Tour Femmes 2025: Lorena Wiebes pakt felbegeerde ritzege, zorgen om Demi Vollering na late val
Lorena Wiebes heeft zich de snelste sprintster getoond in de derde etappe van de Tour de France Femmes. De Europese kampioene troefde haar landgenote Marianne Vos af. Minder goed nieuws was er voor Demi Vollering: de topfavoriete voor de eindzege kwam in volle finale stevig ten val.
Na twee lastige openingsdagen in Bretagne, stond in etappe drie de eerste echte sprinterskans op de renners te wachten. Alle druk op SD Worx-Protime en topfavoriete Lorena Wiebes dus, ondanks de mindere Tourstart van hun kopvrouw, wereldkampioene Lotte Kopecky. Ook Kim Le Court liep bij de start in de kijker: het was voor de renster uit Mauritius haar eerste dag in de gele trui ooit.
Vier sterke vluchters
Er was in de eerste kilometers van de dag behoorlijk wat interesse in de vroege vlucht, zelfs Justine Ghekiere – de bergtrui winnares van vorig jaar, die voor AG Insurance Soudal koerst – mengde zich even. Maar na een kwartier koers bleken Alison Jackson (EF Education-Oatly), de Spaanse kampioene Sara Martín (Movistar Team), Clémence Latimier (Arkéa-B&B Hotels) en de Chileense Catalina Anais Soto (Laboral Kutxa-Fundación Euskadi) elkaar gevonden te hebben. De vier kregen duidelijk de zegen van het peloton.
De Belgische Margot Vanpachtenbeke zag het gebeuren en ze probeerde ook nog de sprong te maken, maar de poging van de VolkerWessels-renster draaide uit op een korte ‘chasse patate’. De Duitse Franziska Brauße (Ceratizit) en Française Alison Avoine (St Michel-Preference Home-Auber93) waagden zich even later aan eenzelfde avontuur, maar ook zonder succes.
De vier kregen vier minuten cadeau van het peloton. Daar zagen we FDJ-SUEZ, SD Worx-Protime en Fenix-Deceuninck in eerste instantie naast elkaar rijden op de eerste rijen van het peloton, maar pas vanaf dat de ploeggenoten van Wiebes écht begonnen achtervolgen, ging de voorsprong naar beneden. De gedupeerde Lotte Kopecky toonde zich intussen als waterdraagster.

De vier leidsters onderweg – foto: Cor Vos
Op 40 kilometer van de streep kregen we een eerste keer écht animo in het peloton. Dan konden de snelle vrouwen zich al eens tonen voor de 13 overgebleven punten voor de groene trui achter de vier vluchters. Europees kampioene Wiebes toonde toen al waarom ze de topfavoriete voor de etappezege was. De Nederlandse troefde Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) al bij al gemakkelijk af.
Meteen daarna besloot Demi Vollering (FDJ-SUEZ) om iedereen op scherp te zetten met een prikje, maar in deze vlakke rit begreep de klimster snel dat haar poging tot niets zou leiden. Aangezien de voorsprong van de vier leidsters maar rond de twee à drie minuten bleef schommelen, moesten de rensters van SD Worx-Protime immers snel weer aan de bak, om hen op tijd bij de lurven te grijpen.
Voorin kregen de vier het in de finale met elkaar aan de stok. Eerst besloot Martin de rest te verrassen met een aanval, in de hoop om de Prijs voor de Strijdlust binnen te harken. Later ging Soto nog solo, maar op een dikke vijf kilometer van de aankomst was alles weer samen.
Val met Vollering ontsiert finale
Op iets meer dan drie kilometer van de aankomst werd het peloton opgeschrikt door een valpartij in een bocht naar rechts. Puck Pieterse (Fenix-Deceuninck) zagen we erbij staan, maar al snel werd duidelijk dat Vollering bij de grootste slachtoffers was. De topfavoriete voor de eindzege bleef lang zitten en had zichtbaar pijn. Haar ploeggenoten moesten haar uiteindelijk naar de streep duwen. Omdat de val in de laatste vijf kilometer gebeurde, hadden ze geen tijdsverlies te vrezen. Lichamelijke schade eens te meer.
Voorin bleef er maar een kleine groep over die om de ritzege zou gaan sprinten. Lead out Lotte Kopecky en sprintster Lorena Wiebes hadden zich daarbij prima gepositioneerd, met Marianne Vos in hun spoor. Vos drong nog wel een tijdje aan, maar de SD Worx-Protime-kopvrouw pakte haar felbegeerde sprintoverwinning.
(Advertorial)

En toch wordt het een massasprint...