Laurens ten Dam geeft ploeg één ding mee voor EK: “Zorg er eerst voor dat je kunt winnen”
foto: Raymond Kerckhoffs
Julian Dubbeld
vrijdag 3 oktober 2025 om 16:08

Laurens ten Dam geeft ploeg één ding mee voor EK: “Zorg er eerst voor dat je kunt winnen”

Interview Veel tijd om zich voor te bereiden op het EK op de weg, had Laurens ten Dam niet. Gelukkig is de bondscoach al eerder in de Ardèche geweest en kon hij de afgelopen dagen met de vrouwenploeg het parcours nog een keer verkennen. Zijn conclusie is simpel: “Het wordt loodzwaar. Dat wij hier gaan winnen, is zeker geen ABC’tje.”

Toch staat de druk er op bij bondscoach Ten Dam op het EK wielrennen. De afgelopen zes edities van het EK werden namelijk allemaal gewonnen door een Nederlandse. Na Amy Pieters in 2019, volgden Annemiek van Vleuten, Ellen van Dijk, Lorena Wiebes, Mischa Bredewold en weer Wiebes.

En dus moét het gebeuren zaterdag. “Ik heb ze wel verteld: jullie nemen verd*mme toch wel een trui mee uit Frankrijk”, vertelt de bondscoach aan WielerFlits. “Maar zo simpel is het niet. De tijden zijn veranderd in het wielrennen. Dat heeft Anna van der Breggen ook tegen me verteld. In jullie sterren staan er maar twee van ons tussen. Toch gaat iedereen naar ons kijken, zeker nu Pauline Ferrand-Prévot en Kim Le Court er niet bij zijn. Dat heb ik ze allemaal op het hart gedrukt.”

Drukke dagen voor Ten Dam, WK-gangers waren nog dagen thuis
Voor Ten Dam zijn het weken van rennen en vliegen. Waar alle WK-vrouwen nog een aantal dagen in Nederland konden uitrusten, moest de bondscoach vanuit Rwanda meteen door naar Zuid-Frankrijk om de tijdritvrouwen bij te staan. Na de tijdrit sloten ook WK-gangers als Shirin van Anrooij, Pauliena Rooijakkers, Demi Vollering, Anna van der Breggen en Femke de Vries weer aan bij de ploeg. En dus is de voorbereidingstijd een krappe drie dagen.

Op donderdag kwamen de rensters aan, waarna op vrijdag het parcours werd verkend. In de avond staat er een finalemeeting op het programma. “Ik heb wel iets minder de tijd dan in Rwanda, hé”, gaat Ten Dam verder. “Tactisch gezien wil ik er nog niet teveel over kwijt, maar het wordt loodzwaar.”

Vollering op het WK – foto: Cor Vos

Bredewold als troef, zorgen dat je kúnt winnen
“Toch heb ik bijvoorbeeld Mischa Bredewold meegenomen met het oog op een finale. We hebben op het beloften-WK gezien dat Blasi gelost kan worden, kan terugkomen en dan tóch kan winnen. Zo zou het ook met Mischa kunnen zijn, dat we op die manier altijd druk van achter kunnen houden. Dat als de favorieten hun poten stil houden, ze snel terug is.”

Over het stil houden van de benen had Ten Dam ook nog iets te zeggen. Kompaan Thomas Dekker had in de Live Slow Ride Fast-podcast namelijk gezegd dat het hem was opgevallen dat de topfavorieten in het vrouwenwielrennen elkaar niks gunnen, waardoor uiteindelijk niemand wint. Omdat niemand meer wil rijden. “Dat was mij ook opgevallen”, aldus de bondscoach. “Je ziet bij Remco Evenepoel, Tadej Pogacar, Wout van Aert en Mathieu van der Poel dat die er altijd eerst voor zorgen dat één van hun wint. Daarna vechten ze het onderling uit. Dat is ook zeker iets wat ik vrijdagavond nog aan ga stippen.”

Ten Dam heeft er tot slot vertrouwen in dat het gaat goed komen zaterdag. “Ja, de vibe is wel weer echt goed. Het draait zaterdag om resultaat, maar zoals ik al zei: het is echt geen ABC’tje”, eindigt hij.

RIDE Magazine

Om te reageren moet je ingelogd zijn.