Geen schorsingen na ADD-rapport
dinsdag 23 juni 2015 om 11:12

Geen schorsingen na ADD-rapport

Naar aanleiding van het rapport van het Deense Antidopingagentschap (ADD) krijgt geen enkele betrokkene een schorsing opgelegd. Die organisatie bracht vanmorgen een rapport uit waaruit blijkt dat Bjarne Riis wist van dopinggebruik binnen zijn voormalige ploeg CSC. Statute of Limitations is het sleutelwoord voor het rapport; het gaat om feiten die buiten de verjaringstermijn vallen.

Dopingcentrum in Luxemburg
Uit het rapport blijkt dat er systematisch gebruik van cortisonen was binnen de Deense formatie, zonder dat hiervoor een medische aanleiding was. Ook zou er vanaf 2000 een ‘dopingbasis’ van de ploeg zijn geweest in Luxemburg. Hier zou epo en groeihormonen opgeslagen zijn. Ploegleider Johnny Weltz zou hier volgens het rapport verantwoordelijk voor geweest zijn.

Riis wist van dopinggebruik bij kopstukken CSC
Riis zou op zijn beurt in ieder geval op de hoogte zijn geweest van dopinggebruik door kopmannen Tyler Hamilton, Bo Hamburger, Jörg Jaksche en Michael Rasmussen. Ook zou de Deense teammanager Hamburger de opdracht hebben gegeven om epo te verstrekken aan Jaksche.

Verjaringstermijn is verlopen
Niemand van de genoemde personen in het rapport wacht een schorsing. De acties van renners en begeleiders zijn inmiddels verjaard. De feiten zouden hoe dan ook dateren van voor 2005. In de WADA-code van 2015 is de verjaringstermijn opgeschroefd van acht naar tien jaar. Ook als het WADA uitgaat van de startdatum van het onderzoek – in 2013 – volgen er geen consequenties voor de namen in het onderzoek. De verjaringstermijn was op dat moment namelijk nog acht jaar, waardoor het wereldantidopingagentschap ook niet verder terug kan gaan dan 2005.

Riis spoorde Sastre aan tot dopinggebruik
Riis zou volgens het rapport in 2008 het gebruik van bloeddoping hebben besproken met zijn toenmalig kopman Carlos Sastre (de winnaar van de Tour de France van dat jaar). Hierover zou de Spanjaard boos zijn geworden en als reden hebben aangevoerd om te vertrekken bij de ploeg. Na dat seizoen verkaste hij naar het Cervelo Test Team.

Deze beschuldiging aan het adres van Riis valt binnen de verjaringstermijn, maar door een gebrek aan bewijs volgen ook hier geen straffen. Riis geeft zelf aan dat hij alleen gezegd heeft dat andere renners nog steeds bloeddoping namen. Het voorval met Sastre zou volgens de Deen op een misverstand gebaseerd zijn.

Microdosissen bloeddoping
Een anonieme renner, die nog steeds actief is, denkt dat veel collega’s nog steeds bloeddoping nemen. Dit zou dan in microdosissen plaats vinden. Na het gebruiken van de bloeddoping zou de renner daarna op hoogtestage gaan om de schommelingen van de waardes in het bio-paspoort te verklaren.

Lees hier het volledige rapport van het Deense Anti-dopingagentschap ADD (in het Deens)

RIDE Magazine
62 Reacties
23-06-2015 12:36
@ klootje:
volgens mij worden we het hele seizoen al bedolven onder de dopinggerelateerde berichten. dus ook nu zo vlak voor de tour. stellen dat je alleen maar over doping hoort zo vlak voor de tour klopt echt niet.
verder ben ik in het verleden regelmatig boos geworden over dit soort berichtgeving, maar ik denk dat ik daar inmiddels overheen ben.
verder heb ik nog net zo'n zin in de Tour als 2 dagen geleden voor het Deense rapport en Sorensen's biecht. en over 10 jaar (verjaringstermijn) horen we wel weer hoe schoon deze Tour was.
23-06-2015 12:39
Ik vind het allemaal prachtig. Waarom ? Het zijn geen supermensen. En het scheelt dat ik nooit ergens de fanboy heb uitgehangen.

Het enige dat voor mij serieus telt is mijn persoonlijke fietsgebeuren. De rest qua cycling is puur entertainment, net als Champions league voetbal of WK.
23-06-2015 12:41
8.6, zo bedoel ik het ook niet. Maar ik stel wel vast dat dit gewoon al een traditie aan het worden is. Het wielerpubliek is al jaren moe van dopingnieuws, wat zegt dat dan. Ongelofelijk als je er over nadenkt.

Edit: mensen die al jaren in de oorlog zitten reageren ook anders op de zoveelste bom die naast hun huis valt.
23-06-2015 12:53
raar
23-06-2015 12:56
@robotour
[quote]Degene die aan het onderzoek hebben meegewerkt, wisten al dat ze toch niet meer gestraft zouden kunnen worden. Hoeveel waarde moeten we hechten aan hun verklaringen? Nul komma nul.[/quote]
Je redeneert een beetje raar hier vind ik. Ze kunnen juist vrijuit praten, omdat er geen straf meer op staat. Is dat jammer? Ja.
Maar het maakt hun verklaringen wel geloofwaardiger.
23-06-2015 12:58
fränk schleck ‏@schleckfrank · 3 min.3 minuten geleden
Vertaling weergeven
Big disappointment. The medical staff and myself decided not to start in #tdf due to kneeproblems who got worse in Tdsuisse. More later

Hmm Frank kan niet mee doen aan de tour.
23-06-2015 13:02
Frank Schleck wordt ook nog genoemd in het rapport. had contact met Fuentes, maar dat ging natuurlijk alleen maar over trainingsadvies.
ach, ja... Frank. nooit meer op niveau gekomen na zijn schorsing, maar had natuurlijk nog wel wat kunnen betekenen als knecht voor Mollema.
23-06-2015 13:05
@ Vinnie > goede betogen waar ik me geheel in kan vinden op het feit na dat de 'deux vitesses' er nog wel zijn maar lang niet zo ver van elkaar liggen als voorheen. Je 'honger' naar een eerlijkere strijd is hiermee toch wel een beetje gevoed hoop ik. Gare uitschieters en totale junks vallen er momenteel tussenuit waar dat voorheen niet het geval was.
23-06-2015 13:09
@dikke schaap

Er is verschil tussen vrijuit praten en alles vertellen. Je kan vrijuit praten zonder het achterste van je tong te laten zien, zolang het in je straatje past en waarbij je jezelf niet teveel in een kwaad daglicht wil stellen. Een beetje toegeven een beetje meewerken, je naam zuiveren en zeggen maar ja ik heb toch bekend toen en toen... Geloofwaardig zal best, als mosterd na de maaltijd.

@wielerman

Wie zal Frank Schleck missen ? Knieproblemen ook al ? Lijkt Gilbert wel:):)
23-06-2015 13:20
Jaja, toevallig allemaal buiten de verjaringstermijn. Erg berekend van betrokkenen..

@klootje
+100
23-06-2015 13:26
@klootje: de volgende keer als iemand op een feestje over doping en wielrennen begint, de zaak gewoon omdraaien: de wielerfans weten heus wel dat er veel niet klopt, de voetbalfans hebben echter de koppen in het zand gestoken.
Volgens mij is elke topsport door en door verrot, alleen sommige hebben een betere doofpot dan andere.
Het wordt tijd dat daar eens een journalist in duikt, maar blijkbaar ziet men dat niet zitten. Gedopeerde wielrenners zijn blijkbaar beter voor de verkoopcijfers dan gedopeerde voetballers, zwemmers of tennissers. Of heeft het misschien iets te maken met de uitspraak die Fuentes ooit deed: "Als ik alles zou vertellen wat ik wist, dan leefde ik niet lang meer" (of zoiets dergelijks).
23-06-2015 13:52
@Mac-S, inderdaad. Ik zie voetbal als een nog veel meer verrotte sport dan wielrennen. Daar zitten ook alle toppers aan de doping.

@klootje, ik blijf altijd boos worden om de gelatenheid. Oneerlijkheid in de vorm van wie de meeste middelen durft te slikken is absurd.
En ik hou altijd het volgende in gedachten: een sport moet toch voor iedereen zijn? Ik heb graag de illusie dat als ik later een zoon (dochter) heb, hij een top wielrenner kan worden. En dan wil ik niet dat hij een rijdende apotheek wordt die allerlei morele waarden opzij moet zetten om dat te bereiken.
23-06-2015 13:52
Mensen die op verjaardagsfeestjes de wielrennerij als dopingjunksport wegzetten worden simpelweg vermorzeld. Messi en Robben hierbij de ideale speelbal.
23-06-2015 13:57
@ Mac-S
Toch vind ik voetbal wel écht een andere sport dan wielrennen of tennis of zwemmen. Als voetbalsupporter kun je genieten van iemands techniek. Kijken naar Messi, hoe hij de bal behandelt, is echt genieten en is toch wat anders dan te kijken naar hoe Contador naar boven danst op de pedalen. Ik kijk liever naar wielrennen, laat ik duidelijk zijn. Maar in het wielrennen is kracht en uithoudingsvermogen wel het leeuwendeel, tactiek en techniek staan op een lager pitje tov bijvoorbeeld voetbal en tennis. Natuurlijk hou je 90 minuten rennen ook langer vol met epo, maar dan nog moet je die bal in de touwen schieten.
Ik wil maar zeggen dat wielrennen hierom de sport bij uitstek is voor doping en dat het vele dopinggebruik het échte genieten van een scherpe aanval op een col van 15% als fan wel minder maakt. Ik heb genoten van de Giro, maar de twijfels die erbij kwamen kijken hebben toch een nare nasmaak.
23-06-2015 13:57
Hoezeer ik Rasmussen ook veracht door zijn houding en verleden. De man is na zijn boek weggezet als leugenaar e.d., toch blijkt dat hij veel waarheid schreef..
23-06-2015 14:28
Het verhaal van Sastre is natuurlijk ook door zijn zwager Jose Maria Jimenez wel iets betrouwbaarder, gestorven aan de middelen. Zo'n verhaal heb ik weleens gehoord dat Sastre daardoor zo avers van middelen is dat het wel geloofwaardig is dat hij niets gebruikt
23-06-2015 14:30
@joowii, ik denk dat je het effect van doping bij het voetbal onderschat. Trek eens een sprintje van 50 meter en probeer dan eens een bal gericht te schieten. Goede techniek heb je niks aan als je spieren niet genoeg zuurstof krijgen, dan kan je het vergeten om ze te gebruiken zoals je wilt.

OT: Mocht Sastre clean hebben gereden dan is hij het grootste talent van de '00s denk ik.
23-06-2015 14:57
@ klootje kriekeljon
Ik was vroeger ook boos en teleurgesteld hoor. Maar inmiddels is er sprake van berusting eigenlijk. Ik weet dat het bestaat en houd het in het achterhoofd. Echter, ikzelf als persoon kan er niks aan veranderen, en als je het chagrijn de boventoon laat voeren, heb je alleen jezelf en je omgeving er mee. Dopinggebruik vormt een zichzelf herhalend patroon. Het is van alle tijden. Bij de wil om te winnen worden op allerlei manieren risico's genomen. In '67 kostte amfetaminegebruik en uitputting Tom Simpson zelfs zijn leven. Zoals jezelf al aangeeft barst om de zoveel tijd een bom; Festina, het Rasmussen verhaal. Het grote publiek is dan verontwaardigd, stappen worden genomen en bij de renners gaat de gashendel ogenschijnlijk een beetje dicht. Maar na een poosje begint het van voren af aan. Er worden weer nieuwe produkten ontwikkeld die de eerste jaren niet gedetecteerd kunnen worden. De wedloop tegen doping blijkt gewoon zeer moeilijk te winnen.
23-06-2015 15:00
@klootje

Best nobel van je, maar als je er echt zo tegenover staat kan je toch beter stoppen met kijken. Niet alleen met wielrennen, maar met elke sport. Je focus op wielrennen als dopingsport bij uitstek is dan nog misplaatst. In sporten als zwemmen en atletiek lopen ze ook constant tegen de lamp. Gewichtheffen is gewoon één laboratorium. Zelfs schakers en darters lopen tegen de lamp. In sommige sporten, zoals voetbal, tennis en schaatsen ken je veel minder dopinggevallen, maar dat ligt eerder aan de instanties dan aan de sporters. Ik heb zelfs gestudeerd met mensen die hun sporttesten onder de dope aflegden en ken heel wat amateurvoetballers die illegale middelen nemen voor hun matchke in het weekend...

Het is ook zo grappig. Zowat iedereen ziet terug een compleet vervuild wielerlandschap en tezamen bejubelt zowat iedereen de attractieve koersen van de afgelopen maanden.
23-06-2015 15:01
Ik heb ergens een idee gelezen over het laten rouleren van ploegartsen die bij de UCI in dienst zouden zijn. Misschien verhoogt dat de drempel. Je bouwt als renner immers een vertrouwensband op met zo'n man (of vrouw). Aan de andere kant, je kunt buiten je huidige ploeg om natuurlijk contact houden met een oud arts en op eigen houtje ala Ricco zelf een infuus aanleggen.. Lastig lastig.
23-06-2015 15:13
Klopt hoor GG/Passo Stelvio.

Ik stop niet met kijken. Je verkoopt je kind ook niet, wat hij ook doet. Ik hou van mijn kind en heb het beste voor met hem. Maar ik laat hem ook niet los, hoe weinig grip ik ook op hem heb. Dat doen genoeg andere ouders al.
23-06-2015 15:27
[quote]Best nobel van je, maar als je er echt zo tegenover staat kan je toch beter stoppen met kijken. Niet alleen met wielrennen, maar met elke sport.[/quote]

Dat vind ik dan weer zo'n dooddoener. Hullie doen het ok, dus...
Mijn beleving van wielrennen (en sport in het algemeen) is de laatste jaren in rap tempo minder geworden. Het grote plezier wat ik eraan beleefde is er niet meer, omdat ik tegenwoordig (met alle kennis van nu) niet meer weet waar ik naar kijk. Ook blijf ik er itt jaren geleden niet meer voor thuis en kan makkelijk zonder het kijken. Het zal allemaal wel..
DAT is wat doping en andere zaken met sport doet, veel toeschouwers haken af.
De wedstrijden die ik wel kijk, bekijk ik kritisch en jubelen doe ik al lang niet meer.
Maar ik ben dan ook een hersenloze!
23-06-2015 15:29
@Roberto: zelfkennis is een groot goed ;)
23-06-2015 15:54
@roberto

Die dus... staat toch nergens in mijn post? Klootje zegt dat hij niet kan genieten van bedrog en stelt wielrennen als dopingsport bij uitstek voor. Elke sport kent een dopingprobleem, bij de ene is het alleen iets duidelijker dan bij de andere. Als dat je kijkplezier aantast, heb je een probleem want de kans dat dit snel veranderd is heel klein...
23-06-2015 15:56
Hoogtestage = principeel verdachte? Dat gaat wel wat ver, maar het geeft wel te denken !

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine