Leo van Vliet neemt bijna afscheid van Amstel Gold Race en blikt terug op hoogte- en dieptepunten
Leo van Vliet neemt na 2026 afscheid van de Amstel Gold Race. De koersdirecteur zit al dertig jaar op zijn post en moest in de afgelopen drie decennia crisis op crisis bezweren, maar kende ook enorme hoogtepunten met ‘zijn’ Amstel Gold Race. In gesprek met de Telegraaf blikt de 69-jarige Nederlander terug.
Van Vliet kreeg tijdens zijn periode als koerdirecteur te maken met liefst vijf grote crises. We sommen op: de mond-en-klauwzeercrisis (2001), de IJslandse vulkaanuitbarsting (2010), de coronapandemie (2020), een conflict met de gemeente Vaals (2023) en politieperikelen (2025). Alleen in 2020 kon de AGR niet doorgaan, in de andere jaren wisten Van Vliet en zijn team de koers te ‘redden.’
Ook de afgelopen maanden was het dus even spannend met de NAVO-top, waardoor het er aanvankelijk naar uitzag dat Van Vliet geen politie beschikbaar zou hebben voor zijn wedstrijd. “Dat is toch niet uit te leggen, wanneer je een van de grootste sportevenementen van Nederland wilt organiseren?”, vertelt de Westlander nog altijd chagrijnig.
“Het zijn allemaal rotdingen die je moet tackelen, maar dan ben ik op mijn sterkst. Ik ken zoveel mensen en weet daardoor precies bij wie ik moet aankloppen om problemen op te lossen. Nu ook weer met de politie. Ik ben gaan rondbellen en praten. Er is geen probleem meer, we hebben ‘gewoon’ de politiemacht tot onze beschikking die we nodig hebben.”
Het hoogtepunt voor Van Vliet laat zich tot slot simpel raden. Dat was de zege van Mathieu van der Poel in 2019, toen de koersdirecteur tot tranen toe geroerd was. “Hij kon niet meer winnen, maar won toch. Op drie kilometer van de streep was het verschil met Julian Alaphilippe en Jakob Fuglsang nog meer dan een minuut. Mathieu reed een gat dicht waar je normaal gesproken vier knechten voor nodig hebt. Die beelden gingen de wereld over, want dat was echt legendarisch”, eindigt hij.
Reacties zijn gesloten.