Giro 2025: Richard Carapaz zet ronde op zijn kop, rampdag voor UAE Emirates XRG en Arensman
foto: Cor Vos
dinsdag 27 mei 2025 om 17:16

Giro 2025: Richard Carapaz zet ronde op zijn kop, rampdag voor UAE Emirates XRG en Arensman

De zestiende etappe van de Giro d’Italia heeft alle verwachtingen weten in te lossen. Van de favorieten voor de eindzege deed Richard Carapaz de beste zaken. De Ecuadoraan maakte indruk op de slotklim en reed Isaac Del Toro op flinke achterstand. De Mexicaan was voor het eerst echt kwetsbaar, wist de roze trui wel te behouden, maar ziet de concurrentie flink naderen. De ritzege ging naar Christian Scaroni, voor zijn ploegmaat Lorenzo Fortunato.

De slotweek begon meteen met een van de zwaarste etappe van deze Giro d’Italia 2025. Een bergrit met aankomst op San Valentino, voorafgegaan door drie zware cols, waaronder twee van de eerste categorie. Kortom: vandaag konden de klassementsrenners zich zeker niet schuilhouden. Met bijna vijfduizend hoogtemeters, was het dinsdag erop of eronder voor de mannen met ambities voor de eindzege.

De 203 kilometer lange etappe begon met een aanloop vals plat bergop, gevolgd door het echte klimwerk: eerst de Carbonare (13 km á 4%), gevolgd door drie beklimmingen van de eerste categorie met de Candriai (10 km à 7%), de bijzonder pittige Santa Barbara (12,7 km à 8,3%) en de San Valentino (18,2 km à 6,1%). Alle ingrediënten waren dus aanwezig voor vuurwerk tussen de klassementsrenners.

Kopgroep met Van Aert, Arensman komt ten val
De weergoden waren de renners de voorbije dagen nog gunstig gezind, maar de regen kwam dinsdag met bakken uit de hemel. De renners begonnen kortom in zeer slechte weersomstandigheden aan de loodzware etappe, maar dit weerhield de coureurs er niet van om er vol in te vliegen. In een zeer nerveuze openingsfase werd er slag om slinger gedemarreerd. Door de nervositeit werd het peloton al snel opgeschrikt door een valpartij met onder meer Thymen Arensman, maar de Nederlander kon zijn weg snel vervolgen.

Waar Arensman tegen de grond ging, koos Wout van Aert voor de aanval. De Belg was zo de aanstichter van een kopgroep van zeven: de renner van Visma | Lease a Bike kreeg namelijk het gezelschap van Darren Rafferty (EF Education-EasyPost), Lorenzo Germani (Groupama-FDJ), Joshua Tarling (INEOS Grenadiers), Jon Barrenetxea (Movistar), Josef Cerny (Soudal Quick-Step) en Xabier Mikel Azparren (Q36.5 Pro Cycling Team).

Wout van Aert op pad met zijn medevluchters – foto: Cor Vos

Opgave Tarling na vervelende crash
Deze vluchtgroep reed – ondanks de vele tegenreacties in het peloton – een voorsprong bijeen van driekwart minuut. Helaas viel Tarling niet veel later letterlijk weg uit deze groep. De jonge Britse hardrijder gleed onderuit op een rotonde en botste vol tegen de vangrail. De winnaar van de eerste tijdrit bleef vervolgens lang op het asfalt liggen en moest er zelfs de brui aan geven. Dit was niet alleen slecht nieuws voor Tarling en INEOS Grenadiers, maar ook voor de zes resterende aanvallers.

Zij moesten het in het vervolg doen zonder de PK’s van de tijdritspecialist, maar begonnen wel met een voorsprong van goed twee minuten aan de voet van de Carbonare-klim, de eerste scherprechter op de route naar San Valentino. Dat was niet op het peloton – dat inmiddels de handdoek had gegooid – maar wel op een achtervolgende groep van liefst achttien renners. Deze coureurs wisten op de flanken van de klim met succes de oversteek te maken.

Omvangrijke kopgroep krijgt de vrijheid
Van Aert en co kregen net voor de top gezelschap van de nodige sterke renners: Pello Bilbao (Bahrain-Victorious), David Gaudu (Groupama-FDJ), Lorenzo Fortunato, Fausto Masnada en Christian Scaroni (XDS Astana), Gijs Leemreize (Picnic PostNL), Dries De Bondt (Decathlon AG2R La Mondiale), Jefferson Alveiro Cepeda (Movistar) en Yannis Voisard (Tudor) waren de meest in het oog springende namen. De voorsprong van deze ruime kopgroep was inmiddels opgelopen tot zeven minuten.

Voor Fortunato kwam de aansluiting net op tijd, want de Italiaan kreeg zo nog de kans om de volle buit aan bergpunten te pakken en zo zijn positie in het bergklassement te verstevigen. Op de top van de tweede beklimming – die naar Candriai – werd hem tevens geen strobreed in de weg gelegd. In de afdaling van de eerste klim werd de kopgroep overigens opgeschrikt door een valpartij van Alessio Martinelli. De Italiaan ging op hoge snelheid onderuit, gleed meters naar beneden en moest worden afgevoerd naar het ziekenhuis.

Primoz Roglic knijpt na nieuwe val in de remmen
Dit was niet de enige opgave, want na ruim honderd kilometer moest ook Primoz Roglic in de remmen knijpen. De kopman van Red Bull-BORA-hansgrohe was in de beginfase nogmaals tegen de vlakte gegaan (samen met Richard Carapaz) en dit bleek de druppel voor de Sloveen, die op voorhand werd gezien als dé favoriet voor de eindoverwinning. Daar bleef het niet bij, want ook Egan Bernal maakte kennis met het Italiaanse asfalt, maar de Colombiaanse kampioen kon zijn tocht gelukkig wel voortzetten.

Terug naar de kop van de koers, waar nog altijd een bijzonder hoog tempo werd ontwikkeld richting de voet van de cruciale Santa Barbara-klim. Op deze col werd het kaf al snel van het koren gescheiden, aangezien Fortunato zich niet kon inhouden. De bergkoning trok al vroeg fel van leer en alleen Bilbao, Moniquet, Cepeda, Leemreize, Voisard en Scaroni konden hem volgen op weg naar de top. Deze renners gaven Fortunato echter wel vrije baan om (nog maar eens) de volle mep aan bergpunten op te strijken.

Bijltjesdag in het peloton: Ayuso en Arensman moeten lossen
Niet alleen in de kopgroep zagen we een serieuze schifting. Ook in de groep der favorieten was het inmiddels alle hens aan dek. De eerste grote naam die de rol moest lossen, was niemand minder dan Juan Ayuso. De nummer drie in het klassement kende een heuse jour sans op de Santa-Barbara-klim en zag zijn droom om de Giro te winnen uiteenspatten. Ook voor Thymen Arensman en zijn ploegmaat Bernal ging het te snel, maar de Colombiaan keerde op karakter weer terug.

Bernal wist zo toch zijn wagonnetje aan te haken bij een elitegroep met de volgende namen: roze trui Del Toro, zijn ploeggenoten Adam Yates en een beresterke Rafal Majka, Simon Yates, Carapaz, Derek Gee, Antonio Tiberi, Damiano Caruso en Einer Rubio. Deze kleppers waren de koplopers op de top van de Santa Barbara genaderd tot zo’n vier minuten. Twee nog niet genoemde klassementsrenners reden daar nog net voor: Michael Storer en Max Poole waren eerder in de aanval gegaan, op jacht naar tijdswinst en – wie weet – de ritzege.

foto: Cor Vos

Voisard begint als eerste aan slotklim, maar XDS Astana lacht het laatst
Dit tweetal werd in de afdaling van de Santa Barbara – op weg naar de slotklim – echter weer bij de lurven gegrepen, maar was de koplopers eenzelfde lot beschoren? Voisard had duidelijk andere plannen en reed in de afdaling weg van zijn medevluchters, waardoor de Zwitser met voorsprong begon aan de 18,2 kilometer lange slotklim. Bij de achtervolgers leek de fut er een beetje uit, maar Scaroni, Fortunato en Cepeda sloegen als betere klimmers toch de handen ineen en reden zo weer naar Voisard.

