Lotte Kopecky sprint naar de zege in Ronde van Vlaanderen en grijpt record
Lotte Kopecky is de winnares van de Ronde van Vlaanderen 2025 geworden. Na een koers van bijna 170 kilometer bleek de wereldkampioene aan de finish in Oudenaarde de beste van een kopgroep van vier, die was weggereden op de laatste beklimming van de Oude Kwaremont. Voor Kopecky is het haar derde zege in de Ronde, waardoor ze nu alleen recordhouder is. Pauline Ferrand-Prévot en Liane Lippert mochten mee het podium op.
Het peloton bij de vrouwen stond een Ronde van Vlaanderen van 168,9 kilometer te wachten, met een identieke finale als die bij de mannen. In de laatste 50 kilometer moest het gebeuren, met achtereenvolgens de Koppenberg, drie kasseistroken, de Taaienberg, de Oude Kruisberg/Hotond, de Oude Kwaremont en de Paterberg. Daarna volgden nog 13 vlakke kilometers richting Oudenaarde.
Laatste winnaars Ronde van Vlaanderen
Er werden vroeg in de wedstrijd al wat valpartijen gemeld, Puck Pieterse was de grootste naam die betrokken was, maar zij kon snel terugkeren. Te midden van die onrust reed een kopgroep van zeven weg: Britt de Grave (DD Group), Nicole Steigenga (AG Insurance-Soudal), Franziska Brauße (Ceratizit), Romy Kasper (Human Powered Health), April Tacey (Coop-Repsol), Alison Avoine (St Michel) en Aoife O’Brien (DAS Hutchinson). Zij kregen een voorsprong van zeven minuten.
In het peloton werd daarna een valpartij gemeld van favoriete Elisa Longo Borghini. Zij probeerde het nog wel, maar moest even later opgeven. In de finale ontbrak dus een belangrijke pion namens het team van UAE Team ADQ. Bij het begin van die finale bleek Nicole Steigenga de beste van de vroege vlucht. Zij overleefde solo de Koppenberg, maar werd vlak voor de Taaienberg toch gegrepen.
Grote elitegroep begint aan de finale met Kwaremont en Paterberg
In het peloton was er even wat pech bij Marianne Vos, die de slag miste na de Koppenberg, maar zij keerde terug toen het even stilviel. Een groot peloton begon op die manier aan de laatste 40 kilometer. Mischa Bredewold en Lauretta Hanson anticipeerden en pakten een kleine halve minuut, maar die verdween op de Oude Kruisberg. Daar reed Liane Lippert in een streep naar het duo toe, maar een elitegroep met onder meer Lotte Kopecky, Puck Pieterse en Pauline Ferrand-Prévot zat niet ver.

foto: Cor Vos
Onder meer Lorena Wiebes en Cecilie Uttrup Ludwig haakten in die fase af bij de flinke favorietengroep. Daar viel het niet stil, vooral door de aanvalslust van Lidl-Trek en Canyon-SRAM. SD Worx-Protime had Bredewold en Anna van der Breggen nog mee in dienst van Kopecky, waardoor de doel lang bij elkaar bleef. Het kwam daardoor aan op de laatste keer Oude Kwaremont en Paterberg.
Viertal met Kopecky en Ferrand-Prévot maakt zich los
Daar was het Ferrand-Prévot die aan de boom schudde. Zij werd gevolgd door Lippert en Kopecky, waarna er al scheurtjes ontstonden. Alleen Kasia Niewiadoma kon nog de sprong maken, wat zorgde voor vier koplopers op de top. Daarachter ging het voor Van der Breggen en een gehavende Pieterse te hard, maar zij konden nog wel mee in een groepje met Bredewold, Ellen van Dijk, Anna Henderson, Marlen Reusser, Letizia Borghesi, Elise Chabbey en Kimberly Le Court.

foto: Cor Vos
Op de laatste keer Paterberg werd op het scherpst van de snede gekoerst, maar niemand stak er echt bovenuit. Kopecky, Ferrand-Prévot, Lippert en Niewiadoma gingen zo samen op weg naar Oudenaarde. In de achtergrond was de samenwerking niet optimaal, waardoor het viertal aan kop ruim 20 seconden voorsprong kreeg. Daar waren alle ogen natuurlijk op Kopecky gericht. Gingen de andere drie haar zomaar naar de finish brengen?
Lotte Kopecky toont haar spierballen
Daar leek het wel op, want Niewiadoma, Lippert en Ferrand-Prévot draaiden ‘gewoon’ rond met de wereldkampioene. De voorsprong liep op tot boven de 40 seconden, waardoor de winnares vooraan gezocht moest worden. Tot in de laatste kilometer bleef de boel ronddraaien. Kopecky werd daarin wel de kop opgedrongen, waarna ze simpel reageerde op een demarrage van Niewiadoma.
Het kwam aan op een sprint van 200 meter, die met overmacht gewonnen werd door Kopecky, voor Ferrand-Prévot en Lippert. Ze toonde op de finish dan ook haar spierballen en werd de vierde wereldkampioene die de Ronde bij de vrouwen wist te winnen, na Judith Arndt (2005), Marianne Vos (2013) en Lizzie Deignan (2016). De vijfde plaats was voor Kimberly Le Court, voor Van Dijk en Pieterse waren er plekken verderop in de top-10 weggelegd.

foto: Cor Vos
Heb jij RIDE Magazine al besteld?

En dan die "stuurlui-opmerkingen"; iedereen heeft kunnen zien wat ie ziet. Zelfs vanaf de fiets in de kopgroep bij Kopecky had je dit moeten zien.
Ik hoop dat de interviewers snel eens wat vragen gaan stellen aan de ploegleiders (ploeglijers) in kwestie.
Ik geef deze cursus alleen aan vrouwen.
Als je niet beter kunt draai je gewoon niet mee. Dan haal je ook gewoon podium.
Volgens mij moet wel de volgorde omgedraaid worden…………………………………..
Echt, de ploegleiders moeten zich kapot schamen. En de hoofden van de rensters zijn behoorlijk leeg. WAT EEN VERTONING!!!!
is altijd en overal bij de 5 beste in koers en eindigt bijna altijd en overal tussen plek 6 en 10 omdat het licht uitgaat in de laatste 15 kilometer
Zou je dat ook gezegd hebben als we iets zouden schrijven in de trend van "kijk die frele pogacar tussen Ganna, Pedersen, VdP en Van Aert"?
Ik zie hier echt geen kwaad in.
Maar dit was gewoon super dom. Lotte had controle omdat niemand het haar moeilijk maakt.
- de ploegleiders bij de dames zijn dom
- de rensters hebben geen tactisch inzicht
- SDWorx is sterk
- niemand legt SDWorx iets in de weg
- dit was geen reclame voor het dameswielrennen.
Movistar; die hadden moeten snappen dat SD vooral reageerde op Trek, en dat ze echt wel wat kansjes hadden om weg te komen. En dan die laatste 10 km... wat een aanfluiting
Nee, geen goed woord voor over.