Vuelta 2021: Voorbeschouwing etappe 4 naar Molina de Aragón
Philipsen won de eerste krachtmeting tussen de sprinters - foto: Cor Vos
dinsdag 17 augustus 2021 om 08:00

Vuelta 2021: Voorbeschouwing etappe 4 naar Molina de Aragón

Na de eerste aankomst bergop van de Vuelta staan enkele overgangsetappes op het programma. Het peloton zet koers in zuidoostelijke richting, naar Molina de Aragón. De vlakke rit lijkt op het eerste gezicht een prooi voor de sprinters, maar een venijnige finish gooit mogelijk roet in het eten van de rappe mannen. WielerFlits blikt vooruit!

Parcours

De start van etappe vier ligt in El Burgo de Osma. Alhoewel de naam wellicht anders doet vermoeden, is dit de eerste rit van deze Vuelta die buiten de provincie Burgos start. De stad is een populaire toeristische bestemming in de provincie Soria. Onder andere een 17e-eeuws ziekenhuis en La Catedral de Nuestra Señora de la Asunción zijn belangrijke toeristische trekpleisters. De kathedraal heeft een bijzondere uitstraling, door de samenkomst van de Romaanse, Gotische en Latijnse stijlen.

Na het vertrek lopen de eerste kilometers van de rit door Ribera del Duero. Dit deel van stroomgebied van de Duero is een beschermde Spaanse wijnregio, die bekend staat om de Tempranillo druif (ook wel Tinto Fino) en rode wijnen die ermee worden geproduceerd. De eerste helft van de rit trekt in zuidelijke richting. Het peloton trekt hier langs de flanken van de Sierra de Guadarrama, een bergketen die een natuurlijke scheiding van de Spaanse hoogvlakte vormt.

In de finale passeert de route nog een mooi natuurgebied: het nationaal park Alto Tajo, wat ten westen van finishplaats Molina de Aragón ligt. Dit reservaat staat bekend om de meer dan 100 kilometer lange kloof waar de rivier de Taag doorheen loopt. De Vuelta-organisatie heeft duidelijk geprobeerd er een vlakke rit van te maken, aangezien ook dit gebergte niet wordt aangedaan.

De rit kan dan ook als vlak worden bestempeld, zeker in afwezigheid van gecategoriseerde beklimmingen. Toch loopt de rit behoorlijk op en af: over 163,6 kilometer krijgt het peloton namelijk 1.700 hoogtemeters te verwerken. Noemenswaardige obstakels komt het peloton niet tegen in het dorre binnenland van Spanje. Wel is er na 101 kilometer een tussensprint in Alcolea del Pinar.

De finish ligt net buiten de stad Molina de Aragón, waar de Vuelta net als in de startplaats nog nooit kwam. Op 1.100 meter van de streep ligt een smalle, haakse bocht. In de laatste kilometer volgt de route weliswaar eenzelfde weg, maar deze kronkelt behoorlijk door het stadscentrum van Molina de Aragón. Tevens loopt de slotkilometer aan een gemiddeld stijgingspercentage van 5,8 omhoog, een listige finale dus.

Start: 13.47 uur
Finish: tussen 17.20 en 17.41 uur
Afstand: 163,6 kilometer


Favorieten

Zoals geschreven heeft de vierde rit een listige slotfase. Bij het ingaan van de laatste vijf kilometer stijgt het wegdek lichtjes aan nog geen 1%. Op tweeënhalve kilometer van de streep ligt een puist van 3-4%. Daarna loopt weg naar beneden Molina de Aragón in. Eenmaal in het dorp beginnen de renners de weg toch weer in de benen voelen, waarna de laatste 300-400 meter aan 5 tot 6% omhoog loopt. De pure sprinters zijn niet kansloos op deze aankomst, maar de sterkere mannen lijken op voorhand in het voordeel.

Michael Matthews – foto: Cor Vos

Dan denken we toch al snel aan Michael Matthews, want de Australiër heeft de kwaliteiten om de etappe te winnen. Hij is namelijk snel in een sprint, zoals hij zondag in de tweede etappe nog liet zien. In Burgos werd hij derde achter Jasper Philipsen en Fabio Jakobsen. Matthews kan ook een heuvel goed omhoog, want hij won de afgelopen jaren heuvelkoersen als de Bretagne Classic, en WorldTour-wedstrijden in Québec en Montréal. Winnen deed hij dit seizoen nog niet, maar in de eerste dagen van de Vuelta liet hij zien dat hij in goede vorm is.

Een andere grote kanshebber die ook zeker goed in vorm is, is Alex Aranburu. De Spaanse renner van Astana-Premier Tech was op de openingsdag al heel dichtbij de zege, maar moest toen in de tijdrit door en rond Burgos alleen Primož Roglič boven zich dulden. Een dag later toonde hij zich opnieuw door vijfde te worden in de massasprint. De aankomst in Molina de Aragón is voor hem op het lijf geschreven, al had hij het misschien liever nóg wat lastiger gehad. Aranburu staat ook als een goede daler bekend, en kan dus zelfs al voor de oplopende finish het verschil maken.

Jasper Philipsen verzamelde een karrenvracht ereplaatsen in de Tour, maar winnen wilde steeds maar niet lukken. Op de tweede dag van de Vuelta spoelde hij die teleurstelling al weg door naar de zege te sprinten in Burgos. De Limburgse sprintkopman van Alpecin-Fenix is sterk op vlakke aankomsten, maar staat ook op een lastige finish zijn mannetje. Zo won hij vorig jaar in Puebla de Sanabria de vijftiende rit na een soortgelijke finale. Hij klopte daar de Duitsers Pascal Ackermann en Jannik Steimle.

Alex Aranburu – foto: Cor Vos

Als we naar de pure sprinters kijken, moet Juan Sebastián Molano deze finish ook wel aankunnen. De Colombiaan van UAE Emirates toonde in aanloop naar de Vuelta al goede vorm met tweemaal dagsucces in de Vuelta a Burgos. Arnaud Démare is op een goede dag ook een kanshebber. In de mêlee van de tweede etappe kwam de Franse sprinter pas als veertiende over de streep, maar hij kan vertrouwen op een sterke leadout-trein. Voor Fabio Jakobsen is het net wat lastiger. Toch liet hij in de eerste dagen van de Vuelta al goede vorm zien en was hij in Burgos al dichtbij de zege.

Cofidis heeft met Piet Allegaert een kanshebber voor de zege. De nummer twee van Tro-Bro Léon is naar eigen zeggen op zijn best op een oplopende sprint en mengde zich zondag in Burgos al in de massaspurt, waar hij tiende werd. Jon Aberasturi was in Burgos zesde en weet ook wel raad met de lastige aankomsten in eigen land. Ook Andrea Bagioli is een gevaarlijke klant, al heeft de jonge Italiaan de finish mogelijk liever nog wat lastiger. Naast Molano heeft UAE Emirates met zijn leadout Matteo Trentin nog een renner voor wie deze aankomst op het lijf is geschreven.

Deceuninck-Quick-Step heeft met Florian Sénéchal en Zdenek Štybar dan weer meerdere opties naast Jakobsen en Bagioli. Maximilian Schachmann en Tom Pidcock zouden normaal gesproken een zekerheid zijn voor de sterren. Hun kansen voor deze etappe zijn momenteel echter een groot vraagteken. Schachmann viel in de tweede etappe en de vraag is hoe hij daarvan is hersteld. Van Pidcock hoorden we na de openingsrit dat hij na zijn olympische titel op de mountainbike last had van decompressie en hij niet diep kon gaan.

Jasper Philipsen – foto: Cor Vos

Mocht de finale toch zwaarder blijken dan verwacht, dan is Primož Roglič met zijn punch ook niet uit te vlakken. Het is echter onwaarschijnlijk dat de Sloveen zich in deze relatief gemakkelijke rit met zijn krachten gaat smijten – met alles wat er nog aankomt in de Vuelta. Bij Astana-Premier Tech is behalve Aranburu ook Omar Fraile een interessante naam. Andere namen om rekening mee te houden: Jordi Meeus, Martin Laas, Magnus Cort, Riccardo Minali, Davide Cimolai, Rob Stannard, Alberto Dainese en Quinn Simmons. En last but not least Alejandro Valverde.


Favorieten volgens WielerFlits
**** Michael Matthews
*** Alex Aranburu, Jasper Philipsen
** Arnaud Démare, Fabio Jakobsen, Juan Sebastián Molano
* Piet Allegaert, Jon Aberasturi, Andrea Bagioli, Matteo Trentin

Vuelta 2021: Deelnemerslijst (WielerFlits)


Weer en TV

Met temperaturen van ruim 30 graden blijft het erg warm in de Vuelta, meldt Weeronline. In Molina de Aragón loopt de temperatuur ’s middags op tot maximaal 29 graden. Vanuit het noordoosten waait een zwakke wind, aan windkracht 2.

De vierde etappe is vanaf 14.35 uur live te volgen via de Eurosport Player en vanaf 14.50 uur op Eurosport 1. Ook Sporza brengt de laatste grote ronde van het seizoen weer in de huiskamers. De live-uitzending op televisie begint om 15.50 uur op Eén. Daarnaast is de etappe natuurlijk op deze site en onze app te volgen via ons eigen liveblog.


RIDE Magazine
46 Reacties
16-08-2021 19:22
Ik denk dat de vlucht ook een kans maakt en dan denk ik aan Andreas Kron
16-08-2021 19:23
Als Venturini een keer bij de kanshebbers mag (of überhaupt genoemd worden) is het voor de etappe van morgen wel :)
16-08-2021 19:39
Ik denk te zwaar voor Philipsen en Jakobsen. Een sprint tussen mannen als Matthews, Aranburu, Trentin en wellicht Roglic en Valverde lijkt me het meest aannemelijk en anders inderdaad een vluchtersgroep.
    16-08-2021 22:35
    Geen vluchtersgroep, daar is de etappe te makkelijk voor. maar een sprint met de sterke klassementsmannen, ja. Roglic gaat hier gewoon wat bonis wegpakken
16-08-2021 19:42
Demare morgen...?
16-08-2021 19:51
Ik heb gelezen dat de aankomst nog minder zwaar is dan hier staat en dat het eigenlijk zo'n 500 meter aan 2,3% is.

Dus denk gewoon voor Jakobsen en Philipsen.
16-08-2021 19:59
En Martin Laas?
16-08-2021 20:47
Typische Spaans-vlakke rit met 1.700 hoogtemeters. Dan nog een beetje wind hier en daar en het kan weer een aardige koers worden.
16-08-2021 20:49
Morgen Sep!
16-08-2021 21:08
Wat KimJungPoels zegt heb ik ook gelezen.

Ze finishen na 400 meter op deze klim https://climbfinder.com/nl/beklimmingen/carretera-san-francisco-molina-de-aragon

Bij de stierenvechtersarena zichtbaar op het kaartje eronder.

Dit lijkt me gewoon voor alle spurters te doen en ik tip (hoop) Jakobsen
    16-08-2021 21:17
    Volgens de website van La Vuelta ligt de finish op 1134 m hoogte. Dat komt overeen met km 1,3 van de beklimming met de naam "Mirador de Molina de Aragón". Lijkt mij te zwaar voor Philipsen en Jakobsen.
    16-08-2021 22:29
    Nee, het is 1.1km aan 5.8%. Kijk maar naar het routebook op lavuelta website.
    16-08-2021 23:26
    Als het echt 1 km is aan 5,8 procent dan gaan normale sprinters morgen niet mee doen voor de etappezege lijkt me.
    In de eerste vlakke rit was Jakobsen al aan het klagen over het knikje wat toen in de finale zat, en dan lijkt dit op papier een stuk lastiger.

    Uitgelezen kans voor types als Matthews of wie weet Aranburu. Maar als het een sprint wordt zou het ook zomaar eens voor een verrassend snelle klassementsman kunnen zijn...
    17-08-2021 07:09
    Op de laatste kilometer vlakt het af voordat de laatste 500 m met 2,3% stijgt lees ik elders.
16-08-2021 21:12
Cimolai verdient minimaal 1 ster. Ik verwacht veel minder sprinters in de top 10 dan de voorbeschouwing suggereert. Dit is meer voor de punchers. Roglic?
16-08-2021 21:12
Vluchters ook wel kans, is geen typische rit met 3 vluchters voorop.. En ook golvend parcour, en de 2 ritten hierna zijn sowieso massasprint..
Een type kron , mss pidcock eens ? Cort en zelfs schachmann in kopgroep is goed mogelijk . is een moeilijke morgen ..
16-08-2021 22:16
Gaat Roglic hier seconden pakken zoals hij vorige jaren deed? Keihard toeslaan op iedere heuvelsprint? Hij hield zich vandaag zeer kalm.
16-08-2021 22:35
Een beetje als een sprintje de Cauberg op. Kan best voor een sterke sprinter, maar voor velen zal het toch net iets te lang zijn.

*** Matthews
** Aranburu, Roglic
* Kron, Schachmann, Bagioli
16-08-2021 22:37
Mijn tip wordt ook Bagioli. Men kijkt naar Jakobsen, maar uiteindelijk poeft Bagioli eruit en kraait victorie, omdat niemand hem durft/ kan grijpen.
16-08-2021 22:57
Ik denk dat Trentin morgen mag van Molano en er met de winst vandoor gaat
16-08-2021 23:33
Feltet.dk heeft het over een fout in het routeboek (niet ongebruikelijk in de vuelta) en spreekt van slechts 2,3% en een massasprint dus @WF wellicht ff checken?
    17-08-2021 09:07
    Enorm veel onduidelijkheid. Feltet rept in eerste instantie over 500 meter a 2,3% (zoals KimJongPoels ook aangaf), maar met een latere update geven ze nu toch aan dat een betrouwbare bron het over 400 meter a 4,8% heeft. Dat, naast het routeboek wat het heeft over ruim 5% over een hele kilometer (waar je ook op uit komt als je het routekaartje over de laatste paar km bekijkt), maakt het allemaal lekker onduidelijk.

    Ach, het maakt onze Scorito pooltjes toch alleen maar interessant...Wel of geen Jakobsen (bij 5% zullen ze toch wel voor Bagioli gaan). Wie maak je kopman, etc.
16-08-2021 23:48
Het routeboek geeft verkeerde informatie. Net via maps nog even gekeken. De laatste kilometer loopt de eerste 600 meter door het dorp. Smal is het niet, breed ook niet. Pas de laatste 400 meter - het dorp uit - gaat de weg iets omhoog, maar absoluut geen 5,8%.
Deze is gewoon voor een sprinter die zich goed weet te plaatsen. Ik verwacht opnieuw Philipsen maar Jakobsen kan dit ook gewoon, mits hij goed wordt afgezet.
17-08-2021 00:25
Ik citeer uit het routeboek
"LLEGADA ÚLTIMO KM
Recta de 115 m en ligera subida recta
de 150 m en ligero descenso recta de
130 m en ligera subida recta de 80 m
en ligero descenso y 535 m en recta
con ligera curva izda. y dcha. Últimos
500 m en subida aproximadamente
del 2,3%"
Gewoon 500 m à 2,3 % dus.
Philipsen voor nr. 2.

500 m
    17-08-2021 12:31
    Routeboek en het profiel van de laatste km spreken elkaar tegen. Interessant. Samen met het plattegrondje op feltet lijkt het erop dat het routeboek correct is. We gaan het zien.
    17-08-2021 12:59
    Op de profielkaartjes ziet de laatste kilometer (ofzo) er anders een stuk steiler uit. In het detailkaartje is de laatste kilometer ongeveer 6 %.
17-08-2021 00:27
Ik las in het routeboek ook 500 m à 2,3 %.
Philipsen dan maar weer.
17-08-2021 07:28
Laatste kilometer is een beetje vals plat door het dorpje, maar de laatste 400 meter gaat wel degelijk redelijk omhoog; zo'n 4-6 procent. Goed zichtbaar als je kijkt naar de huizen die er staan in vergelijking met de weg.

Geen idee of de pure sprinters dit aan kunnen, hangt van het verloop van de rit af denk ik.
17-08-2021 08:31
Vandaag zal voor Démare zijn.
17-08-2021 09:18
Trentin misschien. Maar als het een harde koers wordt, dan kunnen het ook alleen maar klassementsrijders worden.
17-08-2021 09:44
Gewoon sprinters lijkt me. Deze finish doet me in de verte wel wat denken aan Hatta Dam.


Hieronder het juiste profiel, heel wat anders als ik hierboven al voorbij heb zien komen. :

https://pbs.twimg.com/media/E88Fu6-XEA0g_P3?format=png&name=large
    17-08-2021 09:53
    Dan geef ik je gelijk. Raar dat er verschillende profielen zijn van de finale.
    17-08-2021 10:25
    Als je de laatste km, volgens het routekaartje in het routeboek, uittekent in google maps krijg je iets soortgelijks. Finish op een hoogte van zo'n 1085 meter

    https://www.google.nl/maps/dir/40.8429992,-1.8820921/40.8407985,-1.8942123/@40.8424983,-1.8905523,16z/data=!4m2!4m1!3e1

    Volgens het profielkaartje in het routeboek zou de finish op de hoogte van 1134 meter bij Mirador de Molina de Aragón moeten zijn.

    https://www.google.nl/maps/dir/40.8429992,-1.8820921/40.8366231,-1.9020911/@40.8415214,-1.8950391,16z/data=!4m2!4m1!3e1
    17-08-2021 10:50
    Als ik de laatste kilometer in de routeplanner van Strava gooi is het eerst 600 m vlak en gaat de laatste 400 m omhoog tussen 4 en 5%. Dan eindig ik ook op een hoogte van 1085 meter
17-08-2021 09:52
Heerlijk die discussie en onduidelijkheid over hoe steil deze aankomst nou precies is. Love de Vuelta.
17-08-2021 11:06
Van My Friend the Wind valt niet veel te verwachten vandaag. Gewoon 27 graden en briesje.
    17-08-2021 11:22
    My friend the wind will come from the hills
    When dawn will rise, he'll wake me again

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine