Wielerploegen 2015: Orica-GreenEDGE

foto: Sirotti
Met de Tour Down Under in het vooruitzicht staan we aan de vooravond van een nieuw wielerjaar. Nu de transfercarrousel stopt met draaien, presenteert WielerFlits de komende dagen de samenstellingen van de belangrijkste wielerteams. Vandaag de Australische formatie Orica-GreenEDGE.
Orica-GreenEDGE
Land:
Sponsor: Orica, Australisch chemisch en mijnbouwtechnisch bedrijf.
Sinds: 2012
UCI-afkorting: OGE
Fietsen: Scott
Tenue 2015:

Aantal overwinningen 2014: 35
WorldTour Ranking 2014: 5e 953 punten
CQranking 2014: 10e met 8.108 punten
Website: www.greenedgecycling.com
Facebook: Facebook.com/GreenEdgeCycling
Twitter: @Orica_GreenEDGE
Youtube: Youtube.com/GreenEdgeCycling
Vorig seizoen
Orica-GreenEDGE kende in 2014 een seizoen waarin het op meerdere terreinen successen oogstte. De Australiërs wisten met verschillende renners te pieken op belangrijke momenten.

Het team begon het derde jaar van zijn bestaan met een vliegende start. Op het Australisch kampioenschap in januari ging zowel de tijdrit (Michael Hepburn) als de titel op de weg (Simon Gerrans) naar een renner van Orica-GreenEDGE. In de Tour Down Under werd het succes voortgezet. Gerrans won de eerste rit en legde bovendien beslag op het eindklassement.
In het Vlaamse voorjaar speelde Orica-GreenEDGE niet mee om de prijzen. In de heuvelklassiekers was er wel succes. In de Amstel Gold Race moest Gerrans nog genoegen nemen met een derde plaats, maar in Luik-Bastenaken-Luik profiteerde hij van de val van Daniel Martin en passeerde hij als eerste de finish. Michael Albasini heerste in zijn eigen Zwitserland met drie ritzeges in de Ronde van Romandië, maar de eindzege moest hij aan Chris Froome laten.

De Giro d’Italia werd voor Orica-GreenEDGE een groot succes. In de straten van het Noord-Ierse Belfast werd de 21,7 kilometer lange ploegentijdrit als snelste afgelegd, waardoor Svein Tuft het roze aan mocht trekken. Een dag later nam ploeggenoot Michael Matthews de leiderstrui van hem over. Matthews verdedigde La Maglia Rosa met verve en wist zelfs de lastige rit naar Montecassino te winnen. Pas in de achtste etappe moest hij het roze afgeven aan Cadel Evans. Na een dikke week de trui verdedigd te hebben, zou er voor de ploeg nog meer succes volgen. Pieter Weening won de bergetappe naar Sestola, de derde ritzege binnen anderhalve week.
In de Verenigde Staten zorgde een jonge Colombiaan ondertussen voor nog meer triomfen. Johan Esteban Chaves won in de Ronde van Californië de zware bergrit naar Mountain High. Ook de jonge Brit Adam Yates liet daar zien dat er een klimtalent in hem schuil gaat.
Tijdens de Ronde van Zwitserland was er met twee ritzeges (Meyer en opnieuw Chaves) opnieuw reden tot juichen, maar in de Ronde van Frankrijk slaagde de ploeg er niet in triomfen te behalen. Eind juli was er wel succes in Toscane, waar Adam Yates en Pieter Weening in één weekend respectievelijk de GP Industria & Artigianato en de Giro della Toscana wonnen.

In de Ronde van Spanje zorgde Michael Matthews met een overwinning in de rit naar Arcos de la Frontera voor een nieuwe etappezege in een grote ronde. De grootste successen in het najaar werden echter behaald op Canadese bodem. Daryl Impey won de Tour of Alberta terwijl Gerrans tijdens het Canadees tweeluik in zowel Québec als Montréal het zegegebaar kon maken. Het maakte hem de te kloppen man voor het WK in Ponferrada, waar hij echter genoegen moest nemen met zilver.
Orica-GreenEDGE sloot het jaar af met 35 overwinningen, evenveel als in 2013. Met opnieuw een vijfde plaats op de UCI-ranking slaagde het team erin om opnieuw een seizoen lang op een hoog niveau te presteren.
Transfers
De formatie van manager Shayne Bannan kende tijdens het off-season weinig mutaties. Met Matthew Goss vertrok er op papier een grote naam, maar de oud-winnaar van Milaan-San Remo zorgde al enige tijd niet meer voor aansprekende resultaten. Caleb Ewan (vice-wereldkampioen bij de beloften) zal zijn eerste volledige seizoen bij de profs rijden. Sprinter Adam Blythe won afgelopen seizoen de Prudential RideLondon Classic en keert na een jaar bij de continentale NFTO-ploeg terug op het hoogste niveau. De 21-jarige Deen Cort Nielsen staat bekend als een rappe sprinter. Hij won afgelopen seizoen op eigen bodem een rit in de Ronde van Denemarken.
In
Adam Blythe (NFTO)
Magnus Cort Nielsen (Cult Energy Vital Water)
Caleb Ewan (neo-prof, was stagiair)
Uit
Aidis Kruopis (An Post-Chain Reaction)
Matthew Goss (MTN-Qhubeka)
De renners voor 2015
Orica-GreenEDGE begint het nieuwe jaar met 26 renners, waarvan 12 Australiërs. De ploeg herbergt 11 verschillende nationaliteiten. Manager Shayne Bannen betitelt zijn selectie zelfs als ‘de meest veelbelovende talenten ter wereld’.
Een echte klassementsman voor grote rondes ontbreekt (nog), maar met name op heuvelachtige terreinen heeft Orica-GreenEDGE renners die tot de wereldtop behoren. Zowel Gerrans als Matthews kunnen goed een heuvel over en beschikken over een snelle eindspurt. Dat maakt ze een kanshebber in zowel eendagskoersen als meerdaagse wedstrijden. Ook Albasini is een renner die op lastig terrein tot de kanshebbers gerekend mag worden.

Pieter Weening behoort tot de categorie klimmers die in het verleden bewezen heeft door een uitgekiende planning op het juiste moment te kunnen pieken. Met Chaves en Adam Yates beschikt de ploeg over nog twee grote klimtalenten. Nieuwkomer Ewan (foto) staat tenslotte bekend als een gevaarlijke sprinter, waarvan verwacht wordt dat hij zich in de nabije toekomst kan meten met de wereldtop. Met drie zeges in de Mitchelton Bay Classic begon hij zijn seizoen alvast voortvarend.
Orica-GreenEDGE 2015
Michael Albasini 20-12-1980
Sam Bewley 22-07-1987
Adam Blythe 01-10-1989
Esteban Chaves 17-01-1990
Simon Clarke 18-07-1986
Magnus Cort Nielsen 16-01-1993
Mitch Docker 02-10-1986
Luke Durbridge 09-04-1991
Caleb Ewan 11-07-1994
Simon Gerrans 16-05-1980
Mathew Hayman 20-04-1978
Michael Hepburn 17-08-1991
Leigh Howard 18-10-1989
Damien Howson 13-08-1992
Daryl Impey 06-12-1984
Jens Keukeleire 23-11-1988
Brett Lancaster 15-11-1979
Michael Matthews 26-09-1990
Christian Meier 21-02-1985
Cameron Meyer 11-01-1988
Jens Mouris 12-03-1980
Ivan Santaromita 30-04-1984
Svein Tuft 09-05-1977
Pieter Weening 05-04-1981
Adam Yates 07-08-1992
Simon Yates 07-08-1992
Lees ook:
Overzicht: Wielerploegen 2015