Voorbeschouwing: Etappe 9 Vuelta a España
Vandaag is de loodzware tweede week van de Ronde van Spanje ingeluid. In acht dagen tijd worden er vijf zware bergritten verreden, de eerste was vandaag, en de tweede is morgen. Een goede vijf kilometer van de streep ligt de bekende Xorret de Cati is een korte klim, maar verschrikkelijk steil. Na die beklimming is het nog maar een paar kilometer tot de finish, dus hopelijk krijgen we iets meer spektakel te zien dan vandaag.
Etappe 9: Alcoi – Xorret de Cati (186 km) 7/9
Na de loodzware opgave van gisteren wacht de renners opnieuw een taaie klus op weg naar Xorret de Cati. Al vanuit de startplaats Alcoi gaat het direct omhoog de Puerto de Onil; een col van derde categorie. Vervolgens staan er nog een col van dezelfde categorie op het programma, vier van de tweede, en als afsluiter de Xorret de Cati. Dat is een korte maar zeer steile klim, die gevolgd wordt door een korte afdaling. Als die afdaling erop zit, krijgen de renners nog een lastige finish voor de kiezen. Het lijkt een perfecte finish voor Alejandro Valverde.
Profiel
Favorieten
Alejandro Valverde wordt in de beschrijving van het parcours al genoemd als één van de favorieten en dat is hij ook. De Spanjaard kan goed uit de voeten op korte klimmen en heeft ook nog een goed eindschot in de benen mocht er met een groepje gesprint gaan worden. Hij heeft wel te maken met Damiano Cunego die getuige zijn winst vandaag toch plots in een goede vorm steek. Cunego vertoont veel gelijkenissen met Valverde, is goed op de korte klimmen en heeft ook een eindschot in de benen.
Iemand die geen goed eindschot in de benen heeft maar wel heel vaak in de top tien rijdt is Robert Gesink. De laatste keer dat de ‘Condor van Varsseveld’ wist te winnen, is al weer anderhalf jaar geleden in de Ronde van Californië. Toen kreeg hij de etappezege min of meer cadeau van Levi Leipheimer met wie hij lange tijd vooruit had gereden. Toch zit een overwinning er toch wel in, in de Dauphiné was hij dichtbij en ook vandaag werd hij derde. Als hij boven op de Xorret de Cati een kleine voorsprong heeft op zijn achtervolgers dan is alles mogelijk.
Bij Silence-Lotto hebben ze ook nog een goede klimmer rondrijden: Cadel Evans. In de zwaarste rit van de Ronde van het Baskenland klom hij goed mee op de Alto de Ixua. Die klim is vergelijkbaar met de Xorret del Cati, hij was echter langer en iets minder steil. Dat hij ook een eindschot heeft bewees Evans in de Settimana Coppi e Bartali toen hij Cunego versloeg in de sprint. Outsiders voor morgen zijn Ivan Basso, Samuel Sanchez, Joaquim Rodriguez en Ezequiel Mosquera.
Mijn favorieten
**** Alejandro Valverde
*** Damiano Cunego, Cadel Evans
** Robert Gesink, Ivan Basso, Joaquim Rodriguez
* Samuel Sanchez, Ezequiel Mosquera, Tadej Valjavec, Juan José Cobo