Vuelta 2015: Tom Dumoulin grijpt de macht in de tijdrit
Foto: Sirotti
woensdag 9 september 2015 om 17:39

Vuelta 2015: Tom Dumoulin grijpt de macht in de tijdrit

Tom Dumoulin heeft de verwachtingen ingelost en zowel de winst in de tijdrit als de rode trui gepakt. Joaquim Rodriguez zakte door het ijs, maar Fabio Aru wist zijn verlies te beperken. Hij staat nu op drie seconden van de Nederlander in het klassement.

Bodnar zet de richttijd
Van Martijn Keizer werd een eerste scherpe tijd verwacht, maar de coureur van LottoNL-Jumbo kwam door een glijpartij niet onder de tijd van de twee plaatsen eerder gestarte Gediminas Bagdonas (AG2R La Mondiale). De eerste serieuze richttijd kwam uit de kuiten van Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo), die net boven de 47 minuten bleef. Het verschil tussen de Pool en zijn naaste belager bleef lang boven de twee minuten.

Ook Maarten Tjallingii en Niki Terpstra beten zich stuk op de tijd van Bodnar, waarna Steve Cummings en Vasil Kiryienka een serieuzere poging deden. De Tinkoff-Saxo-renner bleek zijn 38,7 kilometer echter ijzersterk ingedeeld te hebben. Beide ijzervreters waren sneller bij het eerste tussenpunt, maar langzamer aan de meet. En zij waren niet de enigen: na 160 finishers stond nog steeds de naam van Maciej Bodnar fier bovenaan de lijst.

PIC557143132

Fabio Aru was de enige die stand hield in het klassement – foto: Sirotti

Dumoulin op jacht
Alleen de klassementsmannen konden hem nog bedreigen. Daaronder was niet Mikel Nieve, want de nummer vijf van het klassement werd vlak na het eerste tussenpunt al voorbijgestoomd door Tom Dumoulin. Terwijl Rodriguez moeite had om een goed tempo te vinden, ging Dumoulin op jacht naar Chaves. Alejandro Valverde eindigde op 4 seconden van Maciej Bodnar, terwijl Rodriguez op het eerste tussenpunt al 1:11 verloor op Tom Dumoulin.

De tijden op het tweede tussenpunt waren nog meer in het voordeel van de Giant-Alpecin-kopman. Aru verloor 1:43, terwijl Rafal Majka zelfs daar niet aan kwam. Joaquim Rodriguez wist toen dat hij ook dit keer geen grote ronde zou winnen: hij verloor 2:38. Op de streep bleek Dumoulin een dikke minuut sneller dan Bodnar, die dan eindelijk de hotseat moest verlaten. Aru wist zijn verlies echter te beperken tot 1:53, waardoor de komende dagen nog genoeg spanning gaan opleveren.

PIC557150472

foto: Sirotti

flag-es Vuelta a España 2015 (2.UWT)
Uitslag etappe 17: Burgos – Burgos (38.7 km, ITT)
1. flag-nl Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) in 46m1s
2. flag-pl Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo) op 1m4s
3. flag-es Alejandro Valverde (Movistar) op 1m8s
4. flag-by Vasil Kiryienka (Sky) op 1m31s
5. flag-fr Jerome Coppel (IAM Cycling) op 1m32s
6. flag-co Nairo Quintana (Movistar) op 1m33s
7. flag-fr Romain Sicard (Europcar) op 1m36s
8. flag-pt Nelson Oliveira (Lampre-Merida) op 1m38s
9. flag-gb Stephen Cummings (MTN-Qhubeka) op 1m40s
10. flag-it Fabio Aru (Astana) op 1m53s
Volledige uitslag individuele tijdrit

