Hij leek kansloos, maar Quinn Simmons rondt indrukwekkende solo af in Ronde van Zwitserland
foto: Cor Vos
dinsdag 17 juni 2025 om 16:59

Hij leek kansloos, maar Quinn Simmons rondt indrukwekkende solo af in Ronde van Zwitserland

Quinn Simmons heeft nog maar eens laten zien dat hij ontzettend hard met de fiets kan rijden. De Amerikaans kampioen van Lidl-Trek maakte deel uit van een vroege vlucht, leek op een gegeven moment kansloos voor de overwinning, maar wist op imponerende wijze uit de greep te blijven van de groep der favorieten.

Na ritzeges van Romain Grégoire en Vincenzo Albanese leek ook de derde etappe van de Ronde van Zwitserland er een voor de springveren in het peloton. De renners kregen weer een kleine drieduizend hoogtemeters voor de wielen geschoven. Het meeste klimwerk volgde ook nog eens in de laatste zestig kilometer, al waren er slechts twee beklimmingen die meetelden voor het bergklassement.

Dit geeft echter een vertekend beeld, want na de passage door het plaatsje Will waren er nauwelijks meer rustmomenten. Het ging de hele tijd op en af, maar het venijn zat hem in de staart met de klim naar Knolhusen (5,2 km à 6%), de beklimming richting Büriswilen (2 km à 6,8%) en die naar Heiden (3,4 km à 5,3%), waar ook de finishstreep was getrokken.

Dinsdag 17 juni 2025, Tour de Suisse: Etappe 3 (195.6 km)
Profiel-afbeelding voor Etappe 3
Start:
12:05 ( Aarau)
Finish:
16:46 ( Heiden)

Kopgroep kleurt Belgisch
Op weg naar deze lastige finale ontstond al snel een kopgroep van zes renners, met daarbij twee Belgen. Mauri Vansevenant (Soudal Quick-Step) en Brent Van Moer (Lotto) kozen het ruime sop en kregen het gezelschap van Nans Peters (Decathlon AG2R), Samuele Battistella, Max Walker (beiden EF Education-EasyPost) en Amerikaans kampioen Quinn Simmons (Lidl-Trek). Het peloton liet begaan, maar de vluchters kregen niet veel voorsprong.

De vlucht van de dag – foto: Cor Vos

In het peloton besloten FDJ-SUEZ (de ploeg van leider Grégoire) en Tudor Pro Cycling het vuile werk op te knappen. Beide ploegen leken hun zinnen te hebben gezet op de ritzege en hielden het verschil binnen de perken. Over het peloton gesproken: in aanloop naar de eerste gecategoriseerde beklimming werd de koers opgeschrikt door een valpartij van Geraint Thomas.

De Brit – bezig aan zijn laatste maanden in het peloton – ging in een scherpe bocht onderuit, bleef lang op de grond zitten, maar stapte toch weer op zijn fiets. Thomas werd vervolgens opgewacht door drie ploeggenoten, maar terugkeren bleek nog niet zo eenvoudig. In het peloton had men de jacht op de overgebleven koplopers – Walker en Peters gingen al in een eerder stadium overboord – inmiddels geopend.

Simmons heeft nog wat in petto 
Het tempo ging zo met een ruk de hoogte in, waardoor de voorsprong met rasse schreden naar beneden ging in de vlakkere kilometers naar Knolhusen. Aan de voet van de ruim vijf kilometer lange beklimming bedroeg het verschil tussen de kopgroep en het peloton nog maar twintig seconden. Een hergroepering leek aanstaande, maar de rol van Simmons was nog niet uitgespeeld. De Amerikaan was duidelijk niet van plan om zich zonder slag of stoot gewonnen te geven.

De renner van Lidl-Trek moest daarvoor wel zijn duivels ontbinden. De voormalig wereldkampioen bij de junioren reed met veel zwier weg bij zijn medevluchters en begon aan een ambitieuze solo, maar wist zijn voorsprong wel weer uit te diepen. In het peloton besloot men immers wat gas terug te nemen en dit speelde Simmons in de kaart. Op de top van de klim, was het verschil weer opgelopen richting de driekwart minuut.

