Geraint Thomas eindwinnaar Dauphiné, Adam Yates pakt slotrit
Geraint Thomas heeft het Critérium du Dauphiné gewonnen. De Britse kopman van Sky hield in de bergachtige slotrit naar Saint-Gervais Mont Blanc stand, nadat hij meerdere aanvallen van Romain Bardet te verduren kreeg. De etappewinst ging naar Adam Yates, die zijn enige pijl afschoot in de laatste meters en in extremis vroege vluchter Daniel Navarro terugpakte.
Tolhoek springt mee in de juiste vlucht
Aanvankelijk leek er weinig animo om in de vlucht van de dag te geraken, maar na de eerste aanvalspogingen volgde er velen. Onder andere Warren Barguil, Vincenzo Nibali en Dario Cataldo probeerde het peloton achter zich te laten. Geen van hen slaagde daar echter in en met dertig kilometer koers achter de rug was er nog geen kopgroep. Op dat moment lanceerde Dani Navarro een aanval, hij kreeg Antwan Tolhoek, David Gaudi, Edward Ravasi, Pierre Rolland en Julian Alaphilippe mee. Achteraan het peloton had Tiesj Benoot het al zwaar, hij moest de grote groep laten gaan.
Pech voor gele trui Thomas
De zes vluchters kregen de zege van het peloton en reden een voorsprong van bijna drie minuten bijeen. Cataldo, leider in het bergklassement, probeerde samen met Brice Feillu de oversteek vanuit het pak te maken, maar slaagde daar niet in. Ondertussen voerde Sky de controle over het peloton. In de vallei tussen de Côte de la Route des Villes en de Col des Saisies kreeg klassementsleider Geraint Thomas een lekke band, maar hij kon zonder enige moeite weer terugkeren in het peloton.
Tweede keer lek voor Thomas
Net voor de top van de Col des Saisies besloot AG2R La Mondiale het tempo omhoog te gooien. Een tweede lekke band voor Thomas zorgde toen wel voor problemen. Al snel keek de Welshman aan tegen een achterstand van vijftig seconden op het peloton. Op een kleine dertig kilometer wist hij mede dankzij zijn ploegmaats echter weer de aansluiting in het peloton te maken. In de afdaling richting de slotklim brak het peloton in stukken, waardoor renners als Daniel Martin, Emanuel Buchmann en Damiano Caruso met een achterstand aan de klim begonnen.
Gaudu de beste aan kop, Bardet met speldenprik
Uiteindelijk begon de kopgroep met vijftig seconden voorsprong aan de loeisteile Côte des Amerands, die het voorgerecht was voor het hoofdgerecht van Saint-Gervais. Gaudu bleek de beste klimmer aan kop en rondde solo de top van de Amerands, maar het spektakel ontbrandde bij de favorieten. Romain Bardet viel Thomas aan en dunde de favorietengroep uit tot vijf. Enkel Thomas, Geoghegan Hart, Adam Yates en Pierre Latour konden volgen.

De top drie van het klassement – foto: Sirotti
Navarro neemt de leiding over, favorieten blijven kijken
Vlak voor de absolute slotklim naar Saint-Gervais Mont Blanc wist de groep-Daniel Martin terug aan te sluiten bij de gele trui. Dat was op 40 seconden van Gaudu, die zich opgeblazen had en overklast werd door Navarro. Rolland en Tolhoek zwommen nog tussen de kop en de favorieten in. Onze landgenoot werd drie kilometer voor de meet ingerekend door een groepje met Martin, Thomas, Yates, Bardet en Buchmann. Door een tactisch steekspel aldaar bleef Navarro vooruit.
Ferme versnelling levert Yates ritwinst op
Bij het ingaan van de slotkilometer plaatse Bardet nog een demarrage, met Yates geplakt op zijn wiel. Thomas leek even te passen, maar wist nog terug te keren in hun wiel. In extremis deden Bardet en Yates nog een poging. Yates wachtte tot de laatste meters met zijn versnelling, waarmee hij zijn concurrenten achter zich liet en in de slotmeters ook nog de moegestreden Navarro bijhaalde. Het was niet genoeg voor de eindzege – die ging naar Thomas – maar wel voor ritsucces en een tweede plek in het klassement. Bardet werd derde in de eindrangschikking.
Tolhoek elfde in de rit en elfde in klassement
Antwan Tolhoek kwam als elfde over de finish in Saint-Gervais. In het klassement was het voor de Nederlander van LottoNL-Jumbo net niet genoeg voor een plek bij de beste tien. Hij strandde op de elfde plaats, op 36 tellen van nummer tien Ilnur Zakarin.

Yates juicht, Navarro in de achtergrond buigt – foto: Sirotti
Hoezo is hij te goed om podium tour te rijden? Gaat hij de tour overslaan, zodat andere renners een kansje hebben om te winnen?
Juist dit naakt de sport mooi. Jammer dat sommige medelanders dit alleen kunnen waarderen als het een Nederlander betreft. Als Dumoulin op deze manier de Giro had gewonnen, was wielerflits te klein
Weinig in beeld op slotklim, maar dat lag niet aan hem. De regie was echt waardeloos. In laatste vallei nul beelden van verschil groep Martin en groep geel. Verder heel weinig verschillen tussen de koplopers Gaudu, Navarro en Rolland in beeld gebracht. En Tolhoek was daar niet ver achter. En in het slot gewoon nul beelden van het verschil tussen Navarro en groep met oa Yates.
Een sprintje bergop is wel wat anders dan nog een minuut bij Thomas wegrijden. Die Yates-broertjes kennen hun kwaliteit: wachten, wachten en wegpoefen.
Je denkt serieus dat dat het punt is?
Nogmaals, het gaat toch om degene die als eerste de finish passeert? Als dit de manier is waarop ze dat kunnen...
Dat weet je niet want Yates heeft geen enkele keer aangevallen met z'n overschot. Hij had niet eens gewonnen wanneer Navarro niet parkeert in de laatste 100 meter.
Kijkend naar het uiteindelijke klassement valt Caruso me alles mee en Zakarin toch wat tegen. Had hem hier iets hoger verwacht.
Jungels eigenlijk zoals ik verwacht, maar kijk toch altijd graag of hij wellicht kan verrassen.
Wat een toneelspeler die Adam Yates. Als je zo explosief kunt finishen als vandaag dan kun je flink meer tijd pakken als je vroeger aanvalt. Als je zo kalm op de fiets zit met weinig gelaatsuitdrukking dan heb je gewoon weinig pijn in de benen en kun je een stuk sneller. Want dat zijn de regels van het wielrennen... volgens sommige volgers. :-)
ooh jee, gaat het jou echt alleen om winst? Voor mij gaat het om de strijd op de slotklim of nog vroeger als het kan. Als het dan een Erritreer of Toms SKujins mocht zijn die als eerste de lijn over gaat vind ik minder belangrijk.
Wat een onzin! Al weer vergeten hoe Simon de eerste 2 weken van de Giro te keer ging? Aanvallen en nog eens aanvallen.......
Gaat nog een heel end duren voor ie die vorm weer te pakken heeft. Dit is het algemene beeld dat ik van de Yatesies heb en dit gaat zich dadelijk gewoon doortrekken in de Tour.
Tolhoek een zeer goede Dauphiné gereden maar een paar afdaalbijlessen lijken aan te bevelen.