Gemeente Ede redt NK wielrennen 2025 met parcours zonder politie
Dylan Groenewegen won vorig jaar in Arnhem voor Olav Kooij en Ramon Sinkeldam - foto: Cor Vos
Youri IJnsen
dinsdag 25 februari 2025 om 11:00

Gemeente Ede redt NK wielrennen 2025 met parcours zonder politie

Breaking Het NK wielrennen 2025 gaat eveneens tóch door. Nadat maandag bekend werd dat het Friese Surhuisterveen het NK tijdrijden 2025 heeft gered, doet het Gelderse Ede dat nu voor de wegkampioenschappen. NK-organisator Thijs Rondhuis van Courage Events organiseert al sinds 2021 met succes een etappe in de Simac Ladies Tour. In Ede is daardoor geen politie-inzet nodig. Wel is het parcours voor mannen het kortste NK in vijftig jaar én zijn alle wedstrijden op zaterdag.

De KNWU en Courage Events (die laatste partij enkel voor het NK op de weg) zaten vorige maand plots met de handen in hun haar, nadat Laren en Nijmegen de organisatie teruggaven. De opties om op zestien weken voor het NK nieuwe locaties te vinden zónder de inzet van politie, het zou een godswonder zijn mocht dat lukken. Toch zijn Rondhuis en Joost van Wijngaarden (Manager wedstrijdsport KNWU) erin geslaagd om binnen vijf weken een nieuw plan op tafel te hebben. Courage Events had in de Simac Ladies Tour opnieuw een rit in Ede ingepland voor 2025. Om het NK op de weg mogelijk te maken is besloten om die etappe los te halen van de Women’s WorldTour-wedstrijd en zodoende Ede eenmalige over te slaan.

Creatieve oplossing
Daardoor zal het NK-parcours nu een afgesloten omloop zijn van 41 kilometer. De start en finish zijn in het noordoostelijke deel van Ede, vlakbij het centrum. Vervolgens loopt de route over de wegen van de prachtige Ginkelse Heide. Via Wekerom zetten de renners koers naar Harskamp, om dan onder Kootwijkerbroek en ten westen van Barneveld langs te rijden. Via Wekerom en een parallelweg over de Ginkelse Heide keert het peloton terug in Ede. De vrouwen doen drie rondes, goed voor 123 kilometer. De mannen doen er eentje extra en komen uit op een parcours van 164 kilometer. Voor de mannen betekent dat het kortste NK-parcours in vijftig jaar.

Rondhuis en Courage Events hebben uitgebreide ervaring in het organiseren van professionele wielerkoersen in Ede. Dankzij het gebruik van het parcours van de Simac Ladies Tour-etappe in Ede, kunnen vergunningverleners en hulpdiensten ook teruggrijpen op hun eerdere ervaringen, hetgeen de organisatie vergemakkelijkt. Het NK kan hierdoor plaatsvinden zonder politie-inzet, maar met de ondersteuning van het motorbegeleidingsteam Assen, verkeersregelaars en vrijwilligers, die al vele evenementen succesvol hebben begeleid. Opnieuw een mooie geste van Rondhuis, die eerder met Olympia’s Tour al meerdere koersorganisaties hielp te overleven in 2025.

Waar komen de problemen vandaan?
Ede redt hiermee het NK voor de mannen en vrouwen profs, alsmede voor de beloften. Door de NAVO-top op 24 en 25 juni in Den Haag, is er van 1 januari tot en met 31 augustus van dit jaar geen politie-begeleiding mogelijk bij wielerwedstrijden. Olympia’s Tour, de Amstel Gold Race, de Nederlandse ritten in de Renewi Tour en de Simac Ladies Tour vormen de enige vier uitzonderingen. Alle nationale kampioenschappen moeten conform de UCI-regels plaatsvinden in de laatste volledige week van juni. In vrijwel alle Europese landen zijn die kampioenschappen voor mannen steevast op de laatste zondag voor de start van de Tour de France. Ook in Nederland is dat zo.

Maar niet dit jaar, want alle NK-wedstrijden zijn op zaterdag. Als gevolg van de NAVO-top zijn in ons land alle 27.000 agenten (met daar bovenop nog eens 10.000 militairen) nodig om dat evenement in goede banen te leiden. Het is de grootste veiligheidsoperatie in de geschiedenis van Nederland. Veel koersen gaan dit jaar daardoor niet door – denk aan de Ronde van Overijssel, Veenendaal-Veenendaal en de ZLM Tour – of vinden in een andere vorm plaats (zoals de Ster van Zwolle en Ronde van Limburg, die nu als etappe fungeren van Olympia’s Tour). Aanvankelijk zouden Laren (tijdritten) en Nijmegen (weg) de NK’s huisvesten, maar vanwege geen enkele politie-inzet gaven zij de organisatie onlangs dus terug.

Alle partijen in hun nopjes
Met het naastgelegen natuurgebied De Veluwe heeft Ede al een prachtig visitekaartje, maar de laatste jaren vindt ook het enthousiaste wielerpubliek gretig hun weg naar de Gelderse stad. “Ik ben blij dat we als Ede ervoor kunnen zorgen dat het NK wielrennen ook dit jaar gewoon doorgang vindt en dat wij op deze manier ook weer een mooi stuk Ede in de etalage kunnen zetten”, zegt burgemeester van Ede René Verhulst. “We hebben er alle vertrouwen in dat we met de inzet van toezichthouders, vrijwilligers, wielerclubs, verkeersregelaars en het motorbegeleidingsteam uit Assen – dat heel veel ervaring heeft – een veilig en mooie nationale titelstrijd kunnen organiseren.”

Daar is ook de KNWU maar wat blij mee, na de vele klappen die de bond de laatste maanden te verduren krijgt vanwege de politie-begeleiding. Directeur-bestuurder van de KNWU Maurice Leeser is de gemeente Ede dan ook zeer erkentelijk en prijst hun organisatie-ervaring. “Ondanks de aanvankelijke zorgen is het ons gelukt om het NK in het oorspronkelijke weekend door te laten gaan. Dit is een geweldige prestatie en een bewijs van samenwerking en doorzettingsvermogen. Laten we uitkijken naar een spectaculair wielerfeest. Iedereen is van harte welkom om de renners en rensters aan te moedigen en deel uit te maken van dit bijzondere evenement in Ede!”

Ede heeft lange historie met Nederlands kampioenschap
Dat juist Ede het NK op de weg heeft gered heeft ook iets symbolisch. In de Gelderse stad vond in 1892 het vijfde NK ooit plaats en ook in de jaren nadien was Ede decor voor de nationale titelstrijd. Onder andere Jaap Eden won er twee keer, naar wie de trofee voor de Nederlands Sportman van het Jaar zijn vernoemd. Het laatste NK in Ede was in 2019. Toen vonden ook de tijdritten er plaats. In de races tegen de klok veroverden Jos van Emden, Annemiek van Vleuten en Daan Hoole het rood-wit-blauw. Wegtitels waren voor Fabio Jakobsen, Lorena Wiebes en David Dekker. Wel was dat parcours aan de zuidzijde van Ede richting Wageningen. De finish was wel op dezelfde plek in vergelijking met de komende editie.

Chantal van den Broek-Blaak is titelverdediger, maar zette onlangs een punt achter haar carrière vanwege haar tweede zwangerschap – foto: Cor Vos

RIDE Magazine
22 Reacties
25-02-2025 11:40
Eindelijk weer eens goed nieuws. Fijn dat het NK gered is. Positief is wel dat veel organisaties dit jaar leren hoe een koers met weinig of geen politiebegeleiding georganiseerd kan worden. Voor de toekomst kan dit heel belangrijk zijn voor het voortbestaan van deze koersen.
25-02-2025 12:37
Aanfluiting voor politiek Den Haag dat er niet in wielerminnend Nederland een fatsoenlijk NK met politiebegeleiding kan worden georganiseerd. Een paar wouten en motoren kan het probleem toch niet werkelijk zijn? En dat vw een Navotop. 27000 agenten en 10000 militairen. Gagaland. Waarom gewoon niet in Brussel? Allemaal landen in 020. Wat zou de co2 print zijn?
    25-02-2025 13:00
    Ach ja laat ze allemaal daar blijven in Den Haag je mist er toch niks aan voor de gewone burger hebben ze toch geen tijd om iets voor te doen.
    25-02-2025 16:00
    De politiek is een afspiegeling van de maatschappij en tegenwoordig een heel accurate afspiegeling. Zeker gelet op hoe jullie reageren, zonder enige kennis van zaken. Dat lijkt precies op de politiek van nu!
    25-02-2025 19:43
    Beste Posterix wat is de kennis van zaken dan ?
    25-02-2025 23:05
    Posterix, welke kennis van zaken dan?
25-02-2025 12:09
Goh, hoe onverwachts, not! Maar blij dat men creatief is en nu meteen doorpakken en die politie inzet voor eeuwig bannen.
25-02-2025 12:29
jah jah, hadden trouwens ook de heetweg naar kootwijk kunnen nemen, en dan de asseltseweg, en dan hoog/laag soeren , en weer terug, dan komt gem. apeldoorn er ook bij kijken, die zijn ook wieler mindet, start giro daar jaren geleden.
25-02-2025 15:02
Fabio Jakobsen werd Nederlands Kampioen op deze finishstraat. Wel met een ander rondje toen richting Wageningen en dat rondje was misschien wel iets lastiger nog dan dit rondje. Met de nadruk op iets.
25-02-2025 17:24
Waarom een omloop van 41km. Als je bv in Limburg Slingerberg/Schneidersberg doet of in de Flevopolder een rondje van max 10km. Maar keurig dat ze het organiseren
    25-02-2025 19:33
    Omdat je met een lange omloop zo min mogelijk verkeershinder hebt met een rijdende afzetting.
25-02-2025 11:41
Kent dit als broekzak

Wordt sowieso een spurt, Visma kan Kooij hier NK maken, Groenewegen & Jakobsen uitdagers. Genoeg plekken voor publiek om te gaan kijken, ook bij de heide , die sinds stikstof veel minder prachtig en veel grassiger dan vroeger is trouwens.
    25-02-2025 13:53
    De wolven zorgen daarentegen wel weer voor een verbetering. Positioneren is wel echt van groot belang, omdat het na de laatste bocht een paar procentje omhoog loopt. Overigens is het Aziatische restaurant aan de finishstraat ook een aanrader, maar dat volledig terzijde.
25-02-2025 12:05
prima, ede en mijn barneveld goed bezig, komen op 2,5 km van hier langs , word weer even kijken, hieper de piep voor de Valk
25-02-2025 12:22
Klasse van de organisatie
25-02-2025 12:26
Had heel graag Berg en Dal gezien. Was dat parcours al bekend?
    25-02-2025 12:36
    Was ook een sprint geweest.
    25-02-2025 12:55
    Dat was vermoedelijk het parcours van de Omloop der Zevenheuvelen geworden. Dan kan je de finish bovenaan de Van Randwijckweg of de Oude Holleweg leggen, dan gaat het nooit een echte sprint worden, en op dat parcours kan je de pure sprinters er prima af rijden. Jammer dat het dit jaar niet lukte, maar wie weet ooit!
    25-02-2025 17:11
    @Leopard het parcours zou hoogstwaarschijnlijk hetzelfde zijn geweest als het vorige NK in Nijmegen en dat liep op een sprint uit. Zeker niet de Oudeholleweg en ook de Van Randwijckweg is onwaarschijnlijk. Deze zorgen voor te veel verkeersoverlast.
    25-02-2025 19:31
    Nee, de route zou de omloop der Zevenheuvelen zijn geweest inclusief beide klimmen, met rijdende afzetting. Ik zit er toevallig dicht op. Als het met de OdZH kan, kan het met een NK in principe ook. Mits je politie hebt.
25-02-2025 12:46
Mooie prestatie , hopelijk komen de “grote namen “ ook ,zou een mooi gebaar zijn naar de organisatie
25-02-2025 14:13
Mooi dat er toch een oplossing is gekomen (en ook nog op loopafstand). Een vlakke sprint wordt het niet, het loopt omhoog.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine