Visma | Lease a Bike deelt eerste inzichten na onderzoek naar vele valpartijen
Ter Illustratie - foto: Cor Vos
woensdag 2 april 2025 om 11:45

Visma | Lease a Bike deelt eerste inzichten na onderzoek naar vele valpartijen

Het vorige wielerseizoen van Visma | Lease a Bike werd deels gekenmerkt door een opeenstapeling van valpartijen en bijbehorende blessures. Dit was voor de Nederlandse ploeg reden voor een grondige evaluatie en inmiddels zijn de eerste, voorzichtige uitkomsten gedeeld van het onderzoek.

De zware valpartijen van Wout van Aert in Dwars door Vlaanderen en de Vuelta a España, de horrorcrash van Jonas Vingegaard in de Ronde van het Baskenland, de fysieke malheur van Dylan van Baarle, de aanslepende ziekte van Christophe Laporte in het voorjaar en de fysieke perikelen bij Cian Uijtdebroeks: het zat Visma | Lease a Bike in 2024 bepaald niet mee.

“Je kunt het allemaal pech noemen, maar volgens ons was er meer aan de hand”, gaf Head of Racing Grischa Niermann begin dit jaar aan in gesprek met Sporza. En dus ging de ploeg op zoek naar antwoorden. “We proberen een antwoord te vinden op drie vragen. Hoe kunnen we valpartijen voorkomen? Hoe kunnen we de zware gevolgen van valpartijen en breuken voorkomen? En hoe kunnen we ziekte voorkomen?”

Concentratieverlies 
Visma | Lease Bike liet de renners zelf hun valpartijen analyseren en de renners worden sinds kort onderworpen aan cognitieve testen. Uit onderzoek blijkt dat concentratieverlies een van de mogelijke verklaringen is voor de vele valpartijen.

In de NOS-podcast De Wielerredactie gaat Performance Manager Mathieu Heijboer in op de valpartijen van Wout van Aert. “De val in Dwars door Vlaanderen was niet te voorkomen geweest, maar bij de valpartij in de Tour de France reed hij alleen op kop en schatte hij een bocht verkeerd in. Als hij daar iets geconcentreerder was geweest, had hij die bocht gehouden”, geeft Heijboer aan.

foto: Cor Vos

“Een ander voorbeeld was de valpartij op de Olympische Spelen, waar hij in het groepje zat met Mathieu van der Poel. Ook daar viel hij als enige op een plek waar hij al meerdere keren was geweest. Hoe dat kan? Ook een stukje concentratieverlies op dat moment. Maar we denken ook dat zijn valpartij in Dwars door Vlaanderen toch meer impact heeft gehad dan we op dat moment konden inschatten.”

Maar waar doelt Heijboer dan precies op? “Dat er toch wat angst insluipt of dat hij toch dingen minder goed kan inschatten. Het is moeilijk te duiden, maar het viel wel op dat Wout – die normaal toch weinig viel – na zijn crash best wel vaak betrokken was bij valpartijen.”

Bewustwording 
Visma | Lease a Bike keek de afgelopen maanden bij het analyseren van de vele valpartijen naar ’twintig tot vijfentwintig’ co-factoren. Wat is nu de conclusie? “Er was uiteraard geen factor die eruit sprong, maar dat hadden we ook niet verwacht”, aldus Heijboer. “Maar, de valpartijen vonden toch relatief vaak voor in het peloton plaats. Je zit daar dus niet altijd aan de veilige kant.”

“Een andere opvallende conclusie is dat we de renners hebben gevraagd: als je nu terugkijkt op je valpartij, kun je er wat aan doen? We kregen veel vaker dan verwacht het antwoord dat de valpartij te vermijden was geweest. Dat is een heel interessante bevinding. De renners geven dan later toe – als ze er objectief naar kunnen kijken – dat het misschien toch wel anders had gekund.”

Maar valt dit ook toe te passen in de praktijk? “Het begint ermee dat de renners gaan realiseren waarom ze bepaalde keuzes maken. Het is een stukje bewustwording. Maar het blijft heel moeilijk om vanuit de auto of in de coaching vooraf iets anders te gaan doen. Als je een wedstrijd wil winnen, moet je voorin rijden. Dat zal niet snel veranderen.”


RIDE Magazine
14 Reacties
02-04-2025 12:09
"De val in Dwars door Vlaanderen was niet te voorkomen geweest." Als je dit als ploeg zelfs nu nog altijd oprecht denkt, is elk onderzoek zinloos. De tactiek vooraf én opfokken van de renners door de eigen ploegleiding tijdens de koers waren hier dé oorzaken.
    02-04-2025 12:12
    Die val zag je in ieder geval van ver aankomen. Ik kan me niet herinneren ooit een finalepeloton zó op stoom te hebben zien ronddenderen. En vandaag zijn het precies weer die 2 teams die met de beste equipes ad start komen.
02-04-2025 12:20
Weer dat gezeur over concentratieverlies zonder de tactische keuzes van de ploegleiders mee te nemen. Vooral die conclusie over Dwars door Vlaanderen is bizar.

Als je niet kritisch durft te zijn over alle geledingen van je organisatie, heeft een onderzoek als dit geen nut.
02-04-2025 12:46
De valpartijen hebben alles te maken met de directe coaching via de oortjes.
Het getetter vanuit de auto op momenten dat je juist op en top geconcentreerd moet zijn op de strominkjes in een groep, het nét op tijd inschuiven of remmen moet afhankelijk zijn van de renner zelf ipv dat ze grote druk voelen van “de baas” die echt niet weet wat er exact gebeurt in dat peloton. Dat zorgt voor verkeerde manoeuvres en te gehaaste beslissingen met valpartijen als gevolg. Afschaffen die oortjes dus!
    02-04-2025 13:38
    Volgens mij de enige juiste conclusie.
02-04-2025 12:10
De vraag is nu waardoor het concentratieverlies ontstaat?
    02-04-2025 12:17
    1 van grootste redenen voor concentratie verlies is toch vermoeidheid.
    Andere is te relaxed zijn.
    Maar zeker als je kijkt naar van in Vuelta, kan het zomaar zijn dat hij overgeconcentreerd was op voorganger, waardoor het meer tunnelvisie is ipv concentratieverlies.
02-04-2025 11:51
En wat is nu de oplossing?
    02-04-2025 12:01
    Simpel, fiets aan de haak hangen en niet aan de start verschijnen van opkomende koersen. Wie niet koerst kan natuurlijk ook niet vallen.
    02-04-2025 12:01
    Eerst beginnen bij het probleem. Goed dat ze daar grondig en analyse op doen.
    02-04-2025 12:02
    Zijn ze mee bezig, kijken ze bijvoorbeeld voor naar de F1 (https://nos.nl/artikel/2562030-tien-valpartijen-voor-van-aert-in-een-jaar-dat-kan-geen-pech-meer-zijn-dacht-visma)
    02-04-2025 12:11
    Eerst Bekijk je wat de problemen zijn. (wordt veel gevallen)
    Dan kijk je waardoor de problemen komen (blijkbaar concentratieverlies)
    en dan ga je kijken hoe het op te lossen.

    Je kan niet iets oplossen voordat je weet wat het probleem is. En wanneer je dat weet, dan ga je kijken naar wat de mogelijke oplossingen kunnen zijn. En dat zijn ze nu waarschijnlijk aan het doen.
    02-04-2025 13:11
    @AWestie; laat ze dan vooral in de F1 kijken naar de opmerkingen van de coureurs "NO TALKING IN THE BRAKING ZONE!!!". Want daar zijn ze in de volgwagen erg goed in; lekker de zooi ophitsen en opjutten om vooraan te zitten met alle capriolen vandien, liefst op een zo zenuwachtig mogelijk moment in de koers. Echt zo'n beetje het laatste dat je als renner denk ik nodig hebt.
02-04-2025 12:22
Soms moet je vertrouwen in de benen. Je hoeft niet altijd meteen voorin te zitten, als je goed bent kun je vaak zo 20 posities goedmaken zonder teveel kracht verlies. Dat kracht verlies van die ene korte inspanning moet je afzetten tegen de inspanning van continu inspanningen leveren om voorin te blijven, met alle stress (dat vreet ook energie) die er bij komt.

Uiteraard zijn er gevallen, zoals vaak in de klassiekers, waar je wel voorin moet zitten om niet kansloos te zijn. Maar deze afweging wordt naar mijn mening veel te weinig gemaakt.

Van der Poel en Pogacar zijn renners die dit goed doen, ze weten dat ze met 5 keer trappen zo zitten waar ze moeten en zijn daardoor een stuk relaxder in de hele aanloop.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine