Christophe Laporte: “Wout zei dat het voor mij was vandaag”
Christophe Laporte kon maar moeilijk beseffen dat hij in Cahors zijn eerste etappezege in de Tour de France had binnengehaald. De Franse renner van Jumbo-Visma sprong in de slotfase naar een kopgroep van drie toe en sleepte uiteindelijk de overwinning uit het vuur.
Laporte was heel tevreden, vertelde hij na afloop van de negentiende etappe. “Het is moeilijk te beseffen, maar ik ben super blij. De ploeg vertrouwde op me vandaag. Wout zei: ‘Het is voor jou vandaag.’ De laatste keer dat hij dat zei, was in Parijs-Nice.”
Eerst was het doel om kopman Jonas Vingegaard naar de veilige laatste drie kilometer te loodsen. “Daarna versnelde ik in een bocht en ik zag een gaatje achter me. Het lukte daarna om bij de drie koplopers te komen.”
Het is meer dan een beloning, ging hij verder. “Het is enorm. Ik was al super blij met deze Tour, ook al had ik zelf nog geen resultaat gehaald. Nu gaf de ploeg me de kans om voor de ritzege te gaan, het is uitzonderlijk om te winnen nadat ik in het verleden al twee keer tweede was.”
Laporte zorgde tegelijkertijd voor de eerste Franse etappezege van deze Tour. “Het is belangrijk om een Franse zege te pakken. Als het publiek en mijn familie er blij van worden, ben ik ook blij”, aldus de Fransman.
Zeker de beste bergop. En ook beter dan de rest als het omhoog gaat, vermoedelijk ook de beste klimmer. Zeker ongeëvenaard als ze een col tegenkomen. Multi-talent.
In deze etappe werd Christophe ultiem beloond voor de beslissing om Cofidis te verlaten. Hij wint nu echte World Tour prijzen doordat hij de veilige maar ouderwetse haven verliet en koos voor een topploeg. Chavanel deed het hem voor.
Wouts Wonderboys
Normaal gesproken heeft van Aert de meeste kans op die dagzege, dus kies je voor hem. Maar vandaag heeft hij zijn benen gevoeld en gedacht aan morgen en besloten het te laten gaan, niet meer dan logisch dat Laporte dan zijn kans krijgt. Niets te maken met zogenaamd degene zijn die alles bepaald, gewoon allemaal simpel verklaarbaar.
Laporte grijpt de kans die hij vandaag krijgt met beide handen aan. Normaal zijn zijn kansen in het echte sprintgeweld vrij klein zijn maar nu zit hij op het perfecte moment op de perfecte plaats en maakt het prachtig af. De zege is hem meer dan gegund want hij heeft zijn ballen uit de broek gereden voor de ploeg deze tour en wordt nu beloond voor het harde werken.
De kracht van dit JTV blijkt de hele tour al het nemen van beslissingen in het moment, een zwaar onderschat element omdat we het niet horen. Laporte's winst is echt uit het boekje wat dat betreft: sprintersploegen zijn patat, vluchters pas in laatste km gepakt, dan oplopende weg, Laporte springt erheen en maakt het af. Het lijkt een abc'tje, maar alleen omdat Laporte het voortreffelijk uitvoert.
Waren de vluchters vijf kilometer eerder gepakt, dan had ik nog wel eens willen zien of WvA niet gesprint had. De juiste beslissing op het juiste moment, dat is toch genieten? En ja, die kan anders zijn dan bij het ontbijt besproken is.