‘Britse renners betrokken in groot dopingschandaal’
foto: Sirotti
zondag 3 april 2016 om 08:24

‘Britse renners betrokken in groot dopingschandaal’

De Britse arts Mark Bonar heeft sinds 2010 zo’n 150 sporters geholpen aan doping. Dat is de onthulling waar The Sunday Times mee naar buiten is gekomen. Onder deze sporters zitten ook Britse wielrenners die de Tour de France reden.

De 38-jarige Bonar heeft tegen undercoverjournalisten van de krant zijn verhaal gedaan. Namen en rugnummers worden niet genoemd. Het zou gaan om EPO, steroïden en groeihormonen. Wat hij daarnaast vertelde, is dat een dopingkuur in de duizenden euro’s loopt en dat hij zo’n 150 sporters heeft geholpen.

Dokter Bonar stond al langer op de radar van het UKAD, de Britse anti-dopingautoriteit. In 2014 wilde een betrapte sporter informatie verstrekken voor strafvermindering, maar wegens het ontbreken van bewijs en bevoegdheid (Bonar staat niet te boek als sportarts) werd er geen onderzoek ingesteld. The Sunday Times zegt enkel het woord van de arts te hebben, meer bewijs ontbreekt.

Onafhankelijk onderzoek
John Whittingdale, de Britse minister van sport, heeft geschokt gereageerd. Hij zegt een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar dit voorval bij de UKAD. De anti-dopingautoriteit zelf is ook geschrokken van het nieuws, zij willen – net als Whittingdale – ook een onafhankelijk onderzoek beginnen. Bonar ontkent alle beschuldigingen.

Naast wielrenners zijn ook voetballers uit de Premier League, tennisspelers, cricketers en boksers genoemd in deze zaak.

RIDE Magazine
77 Reacties
03-04-2016 11:53
Ik dacht dat de Britten nooit doping namen?

Nu serieus, hier zal uiteindelijk niets verder mee gebeuren. Er is niets extra van bewijs naar voor gekomen.
03-04-2016 11:57
En de baanwielrenners dan? Die wonnen alles zo'n beetje in Londen.
03-04-2016 11:57
Er was een periode waarin plots elke Amerikaan kon klimmen.
Er was een periode waarin plots elke Kazak kon klimmen.
En nu is er een periode waarin plots elke Brit kan klimmen.

Stijgende populariteit van de fiets in deze niet-traditionele fietslanden leidt wel tot het vergroten van de talentenpool, maar als het zich zo abrupt en dominant manifesteert, dan heb ik een gezonde argwaan.
03-04-2016 12:11
@ tendam

Het zou mij heeeeeel erg verbazen als hier niets van waar blijkt te zijn.
03-04-2016 12:14
Die arts komt in dat artikel over als een blufferig marginaaltje. Maar ja, Fuentes was ook 'slechts' een gynaecoloog. Toch kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat het hier zal blijken te gaan om marginale sporters met wellicht een enkele uitzondering. Als het gaat om EPO, groeihormonen en testosteron, waar heel goed op getest wordt, dan kan het eigenlijk niet gaan om sporters die relatief vaak getest (kunnen) worden in het algemeen en WT-wielrenners in het bijzonder.

Schrikbarend is vooral, dat de Engelse dopingjagers de andere kant opkeken en dat zo'n vreemde vogel zijn klandizie ziet groeien over verschillende sporten heen door uitsluitend mond-tot-mond reclame.
03-04-2016 12:19
net het stuk gelezen, en tja, het kan nog alle kanten op. bluffen over je klandizie om te willen aantonen dat je behoorlijk ervaring hebt met het toedienen van doping, een groot schandaal met dus 150 gedopeerde atleten of ergens er tussenin.
03-04-2016 12:26
Maar @ xistnc, hoe kunnen marginale sporters zich zulke dure kuren veroorloven? Toen ik het artikel las, moest ik direct aan de Olympische titel van Andy Murray denken, en al is het speculatie ten top, dat is geen kleine jongen en wellicht vanuit jouw invalshoek de uitzondering. Verder heb ik ook goede hoop dat de Sky-toppers er inderdaad niet bij betrokken zijn gezien de vele controles en het bloedpaspoort, maar ook dat is gissen.
03-04-2016 12:28
Slecht nieuws dit voor Rusland- en Astanahaters.
03-04-2016 12:28
Wat ik zoals ook door anderen al gezegd vooral schokkend vind is dat de britse justitie (?) De man niet verder onder de loep genomen heeft omdat hij geen geregistreerd arts zou zijn.

Als je dealt in groeihormonen en andere stoffen die niet vrij verkrijgbaar horen te zijn, dan ben je toch juist strafbaar???

Verder wil ik niet speculeren over namen of wat dan ook, maar als hetgeen dat gesteld wordt waar is betekent dat dus dat er een groep sporters is die (in ieder geval de wielrenners) ondanks vele testen zowel tijdens wedstrijddagen en onaangekondigd nog steeds kunnen gebruiken en niet tegen de lamp lopen.

Het doet pijn om te bedenken dat we met ons allen zo bedot zouden worden.
03-04-2016 12:30
@sebas
Hij zal wellicht wat marginale sporters hebben geholpen, die minder worden gecontroleerd, maar ik denk niet dat we hier het grote geheim van Bradley Wiggins en Jessica Ennis hebben onthuld.
03-04-2016 12:30
@Sebas
Marginaal is een ruim begrip. Stel, dat het bijvoorbeeld gaat om een Cummings of een Dowsett (if any, dan zouden dat mijn gokjes zijn). Dan hebben we het feitelijk nog altijd om marginale namen, maar wel namen die qua inkomen de tarieven kunnen betalen die de arts zelf noemt. Al denk ik eigenlijk dat een naam van dat kaliber er hooguit verdwaald tussen zit en dat het vooral om nog marginaler gaat.

En omdat het gaat om tarieven die de arts zelf noemt, wil dat niet zeggen dat al die 150 sporters daar ook daadwerkelijk mee over de brug zijn gekomen. Misschien bleef het in 90+% van de gevallen bij een enkele meting en een paar inspuitingen tegen een paar honderd Britse ponden.
03-04-2016 12:31
Tendam, eigenlijk zoals Matschiner bekeken werd in het begin bedoel je?

Ik vind dit wederom een nederlaag voor het wielrennen. Want je weet dat de wielerpers hier veel harder op gaat duiken dan bijv. de voetbalpers.

En persoonlijk, ik wilde ze wel geloven bij SKY. Heel jammer dit. Ook bijv. voor Wout Poels.

Maar ja, brood en spelen. De hele top van de topsport gebruikt, wil je mensen geloven die er echt verstand van hebben en dicht op het vuur zitten of hebben gezeten.
03-04-2016 12:47
@klootje Hoe Matschiner bekeken werd is in dit geval natuurlijk irrelevant, dat er bij hem meer aan de hand bleek wil niet zeggen dat dat hier ook zo is.

Het lijkt me dat iedereen het er over eens is dat dit tot de bodem uitgezocht moet worden, maar vooralsnog hebben we enkel de verklaring van iemand die een goede reden heeft te overdrijven. Daarmee is niet gezegd dat het niet waar is en het zou me ook zeker niet verbazen als het wel waar is, maar om elke Britse sporter nu meteen als dopeur weg te zetten is natuurlijk ook onzin zonder verder bewijs.
03-04-2016 12:50
@ klootje:
zo, jij veroordeeld al heel SKY zie ik. ah, zelfs alle (top)sporters. zelf wacht ik nog even op de echte feiten.
03-04-2016 12:58
8.6 ik ben geen rechter. En gelukkig ook geen advocaat. Ik zeg wat mijn gevoel is.
03-04-2016 12:59
Ik denk dat Sky geen doping gebuikt.
Ik denk dat het gewoon heel normaal is dat tijdrijders als Wiggens ineens de Tour kunnen winnen door 'goede planning van Sky' en 'strakke trainingschema's.
Ik denk ook dat het gewoon heel normaal is dat zoals iemand anders hier op pagina 1 ook al aangaf dat een land zonder enige wielergeschiedenis ineens allerlei wielertoppers uitpoept.
Ik denk ook dat het heel normaal is dat mensen die nog geen bultje opkwamen 3 jaar geleden nu ineens ronderenners worden op 29-jarige leeftijd, dat kan allemaal natuurlijk is dat heel gewoon.

Hou toch op man met dat Sky, aanpakken die handel.
03-04-2016 13:34
Deze zaakt lijkt te groot en er zijn waarschijnlijk te veel belangen. Dus opnieuw de doofpot :-)?
Mijn persoonlijke mening is dat in Belgie en Nederland er ook wel wat meer onderzoeksjournalistiek mag plaats vinden. De Nederlandse /Belgische sportjournalisten beperken zich tot het verslaan van wedstrijden terwijl er aanwijzingen genoeg zijn dat er zaken gebeuren die niet in order zijn (denk bv aan de babyvoeding van GVA en de dokter van Omega Pharma).
03-04-2016 13:39
@klootje
Kijk, dat is nu precies wat ik bedoel. Omdat het eerder waar bleek te zijn wordt nu elke arts die zoiets beweert serieus genomen. Terwijl het verhaal dat deze man houdt niet enige expertise vereist, wat hij vertelt weet ik zelfs als simpel wielervolger (want ja, als wielervolger word je toch ongewenst ook dopingexpert ;))

En dan krijg je types als Johnny7 die gelijk heel Sky erbij betrekken. Terwijl een miljoenenploeg als Sky niet bij de lokale plastisch chirurg gaat aankloten bij wijze van dopingprogramma, me dunkt.

@hjtimmer
Die feiten ken je toch ook dankzij journalisten? In Vlaanderen is het wielrennen nog iets te heilig, dat klopt. Met het verhaal van Thijs Zonneveld over cortisonen voor Gilbert en z'n moaten is ook niks gedaan. Maar als er hier zo'n arts dit zou beweren zou zeker de Nederlandse pers er vol op springen, maak je geen zorgen. Zeker als het Rabo en aanverwanten betreft, dat vinden ze heerlijk.
03-04-2016 13:56
Tja voor mij is vaststellen dat er nog niets bewezen nogal voor de hand liggend Tendam. Als je er voor kiest je zo op te stellen dan mag je nog maar over weinig zaken iets zeggen he. Dan weet je feitelijk helemaal niets, behalve wat je zelf ziet en meemaakt en zelfs dat is niet zeker.

Wat niet onbelangrijk is is kijken welk medium het meldt en dat is de Sunday Times, grootste kwaliteitskrant van Engeland. De krant van eerder David Walsh bijv.
Leuk dat jullie roomser dan de paus zijn, maar je mag er meer dan waarschijnlijk van uit gaan dat niet zomaar een onzinverhaal is. Zelfs niet omdat je nog maar moet geloven wat de dokter zegt, nee daar komen ze altijd alleen maar met verhalen als er meer bekend en bewezen wordt geacht door de journalisten dan alleen die ene getuigenis.
03-04-2016 14:10
@ klootje:
lol, dat sommigen enigszins terughoudend zijn betekent dat nog niet dat die allemaal agnost zijn. ;)
een onzinverhaal is het allerminst, in ieder geval wilde deze arts een aantal atleten van doping voorzien, en het zal wel niet de eerste keer zijn geweest voor hem. ik hoop nog steeds dat hij overdreef, want anders zijn de gevolgen niet te overzien. in de eerste plaats in alweer de wielrennerij, maar ook in het voetbal. stel je voor dat er zo even achter elkaar 15 topvoetballers uit de premier league voor de bijl gaan. ik kan het me nauwelijks voorstellen.
03-04-2016 15:39
Ach, met een beetje geluk zijn we van dat tenenkrommende Bradley geSIR af......
03-04-2016 18:31
Ik wil namen en rugnummers! Het feit dat er iemand doping gebruikt doet me niet zoveel.
03-04-2016 19:12
Het was blijkbaar een [url=http://www.sportschau.de/doping/video-auch-premier-league-spieler-unter-dopingverdacht-102.html]opzetje[/url] van de Duitse ARD en The Sunday Times.
03-04-2016 19:19
En laten die 2 nou samen ook de atletiekwereld op losse schroeven gezet hebben met uitstekende onderzoeksjournalistiek. Dat is heel mooi, dan is de kans dus heel groot dat we namen zullen gaan horen de komende tijd.

Edit: en de gedachte van een mediageile arts kan nu meteen overboord. Hij heeft niet gebabbeld maar is in de val van een undercoveractie gelopen. Dit gaat niet de doofpot in hoor, fat chance. En het gaat vooral duidelijk over Bradley Wiggins. Maar Chelsea gaat helemaal nat zeg met die coach er bij.
03-04-2016 21:57
@klootje: stel je eens voor dat Wiggins wel bewezen wordt en Froome niet...

Dan heeft Froome ineens 3x Tour

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine