Intermarché-Wanty wil geld zien van Visma | Lease a Bike
In de transferzaak van Louis Barré naar Visma | Lease a Bike ontbreekt nog één handtekening. Hoewel de Fransman volgens de UCI-regels vrij is om te vertrekken bij zijn huidige Waalse werkgever, wil Intermarché-Wanty een geldsom van Visma | Lease a Bike ontvangen. Dat is het laatste struikelblok om de overgang van Barré af te ronden, vertrouwen meerdere bronnen aan WielerFlits toe.
Na de transfer van Cian Uijtdebroeks moest Visma | Lease a Bike weer de markt op. Aanvankelijk was de Nederlandse ploeg klaar, maar het vertrek van de talentvolle Belg – naar Movistar – veranderde dat. Toen het team lucht kreeg van de beschikbaarheid van Barré, was de ploeg ergens verbaasd dat ze op dat moment in het seizoen nog een renner van zo’n kaliber konden aantrekken. Conform UCI-regels zijn renners van Intermarché-Wanty vrij om te vertrekken, omdat die ploeg geen aanvraag deed voor een WorldTour-licentie vanaf komend jaar.
Dat heeft alles te maken met de nakende fusie tussen de Belgische teams Lotto en Intermarché-Wanty. Bronnen rond de fusie geven aan dat het project onderschat is. Een van de struikelblokken is een miljoenentekort bij de Waalse formatie, schreef Het Nieuwsblad eerder deze maand. Mede daarom moeten beide ploegen zo veel mogelijk saneren. In sommige gevallen kost dat veel geld. Door het vangen van transfersommen hoopt Intermarché-Wanty extra inkomsten aan te boren om het verlies in te perken. Dit doen ze echter alleen voor renners die ze graag willen behouden in 2026.
Louis Barré is zo’n coureur die voorzien was om deel uit te gaan maken van de fusieploeg Lotto-Intermarché. Vanuit zijn huidige Waalse team houden ze die renners aan het contract. In het geval van de Fransman is dat nog een verbintenis tot het einde van 2026. Volgens de beleidsbepalers van Intermarché-Wanty vallen hun contracten namelijk onder het Belgische arbeidsrecht. Daarin schrijft de collectieve arbeidsovereenkomst nr. 32bis van 7 juni 1985 voor dat werknemers bij een overgang of fusie tussen twee werkgevers, dezelfde rechten – en dus hun contract – behouden.

foto: fotopersburo Cor Vos
Met twee maten meten
Volgens het Belgische arbeidsrecht kan in dat geval een wielerploeg dus van identiteit veranderen en blijft het contract van de vorige paying agent rechtsgeldig. De UCI-reglementen schrijven echter voor dat wanneer een ploeg geen licentie-aanvraag doet, renners vrij zijn om te vertrekken. Volgens meerdere bronnen probeert Intermarché-Wanty op basis van het arbeidsrecht nu geld uit de transfers te halen van renners die ze willen behouden. In het geval van Biniam Girmay is dat ook gebeurd, maar daarmee ging zijn nieuwe ploeg Israel-Premier Tech naar verluidt niet akkoord.
Visma | Lease a Bike en Barré zelf zijn een contract vanaf 1 januari 2026 overeengekomen. De laatste strohalm die de ploeg aan de onderhandelingstafel nog moet nemen, is het eventueel aftikken van een transfersom aan Intermarché-Wanty. Die ploeg betaalt aan de andere kant wél voor renners die ze willen lozen. Jongens die niet bij de fusieploeg kunnen blijven ondanks een lopend contract, betalen ze hun contract uit. Die renners – ongeacht of ze een nieuwe ploeg vinden – hebben daar volgens diezelfde collectieve arbeidsovereenkomst nr. 32bis namelijk recht op.
Intermarché-Wanty meet dus met twee maten: enerzijds forceren ze renners om te blijven of om geld voor hen te vangen, anderzijds betalen ze gretig contracten af van renners die ze niet willen meenemen naar de fusieploeg. Ingewijden laten aan ons weten dat dit voor sommige jongens het einde van hun carrière kan betekenen, als ze geen ploeg vinden. Zij krijgen dan weliswaar nog de restwaarde van hun contract uitbetaald, maar de kans is klein dat ze na een tussenjaar in 2027 wel weer aan de bak kunnen. Een lastig parket in wat toch al een hoofdpijndossier blijkt te zijn.
Bronnen rondom Intermarché-Wanty laten weten dat het laatste woord over de overgang van Barré – en ook die van Girmay, overigens – nog niet gezegd is. Wordt dus ongetwijfeld vervolgd.

Dan toch geen samenwerking tussen Girmay en Arnaud De Lie? – foto: fotopersburo Cor Vos
Heb jij RIDE Magazine al besteld?
Pauline Ferrand-Prévot staat met een groot interview in de RIDE Magazine Najaarsgids 2025! De kopvrouw van Visma | Lease a Bike verraste vriend en vijand door in haar comebackjaar meteen Parijs-Roubaix en de Tour de France Femmes te winnen. Frankrijk ligt daardoor aan haar voeten. Hoe kijkt ze zelf terug op de impact van haar Tourzege? Lees het verhaal nu in de nieuwe RIDE!
- wie moet vertrekken betalen ze hun contract uit volgens Belgisch arbeidsrecht
- wie ze willen houden maar zelf weg wil moet voor betaald worden volgens Belgisch arbeidsrecht
Vanuit het standpunt van de ploeg lijkt het oneerlijk dat ze moeten betalen voor de renners waar ze vanaf willen en niets krijgen voor de renners die ze willen houden.
Of ze zijn vrij, of ze zijn niet vrij.
Persoonlijk vind ik dat arbeidsrechts-argumnt wel wat apart. Want zou dat niet ook betekenen dat een wielrenner, zoals Barre, het recht heeft om zijn contract op te zeggen (zoals iedere werknemer) met inachneming van een redelijke opzegtermijn wat vaak 1-3 maanden is?
Maar zoals het nu opgeschreven staat in het stuk is vreemd want daarin zijn ze juist consistent.
Netjes misschien ja, maar het gaat hier om topsport hé. Het is geen liefdadigheidsorganisatie, ze willen vanzelfsprekend de best mogelijke ploeg samenstellen. Qua communicatie is er ontzettend veel misgelopen, en veel dingen (zoals telefoon krijgen van Adam Hansen ipv Bourlart, de CEO) zijn echt niet goed te praten, maar de betere renners aan hun contract houden of er (in lijn met het Belgisch recht) geld uit te krijgen en mindere renners op de bank houden zeg maar en eventueel uitbetalen, is niet onlogisch. Overigens helpt het die renners ook om aan een ander contract te geraken want zo zijn ze goedkoper voor nieuwe teams (loon kan eigenlijk betaald worden door Intermarché).
Trouwens lijkt door het vertrek van de betere renners van Intermarché het aantal werkloze renners (toch van degene die onder contract stonden) uiteindelijk wel te gaan meevallen.
Vergeet ook niet dat zonder fusie Intermarché waarschijnlijk toch zou verdwijnen, en dan zat er nog veel meer volk zonder werk.
Beetje tendentieus artikel. Als we het over twee maten en twee gewichten hebben valt op hoe poeslief er wordt omgegaan met Visma en de Rockets, hoe onverschillig er over Picnic wordt geschreven en hoe kritisch Lotto en de nieuwe fusieploeg bejegend worden. Vorig jaar al die eenzijdige verhalen over Heulot en Van de Wouwer, nu dit.
Toen ik hier al lang voor andere nieuwsmedia nieuwtjes ivm Visma en Tietema kon lezen kon ik dat nog ergens plaatsen, maar die tijd is ook al weer maanden gepasseerd.
Ik ben geen expert dus er zijn misschien gaatjes in de wet waar gebruik van gemaakt kan worden, maar in principe geldt in het Belgisch arbeidersrecht het principe van continuïteit van arbeidersovereenkomsten, dat betekent dat de bestaande overeenkomsten automatisch overgaan naar de nieuwe werkgever (dit is dus het tegenovergestelde van het UCI reglement). Nee, een werknemer kan niet gedwongen worden, maar hij/zij moet dan gewoon ontslag nemen, en dezelfde regelingen als bij een gewoon ontslag gelden dan. Bij een bepaald contract (hier het geval) wilt dat zeggen een compensatie betalen aan de werkgever, tenzij er specifieke clausules in het contract staan (niet het geval hier waarschijnlijk)
De UCI kan wel bepalen dat renners “vrij” zijn als een ploeg geen licentie aanvraagt, maar dat verandert niets aan de geldigheid van een arbeidscontract volgens Belgisch recht.
En gaan ze met dat geld dan renners als Paquot of Goossens betalen, die al mondeling een nieuw contract waren overeengekomen?
Paquot heeft niets getekend, dus zo makkelijk zal dat niet standhouden voor een rechtbank.
Ze kunnen simpelweg kiezen bij wie ze het doen of niet. Bij Thijssen zijn de geruchten dat Intermarché hem zelf niet wilt behouden en zelfs een deel van zijn salaris bij Alpecin zou betalen, andere renners onder contract moeten ze gewoon uitbetalen. Dus ja, ze houden zich aan de Belgische wet wat dat betreft.
Het is zo dat de UCI enkel de renners beschermd, maar uiteindelijk ook niets doet als die renners (zoals Cian) hun contract willen verbreken zonder toestemming van het team. Dat kan ook enkel door de Belgische wetgeving.