Voorbeschouwing: Luik-Bastenaken-Luik 2010: De historie
Aanstaande zondag staat alweer de laatste voorjaarsklassieker van het jaar op het programma. Namelijk de 96ste editie van Luik-Bastenaken-Luik ofwel La Doyenne. Dit oeroude wielerevenement speelt zich af in de Waalse Ardennen, de renners krijgen 258 heuvelachtige kilometer voorgeschoteld tussen Luik en Ans. Wielerflits kijkt vooruit in een drieluik voorbeschouwingen op het Waalse monument. Vandaag deel één: De historie.
De oorsprong
De eerste editie van Luik-Bastenaken-Luik werd eind negentiende eeuw verreden. De wedstrijd stond toen nog op de amateurkalender en werd gewonnen door de Belg Léon Houa. Hij was de snelste op 29 mei 1892 en finishte in 10 uur, 48 minuten en 36 seconden als eerste van een kopgroep van 32 man. De twee volgende edities (1893 en 1894) wist Houa ook te winnen.
Vanaf 1908 is LuiK-Bastenaken-Luik een officiële profwedstrijd. Dat jaar werd Luik-Bastenaken-Luik gewonnen door de Franse beroepsrenner André Trousselier. Maar vanwege de eerdere amateur edities claimen sommige dat Luik-Bastenaken-Luik de oudste wielerklassieker is. Hier dankt de wedstrijd ook haar bijnaam La Doyenne aan, letterlijk vertaald de ouderdomsdeken.
In de jaren ’50 en ’60 werden de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik in hetzelfde weekend verreden. Beide koersen maakten deel uit van het Ardense wielerweekend. Hiervan werd een gezamenlijk klassement opgesteld. Tegenwoordig worden beide wedstrijden niet meer in hetzelfde weekend verreden en is het Ardense wielerweekend klassement slechts een officieuze prijs geworden.
Sinds enkele jaren wordt Luik-Bastenaken-Luik georganiseerd door de Société du Tour de France, een organisatie van de ASO die ook de Ronde van Frankrijk organiseert.
Nederlandse zeges in Luik-Bastenaken-Luik
Wie kijkt naar de erelijst van Luik-Bastenaken-Luik zal opvallend veel Belgische winnaars tegen komen. In de voorbije 95 edities wisten maar liefst 58 Belgen de bloemen uit Wallonië mee naar huis te nemen. In 1957 waren er zelfs twee winnaars; Frans Schoubben en Germain Derycke beide afkomstig uit het zelfde land: België.
Ondanks de vele Belgische overwinningen is ook Nederlands succes behaald in dé Waalse klassieker: driemaal om precies te zijn. In 1960 wist Ab Geldermans als eerste Nederlander Luik-Bastenaken-Luik te winnen.
In 1983 won de 22-jarige Steven Rooks op verassende wijze La Doyenne. De toen nog onbekende Rooks brak definitief door met deze zege. Rooks reed in 1983 voor de Franse ploeg Sem-France-Loire. Absolute kopman zou Sean Kelly zijn geweest maar de Ier brak in Parijs-Roubaix zijn pols. Rooks werd aangewezen als vervangend kopman. Zonder ervaring en parcours kennis begon Rooks aan de wedstrijd, hij richtte zich op de mannen met ervaring. Op de la Redoute reed Rooks met de eerste mee. Samen met de Fransman Regis Clere, de Noor Jostein Wilmann en de Ier Stephen Roche vormde hij de kopgroep. Een heling later ging het voor Rooks niet hard genoeg en zonder te demarreren reed hij weg van zijn medevluchters. Bij het binnen rijden van Luik bedroeg de voorsprong 30 seconden. Genoeg om op piepjonge leeftijd Luik-Bastenaken-Luik op zijn palmares bij te schrijven.
Het laatste Nederlandse succes is alweer 21 jaar geleden. In 1988 beschikte Adri van der Poel over de sterkste benen. Samen met de Belg Dernies en de Schot Millar haalde hij een solerende Steven Rooks bij – de sterkste van de dag. Van der Poel won eenvoudig de sprint.
Luik-Bastenaken-Luik 2009
De vroege vlucht werd vorig jaar gevormd door Cyril Gautier, Marcel Wyss, Hubert Dupont en Nico Sijmens. Al vroeg in de wedstrijd bleek dat Gautier deze wedstrijd met rood onderstreept had in zijn agenda. De Fransman toonde veel strijdlust onderweg en op de heuvels pakte hij veel punten, wat hem de bergprijs opleverde.
Na de beklimming van La Redoute ontstond er een achtervolgende groep met onder andere Robert Gesink, Karsten Kroon, Roman Kreuziger en Aleksandr Kolobnev. Het peloton liet hen echter niet wegrijden. Philippe Gilbert gebruikte de achtervolgende groep als een handig springplankje. In een mum van tijd sloeg hij een gat van enkele tientallen seconden op het peloton.
Op de Côte de la Roche aux Faucons demarreerde Andy Schleck uit het peloton. Met een moordend tempo reed de Luxemburger richting Gilbert. Op de top van de la Roche aux Faucons passeerde hij Gilbert. In de resterende kilometers soleerde Schleck naar de overwinning. Hij won als tweede Luxemburger Luik-Bastenaken-Luik. Tweede werd Joaquím Rodríguez op 1 minuut en 17 seconden. Davide Rebellin legde beslag op de derde plaats.
Uitslag Luik – Bastenaken – Luik 2009 2009 (261 km)
1. Andy Schleck (Luxemburg/Saxo Bank) in 6u34m32s
2. Joaquin Rodriguez (Spanje/Caisse d’Epargne) op 1m17s
3. Davide Rebellin (Italië/Diquigiovanni) op 1m24s
4. Philippe Gilbert (België/Silence-Lotto)
5. Sergey Ivanov (Rusland/Katusha)
6. Simon Gerrans (Australië/Cervélo)
7. Damiano Cunego (Italië/Lampre)
8. Benoit Vaugrenard (Frankrijk/Française des Jeux)
9. Alexandre Kolobnev (Rusland/Saxo Bank)
10.Samuel Sanchez (Spanje/Euskaltel)
Gegevens
Datum: 25 april 2010
Categorie: HIS
Sinds: 1892
Editie: 96
Start: Luik
Aankomst: Ans
Aantal kilometer: 258 kilometer
Meeste zeges: Eddy Merckx (5 keer)
Nederlandse zeges: 3
Eerste winnaar: Léon Houa
Winnaar vorig jaar: Andy Schleck
Zie ook
De favorieten
Het parcours