nog wel aanging, maar uiteindelijk haar hoofd moest buigen. Zo veroverde Vos de wereldtitel. Het zilver was voor Kopecky.

Achter de twee hoofdrolspelers reed Wiebes naar het brons. Zij had in de ultieme finale Pieterse en Kasper achtergelaten. Pieterse werd vierde, Kasper vijfde.

RIDE Magazine
40 Reacties
05-10-2024 16:07
Tja, als Vollering het Vos gegund had, had het zomaar haar 2e wereldtitel binnen een week geweest kunnen zijn!
    05-10-2024 16:48
    Nee. Want toen werd er op het scherpst van de snede gereden. Hier niet, Heel veel reden hier met de instelling zoals profs een natour criterium rijden. Dat Vos deze regenboogtrui kan toevoegen aan haar palmares is heel mooi want ze is en blijft met groot verschil t.o.v. anderen de vaandeldraagster van het internationale vrouwen wielrennen.
    05-10-2024 17:46
    @Arie als Vollering niet dat gat op het groepje met Vos en Markus dichtrijdt had ik het nog wel eens willen zien.
    05-10-2024 17:57
    Niet dat ik ze het niet zou gunnen, maar er was vorige week echt bijna geen scenario waarin Vos wereldkampioen ging geworden zijn. Ze was gewoon net niet goed genoeg bergop.
    In de ontsnapping van 4 was die australische gewoon de beste bergop (ze was ook enigste die in kopgroep kon blijven) en die ging echt niet de sprint afwachten.
    En op het moment dat iedereen samen zit ging er wel iemand aanvallen mocht Vollering het tempo laag houden om Vos te sparen. En bv die aanval van Longo Borghini op het einde ging Vos nooit kunnen volgen hebben.
    05-10-2024 18:46
    @Massimo. Natuurlijk was er vorige week wel een scenario waarin Vos had kunnen winnen. Als Vollering in dienst van Vos had gereden dan had ze iedereen kunnen terughalen. Vollering had de kaart Vos kunnen spelen en niet op kop kunnen komen. Had ze zelf ook veel meer kans gehad, mocht Vos niet kunnen terugkomen.
    05-10-2024 20:03
    @Massimo: dan kun je inderdaad maar beter het gat op je landgenoot dicht rijden en de sprint aantrekken voor Kopecky
05-10-2024 16:08
Tsja. Wat moet je nog over Vos zeggen, gewoon by far de allergrootste.
    05-10-2024 17:01
    Toch werd ze hier op deze site een paar jaar geleden al afgeschreven. Naar haar 2e plaats in Parijs, Het tijdperk Vos is nu aangebroken ze wordt overvleugeld. Daarna won ze nog tal van wedstrijden en vele leiders truien. Een Vos verliest nooit zijn streken.
    05-10-2024 17:30
    Haast ongezien om een 37 jarige renster zoals Marianne, met pure klasse, stijl en lef te
    zien strijden tegen een 28 jarige wereldkampioene.....en het met zoveel power te zien afmaken.
05-10-2024 16:37
Opvallend de gravel wegen zien er beter uit dan de gewone wegen in dat land.
    05-10-2024 16:51
    En daar mogen de buitenlanders binnenkort flink voor gaan betalen om over te rijden.
    Als de plannend doorgaan.
    05-10-2024 16:53
    Mijn idee! Als dit gravel is, mogen ze mijn portie aan fikkie geven,,,!
    05-10-2024 16:56
    Ik betaal als Nederlander graag mee om kenmerkend Belgische cultureel erfgoed in ere te houden.
    05-10-2024 17:04
    De Schelde gewoon blokkeren dan.
    05-10-2024 17:50
    Bij gravelen ga je toch wegdromen van eeuwig golvende zandpaden, verre horizonten in een wijdse natuur… het WK echter kiest voor steegjes door achterbuurten, de stoep van een lelijke ringweg en een stadspark(je) als decor. FC én UCI moeten ver weg blijven van de scene..
05-10-2024 16:23
En daar zie je het, als Vollering niet zo egoïstisch gekoerst had, was Marianne Vos 2x wereldkampioen geweest binnen 1 week.

Geweldige overwinning voor Vos.
05-10-2024 16:34
Dit bewijst weer eens dat Remi Vollering Vos de WK weg winst door de neus heeft geboord.
05-10-2024 16:09
GOAT
    05-10-2024 18:07
    Volstrekt eens in deze!
05-10-2024 16:05
Vos = boss
05-10-2024 17:02
Mooie winnares. Maar als kijksport heeft het me niet kunnen boeien. Want laten we eerlijk zijn, waar hebben we vandaag naar gekeken?

Mountainbiken en veldrijden hebben prachtige technische passages, waar je zelfs van kunt genieten als de beste 3 minuten voor de rest uit rijdt. En op de weg heb je te maken met tactiek, kop over kop ronddraaien, etc.

Dit was eigenlijk niks van dat alles. Afgezien van de laatste 2 km.
05-10-2024 17:09
Dit is een ongunstige koerssituatie voor Vollering
05-10-2024 16:07
NPO = weer afwezig
    05-10-2024 16:11
    @speedline
    Livestream op nos.nl gemist?
    05-10-2024 16:11
    Ik zie weinig noodzaak in dat ze dit hadden hoeven uitzenden. Alleen Han met z’n microfoon is ook prima.
    05-10-2024 16:38
    Gelukkig maar, alleen via .nl
    05-10-2024 16:53
    Ahaa daar heb ik niet aangedacht. Ben van de tv generatie hahaha. Ik heb nu maar op de belg gekeken.
    05-10-2024 17:21
    Alleen stream, helaas. Kan nu niks terugkijken.
05-10-2024 16:09
Gunfactor >> Funfactor
05-10-2024 16:42
Mooie overwinning weer van Vos, mooie 2de Kopecky en 3+4 Wiebes en groot talent Puck Pieterse geweldig voor het NL wielrennen
05-10-2024 16:39
Lekker via de staats Belg 1 gekeken, zonder geluid. Prima hoor.
    05-10-2024 17:03
    Juist andersom: af en toe beeld op VRT1 opgezet want het was niet om aan te zien. Wel commentaar van Ine Bijen en Ruben VanGucht contstant op gehad. Aangenaam om naar te luisteren
05-10-2024 17:23
Vos staat er gewoon weer op een kampioenschap. Volgende keer bij WK op de weg ook kopvrouw maken als de vorm goed is. Ze verdiend het en weet wel hoe je moet winnen.
05-10-2024 19:11
Vos was vorige week ook wereldkampioen geworden of Markus. Maar ja, Vollering vond het nodig om dat te verkloten. Evenals is Leuven het te verrekken om de sprint aan te trekken. De klasse spat er van af bij Vos. Zowel binnen als buiten de koers. Nu had ze vandaag wel het geluk natuurlijk dat Kopecky altijd rijdt en toch wel last had van haar rug.
    06-10-2024 10:36
    Staat Vollering nu al de lijst van de most wanted personen in Nederland? Tjonge jonge, wat een geouwehoer nog steeds...
05-10-2024 16:29
Dat lijkt me ook wat hoor voor Vos. Overal waar je komt wordt het Wilhelmus ingezet :D
05-10-2024 20:06
Waarom ook niet. Wat een klasse.
05-10-2024 18:14
Wat een onzin.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine