Vuelta 2025: Voorbeschouwing etappe 5 naar Figueres – Clash tussen Visma en UAE
foto: Cor Vos (archief)
woensdag 27 augustus 2025 om 12:04

Vuelta 2025: Voorbeschouwing etappe 5 naar Figueres – Clash tussen Visma en UAE

De ploegentijdrit is terug in de Vuelta a España! Woensdag arriveren de renners in Spanje om meteen aan de bak te moeten voor een 24 kilometer lange ploegentijdrit. Hoe groot worden de tijdsverschillen? WielerFlits blikt vooruit.

Parcours

Na drie dagen in Italië en een dag in Frankrijk is de Ronde van Spanje eindelijk in Spanje (maar niet voor de hele ronde, want Andorra komt er nog aan). Figueres, een kleine stad in Catalonië die vooral bekendheid verwierf als geboorteplaats van Salvador Dali, is het decor van de ploegentijdrit. In het verleden eindigden redelijk wat Volta a Catalunya-ritten in deze stad, die vaak eindigden in een massasprint.

Maar een massasprint wordt het zeker niet woensdag. In de ploegentijdrit is het 24 kilometer redelijk rechttoe, rechtaan beuken. In totaal telt de route iets meer dan 100 hoogtemeters, maar die zullen het verschil niet maken. In de eerste twaalf kilometer rijden de ploegen in noordelijke richting, om in de laatste twaalf kilometer weer in zuidelijke richting naar Figueres te rijden. De laatste kilometer loopt licht omhoog.

Het is overigens de eerste TTT in de Vuelta in twee jaar. De laatste ploegentijdrit was die in Barcelona, die – om het mild te zeggen – werd verpest door de avondschemering. Net als toen geldt de tijd van de vierde renner die de finishlijn passeert als eindtijd voor de ploeg. Teamgenoten die later binnenkomen noteren zoals gebruikelijk wel een andere tijd. Deze ploegentijdrit volgens de ‘oude’ stijl botst met het format tijdens de Tour de France van 2026. Daar zal – net zoals in de voorbije edities van Parijs-Nice – de individuele tijd van elke renner worden genoteerd.

Woensdag 27 augustus 2025, Vuelta a España: Etappe 5 (24.1 km)
Profiel-afbeelding voor Etappe 5
Routekaart voor Etappe 5
Start:
16:37 ( Figueres)
Finish:
18:30 ( Figueres)

De stand van zaken

Vuelta a España 2025
Ritwinnaar en leiders in klassementen na etappe 4

Favorieten

UAE Emirates XRG en Visma | Lease a Bike bekampen elkaar al jaren in de grote rondes. De ene keer trekt het team uit de Emiraten aan het langste eind, dan weer de Nederlandse formatie. Vaak is de kracht van de kopmannen bepalend voor de einduitslag, soms een tactische slimmigheid, maar deze Vuelta zal de sterkte van de ploegen ook heel direct doorwegen. In de ploegentijdrit rond Figueres staan de twee concurrerende teams namelijk rechtstreeks tegenover elkaar. Wie heeft de meeste power, Visma of UAE?

Voor deze ploegentijdrit schatten we UAE Emirates XRG nét iets hoger in. Dat heeft allereerst te maken met het vroege uitvallen van Axel Zingle bij Visma | Lease a Bike, waardoor de ploeg van Jonas Vingegaard met een mannetje minder start. De werklast wordt zo verdeeld over zeven in plaats van acht renners. Bij die zeven renners zijn bovendien twee – met alle respect – wat zwakkere schakels op tijdritvlak. Sepp Kuss en Ben Tulett zijn als klimmers natuurlijk zeer belangrijk voor de ploeg, maar in een chronoproef als deze zullen zij minder bij kunnen dragen.

Maar alsnog beschikt Visma | Lease a Bike over de nodige paardenkracht, hoor. Wees gerust. Jonas Vingegaard, Dylan van Baarle, Wilco Kelderman en Victor Campenaerts hebben allemaal minimaal één chronoproef gewonnen bij de profs en de tijdritkwaliteiten van Matteo Jorgenson – de enige die dat niet lukte van de resterende vijf renners – staan eveneens buiten kijf. Daarnaast kunnen we er vanuit gaan dat het immer professionele Visma | Lease a Bike de ploegentijdrit tot in de puntjes heeft voorbereid. Niet voor niets wonnen ze dit voorjaar nog de TTT in Parijs-Nice.

Visma reed eerder dit jaar nog een zeer sterke ploegentijdrit in Parijs-Nice – foto: Cor Vos

UAE Emirates XRG opereert soms wat chaotischer – niet ideaal voor een ploegentijdrit – maar kan wel héél veel individuele kwaliteit voorleggen. Kopmannen João Almeida en Juan Ayuso kunnen klassementen winnen door hun goede tijdrit, Mikkel Bjerg was als belofte driemaal wereldkampioen tegen de klok, Jay Vine (wel gevallen dinsdag) werd dit jaar nog derde in de eerste tijdrit van de Giro, Ivo Oliveira is eveneens een specialist en Felix Großschartner, Domen Novak en Marc Soler zijn ook stuk voor stuk hardrijders die hun mannetje zullen staan. Geen enkele van deze renners valt echt uit de toon.

Een duel tussen Visma | Lease a Bike en UAE Emirates XRG lijkt in de maak, maar er zijn meer teams om in de gaten te houden. Met name Lidl-Trek en INEOS Grenadiers komen met een sterke selectie op de proppen. Bij Lidl-Trek is krachtpatser Mads Pedersen natuurlijk de grote man, maar de Amerikaanse ploeg kan ook rekenen op de beresterke Daan Hoole, tijdritwinnaar in de voorbije de Giro d’Italia. En met Søren Kragh Andersen en Carlos Verona heeft de ploeg nog twee grote motoren in huis.

Het achttal van INEOS Grenadiers oogt op papier nog wat indrukwekkender. Tweevoudig wereldkampioen tijdrijden Filippo Ganna zal de kar ongetwijfeld trekken, maar hij heeft genoeg tempobeulen bij zich om hem geregeld af te lossen. Magnus Sheffield levert (als hij overeind blijft) bijvoorbeeld vaak goede tijdritten af en Ben Turner kan naast hard sprinten – hij klopte dinsdag Jasper Philipsen – ook uitstekend knallen tegen de klok. Hij werd onlangs immers nog vijfde in de tijdrit van de Ronde van Polen.

Naast kopman Egan Bernal, Brandon Rivera Smith en Victor Langellotti – geen hoogvliegers op de tijdritfiets – zien we ook nog de namen van Bob Jungels en Michał Kwiatkowski. Die twee zitten natuurlijk in de nadagen van hun carrière, maar kunnen nog altijd wel een potje hardrijden. Bovendien hebben beide routiniers tonnen ervaring, wat in deze discipline al even waardevol is als goede benen.

Geeft de rode trui van David Gaudu Groupama-FDJ vleugels? – foto: Cor Vos

Gaan we verder naar Groupama-FDJ, de ploeg van de nieuwe leider David Gaudu. De kans is groot dat de Fransman zijn rode trui na de ploegentijdrit alweer kwijt is, want tegen ploegen als UAE Emirates XRG en Visma | Lease a Bike zullen de troepen van Groupama-FDJ niet opgewassen zijn. Toch hebben ze best een aardig ploegje. Vooral Stefan Küng en Rémi Cavagna kunnen natuurlijk wel een lekker stukje brommeren. Thibaud Gruel heeft eveneens een aardige tijdrit in de benen en komt, zoals meer sprinters, wellicht nog beter tot zijn recht in een ploegentijdrit. Het achteraan aanpikken na je kopbeurt – het lastigste moment in de ronddraaiende beweging – lukt explosieve types vaak net wat gemakkelijker.

Om die reden zal Tim van Dijke (al is hij wel gehavend na een val) ook een belangrijke kracht zijn bij Red Bull-BORA-hansgrohe, dat verder kan bouwen op Ben Zwiehoff, Nico Denz, Finn Fisher-Black en Matteo Sobrero. Jayco AlUla zit normaal gesproken vol met Australiërs die – door hun jarenlange ervaring op de baan – uitblinken in het ploegtijdrijden, maar dit keer oogt de selectie minder sterk. Het zou ons verbazen als ze weer eens bij de eerste drie eindigen.

We geven ze voor deze tijdrit één ster, net als Decathlon AG2R (onder meer Bruno Armirail), Israel Premier-Tech (Marco Frigo plus enkele sterke sprinters) en Alpecin-Deceuninck (ook meerdere hardrijders en Jasper Philipsen).

Weer en TV

Het is woensdag behoorlijk warm in Figueres met zo’n 28 graden, meldt Weeronline. Er waait een matige oostenwind. Het parcours is de eerste 12 kilometer in noordelijke richting en daarna 12 kilometer in zuidelijke richting. De wind zal dus voornamelijk van opzij waaien. Het lijkt tijdens de ploegentijdrit droog te blijven, al is er aan het einde van de dag kans op een buitje.

Woensdag 27 augustus 2025
16:15
Logo Eurosport 1
Eurosport 1
(Eurosport)
16:15
Logo HBO Max
HBO Max
17:20
Logo VRT1
VRT1
(Sporza)

Heb jij RIDE Magazine al besteld?

In de RIDE Magazine Najaarsgids 2025 lees je een uitgebreid interview met Jonathan Milan! De sprinter van Lidl-Trek veroverde niet alleen de groene trui in de Tour de France, ook veroverde hij de harten van Italië. Wie is de 'Reus van de Sprint' die dit jaar zijn status als topsprinter bevestigde? Lees het verhaal nu in de nieuwe RIDE!
RIDE Magazine
25 Reacties
26-08-2025 19:07
UAE op papier inderdaad de ploeg met de sterkste renners voor dit onderdeel, de vraag is echter of het ook de sterkste ploeg is..
    26-08-2025 19:34
    Precies . Meestal los zand zonder pogi
    28-08-2025 00:09
    Je hebt je antwoord. Los zand dat Visma
26-08-2025 20:23
Visma met gemakkie
    26-08-2025 21:01
    Renner minderdoor uitvallen zingle, dus vrees van niet.
    28-08-2025 00:11
    Ahum
27-08-2025 09:23
Ik zet mijn geld in op Ineos, opmerkelijk dat zij hier niet naar voren geschoven worden. Kijk nog eens naar de ploeg…
26-08-2025 19:53
Gewoon UAE
26-08-2025 23:56
UAE toch de sterkste ploeg. Man meer en hun zwakste schakels zijn wat minder zwak dan bij Visma!
27-08-2025 13:05
We hopen hier toch allemaal dat Bernal einde dag de rode trui heeft? Wie gunt hem dat niet?
26-08-2025 21:45
Ben Tulett is 2x 5e geworden in de ITT giro 2022. Ster van Besseges 2023 3e tussen Tarling en Vauquelin in. Volgens mij schatten jullie hem verkeerd in
    27-08-2025 08:22
    Hij is net zo goed tijdrijder als klimmer inderdaad. Rare stelling van wielerflits
27-08-2025 07:51
Ik kan werkelijk nergens vinden dat Tulett een matige tijdrijder is. Als ik zijn uitslagen bekijk dan durf ik hem bovengemiddeld te noemen. Hij is wel klein van stuk, dus in een ttt niet het meest ideale figuur om achter te zitten.
27-08-2025 09:08
Als Visma verliest komt het natuurlijk door een duikbom.
    27-08-2025 12:16
    Wat een kinderachtige reactie.
27-08-2025 13:48
Het is al de hele dag aan het miezeren in en om Figueres. Een deel van het parkoers is spekglad, mede door een kilometerslang oliespoor midden op de weg. Steeds als het een beetje lijkt op te klaren, trekt het weer dicht.

Op zich zijn het (althans buiten de stad) wegen om kilometerslang de turbo aan te zetten, maar dan moet het wel droog liggen. De passages door wat kleine dorpjes zijn geniepig door steentjes en gootjes.
27-08-2025 14:09
Tussen UAE en VLab kun je zeker op papier wel INEOS en Trek zetten, en ook nog wel een paar andere teams. Met Wout en Affini bijv aan boord, zou het een ander verhaal zijn. Deze sterren verdeling lijkt niet echt realistisch, tenzij je zwart geel geschminkt bent en een geelzwart petje en vlaggetje hebt.
26-08-2025 21:25
Hopelijk houden ze er rekening mee dat ook de laatste ploeg in het licht moet binnenkomen.
    26-08-2025 21:37
    We weten dat ze dat niet doen haha
    26-08-2025 21:58
    In het licht van wat twee kar geleden gebeurd is, zou het absurd zijn als ze dat nu niet doen…
    27-08-2025 09:48
    Net gecheckt, zonsondergang daar is vanavond 20:32 en inclusief golden hour (zicht behoorlijk minder door lage zon) zou dit geen probleem moeten zijn met laatste starten 18:04 + klein halfuurtje TTT. Ze hebben dus of mazzel of wel degelijk geleerd van vorige keer ;)
27-08-2025 09:07
Wat is de startvolgorde?
27-08-2025 12:38
Top 5 binnen 20 seconden van elkaar? Geen van de toppers gaat hier de ronde winnen of verliezen,
27-08-2025 13:10
UAE? Los zand zonder Pogacar.

Reacties zijn gesloten.