Dit moet je weten over de Omloop der Kempen 2025
Er staat een dubbel weekend met UCI-koersen op het programma in Nederland. Op zaterdag rijden de vrouwen de Simac Omloop der Kempen (1.1), op zondag rijden de mannen de VDL Groep Omloop der Kempen (1.2). Wie gaat er met de zege aan de haal? WielerFlits blikt vooruit.
De Omloop der Kempen is een van de oudste wielerwedstrijden van Nederland. De Noord-Brabantse koers bestaat al sinds 1948 en is dit jaar bij de mannen toe aan alweer de 76ste editie. De vrouwen rijden dit jaar de wedstrijd voor de 28ste keer.
Bij de mannen werden de afgelopen negen edities door een Nederlander gewonnen. Zo ging Martijn Rasenberg in 2024 solo met de zege aan de haal, terwijl Coen Vermeltfoort in 2023 won. Ook de zege van Roel van Sintmaartensdijk in 2022 heugen we ons nog, toen hij Arne Peters klopte in een sprint met twee en daarna met broer Daan van Sintmaartensdijk mee het podium op mocht. Bij de vrouwen zien we met Sara Fiorin en Rachele Barbieri twee Italiaanse winnaressen in de laatste drie edities, terwijl ook Charlotte Kool, Maike van der Duin en Lorena Wiebes zich in de afgelopen jaren op de erelijst hebben gezet.
De wedstrijd telt dit jaar 183 kilometer bij de mannen en 122 kilometer bij de vrouwen en kent start en finish in Veldhoven, terwijl de kasseistroken rond Netersel het zwaartepunt van de wedstrijd vormen. Hoewel de stroken in de praktijk niet zo zwaar zijn, heeft de organisatie er in 2025 alles aan gedaan om ze er wel in te houden – door het gebrek aan politiebegeleiding vanwege de NAVO-top. In plaats van twee grote omlopen, worden er nu meerdere kleine omlopen van 43 kilometer rond Netersel worden verreden. Daarvoor en daarna volgt een aanloopfase. Daardoor is politiebegeleiding niet nodig.
“We hebben op bijna elke zijafslag verkeersregelaars staan. Dat zijn er bijna 150 in totaal. De burgermotards zorgen ervoor dat de weg waar we op rijden veilig blijft”, vertelde koersdirecteur Cédric Louwers eerder aan WielerFlits. “We rijden nauwelijks door dorpskernen en op de lokale omloop zijn er nauwelijks zijwegen. Die omloop blijft trouwens niet de gehele tijd afgesloten. We hebben telkens een koprijder die waarschuwt dat de koers eraan komt, waarna de verkeersregelaars tien minuten buffer hebben om de weg weer dicht te krijgen.”
Simac Omloop der Kempen Ladies
- Datum
- zaterdag 17 mei 2025
- Categorie
- 1.1 | Women Elite
- Afstand
- 121.8 KM
- Tijden
- 12:00 - 18:57
- Startplaats
- Veldhoven
- Finishplaats
- Veldhoven
VDL Groep Omloop der Kempen
- Datum
- zondag 18 mei 2025
- Categorie
- 1.2 | Men Elite
- Afstand
- 182.9 KM
- Tijden
- 12:00 - 16:06
- Startplaats
- Veldhoven
- Finishplaats
- Veldhoven
Deelnemers mannen
Wordt de VDL Groep Omloop der Kempen wel een sprint bij de mannen? Je weet het niet. Ja, de afgelopen jaren werd het regelmatig een sprint. Ja, de afgelopen jaren werd het peloton ook vaak in de laatste tientallen kilometers nog aan flarden gereden. De conclusie is: er is geen touw aan vast te knopen. Misschien dat het parcours iets zwaarder is geworden dit jaar, omdat er vaker over de kasseien worden gereden.
Als we een gok mogen doen: Lotto gaat het proberen bij elkaar te houden voor Jarne Van de Paar – die overigens een dramatisch 2025 kent. De Nederlandse conti-ploegen zullen proberen koers te maken, met allemaal een sprinter achter de hand. We denken aan Roy Hoogendoorn, Joost Nat, Daan van Sintmaartensdijk, Mathis Avondts, Daniel Stampe, Timothy Dupont, Jesper Rasch en Coen Vermeltfoort als sprinters om het af te maken.

foto: Cor Vos
In twee van de drie laatste edities van ‘De Kempen’ bleef een vlucht echter weg en dus gaan de sterren voor zondag naar een vlucht – al maken we het ons daar wel lastig mee. De kanshebbers? Tim Marsman moet je sowieso opschrijven, de coureur van VolkerWessels verkeert dit jaar in topvorm, met een ritzege in Olympia’s Tour en een sterke Tour du Loir et Cher. Dan heb je ook nog Max Kroonen en Timo de Jong bij VW.
Andere kanshebbers: regerend winnaar Martijn Rasenberg, Holland Cup-leider Milan De Ceuster, Peter Schulting, Quinten Veling, Joeri Schaper, Jens Verbrugghe (ja, de zoon van), Roan Konings en Niek Hoornsman. En dan is er nog een kans dat we de winnaar vergeten op te noemen.
Favorieten volgens WielerFlits
*** Tim Marsman
** Martijn Rasenberg, Roan Konings
* Coen Vermeltfoort, Roy Hoogendoorn, Mathis Avondts
Deelnemers vrouwen
Bij de vrouwen zien we zaterdag vijf WorldTeams en twee ProTeams aan het vertrek staan in Veldhoven. Nederland is vertegenwoordig met Visma | Lease a Bike en VolkerWessels als grote teams, terwijl we ook Fenix-Deceuninck, UAE Team ADQ, Human Powered Health en AG Insurance-Soudal aan het vertrek zien staan. Vergeet ook niet te letten op het Cofidis van oud-wereldkampioene Amalie Dideriksen, al lijkt de kans aannemelijker dat er iemand anders gaat sprinten zaterdag namens het team.
Topfavoriete is Martina Fidanza na haar zeges in Festival Elsy Jacobs en en Trofee Maarten Wynants. Met Nienke Veenhoven beschikt Fidanza daarnaast over de perfecte lead-out die zelf ook nog eens zou kunnen winnen mocht het mislopen. Voor Fidanza echter genoeg andere concurrentes die kunnen winnen. Zo werd Tereza Neumanova laatst in de Trofee Maarten Wynants nog tweede en reed ook Kathrin Schweinberger dit jaar al de nodige goede sprints. Bij Codidis zien we daarnaast met Victoire Berteau en Valentine Fortin ook nog eens twee rappe Françaises.

foto: Cor Vos
En de Nederlanders dan? Kansen genoeg! We zien met Scarlett Souren en Sofie van Rooijen twee dikke kanshebbers, al tikte Van Rooijen dit jaar door omstandigheden nog niet haar niveau van 2024 aan. Souren won dit jaar wel al. En dan hebben we ook nog altijd Maike van der Duin, Danique Braam, Femke Beuling, Lonneke Uneken en noem maar op.
Favorieten volgens WielerFlits
*** Martina Fidanza
** Kathrin Schweinberger, Tereza Neumanova
* Scarlett Souren, Sofie van Rooijen, Maike van der Duin