Vijf deelnames, vijf keer podium: hoe Remco Evenepoel al vanaf eerste profjaar WK tijdrijden kleurt
foto: Cor Vos
vrijdag 19 september 2025 om 12:11

Vijf deelnames, vijf keer podium: hoe Remco Evenepoel al vanaf eerste profjaar WK tijdrijden kleurt

Remco Evenepoel waagt zich komende zondag aan het WK tijdrijden in Rwanda en is voor velen ook de absolute topfavoriet. Niet gek als je weet dat de Belgische titelverdediger een waanzinnig ’track record’ heeft in de discipline.

Dat begon al meteen na zijn overstap naar de profs in 2019. Evenepoel kwam als een komeet binnen en reed enkele dagen na zijn eerste grote zege in de Clasica San Sebastian in Alkmaar naar de Europese titel in het tijdrijden. Dat hij op het WK in Harrogate als 19-jarige enkel Rohan Dennis moest laten voorgaan, deed al veel goed beloven. Evenepoel gaf aan dat hij misschien iets te snel was gestart, maar dat hij vooral heel trots was op zijn zilveren medaille.

Een jaar nadien haalde Evenepoel de wereldkampioenschappen niet door die nare val in de Ronde van Lombardije, die hem bijna anderhalf jaar in zijn carrière zou komen. Evenepoel zou ook heel 2021 niet zijn absolute topniveau halen en vond in eigen land ook geen ideaal tijdritparcours. Op de vlakke wegen tussen Knokke-Heist en Brugge was het toch vooral een parcours op de macht: een derde plaats na Filippo Ganna en Wout van Aert was dus het logische gevolg.

In 2022 zag de wereld er alweer heel anders uit. De Aerokogel uit Schepdaal speelde zowat het hele seizoen lang met zijn benen en vinkte elk doel af dat hem lief was. Luik-Bastenaken-Luik, het BK tijdrijden, de Clasica San Sebastian en vooral de Vuelta a España brachten hem in uitstekende vorm naar Australië. Alleen zaten de tijdritkampioenschappen net iets te dicht op de Vuelta, waardoor een niet zo frisse Evenepoel een verrassende Tobias Foss en Stefan Küng moest laten voorgaan.

Bij poging nummer vier was het wél raak! Evenepoel was er ieder jaar zo dichtbij geweest, maar in het Schotse Glasgow volgde een ware superdag. Enkele dagen na een tegenvallende wegrit, legde hij Ganna en toptalent Joshua Tarling er op. Evenepoel werd zo de jongste wereldkampioen tegen de klok ooit, amper op zijn 23e. “Als je na 30 minuten nog niet aan je limiet zit en als je je benen niet voelt, dan weet je dat het een van die dagen is”, beschreef hij zijn superdag.

Een jaar nadien was het in Zürich opnieuw zover. De Soudal Quick-Step-renner was intussen dé referentie op vlak van tijdrijden, met ook een olympische titel achter zijn naam. Toch had hij op Zwitserse bodem een vette kluif aan Filippo Ganna, die slechts zes tellen langzamer zou afklokken. Evenepoel sprak achteraf van een ‘gekke dag’. “Mijn ketting viel eraf een minuut voor de start en ik had geen powermeter. Ik moest het dus puur op gevoel doen. Het was de lastigste tijdrit van mijn leven.”

In Rwanda wordt het komende week opnieuw spannend, op een veel heuvelachtiger parcours dan hij gewend is. Tadej Pogacar moet in Rwanda de grote concurrent worden. Wordt het de eerste voor Pogacar of de derde voor Evenepoel, in de discipline die hem het beste ligt? Als Evenepoel zijn derde titel op rij pakt, is hij daarna nog maar één regenboogtrui van recordhouders Tony Martin en Fabian Cancellara verwijderd.

RIDE Magazine
1 Reacties
19-09-2025 17:58
Beste tijdrijder ooit en als in een koers in de ontsnapping zit heb je als je achter hem zit nauwelijks slipstream voordeel.

Als hij zich er op toelegt kan hij een recordhouder monumenten worden.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.