Vijf vragen over de Wereldbeker veldrijden, die zondag begint
Overzicht Na de Superprestige (half oktober) en de X2O Badkamers Trofee (op 1 november), begint deze week ook de Wereldbeker veldrijden. In het Tsjechische Tábor beginnen de heren en dames crossers aan het – volgens organisatoren Flanders Classics en de UCI – meest prestigieuze regelmatigheidsklassement van het veldrijden. Wij praten u bij over wat u kan verwachten.
Waarom begint de Wereldbeker zo laat?
Het is een bewuste keuze van organisatoren Flanders Classics en de UCI om de start van dit klassement uit te stellen naar eind november. Met dit klassement willen ze vooral actief zijn in de periode dat de cross het hardste leeft, namelijk in de maanden december en januari. Daarin nemen ze iedere zondag in, met in bepaalde weekends geen andere crossen. Dat moet het aanzien van de Wereldbeker ten goede komen.
Wat is er nieuw in de Wereldbeker?
De iconische Duinencross in Koksijde maakt de overstap van de X2O Badkamers Trofee naar het klassement waar het eerder tussen 1996 en 2021 al deel van uitmaakte – en waarvoor het een belangrijke toevoeging is. Verder wordt ook de oerklassieker in het Tsjechische Tábor, waar zestien keer eerder een wereldbeker verreden werd, gereanimeerd en ook de cross in het Franse Flamanville keert terug.
Dit wel ten koste van Hulst, dat het WK in januari 2026 organiseert, en Dublin, waar de toeschouwersaantallen jaar na jaar bleven kelderen. De Wereldbeker in Cabras op Sicilië wordt voor de eerste keer verreden, nadat die cross vorig jaar in extremis werd geschrapt door een storm.

Ook van der Poel won enkele manches, zoals in Gavere – foto: Fotopersburo Cor Vos
Wat met de internationalisering?
Door het wegvallen van eerder de manches in de Verenigde Staten, Dublin en Val di Sole, sneuvelden de afgelopen jaren enkele buitenlandse manches. Voor de Belgische en Nederlandse renners betekende die verplaatsingen vaak hoge kosten. Om aan hen tegemoet te komen, is de Wereldbeker meer gefocust op de landen rondom België en Nederland. Met de succesvolle manche in Benidorm als grootste uitzondering.
Een van de pijnpunten in de vorige editie was de verre verplaatsing naar het Zuid-Franse Besançon in volle kerstperiode, maar dat heeft de UCI nu aangepakt. In december en begin januari wachten er met de crossen in Antwerpen, Namen, Koksijde, Gavere, Dendermonde en Zonhoven wel liefst zes Belgische wereldbekers op rij. De kilometers in de wagen blijven zo beperkt en ook internationale crossers weten dat ze in die periode alleen maar in België moeten zijn.
Hoe verliep de Wereldbeker vorig jaar?
Het klassement begon toen weer met veel kritiek van buitenaf op de drukke kerstperiode, en de meeste toppers slaagden er niet in om de hele Wereldbeker te rijden. Michael Vanthourenhout wél: hij sloeg vroeg zijn slagje door de manches in Dublin en Namen te winnen en hield in het klassement zo Toon Aerts en Joran Wyseure af. Mathieu van der Poel stapte in tijdens de zandcross van Zonhoven en werkte nog vijf manches af, die hij allemaal won. Het leverde hem een vierde plek in het klassement op.
Hoe is de Wereldbeker te volgen?
In Nederland is dat vrij simpel bij een livestream van de NOS of via HBO Max en Eurosport. Dat ligt een pak lastiger in België: daar zit de helft van de manches achter de betaalmuur bij Telenet Play Sports en Proximus Pickx. Sporza zendt van die crossen later op de avond wel een samenvatting uit. De andere helft van de manches is wel gewoon in het open net bij Sporza en Eurosport/HBO Max te volgen.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.