XDS Astana wist daarna zijn overtal perfect uit te spelen. Na enkele versnellingen van Fortunato was het Scaroni die er vanonder wist te muizen. Cepeda moest kleur bekennen en zag niet veel later ook Fortunato wegspringen, die op zijn beurt weer het gat dichtreed naar zijn ploeggenoot. De twee Italianen reden vervolgens gezwind en gebroederlijk samen naar de streep. Scaroni kreeg uiteindelijk de ritzege ‘cadeau’ en boekte zo zijn eerste zege in zijn thuisronde.

Carapaz gooit knuppel in het hoenderhok, Del Toro oogt plots kwetsbaar 
Bij de favorieten was het op de slotklim lang wachten op vuurwerk, maar dat kwam er zeker nog in de laatste kilometers. Het was notabene de zo onzichtbare Simon Yates die ten strijde trok, maar de Brit slaagde er niet in om Del Toro in verlegenheid te brengen. De leider in de koers had echter geen antwoord op een verschroeiende demarrage van Carapaz. De Ecuadoraan reed na zijn indrukwekkende versnelling in geen tijd een minuut(!) weg van Yates en Del Toro, die voor het eerst tekenen van zwakte liet zien.

Scaroni en Fortunato komen gebroederlijk en juichend over de streep – foto: Cor Vos

De jongeling wist zijn roze trui wel te behouden, maar verloor veel op zijn concurrenten. Hij gaf aan de finish ruim anderhalve minuut toe op Carapaz en ook op Simon Yates en Derek Gee moest hij flink wat tijd inleveren. In het algemeen klassement schuift alles zo nog wat dichter op elkaar. Del Toro gaat dus nog altijd aan de leiding, maar Yates (+26 seconden) en Carapaz (+31 seconden) volgen nu echt op vinkentouw. Gee en Caruso zijn de nieuwe nummers vier en vijf. Arensman is na zijn slechte dag weggezakt uit de top-10.

Shirt for OIC AK
In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een uitgebreid interview van 8 pagina's met Thymen Arensman. Hij gaat uitgebreid in op zijn nieuwe rol bij INEOS Grenadiers en de ontwikkeling die hij de afgelopen jaren heeft gemaakt, als wielrenner, maar ook als persoon. En wanneer gaat hij als kopman naar de Tour de France? Bestel jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
64 Reacties
27-05-2025 17:21
De mooiste etappe sinds lange tijd in een grote ronde. Volledig onvoorspelbaar wie de Giro gaat winnen. Het zijn dagkoersen en morgen kan het weer anders zijn. Dit gebeurt er dus als je Pogacar of Vingegaard er niet bij hebt en als Roglic tegenvalt. Dan krijg je strijd van het hoogste niveau. Leve het wielrennen!
    27-05-2025 17:41
    Strijd van het hoogste niveau is strijd tussen de sterkste renners!
    27-05-2025 17:44
    Zeker tot nu toe de mooiste en spannendste etappe. Ik heb de hele dag genoten van de strijd tussen de renners. Jammer voor Ayuso en Primoz,maar dat hoort er ook bij.
    27-05-2025 17:44
    Dat gebeurt ook omdat er met een (leeuwen-)hart gekoerst wordt, ook door toppers als Pogacar, Poel en Pedersen. Die maken zich niet ondergeschikt aan de watt-meter. Heel wat anders dan in de tijden van Armstrong en Froome/Sky.
    27-05-2025 21:16
    Enige minpuntje in zo’n heksenketel is dat er minder aandacht is voor de échte dagwinnaars… Astana met een masterclass vluchtetappe aanpakken, in aantal aanwezig, met de juiste mannen en het mes tussen de tanden.
    En dan gebeurt er van alles achterin waardoor ze niet de lof krijgen die ze verdienen… Bij deze een bescheiden bijdrage…
    27-05-2025 22:12
    @Marik
    Geef je absoluut gelijk maar de ware krachtsverhoudingen zijn wel ver te zoeken in deze Giro. De topfavorieten kunnen we vanwege valpartijen al doorstrepen.
    Leuk om dit voor één keertje te zien maar ik wil toch liever een grote ronde die beslist wordt op basis van kwaliteit dan op basis van valpartijen.
    28-05-2025 02:08
    Wat ga je vdp of pedersen in een adem met froome, armstrong en pogacar noemen als je het over grote rondes hebt...vdp heeft nog geen enkele grote ronde geïmponeerd.. en pedersen gaat voor ritzeges... de anderen voor het klassement
27-05-2025 17:20
Zoals ik had voorspeld 2 man van de vroege vlucht die vooruit bleven en met de ritzege aan de haal gaan :-) Heel mooie rit met als resultaat een enorm slagveld. Zowel Yates, Carapaz, Del Toro, Gee of Pelizari kunnen allen eigenlijk nog de Giro winnen. Na ritten als deze is mijn conclusie vooral dat het een verademing is om een Pogacar-vrije grote ronde te hebben :-)
    27-05-2025 18:01
    Maar Pellizzari - mijn favoriet voor dagwinst - kwam nog verduiveld dicht
    27-05-2025 18:23
    Had jij ook niet voorspeld dat de favorieten heel economisch gingen rijden en wachten tot de laatste km? :)
    Heerlijke ongecontroleerde giro idd, genieten geblazen. Ik merk dat ik het best leuk vind dat de wonderkinderen van uae niet domineren. Goed voor het wielrennen
    27-05-2025 18:48
    Hebben we te maken met een meestervoorspeller, of met een kapotte klok die toevallig tweemaal per dag de juiste tijd aangeeft? We gaan je nauw volgen Rempo en in Rome volgt het verdict :)
    27-05-2025 19:22
    @gibo: laatste km niet, laatste klim en had idd enkele speldenprikken verwacht. Gezien natuurlijk Ayuso in de problemen zat en Del Toro ook niet en beste dag moest er wel spektakel komen op de slotklim.
    27-05-2025 19:24
    @Panache: haha ok, ik voorspel alvast voor woensdag dat er pittig geklommen moet worden en dat de winnaar geen pannenkoek zal zijn :P
    27-05-2025 19:32
    “Op papier een heel mooi parcours maar in de praktijk verwacht ik dat de toppers zeer economisch gaan rijden gezien ook de zware ritten die nadien nog volgen. Sparen sparen sparen en dan op de slotklim in de laatste km enkele speldenprikken.”
    27-05-2025 23:17
    Precies dit. Weg met Pogi, leve de koers
27-05-2025 17:23
Deze etappe had alles wat wielrennen mooi maakt.
    27-05-2025 19:45
    Uitgezonderd dan toch het slechte weer in het eerste deel met die nare valpartijen op de spekglad geworden wegen tot gevolg
27-05-2025 17:42
Heerlijke finale, mooie zege voor Scaroni die zich het hele seizoen al uitstekend laat zien. Prachtig nijdige aanval van Carapaz, en goed dat Simon Yates eindelijk zijn kot uitkwam. Dapper verweer van Del Toro, benieuwd hoe hij en zijn ploeg dit gaan verwerken. Krijgt een leuk slot zo, deze Giro.
27-05-2025 17:27
Nadat Yates wegreed bij Del Toro blijf het gat tussen hem en Carapaz precies gelijk. Dit wordt nog heel spannend tussen hen deze week.
    27-05-2025 18:53
    Zou wat zijn als Yates a.s. zaterdag iedereen achter zich laat op de Finestre. In dat geval is de cirkel na 2018 dan toch rond.
27-05-2025 17:21
Genieten deze Giro. Volkomen open, strijd, mooie vluchterspogingen en het klassement kan nog alle kanten op.

Astana blijft in topvorm. UAE een oplawaai, Richie en Yates nu in gevecht voor roze. Maar kunnen er beide ook een x doorheen zakken. Gee en Del Toro voor het podium? Pellizarri de enige RB man in vorm.

Leemrijze laat zich mooi zien.
27-05-2025 17:23
Nou nu kunnen alle speculaties wel de koelkast in betreft Uae op valsspel zoals verwacht zakt del torro er langzaam doorheen . De rest is gewoon op hun niveau.

Wat er met ayuso is dat lijkt me toch soms iets meer mentaal dan de daadwerkelijke vorm. Voor hem misschien beter om een andere ploeg op te zoeken.

Ik zie Carapaz de giro wel winnen hij moet alleen uitkijken om niet te vroeg te gaan dan valt die wat stil .
    27-05-2025 17:48
    Al die analisten die zeker waren dat El Toro de Giro al in zijn zak had,zaten er volledig naast. Zo zie je maar dat de winnaar pas bekent wordt in Rome....
    27-05-2025 18:05
    Is al heel lang een ding bij Carapaz, het siert hem des te meer dat hij op 6km al ging, wetend dat het lastig vol te houden zou zijn - de ultieme counter van Pellizzari was veelzeggend
    27-05-2025 19:35
    @TonyCuba In volgens mij waren er heel veel analisten die grote vraagtekens hadden of Del Toro het in de 3e week zou volhouden. Het rijden van Ayuso en Del Toro in deze etappe kwam voor velen niet als een verrassing.
    27-05-2025 19:56
    Voor iedereen die wielrennen en met name de Giro een tijdje volgt is het geen verrassing dat Del Toro hier tijd verliest, ik had zelf verwacht dat hij harder zou kraken maar misschien gebeurt dit nog wel komende week, wie weet herpakt hij zichzelf wel en wint hij de Giro. Dan zat ik er naast.
27-05-2025 17:46
Carapaz heeft wel zo'n leuke energieke en intense rijstijl. Wat hij ook doet, het ziet er sowieso offensief uit.
27-05-2025 17:17
Poooh wat een geweld, wat een etappe. Laat het nabeschouwen maar beginnen.
27-05-2025 17:22
Wat een etappe!
De giro ligt al 3 weken helemaal open.
27-05-2025 17:30
Als hij niet zo vaak moet wachten op Roglic, staat Pellizzari misschien wel in de buurt van Gee
    27-05-2025 18:58
    En als Roglic er toch doorheen kwam, dan stond de Sloveen nu alweer 5e met kans op meer. Achteraf is het mooi wonen en ik heb er alle begrip voor dat Red Bull in Pellizzari geen podiumkandidaat zag.
27-05-2025 17:37
Morgen Simon naar roze ! Superkecht wout ! Tex mex voor lunch !!
27-05-2025 17:22
Ze zullen bij RB wel spijt hebben van dat te lang vertrouwen houden in Roglic deze Giro.
    27-05-2025 17:25
    Eens. Dat begon eigenlijk al door Roglic hier op te stellen. RB bakt er weinig van dit jaar eigenlijk.
    27-05-2025 17:41
    Heel logisch lijkt me, uiteindelijk was die val zaterdag er een te veel, maar daarvoor stond hij er nog best goed voor en Roglic is wel vaker beter geworden na een val om de ronde toch nog te winnen.
    27-05-2025 17:50
    Roglic wil vooral de Tour eens winnen, de Giro had hij al. Jammer dat hij zoveel moeite heeft om op de fiets te blijven, zeker als je bedenkt dat hij is gaan fietsen omdat skispringen te riskant werd.
    27-05-2025 17:55
    Red Bull geeft Roglic nog geen vleugels… zonde voor Pellizzari, ziet er de hele Giro al goed uit wat hij laat zien.
27-05-2025 17:27
Richie verwacht vandaag en die gaat de Giro ook echt wel winnen zonder ongelukken, was ook de enige die het samen met een fitte Ayuso kon opnemen tegen een fitte Roglic.

Ik verwacht in ieder geval geen Gianetti mutanten verhalen voorlopig meer van Just me Gunther Ray etc, zo voorspelbaar..
    27-05-2025 18:06
    Het vel van de beer…
27-05-2025 17:28
Zoals (bijna) altijd begint de Giro pas echt in de 3e week. En wat een begin! Roglic valt weer eens en geeft op. Bernal valt en rijdt verder. De UAE-jonkies worden te licht bevonden. En een veteraan zou wel eens een 2e Giro-zege op zijn naam kunnen schrijven. Ik kijk nú al uit naar de volgende ritten!
27-05-2025 17:27
Tot voor vandaag nog geen Italiaanse overwinning .. nu een 1-2-3tje

Al weet ik niet of ze ook echt blij moeten zijn. Als je ziet hoe de ene na de andere favoriet hier instort, had Ciccone hier gewoon de giro kunnen winnen.
27-05-2025 18:32
Yates met revanche op de Finestere wat zou hem dat gegund zijn.
27-05-2025 18:59
Simon Yates maakt een steeds betere indruk en wat mij betreft vanaf nu de favoriet. Carapaz is ook goed maar heeft nu toch wel een aantal keren flink wat kruid verschoten. Met beide aanvallen had ie het de laatste kilometers zichtbaar erg zwaar. Yates is ook nog niet gevallen en dat lijkt deze Giro ook een behoorlijke uitdaging te zijn.
    27-05-2025 19:35
    Denk je dan dat carapaz vandaag meer energie verspeelt dan yates?
    28-05-2025 00:13
    Ik heb het idee dat Yates lang gokte dat Dek Toro aan het pokeren was omdat hij die eerste speldenprik relatief simpel counterde.

    Carapaz had vrij snel een minuut te pakken, maar verliest uiteindelijk nadat Yates wegrijdt bij Del toro toch wel weer wat tijd. Het zal heel spannend gaan worden waarbij ik verwacht dat het een strijd wordt tussen Carapaz en Yates.
27-05-2025 17:30
Ge-wel-di-ge etappe <3
    27-05-2025 17:39
    Ge-no-ten ! <3
    27-05-2025 17:44
    Koers!
    Heerlijk.
27-05-2025 17:53
Weer 310 punten in de knip voor Astana, én de 180 punten voor de bergtrui vrijwel zeker binnen. Goede dag voor Vino.
27-05-2025 17:21
Geweldige teamprestatie weer van XDS-Astana! De sfeer in die ploeg moet echt prima zijn. Met 3 man mee en uiteindelijk blijven er 2 over. Fortunato weer de nodige bergpuntjes, Scaroni een prachtige ritzege en ook weer 310 UCI punten in the pocket.
27-05-2025 17:53
Pellizzari charmeert hier enorm. Wat als hij zich niet voor Roglic had moeten opofferen? Die pakt zijn rit nog wel.
Carapaz leek me - zoals wel vaker voordien - toch wat te plafonneren.
Het wordt nog een fameuze week.
27-05-2025 18:08
FantAstische etappe. Man tegen man. Zo willen we het zien!
27-05-2025 18:43
off topic : de knie van Van Aert, alsof die vol granaatscherven zit
27-05-2025 19:11
Voor diegene die het wel hebben kunnen zien; hoe rijdt Kelderman hier rond? Heeft hij gewerkt? Of volledig gespaard voor een aanval de komende 3 dagen?

Arensman hopen op een goeie dag, klassement laten gaan.

Komende dagen tijd zoeken wél te kijken, want wat wordt er gekoerst!

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine