Ervaren Odd Christian Eiking op weg naar Unibet Tietema Rockets
Unibet Tietema Rockets staat op het punt om hun 25ste renner voor 2025 aan te kondigen. Het Franse ProTeam met Nederlandse roots heeft een akkoord met Odd Christian Eiking bereikt. Meerdere bronnen bevestigen het nieuws aan WielerFlits. Hij tekent voor één seizoen.
De puncheur uit Noorwegen viert op 28 december zijn dertigste verjaardag. Eiking stond bij de beloften bekend als talentvol ronderenner. Op zijn achttiende werd hij bijvoorbeeld al tweede in de loodzware Giro della Valle d’Aosta U23, waar hij een jaar later ook een rit won. In kortere rittenkoersen reed hij in dat seizoen (2015) ook sterke uitslagen, waarna FDJ hem heel snel prof maakte. In zijn eerste twee jaar bij de Fransen zette hij sterke resultaten neer in beide rondes van Noorwegen, de Ronde van Polen en de Tour Down Under. Zijn contract werd echter niet verlengd.
Degelijke WorldTour-renner
De daaropvolgende vier seizoenen reed hij voor Intermarché-Wanty-Gobert en voorgangers. Daar kende hij zijn beste periode met ritzeges in de Tour de Wallonie en Arctic Race of Norway. Ook in veel andere (ritten)koersen zette hij korte resultaten neer, maar het talent wat er bij de beloften in leek te zitten kwam er ook bij de Waalse ploeg niet uit. Tot de Vuelta a España van 2021. Na mee te gaan in de vlucht in de tiende etappe, veroverde de Noor de rode leiderstrui. Die hield hij vervolgens zes dagen lang vast. Eiking werd dan uiteindelijk elfde in het eindklassement.

Eiking in de Vuelta van 2021 – foto: Cor Vos
De Noor verzilverde vervolgens die Vuelta met een financieel aantrekkelijke transfer naar EF Education-EasyPost. Daar ging hij door met degelijke resultaten rijden, maar de echte klapper ontbrak. Zijn contract werd wederom niet verlengd, maar hij vond ook nergens anders emplooi. Pas op 8 februari van dit jaar tekende hij een eenjarig contract bij Uno-X Mobility. Opnieuw reed hij naar enkele mooie resultaten en reed hij voor het eerst in drie jaar weer een grote ronde: de Tour de France. In totaal startte hij in vijf grote rondes en was hij ook actief in elf monumenten.
Sportief en ervaring een plus, egoïsme een min
Unibet Tietema Rockets haalt zodoende een ervaren WorldTour-renner binnen. Als de straks 30-jarige Eiking dezelfde prestaties van de voorbije jaren kan herhalen, zou dat de Franse ploeg de broodnodige UCI-punten kunnen opleveren. De ambitie van het team is immers om in 2026 deel te nemen aan de Tour de France. Om daarvoor in aanmerking te komen, moet de ploeg komend seizoen in de top-30 van de UCI Team Ranking eindigen. In 2024 werden ze 34ste, maar was het gat naar de dertigste plaats groot. Er is met andere woorden werk aan de winkel voor de ploeg.
Met Eiking halen ze in ieder geval een aanwinst binnen op sportief vlak en ervaring. Toch is het maar de vraag of de eigengereide Noor past binnen het vrijbuiterscollectief van Unibet Tietema Rockets. Bovendien is bij de Franse equipe met Nederlandse roots ook het verhaal belangrijk. In de media-afdeling van de ploeg zit misschien wel evenveel budget als voor de rennersselectie. In het peloton staat Eiking al jarenlang bekend als een egoïst. Hoe dat zich uit, zal komend jaar moeten blijken.

Eiking was in de vierde etappe van de jongste Tour nog op pad met Mathieu van der Poel – foto: Cor Vos
Maar stop eens met die Tour 2026 onzin, zelfs als ze de top 30 halen volgend jaar gaat dit CT met een PT licentie geen wildcard krijgen.
Op papier hebben Cofidis, Total, Arkéa, ... betere renners, maar hebben die echt wat toegevoegd aan de Tour?
Bv zo'n Cofidis, als ik goed geteld heb hebben ze in de hele Tour de volle 6x meegezeten in een (kleine) aanval, geen enkele top-5 gereden, en het is dat er maar 2 het puntenklassement serieus namen zodat Coquard daarin 3de werd. Heb je daar als ASO zijnde dan zoveel meer aan dan aan een ploegje "mindere goden" waarvan je weet dat ze elke etappe zullen wegspringen van zodra de startvlag valt, en die de Tour ook nog eens extrasportief veel publiciteit zullen opleveren.
Dan komt de TDF 2026 ook weer een stap dichterbij.