Slechts 65% van de wielrenners heeft verlichting op orde
foto: Joris Knapen

Slechts 65% van de wielrenners heeft verlichting op orde

Fietstoerisme Een groot deel van de sportieve fietsers blijkt rond de donkerste dagen van het jaar onvoldoende zichtbaar. Dat is de conclusie van fietskledingmerk AGU na onderzoek van de data van Rijkswaterstaat. Slechts 65% van de wielrenners en mountainbikers heeft de verlichting op orde.

Aan reflecterende kleding wordt geen aandacht besteed, zo schrijft AGU, terwijl dit de kans op ongelukken aanzienlijk doet afnemen. Uit data van Rijkswaterstaat blijkt dat 35% van de wielrenners en mountainbikers onvoldoende zichtbaar is. Een deel maakt wel gebruik van licht, maar niet conform de norm; 13% rijdt zelfs zonder verlichting. En dat terwijl sportieve fietsers in de wintermaanden juist extra risico lopen.

Gebrek aan reflecterende kleding 
In het rapport van Rijkswaterstaat ontbreekt informatie over reflecterende kleding, hoewel dit volgens AGU de zichtbaarheid van fietsers sterk vergroot. Uit internationaal onderzoek onder ruim 6.800 fietsers blijkt dat het dragen van reflecterende kleding de kans op een ongeval bijna doet halveren. Daarmee is niet alleen verlichting, maar vooral zichtbare, contrasterende kleding bepalend voor de veiligheid in het donker.

De Nederlandse omzet van reflecterende kleding bij AGU is echter gedaald. “Deze ontwikkeling, in combinatie met de lage zichtbaarheid van wielrenners, maakt duidelijk dat zichtbaarheid nog geen vaste rol speelt in de sportoutfit, terwijl de omstandigheden juist vragen om meer aandacht voor contrast en reflectie”, is de conclusie van AGU.

“Tijdens wintertrainingen draait alles om het juiste materiaal: laagjes tegen de kou, droge handschoenen, goede banden,”, geeft Jan van Wilgenburg, specialist outerwear bij AGU, aan. “Zichtbaarheid hoort net zo in die sportuitrusting thuis. We zien dat daar nog ruimte is om bewuster mee bezig te zijn.”

7 Reacties
04-02-2026 13:25
Dit is dus gewoon sponsored content, toch!?
04-02-2026 13:32
sponsor jij ook de duiven van je schoonvader ?
04-02-2026 14:35
Ik denk dat het merendeel van de mountainbikers en wielrenners sowieso nat gaat op het hebben van de vereiste reflectoren. Verlichting is niet verplicht als je niet in het donker of schemer rijdt. reflectoren op de fiets wel. De fiets moet altijd reflectoren hebben op de achterkant, trappers en wielen of banden
04-02-2026 14:52
Ik heb de oplossing!!! Zie me gaan:

Niet wielrennen wanneer het te donker is, gevaarlijk.

Scheelt echt een godsvermogen aan lichten en reflectiekleding, die ene x dat je ergens te laat ergens rondrijdt met je slappe lichtjes gewoon als een moho rustigaan rijden zonder debiele dingen te doen.
04-02-2026 14:30
Laat me raden van degene die reflecterende kleding draagt heeft 100% zijn haar verlichting op orde. Niet zo vreemd dat het aantal ongelukken bij deze groep aanzienlijk kleiner is. En ja het zullen vast de voorzichtige types zijn die en de verlichting op orde hebben en reflecterende kledij dragen. geheel representatief is het gegeven in het artikel niet.
En o ja AGU verkoopt toevallig reflecterende kleding.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.