Lucinda Brand verslaat Puck Pieterse in Wereldbeker Hulst
Lucinda Brand heeft de Wereldbeker veldrijden in Hulst naar haar hand gezet. De wereldkampioene van Baloise Trek Lions sloeg haar slag in de laatste twee rondes. Een ijzersterke Puck Pieterse domineerde lange tijd de race, maar moest uiteindelijk genoegen nemen met de tweede plaats. Annemarie Worst werd derde.
De kopstart was voor Marianne Vos, die in Hulst haar eerste cross van het jaar reed. Ook Fem van Empel, Puck Pieterse en Shirin van Anrooij begonnen sterk. Blanka Kata Vas, Annemarie Worst en wereldkampioene Lucinda Brand moesten in de achtervolging in de technische omloop met de nodige steile hellingen.

Puck Pieterse – foto: Cor Vos
Pieterse nam halverwege de eerste ronde het commando over aan kop. De leidster in het U23-klassement van de Wereldbeker kende een parcours op haar maat en was goed op dreef. Na twee rondes had ze een voorsprong van veertien seconden op Vas, een voorgift die ze knap wist vast te houden.
Brand en Vas sluiten aan bij Pieterse
Denise Betsema (zij miste haar pedaal bij de start en was daardoor slecht weg, red.) en Marianne Vos konden geen vuist maken. Zij reden rond plek zeven, op een halve minuut van de leidster. Achter Pieterse was het Brand die zich op wist te werken naar de tweede plaats, al was Vas ook bij de pinken. In de vierde ronde (van de zes) wisten Brand en Vas het gat met Pieterse echter te verkleinen tot acht seconden.

Lucinda Brand – foto: Cor Vos
De achtervolgers hadden met Pieterse een prooi om op te jagen en in de voorlaatste ronde was de aansluiting daar. Pieterse, Brand, Vas, Worst en ook Van Empel volgden binnen enkele seconden van elkaar op het parcours in het historische centrum van Hulst. Bij het ingaan van de laatste ronde ging Brand op en meteen ook over Pieterse heen.
Nieuwe zege voor Lucinda Brand
De jonge renster van Alpecin-Fenix gaf zich niet gewonnen, maar was niet meer in staat om het gat nog te dichten. Langzaam groeide de voorsprong van de kopvrouw van Baloise Trek Lions richting de tien seconden. Ze wist daardoor haar eerste deelname in Hulst meteen te winnen. Pieterse moest in de slotfase ook nog de opkomende Worst achter zich houden, maar dat lukte haar. Vas werd daarachter vierde en Van Empel (die schoenproblemen kende in de finale, red.) vijfde.
Wereldbeker Hulst 2022
Uitslag vrouwen
1. Lucinda Brand
2. Puck Pieterse
3. Annemarie Worst
4. Blanka Kata Vas
5. Fem van Empel
6. Marianne Vos
7. Denise Betsema
8. Shirin van Anrooij
9. Inge van der Heijden
10. Alicia Franck
Verder een hele dikke pluim voor het parcours. Wat een pareltje, echt uniek. De meest technische omloop die er is denk? Echt een aanwinst
Maar om dit dan 20x te doen en er nog 1000 bochten in te leggen is dan persoonlijk weer te veel van het goeie.
Maar het leuke van cyclocross is dat elk parcours een meerwaarde is. Is het puur baggeren (Dendermonde), sneeuw of zand (Koksijde), klimkoersen (Namen,Koppenberg) of technische dingen zoals dit (en Zolder)
Dan heb ik het niet over de youngsters zoals Pieterse, Van Empel, Vas en co, maar over Betsema en Worst. En eigenlijk ook Alvarado, want die reed gisteren in een superdag rond op een Alvarado-parcours waar ze altijd goed is en ze won daar uiteindelijk ook niet.
Uiteraard hebben die hun niche-omlopen waar het wel mogelijk blijft, maar in drie kwart van de crossen zijn ze in principe kansloos tegen deze Brand.
Wat Vas betreft: Steven heeft volledig gelijk dat het dom is om op lange stroken de leiding te nemen. Hier faalt Boom volledig in zijn coaching. Maar op de rest van het parcours pakte Vas telkens brutaal de leiding en dat was zoals het op dit parcours hoort.
Overigens heb ik van zowel Mettepenningen als Boom geen hoge pet op qua coaching.
En hetzelfde is misschien van toepassing voor Betsema. Makkelijk zeggen om niet te rijden met Brand in het wiel, maar wil je dan ook de rest laten terugkeren terwijl je zelf daarmee eigenlijk minder kans maakt op de winst?
Neemt niet weg dat ze het gewoon eens een keer moeten proberen, om te zien of ze Brand uit haar kot kunnen lokken. Persoonlijk denk ik dat ze gisteren zeker uit haar kot was gekomen, maar vandaag misschien ook best een ander had laten winnen zolang ze maar goede zaken zou doen voor het klassement.
Vraag me af wat zo iemand kan bijbrengen aan jongeren.
Een goed paard is nog geen goede ruiter. Soms zijn de sporters die zichzelf de hoogste standaarden oplegden qua training en prestaties gewoon hele slechte coaches, omdat ze nooit zullen leren/accepteren dat er anderen zijn die deze drive missen.
Ik ben het eens met jouw opmerkingen over de carriere van de renner Lars Boom. Maar ik kan in ieder geval nog niet oordelen of hij daarom ook een waardeloze coach is. Vraag anders even hoe blij ze waren bij Qhubeka toen Riis daar vertrok. En van Riis kun je veel zeggen, maar die ging letterlijk tot het uiterste om te presteren....
In het veld is gebleken dat een type Nys als coach hebben toch een kleine meerwaarde
had voor Brand. Als je heel nauwlettend volgt, dan zie je een kleine verbetering in haar resultaten de voorbije jaren. Zeer, zeer klein (wereldtitel, alle klassementen, 3x zoveel zeges), maar het is er wel.
Volledig mee eens. Maar hoe zit het met de coaching van de andere toppers uit die tijd? Hoe schat jij die in (Declerq, Groenendaal, Wellens, Albert, De Knegt etc)
Koos voor Sweeck omdat die echt achteruit aan het boeren is, dat vind ik bij Michael niet het geval. Die buffelt flink mee maar Laurens is nu nog steeds aan het eren op de Belgische titel van twee jaar terug. Shirin rijdt goed overigens na veel blessureleed maar Fem en Puck vind ik nu al constanter en wat voor mij ook telt is dat ze in de pikorde zo ver achter Lucinda staat dat je moet oppassen niet het kind van de rekening te worden.
Soms kan een topper voor je je eigen ontwikkeling wat in de weg zitten, maar goed dat is ook maar een bespiegeling van mij en geen feit.
Maar diezelfde chemie zie ik minder terug bij Aerts of VdHaar. Zelfde coach, andere band zo lijkt het. Maar wie weet ook gewoon andere behoeftes die minder goed in te vullen zijn door de coach Nys. Die hoef je misschien niet te wijzen op de juiste lijn, maar bij te sturen op een ander vlak.
En bij Sweeck vraag ik me af of de coach hem wel "raakt". Het is allemaal gelaten, alsof het hem niet uit maakt of hij 4 e of 9e wordt...