PIC557154760

foto: Sirotti

Algemeen klassement na etappe 17
1. flag-nl Tom Dumoulin (Giant-Alpecin)
2. flag-it Fabio Aru (Astana) op 3s
3. flag-es Joaquim Rodríguez op 1m15s
4. flag-pl Rafal Majka (Tinkoff-Saxo) op 2m22s
5. flag-co Nairo Quintana (Movistar) op 2m53s
6. flag-es Alejandro Valverde (Movistar) op 3m15s
7. flag-co Esteban Chaves (Orica-GreenEDGE) op 3m30s
8. flag-es Daniel Moreno (Katusha) op 3m46s
9. flag-es Mikel Nieve (Sky) op 4m10s
10. flag-za Louis Meintjes (MTN-Qhubeka) op 6m51s
Volledige tussenstand

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een interview met Tom Dumoulin over zijn band met het gravelen. Nu hij gestopt is als prof, doet hij veel andere dingen. In 2025 gaat hij voor het eerst Unbound Gravel rijden en wij gingen op pad met Dumoulin en Adne Koster om te praten over hun liefde voor de fiets, de koers, en hun voorbereiding op Unbound. Pre-order jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
207 Reacties
09-09-2015 19:25
Fabio 'Ratatouille' Aru krijgt een glutenklopje op de laatste col van zaterdag, en blaast zichzelf op.
09-09-2015 19:26
[quote]Het zijn maar van die aannames, volgens mij staan Astana, Katuscha, Movistar en Tinkoff allemaal in de rij om Dumoulin’s strot om te draaien. Dus nogmaals, wie zijn zijn bondgenoten dan?[/quote]

De teams van wiens renner de top-10 in gevaar komt. Zo kan MTN zomaar mee gaan helpen in de achtervolging als Meintjes zijn tiende plek (en WT-punten) in gevaar dreigen te komen. Dat soort gelegenheidscoalities zie je altijd.
09-09-2015 19:27
@ Ja, de strot. Lekke band? Vol gas. Gaatje? Vol gas. Ploeggenoten naar voren die wachten, versnellingen wanneer die omkijkt. In de weg rijden met 2 man terwijl een concurrent ervandoor gaat, elke mogelijkheid aanpakken om m te smoren, dat joch. Zoals hij zelf al zei: 'Stel, ik pak het rood, dat worden dan geen leuke 3 dagen'

@Timo > Ik vind het koersvervalsing en ipv dat de grote mannen erom gaan strijden worden er even vaak kopgroepen losgelaten. Tenslotte speelt het de snelle mannen in de kaart die door die snelheid al een voordeel hebben. Je bevoordeelt de reeds bevoordeelden. Slecte zaak boni's, afschaffen.

@Kingstown > Klopt helemaal. Maar dat zijn geen onvoorwaardelijke bondgenoten en tevens niet de sterksten. Dit Peloton herbergt mijns inziens heel, heel meer vijanden dan vrienden.
09-09-2015 19:28
Je kan het ook omdraaien door te stellen dat de echte mannen nu wel moeten strijden voor etappezeges nu.
09-09-2015 19:31
RV, lekke band of een gaatje.. reken maar dat Astana dé ploeg is die met hun imago maar vooral koersgedrag dit jaar bovenaan het lijstje van openstaande rekeningen staat. Dat is ook wat deze Vuelta nog mist voor me, pech bij Aru en vol het gas open bij Giant.
09-09-2015 19:31
@Timo, hoewel ik je prima begrijp geldt : Of ze gokken dat Aru op de laatste heuvel een gaatje kan slaan en laten 3 dagen achtereen groepjes lopen. even goed. Het heeft geen toegevoegde waarde die boni's, voor mij niet althans.

@ Klootje sowieso bijzonder weinig lek deze ronde, dat valt me al een tijd op. Weinig regen helpt dat die zooi de weg niet op komt lijkt me.
09-09-2015 19:31
@rv
Frappant dat je nu over boni's begint, bestaat volgens mij al even. Het gaat om winnen wat beloond mag worden.
Je kan een tennismatch ook met 3 x 6-0 verliezen en toch elke game op 40/40 staan, ook niet eerlijk. Misschien is Tom te clean.
09-09-2015 19:34
Je hebt duidelijk niet ingezet op Tom.
09-09-2015 19:35
Heb je het tegen mij? Inzetten? gokken bedoel je?

Mwneuh, daar doe ik niet aan, ik ben liefhebber, geen autist :)
09-09-2015 19:36
Ik vind het een lastige kwestie, ik denk dat het rijden voor de overwinning bevordert. Bijvoorbeeld een froome in de tour deed niets met zijn ploegje om een etappe te winnen. En de andere teams vonden het dan ook wel best, nu is er altijd wel een team dat wil rijden voor de boni's en dus meer spektakel.
09-09-2015 19:36
Aru....ik geloof er helemaal niets van....pfffffff
09-09-2015 19:39
Vanaf morgen zal Lawson Craddock de beste dagen van zijn leven in de bergen moeten gaan geven. Vanavond aan de peperkoek en karren maar.
09-09-2015 19:40
Maar Aru gelooft wel in JOU Garmin, het is gewoon dat je hem beter moet kennen en dan komt het wel, Aru is er voor ons allemaal…
09-09-2015 19:41
Liever 3 seconden er voor dan 3 seconden van achter. Goed gedaan Tom! Aru volgen en het komt goed.
09-09-2015 19:42
Het Movistar duo is ook weer naar plaats 5 en 6 geslopen. Ik zou ze ook nog niet compleet uitvlakken.
09-09-2015 19:42
@rv
Autisten kunnen ook liefhebben, misschien beter zelfs.
09-09-2015 19:45
Lijkt wel Hemelvaartsdag, aru de almachtige die al boven coppi en consorten uitstijgt. Als je maar eerst iedereen de strot omdraait, lijk wel maffia.
09-09-2015 19:45
hahaha! Schippie touche, :) !

PS - Is Mafia niet met 1 f ?
09-09-2015 19:46
TOP Dumoulin !!
09-09-2015 19:49
Ik mag nu natuurlijk niet zeggen dat Majka me tegenvalt en het verschil tussen Aru en Rodriguez precies zo is als ik al een week riep toch?

Dan zeg ik wel dit:

Dumoulin wint de Vuelta, onder voorbehoud van geen ongelukken. Punt. Aru krijgt hem op die makkelijke klimmen er niet af, en in een afdaling zeker niet. José de Cauwer zei bovendien dat ze met Katusha wel een bondgenoot hebben, die dat podium echt wel willen verdedigen en dus de koers gaan controlen. Bovendien gaat Rodriguez toch nooit van ver aanvallen, en was Majka al rete tevreden geweest met het podium (las ik vanochtend), dus het enige gevaar is écht Aru. Vandaar die simpele tactiek, volgen en geen seconde laten pakken.
09-09-2015 19:49
Schrijf maar op in de etappe van vrijdag gaat tom zelfs nog wat extra tijd pakken. Een echte Giant aankomst.
09-09-2015 19:50
[quote] StonedCamel - 9 september 2015 om 18:24
@BauenLau:
Wat is de laatste keer dat een klassementsrenner in een grote ronde 2,5e minuut pakte op andere favorieten door vroeg aan te vallen? [/quote]
Floyd Landis Tour de France 2006 naar Morzine? ook stoned.
09-09-2015 19:51
Dumoulin gaat de Vuelta winnen en hij kan Aru pakken waar hij wil.
Goede keuze om voor de overwinning te gaan, hij WK is van later zorg
09-09-2015 19:54
@LL

Als Dumoulin dat gevoel overbrengt op Astana EN er op een onverwacht moment nog eens tussenuit speert.. Droomscenario. Ik denk echter dat Rodriguez nog wel zal proberen in deze laatste kans met een voor zijn doen a-typische aanval dan wel op elke eindheuvel wact-wacht-wacht-poef te doen (valt ook wel wat mee te winnen als je in de afdaling voorblijft). Een zekere bondgenoot zie ik niet in ze.
09-09-2015 19:55
Rijdt Maciej Bodnar een dijk van een tijdrit, vliegt er een Hollander uit Maastricht laag over.

Tom Dumoulin 46.01
Maciej Bodnar + 1m4s

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine