Titanium, de hulk en ‘remvleugels’: Tadej Pogacar’s fiets is voorzien van tal van unieke onderdelen
foto: Cor Vos
maandag 15 juli 2024 om 19:47

Titanium, de hulk en ‘remvleugels’: Tadej Pogacar’s fiets is voorzien van tal van unieke onderdelen

Materiaalzone Kampioenen krijgen een eigen ontwerp frame, de écht grote kampioenen krijgen een fiets met eigen onderdelen. Tadej Pogacar kunnen we gerust onder die tweede categorie scharen, zeker als we kijken naar zijn fiets, die van een unieke afmontage is voorzien.

Meer en meer lijkt wielrennen een materiaalsport te worden, waar fietsen en ander materiaal tot op de kleinste details worden geoptimaliseerd. Daar zijn ze ook bij UAE Emirates overduidelijk mee bezig, want de fiets van Tadej Pogacar is op tal van manieren een uniek model.

Op verschillende plaatsen is zijn Colnago V4RS voorzien van unieke – of ‘aparte’ – onderdelen om te zorgen dat de fiets nét dat stukje lichter is of dat hij net iets beter op het lichaam van de tweevoudig Tourwinnaar is afgesteld. Reden genoeg om de fiets eens flink te ontleden.

foto: Cor Vos

Het frame betreft dus een Colnago V4RS, waar Pogacar – net als de rest van zijn ploeg – alle wedstrijden op afwerkt. De groepset, Dura-Ace Di2, wordt voorzien door Shimano, al zijn daar al enkele opvallende onderdelen te zien. Zo maakt Pogacar gebruik van tandwielen van Carbon-TI, een Italiaans merk dat specialistische fietsonderdelen maakt. In dit geval betreffen dat tandwielen die deels van carbon zijn, wat ze lichter maakt ten opzichte van de ‘reguliere’ tandwielen van Shimano. Tevens heeft hij daardoor keuze uit verschillende versnellingscombinaties.

Er zijn overigens meer onderdelen van Carbon-TI te vinden op het frame van Pogacar. Zo zijn verschillende boutjes eveneens van dat merk; die zijn niet van carbon, maar van titanium. Ook dat scheelt weer gewicht, in dit geval ten opzichte van staal of aluminium, maar het is ook beter bestand tegen trillingen, waardoor het beter vast blijft zitten. En nog een kleine gewichtsbesparing vinden we in de aluminium steekassen, die eveneens door Carbon-TI worden geleverd.

Carbon-TI levert UAE Emirates tal van speciale onderdelen, zoals de tandwielen – foto: Cor Vos

Verleggen we onze blik naar de remmen, dan zijn er twee opvallende zaken te zien: zo kiest de ploeg van de Sloveense topcoureur voor remschijven van… inderdaad, Carbon-TI. Dit zijn schijven met een remoppervlak van staal, terwijl het middelste deel van de constructie – wat aan de wielen wordt bevestigd – carbon is en de boutjes die die twee delen verbinden van titanium zijn. Ook allemaal om gewicht te besparen.

Tegelijkertijd zorgt een speciaal profiel van het remoppervlak ook voor betere verkoeling, wat ervoor zorgt dat de remmen tijdens lange afdalingen zich meer voorspelbaar gedragen. Daarvoor wordt ook gebruik gemaakt van speciale remblokken van Absolute Black. Die zijn gemaakt met grafeen (in plaats van koper), en zorgen met een opvallend ‘vleugeltje’ aan de achterkant ook voor betere verkoeling.

Niet enkel gewicht
Maar, die specifieke onderdelen draaien niet enkel om een zo laag mogelijk gewicht. Ook andere factoren die van invloed zijn op Pogacar’s prestaties zijn in acht genomen. Zo heeft hij niet een ‘standaard’ trapas van Shimano, maar eentje met keramische lagers van Bikone, voor lagere mechanische weerstand.

In opvallend rood: de bevestiging van de achterderailleur – foto: Cor Vos

Om het schakelen van de fiets nog betrouwbaarder te maken, is gekozen voor een direct mount derailleur. Dat houdt effectief in dat de achterderailleur met één tussenstukje (in plaats van twee) aan het frame is gemonteerd, wat zorgt voor scherpere schakelprestaties, maar ook het gewicht ten goede komt.

Tot slot lijkt de cockpit van Pogacar geheel gepersonaliseerd te zijn. Op het eerste oog lijkt het een ‘standaard’ Enve SES AR cockpit te zijn, maar Cyclingnews weet te melden dat het een gepersonaliseerd stuur is, wat geheel op het lichaam en de bikefit van Pogacar is aangepast, met een breedte van 37 centimeter. Zeker uniek is de sticker van de Hulk die Pogacar bovenop zijn stuur heeft geplakt, wat hem volgens Colnago kracht geeft als hij er naar kijkt.

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een uitgebreid interview met wereldkampioen Tadej Pogačar. De Sloveen kwam spontaan naar de Alpecin Barbershop voor een knipbeurt en dat draaide uit op een interessant interview. Pogačar praat over het pakken van KOM's en het nastreven van nieuwe doelen. Bestel jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
12 Reacties
15-07-2024 10:48
Het schijnt dat Michael Rasmussen bij de ploegbus van UAE gespot is omdat 'ie die sticker van de Hulk eraf wilde vijlen, maar dat bericht is nog onbevestigd.
15-07-2024 08:34
Hier gewichtsbesparing, daar gewichtsbesparing En het gewicht is desondanks 6,8 kilogram het minimumgewicht van UCI , waar zitten de verzwaringen t.o.v. andere fietsen die ook de 6,8 kilogram aan de haak halen.
    15-07-2024 08:58
    De fiets is verzwaard met een motortje ;)
    15-07-2024 09:15
    Gewicht besparen in de "basis" onderdelen geeft je weer de mogelijkheid om extra gewicht op andere plekken toe te voegen voor aero onderdelen.
    15-07-2024 21:10
    Vergelijk die diepte van de velgen van UAE eens met die van andere ploegen in bergetappes.
    16-07-2024 09:42
    Volgens deze website zat vorig jaar niemand op het minimumgewicht:
    https://tempocyclist.com/2023/07/24/bike-weights-of-the-tour-de-france/
15-07-2024 08:40
[i]edit redactie: Dat klopt, is aangepast[/i]
16-07-2024 08:31
Njah, als je begint met vreemde stellingen dat boutjes van titanium beter blijven vastzitten omdat ze beter tegen trillingen kunnen. Dan ben je gewoon je geloofwaardigheid toch een beetje kwijt vrees ik.

Ik denk als een student voor zijn thesis of phd een vergelijkende studie doet over oude en nieuwe fietsmodellen over de jaren heen hij veel smeergeld gaat krijgen van de fietsindustrie :-P
15-07-2024 11:21
Ach, wie zei dat ook al weer, it's not about the bike.
16-07-2024 09:04
Opvallend is ook de aero mount voor de fietscomputer, iets wat je (verrassend genoeg) op weinig andere fietsen ziet
17-07-2024 21:25
Gepersonaliseerd stuur mag niet volgens de regels, tenzij het in de winkel ligt of een eindfase prototype is.
18-07-2024 19:44
Leuk, dat mijn foto hem inspireert.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.

RIDE Magazine