Oproep aan politiek: maak fietsen naar het werk fiscaal aantrekkelijker
Ter Illustratie - foto: Joris Knapen

Oproep aan politiek: maak fietsen naar het werk fiscaal aantrekkelijker

Fietstoerisme De politiek kan meer doen om ervoor te zorgen dat werknemers vaker de fiets of het openbaar vervoer nemen naar hun werk. Dat is de conclusie van Coalitie Anders Reizen. De coalitie is van mening dat de politiek het vooral fiscaal aantrekkelijker moet maken.

De Coalitie Anders Reizen – waarin zo’n zeventig grote werkgevers verenigd zijn – vindt het vreemd dat het gebruik van een vervuilende auto momenteel op dezelfde manier wordt gestimuleerd door werkgevers als het gebruik van de fiets.

“Bijvoorbeeld de kilometervergoeding die je onbelast mag geven aan een medewerker, die is gelijk voor de fiets en de auto”, haalt directeur van de coalitie Gwen Jansen aan in gesprek met de NOS. “Terwijl we er met zijn allen veel baat bij hebben als meer mensen op de fiets gaan.”

Verhogen van kilometervergoeding
Een manier om dit te stimuleren, is door het verhogen van de kilometervergoeding. “Dus in plaats van 23 cent per kilometer, verhoog je die naar bijvoorbeeld 30 of 40 cent”, schertst Jansen. Volgens de directeur heeft dit bij grote bedrijven als KPN en ASML gezorgd voor een omslag: meer werknemers nemen nu de fiets naar het werk.

Kleinere werkgevers zijn wel degelijk bereid om medewerkers een fiets te geven, maar daar zitten nu nog haken en ogen aan. “Via de werkkostenregeling kan het wel, maar een fiets concurreert dan met andere extra’s zoals een kerstpakket of sportabonnement. Ga je over het plafond, dan betaal je 80 procent belasting. Dat is raar. Want waarom moet een duurzame optie concurreren met arbeidsvoorwaarden?”

Coalitie Anders Reizen komt dan ook met een duidelijke oproep aan de politiek: maar het fietsen fiscaal aantrekkelijker voor bedrijven. “Soms loop je tegen regelgeving aan en helaas kunnen we die niet zelf aanpassen. Maar we kunnen de overheid wel helpen door ze de sleutel aan te bieden.”

2 Reacties
17-12-2025 17:50
Helemaal eens dat het goed zou zijn als meer mensen met de fiets naar het werk gaan, maar wellicht moeten die 'zeventig grote werkgevers' zelf de portemonnee trekken in plaats van naar de overheid kijken. Het lukt KPN en ASML blijkbaar wel om onder de huidige fiscale regels een gunstig fietsbeleid op te tuigen voor hun werknemers. Dan moet dat de leden van die coalitie toch ook lukken?

Als je het via de fiscaliteit regelt, betalen we daar met z'n allen aan mee (dus ook voor alle mensen die nu zonder extra fiscale stimulatie al met de fiets gaan) en wordt het fiscale stelsel NOG ingewikkelder.
17-12-2025 16:16
Met 3 rechtse partijen D66, CDA en VVD gaat dat natuurlijk niet gebeuren.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.