“Dit is geen ramp”: Visma | Lease a Bike zalft na uitvallen Jonas Vingegaard
Video Het gaat Visma | Lease a Bike momenteel niet voor de wind. Na Wout van Aert ligt nu ook de tweede kopman Jonas Vingegaard in de lappenmand. Een valpartij en ziekte dwingen hem om de UAE Tour te laten liggen. Volgens Head of Racing van de ploeg, Grischa Niermann, is dat echter geen ramp met het oog op wat komen gaat voor de Deense kopman.
Vingegaard kwam vorige week ten val tijdens een afdaling op training. Om de val was een hoop te doen omdat deze volgens Vingegaard en zijn ploeg mede werd veroorzaakt door een amateur die hem in zijn wiel volgde. De schade leek toen mee te vallen, maar zorgt er in combinatie met ziekte dus toch voor dat hij niet kan starten in wat zijn eerste koers van het seizoen had moeten zijn.
“Door zowel de valpartij als de ziekte heeft hij zijn trainingen niet meer zo goed kunnen doen. Al kan ik je niet vertellen hoelang hij exact van de fiets is gebleven”, vertelt Niermann voor onze camera. “Maar het was wel in die mate dat we hebben besloten dat hij niet meer op tijd fit kan geraken – of in ieder geval in topvorm of heel goede vorm – voor de UAE Tour.”
Mentale tegenvaller
Dat was voor de tweevoudige winnaar van de Tour de France schijnbaar vooral op mentaal vlak een tegenvaller. “Het werpt hem nu natuurlijk een beetje terug. Hij zit er zelf mee dat hij heel graag wil koersen. Maar niet als hij niet fit is. Jonas heeft aangegeven dat hij heel graag wedstrijden wil rijden en wedstrijden wil winnen. Maar dat is pas een volgende stap”, aldus de Duitse sportdirecteur.
Vingegaard niét in topvorm laten rijden in de Verenigde Arabische Emiraten was voor de ploeg geen optie, geeft Niermann aan. “Het liefst laat je een renner niet koersen als hij niet honderd procent fit is. Maar soms ontkom je er niet aan. Zeker met je kopman wil je dat absoluut niet. Dan moet je zo’n keuze gaan maken. Dat is geen ramp, maar wel een bewuste keuze om geen UAE Tour te doen.”
“Waarschijnlijk” blijft de Vuelta a Catalunya de eerstvolgende wedstrijd op de planning van Vingegaard, maar de Catalaanse rittenkoers begint pas op 23 maart. De Deense kopman zal dus nog een hele periode moeten overbruggen, maar een volledige transparantie kan Niermann ons niet geven. “We gaan eerst en vooral bekijken hoe snel hij weer volledig fit is. Daarna zien we wel hoe het verder gaat met Jonas.”
-
Lees ook "Dat hij kan trainen, is het belangrijkste": Visma opgetogen over vooruitgang Wout van Aert
Doelen niet in gevaar
Hoewel het uitvallen van Vingegaard en Van Aert volgens Niermann “geen ramp” is, mist de ploeg momenteel wel haar twee belangrijkste leiders. Vingegaard mikt dit seizoen op de eindzege in de Giro d’Italia, gevolgd door de Tour de France. Van Aert is dan weer aan de beterhand op stage in Sierra Nevada, zijn seizoensstart in de Omloop Het Nieuwsblad zou niet in gevaar komen.
En mag de ploeg nog altijd met ambitie naar de UAE Tour? Volgens Niermann moeten we niet op grote veranderingen in de selectie rekenen. “We gaan Sepp Kuss niet na Oman overbrengen. We rijden daar met de andere renners die oorspronkelijk gepland stonden, zoals Ben Tulett en Jørgen Nordhagen.”
Aankomende wedstrijden voor Jonas Vingegaard
| Datum | Wedstrijd |
|---|---|
| 4 jul - 26 jul |
De Zomergids 2026 van Wielerflits Magazine is maar liefst 220 pagina's dik en staat barstensvol mooie wielerverhalen. Een van de verhalen is met Visma | Lease a Bike-kopman Jonas Vingegaard, die de Giro d'Italia en Tour de France gaat combineren deze zomer. Hoe kijkt hij daarnaar uit? En welke hobby's houden hem bezig buiten de koers? In de Zomergids lees je verder alles over de Tour de France en de Tour Femmes, over de knechten van Tadej Pogačar, Lucien Van Impe, Nienke Vinke en nog veel meer!
Ik kan echt geen enkele reden bedenken bovenstaande wijzingen in de programma's niet te doen. Anders heb je straks de situatie dat ze in de eerste 5 koersen die ze dit jaar rijden 4x geen volledige selectie op de been konden brengen, dat kan toch eigenlijk niet...
Waarom Zingle niet gestart is in de ronde van Oman is me ook een raadsel trouwens. Die heeft slechts 1 dagje training gemist door ziekte en reed de dag voor de start ook al weer zijn normale training.
Een werkelijkheid waarin je zelf het meest logische idee denkt te hebben, maar je tegelijkertijd nog steeds andere invalshoeken goed kunt begrijpen, is nog steeds niet mogelijk blijkbaar. Zonde.
Natuurlijk zouden ze in theorie ook andere renners kunnen inschuiven, maar dat zou betekenen dat ze de wedstrijd- en trainingsschema's van desbetreffende renners ook weer om zouden moeten gooien, én dat Vingegaard en Zingle te weinig wedstrijden rijden. Waarom zou je dat doen als de puzzel zo makkelijk te leggen is en eigenlijk perfect uit komt gezien de omstandigheden?
Volkomen logisch om dat ook als optie te hebben voor komende koersen. Volkomen logisch om met zieke en geblesseerde renners eerst te kijken wanneer ze weer fit zijn, voor je logische keuzes kunt maken in hun programma. Volslagen ridicuul om dat onbegrijpelijk te vinden.
Ik hoop op een mooie strijd in de TdF 2026