Marc Hirschi voert de forcing in het peloton – foto: Cor Vos

En weet solo af te ronden
Was Simmons dan toch op weg naar een bijzonder knappe zege? Dan moest de eenzame koploper nog wel de klim richting Büriswilen zien te overleven. Op deze helling (2 km à 6,8%) probeerden Jan Christen en Juan Pedro López de oversteek te maken naar Simmons, maar deze aanvalspogingen werden al snel weer in de kiem gesmoord. Simmons trok zich er weinig van aan, zat duidelijk nog niet door zijn beste krachten heen en hield bijzonder knap stand.

Wat heet, aan de voet van de ruim drie kilometer lange slotklim (aan een gemiddelde van 5,3%) bedroeg zijn voorsprong nog altijd een halve minuut op landgenoot Neilson Powless, die op zijn beurt weer was weggereden uit het inmiddels flink uitgedunde peloton, dat tegen een achterstand aankeek van bijna vijftig seconden. Deze kloof bleek niet meer te overbruggen en zo mocht Simmons na een imponerende raid de handen in de lucht steken.

De sprint voor plaats twee werd gewonnen door João Almeida – die zo nog zes bonificatieseconden wist te sprokkelen – voor Oscar Onley en Grégoire. De Fransman greep dus net naast de boni’s, maar gaat nog wel ruimschoots aan de leiding in het algemeen klassement.

Simmons viert zijn zege in Heiden – foto: Cor Vos

De nog altijd maar 24-jarige Simmons boekte in Heiden zijn derde zege van het seizoen. Eerder dit jaar won hij al een etappe in de Ronde van Catalonië en goed drie weken geleden kroonde hij zich andermaal tot Amerikaans kampioen.

Shirt for OIC AK

Heb jij RIDE Magazine al besteld?

In de RIDE Magazine Najaarsgids 2025 lees je een uitgebreid interview met Jonathan Milan! De sprinter van Lidl-Trek veroverde niet alleen de groene trui in de Tour de France, ook veroverde hij de harten van Italië. Wie is de 'Reus van de Sprint' die dit jaar zijn status als topsprinter bevestigde? Lees het verhaal nu in de nieuwe RIDE!
RIDE Magazine
36 Reacties
17-06-2025 17:07
De inmiddels welbekende los-zand-strategie van UAD bezorgt Quinn de overwinning. Sterk gereden van de Amerikaanse Kampioen, dat zeker.
    17-06-2025 17:34
    Zelfde ploegleiders als in de Giro?

    Pogi doet niet mee. Als de wedstrijd afgelopen is, wijzen we de kopman aan.

    Almeida gaat nog wel flink opschuiven in het klassement. En ook niet kansloos voor de eindwinst. Knechten voor Grosschartner gaat ie sowieso niet doen.
    17-06-2025 18:10
    Door het geruzie staat de ploeg op springen las ik ..
17-06-2025 17:02
Wow, als hij zn dag heeft is het echt een wereldtopper. Benieuwd of hij nog een stap kan zetten om iets constanter te worden. Nog altijd pas 24.
    Mooi stukje scorebord reaguren. Iedere serieuze prof die hier 30 seconden voor had gereden had gewonnen. Als er in dit soort wedstrijden eenmaal iemand weg is wordt die eigenlijk nooit meer terug gepakt, Simmons is een goed talent maar op geen enkele dag een wereldtopper.
    17-06-2025 18:17
    Het is per definitie al geen scorebord scoren als je de wedstrijd hebt gezien. De anderen vluchters, wat toch ook geen koekenbakkers waren, werden kansloos ingerekend. Het was geen aanvalspoging 10 km voor de meet naar hij reed al 200 km vooruit.

    Ook Powless die de hele dag rustig in het peloton heeft kunnen fietsen kwam geen seconde dichter. Dat is toch ook geen koekenbakker volgens mij.

    Dit jaar in Catelonie was die ook al erg sterk net als op het WK. Nu in Romandië lijkt die weer een hoger niveau te hebben aangetikt. Het is mog zeker geen wereldtopper, maar op enkele dagen zie je wel die potentie.
17-06-2025 17:11
Ik zal het nooit snappen, eerst rijden om de voorsprong van de vluchter(s) terug te brengen en dan met nog een paar kilometers te gaan naar elkaar zitten kijken en de voorsprong opnieuw laten uitlopen zodat de overwinning weg is. In zo'n grote groep moeten er toch nog renners gezeten hebben die op kop konden rijden, dat moesten er maar 2 à 3 zijn. Sterke prestatie wel van Simmons, maar soms is koers kijken best frustrerend.
    17-06-2025 17:18
    Frustrerend is dat toch niet? Enkel voor de tweede misschien, maar aangezien die van UAE is, is dat net mooi meegenomen.
    17-06-2025 19:13
    @melkzuur hier even een vlab fanboy reactie. Waarom toch altijd maar anti supporteren:-)
    17-06-2025 19:25
    En toch moet Antoinnetje VLAB er weer bij halen. Die smiley moet laten denken dat het niet serieus bedoeld is, maar de goede lezer weet wel beter.
    17-06-2025 19:45
    @Sjonge jonge: omgekeerde wereld idd. Iedereen die niet zoals Antoin idolaat is van de Sloveense veelvraat moet wel een ontzettende VLab fan zijn. Over zwart-wif gesproken
    17-06-2025 22:18
    Opnieuw de vraag wat Christen (die zelf nog 6e wordt?) en Grossschartner gedaan hebben, maar ik heb het dan ook niet gezien
17-06-2025 18:13
Geweldig hoe het betweterig duo Jip & Jeroen bij ES, een 20 tal kandidaat-winnaars
aan het opnoemen waren en over Quin Simmons, tijdens diens solo, al lachend
vertelden dat ze hem max 3% kans gaven om deze etappe te winnen.

Heerlijk dat deze commentatoren achteraf voor schut staan door
deze straffe renner te downplayen.
    17-06-2025 19:01
    Ik heb niet gekeken, maar als ik hier zo'n beetje lees hoe de etappe is verlopen dan is 3% toch best reëel?
    17-06-2025 19:55
    3% was zelfs te veel. Alleen heeft het peloton vandaar bijzonder vreemd gereden. En dan met name UAE natuurlijk. Dus dit heeft niets met het al dan niet betweterig zijn te maken. Vandaag was gewoon een volstrekt onlogische rit, waarvan (bijna) niemand dit verloop had kunnen voorspellen. Nu ja, misschien 3 % van de wielervolgers :-)
    17-06-2025 20:04
    Ik heb het helaas ook niet gezien maar dat Jeroentje onzin liep te verkondigen geloof ik gelijk. Maar van Jip kan ik het me totaal niet voorstellen. Verwar je haar niet met Bobbie?
    17-06-2025 20:27
    Op dat moment was 3% meer dan elk ander weldenkend mens hem zou hebben gegeven. Ben jij zelf in dit geval niet de (achteraf) betweter, Badgio?
    17-06-2025 22:25
    Wat BADGIO verzwijgt is dat Jip nog relatief optimistisch was over de kansen van de vluchters.
17-06-2025 17:03
Er is iets bij UAE. Zowel zondag als vandaag niet max gereden voor Almeida.
    17-06-2025 17:25
    Herrie in de tent
    17-06-2025 19:16
    @just me alsof jij informatie zou hebben…
17-06-2025 17:01
Kapitein amerika
Voor iedereen die altijd roept dat koersen met weinig controle interessanter zijn: zie deze etappe. Iemand die eindeloos lang met 30 seconden voorsprong rond rijdt zonder dat er achter ook maar een seconde iets serieus gebeurt. Gebeurt vrijwel iedere keer weer en is bijna net zo boeiend als een sprintetappe.
    17-06-2025 18:23
    * vind jij

    Ik vond het best boeiend. Al had de regie alles toch wat fijner in beeld kunnen brengen
17-06-2025 17:06
Een volkomen verdiende zege, de dappere aanvaller wordt beloond!
17-06-2025 17:10
Dit was een etappe met twee gezichten. Aan de ene kant een beresterke Simmons die liet zien dat als je niet opgeeft, je altijd een kans hebt. Mooi om hem te zien strijden om het dan dik verdiend af te ronden.
Aan de andere kant een peloton dat onbegrijpelijk koerste. Als je de kopgroep op 12 seconden nadert dan mag er nooit een renner uit die kopgroep winnen. Geen enkele organisatie en alleen maar naar anderen kijken. Echt bizar.
    Ik vond dat altijd weer volkomen verbijsterend. Net als renners die reageren op iemand die achter een ontsnapte aan gaan, de achtervolger bijhalen en dan niet meerijden zodat ze allebei weer terug waaien in de groep en de koploper alleen maar verder weg is gereden. Klassieke achterlijkheid van wielrenners.
    17-06-2025 17:28
    @Alpaca het is eigenlijk simpel. Als je niet zelf het gat kunt dichten, en je kunt niet winnen in een groep, dan is je enige kans: meeliften. Als de lift dan stopt, is het jammer maar helaas. Het peloton zit vrij vol met doorgaans kansloze renners.
    Sjaak, maar je weet dat iedere renner meteen stopt als jij niet meerijdt. Dus het is totaal verspeelde moeite van die renner die eerder lijkt te rijden om iemand te laten verliezen. Wielrennen moet bijna goddelijk studiemateriaal zijn voor speltheoretici.
17-06-2025 17:20
Dat tenue, heerlijk!
    17-06-2025 17:31
    Yeeeeee-haaaaaa!!!! 'murica!!!!
    17-06-2025 18:06
    Eens, in een landschap waa rploegen de nationale truien steeds vaker minimaliseren is dit echt een verademing. Prachtig shirt.
17-06-2025 17:34
Als hier Pogacar de kopman was geweest in plaats van Almeida, dan had UAE het gat ongetwijfeld dichtgereden. Maar zowel Ringelsnor als Jan Christen denken waarschijnlijk (wellicht niet ten onrechte) dat ze zelf een goed resultaat hier kunnen rijden en hebben niet zo'n zin om voor Almeida te knechten.

(disclaimer: ik denk dat ze niet of niet heel overtuigend geknecht hebben, maar heb er niet de hele tijd op gelet)
17-06-2025 18:02
Er zijn echt veel van dit soort "onverklaarbare" voorbeelden, waar men achtervolgt tot op enkele seconden en dan laat lopen. Je zag het met Carapaz en Del Toro in achtervolging op Yates, komen op 10 seconden en laten plots lopen, Vingegaard in achtervolging op Pogacar komt op 4 seconden en kijkt dan om naar Lipowitz en laat lopen. Nu deze etappe. En zo zijn er al veel meer geweest, zeker ook wanneer aan de aankomst gerefereerd wordt naar een overleden dierbare.
Allemaal ogenschijnlijk onverklaarbaar. Maar durf je dan gewoon eens af te vragen in welke scenario('s) dit wel logisch en verklaarbaar zou zijn.
17-06-2025 21:07
Straf nummer van Simmons, op een bepaald hadden de vluchters minder dan een halve minuut en toch heeft het peloton hem nooit teruggepakt.

Verstrynge verdient nog een vermelding in het verslag. Ik weet niet of Vansevenant in de aanval is geweest, anders is hij hier wellicht verkeerdelijk genoemd in plaats van Verstrynge.
17-06-2025 23:16
Alleen Pogi heeft zo’n surplus dat je alles taktisch fout mag doen en dan nog wint. It is what it is, aldus Almeida aan de streep.

Reacties zijn gesloten.