Volgens José De Cauwer is de strijd nog niet gestreden: “Weer leven in de brouwerij bij Visma”
Tadej Pogacar lijkt op weg naar zijn vierde Tourzege, want zijn voorsprong in het algemeen klassement is – met iets meer dan vier minuten – riant. Toch verwacht oud-renner en commentator José De Cauwer nog een zeer interessant slotakkoord in de Alpen. “De Tour is nog niet voorbij”, schetst hij in een analyse voor Sporza.
De Cauwer zag in de rit naar de Mont Ventoux een zeer aanvallende Jonas Vingegaard aan het werk. De Deen en zijn ploeg Visma | Lease a Bike moeten voorlopig hun meerdere erkennen in Pogacar, maar weigeren zich bij de situatie neer te leggen. “Er zit weer leven in de brouwerij bij Visma-Lease a Bike”, merkt De Cauwer op. “Gaat Pogacar het daarbij laten? Dat denk ik niet.”
“Ik denk dat de Col de la Loze (de slotklim van de eerste Alpenetappe op donderdag, red.) het orgelpunt moet worden. Achteraf was er een goed interview met Pogacar. Er werd gevraagd: Ben je in de problemen geweest? Het zou nogal straf geweest zijn, mocht ik niet in de problemen geweest zijn“, antwoordde hij. Maar echt in de problemen kwam hij niet, want hij kon gewoon volgen. Hij gaf ook toe dat Visma-Lease a Bike als ploeg beter was.”
Als Pogacar één ding heeft geleerd van de Touretappe naar de Mont Ventoux, dan is het wel dat Visma | Lease a Bike en Vingegaard de strijdbijl zeker nog niet hebben begraven. Ondanks de riante voorsprong van de Sloveen, heeft de Nederlandse formatie een nieuwe Tourzege nog niet opgegeven. Dat bleek wel uit de woorden van ploegleider Grischa Niermann na afloop in gesprek met WielerFlits.
“We wilden er in ieder geval een mooie strijd van maken. Dat hebben we gedaan. Ik denk dat de ploeg het heel goed heeft gedaan en we hebben een fantastische Jonas gezien. Je hoopt natuurlijk dat Pogacar het dan moeilijk heeft en ik denk ook niet dat hij met twee vingers in de neus rondreed, maar hij gaf ook geen krimp. Wat dit ons leert voor de Alpen? Dat we zeker niet opgeven”, aldus Niermann.

Ja, er is de “I’m gone, I’m dead” geweest in het verleden, maar Pogacar had toen al meerdere keren tijd verloren en Vingegaard stond toen al in het geel. Nu heeft hij al 16 dagen op rij geen krimp gegeven, integendeel zelfs.
Moet eerlijk zeggen dat ik me al zou neergelegd hebben bij de overmacht en vol voor ritten, bollentrui en 2de plaats zou gegaan zijn.
De 2de plaats lijkt me sowieso al zo goed als zeker, ook als je ploegmaats de vrijheid zou geven, de kans dat Pogacar nog kraakt uiterst miniem. Dan schat ik de kans dat je nog ritzeges of de bollen kan pakken een stuk hoger in.
Mocht Visma niet al zoveel krediet hebben opgebouwd bij hun sponsors de afgelopen seizoenen in de Tour, dan denk ik dat ze die switch ook al gemaakt zouden hebben, want of Vingegaard nu 2de wordt op 10 seconden of 10 minuten maakt voor de sponsor niets uit.
Vandaar ook dat ik zei dat ik het best bewonderenswaardig vind dat ze tegen beter weten in blijven vasthouden aan die waterkans op eindwinst, terwijl andere successen bereikbaarder lijken. Denk dat vele andere teams in een dergelijke situatie al de switch zouden gemaakt hebben.
Want Parijs is nog redelijk ver...
Simon Yates is daar het levende bewijs van. In de Giro d’Italia van 2018 verloor hij de roze trui op de Colle delle Finestre. Na dertien dagen in de leiderstrui en drie etappezeges stortte hij in tijdens de 19e etappe en zakte van de eerste naar de achttiende plaats. Chris Froome maakte toen een legendarische comeback en won uiteindelijk de Giro. Yates eindigde als 21e.
Die dag op de Finestre werd omschreven als een “man met de hamer”-moment voor Yates, toen hij de aansluiting verloor met de favorietengroep door het hoge tempo van Team Sky, aangevoerd door Froome.
Dit jaar stond hij achter, en won toch ook met 4 minuten verschil (uiteraard andere situatie, maar toch)