WK 2020: Filippo Ganna vliegt naar wereldtitel tijdrijden, zilver voor Wout van Aert
Filippo Ganna is in ‘zijn’ Italië wereldkampioen tijdrijden bij de mannen geworden. De Italiaanse specialist was na een tijdrit van 31,7 kilometer met start en finish op het circuit van Imola veruit de snelste. Wout van Aert mocht na een ijzersterk tweede deel het zilver in ontvangst nemen. Stefan Küng pakte het brons. Uittredend kampioen Rohan Dennis werd vijfde, Tom Dumoulin bleef ver verwijderd van het podium.
De stevige wind speelde een grote rol in het eerste deel van de tijdrit. Daarin stond de wind voornamelijk tegen, waarna die op de terugweg naar het Formule 1-circuit vol in de rug blies. Waar aanvankelijk geen regen werd verwacht, vielen vroeg in de tijdrit toch de nodige druppels. De eerste serieuze eindtijd was van thuisrijder Edoardo Affini (37.25), die onder meer Luke Durbridge, Maximilian Walscheid, Jos van Emden en Benjamin Thomas achter zich liet.

Geraint Thomas – foto: Cor Vos
Thomas zet eerste richttijd neer
Geraint Thomas zette vervolgens een sterke tussentijd neer na 14,9 kilometer, 25 seconden sneller dan Affini. De Brit zette die inspanning door en wist aan de finish 54 seconden onder de tijd van de Italiaan te duiken. Vanaf dat moment was 36.31 de nieuwe richttijd voor de grote favorieten.
Aan het tussenpunt bleek de 18.41 van Thomas niet bestand tegen de topfavorieten. Filippo Ganna vloog in het eerste deel, want hij dook liefst 35 seconden onder de tussentijd van Thomas. Hij zette daarmee ook Küng (vierde aan het tussenpunt), Dumoulin (vijfde), Van Aert (zesde) en Cavagna (zevende) op meer dan 40 seconden na 15 kilometer. De als laatste gestarte Rohan Dennis zette halverwege de tweede tijd neer, op 20 tellen van Ganna.
Geen maat op Ganna, Van Aert sterk in tweede deel
De eerste favoriet die aan de finish onder de tijd van Thomas wist te duiken, was Wout van Aert. De regerend Belgisch kampioen zette 36.20 op de borden. Stefan Küng gaf drie seconden toe op Van Aert. Tom Dumoulin maakte bij het opdraaien van het circuit een fout in een bocht. Hij viel bijna, maar hield zijn fiets knap recht. Daardoor verloor hij wel kostbare tijd. De voormalig wereldkampioen kwam met een eindtijd van 37.08 niet in de buurt van eremetaal.

Wout van Aert – foto: Cor Vos
Op Filippo Ganna stond echter geen maat. Hij dook met 35.54 ruim 26 seconden onder de tijd van Van Aert en zette zich zo in pole position met alleen nog Dennis op komst. De Australiër kon het echter niet bolwerken. Hij strandde op 39 seconden van Ganna en moest genoegen nemen met de vijfde plaats.
Van Aert en Küng mee op het podium
Ganna, regerend wereldkampioen op de individuele achtervolging op de baan, verzekerde zich daardoor van de wereldtitel in eigen land. Hij is de eerste Italiaan die wereldkampioen tijdrijden is. Van Aert luisterde zijn debuut op het WK tijdrijden op met zilver. Kort achter hem pakte Stefan Küng het brons. Geraint Thomas viel net naast het podium.
Voor Victor Campenaerts was de achtste plek weggelegd. De Nederlandse favoriet Tom Dumoulin eindigde uiteindelijk op de tiende plaats, Jos van Emden werd 21ste.

Wuyts: "José, zou Kung geselecteerd voor de wegrit?"
De Cauwer: "Zal wel zeker, ze hebben niet veel anders".
Euh, José ... en Hirschi dan?
Één andere renner is gewoon niet veel.
Dat is wat zietemgaan ook bedoelde: blunder van José en Michel
Wie weet had ganna zijn voorsprong nog verder uitgebreid. Want ook in de tweede helft was hij niet veel langzamer dan wout volgens mij
er was verval, dat had zich gewoon verder gezet. verder irrelevant, want de tijdrit was nu eenmaal niet langer
Dan hebben we het nog niet over een dik uur.
Vandaag is hij onmiskenbaar de verdiende winnaar. Alleen is de afstand een beetje flauwtjes.
En Van Aert, die geeft met elke wedstrijd zijn come-backseizoen nog een extra laagje glans.
op vlak van van aert is adrie er niet vies van om suggestieve uitlatingen te doen, maar dit leek hij niet vreemd te vinden
Af en toe een beetje plagen moet kunnen toch ;-)
Relevanter: In dit knotsgekke en onvoorspelbare wielerjaar was het WK toch meer voorspelbaar dan gedacht, als ik naar de prognoses en mijn persoonlijke top tien kijk. Zelf heb ik Dennis en Bjerg (had ik op tien) zwaar overschat en Thomas (hem of Bevin op elf) zwaar onderschat. Dumoulin had ik ook zes plekjes hoger staan, maar waar zou hij zonder die stuurfout terechtgekomen zijn? De rest min of meer op de verwachte plaats. Jammer ook van Campenaerts. Hopelijk kroop dat incident bij de start niet in zijn hoofd en ritme, want de twee DQT'ers eindigden heel kort voor hem; bij mij stonden ze er net na. Iemand een idee hoe het precies is gebeurd?
Ook relevant (edit): een paar veelbelovende resultaten net buiten de top tien. Leknessund en Affini onthouden voor volgend jaar, want die zouden er tegen dan zeker helemaal tussen moeten kunnen staan.
En ten slotte (edit): De renners die de Tour niet hebben (uit)gereden en helemaal naar vandaag konden toeleven, lijken daar toch een groot voordeel uit gehaald te hebben. Ik had het weleens willen zien op een parcours dat qua hoogtemeters te vergelijken is met de lokale lus in de WK-wegrit. Bevatte de tijdrit in Zwitserland ook zo weinig hoogtemeters of hebben de Italianen dat aangepast aan Ganna's kwaliteiten?
Dennis toch minder goed uit de lockdown gekomen, hoewel hij goed reed in die virtuele zwift wedstrijden.
Thomas heeft een goede Tirreno gereden en wat gewicht verloren. Die is nu topfavoriet voor de Giro.
Dumoulin verloor 5 à 10 seconden door die schuiver, maar zijn prestaties zijn wat wisselvallig. Je zag dat Ganna ervoor al dicht genaderd was toen ze in 1 beeld te zien waren.
30 km is WK-onwaardig en enkel gedaan om Ganna aan de wereldtitel te helpen. Net zoals die loser die de fiets van Campenaerts tegenhield.
Mooi dat er onder de tijdrijders toch veel animo is voor deze wedstrijd.