Tour 2025: Ploegleider Dempster is trots na ritzege Arensman en gaat in op mentale struggles
Ploegleider Zakkari Dempster had na afloop van de veertiende Tour-etappe mooie woorden over voor ritwinnaar Thymen Arensman. Het staflid van INEOS Grenadiers heeft de 25-jarige Nederlander moeilijke tijden zien doormaken en is blij dat Arensman vandaag kan genieten van zijn zege. “Hij heeft goede keuzes gemaakt, misschien niet allemaal even slim, maar hij was vandaag zo sterk dat het niet uitmaakte”, analyseert Dempster voor de camera van de NOS.
“Het is prachtig. Hij heeft veel moeten doorstaan, hij verwacht zo veel van zichzelf en de helft van de tijd wil je tegen hem zeggen het is oké, als het werkt werkt het en anders niet”, begint Dempster over de mentale struggles waar Arensman veel mee heeft moeten kampen.
“Het is een geweldig moment voor hem, ook als hij achter die twee freaks was geëindigd, was het een mooi resultaat”, doelt Dempster op Jonas Vingegaard en Tadej Pogacar die op de slotklim tot een minuut van de Nederlander naderden.

foto: Cor Vos
“Natuurlijk komen we hier om te winnen, Thymen ook. Maar hij heeft vandaag laten zien hoe dapper en sterk hij was ongeacht wat het resultaat geweest was. Al voelt het natuurlijk heel fijn om te winnen. Hij heeft goede keuzes gemaakt, misschien niet allemaal even slim, maar hij was vandaag zo sterk dat het niet uitmaakte. Dus hij mag heel erg trots zijn op zich zelf, en ik weet dat het hele team en iedereen om hem heen dat ook is.”
Moeilijke periode
Zijn eerste jaren bij INEOS Grenadiers verliepen voor Arensman niet zoals gehoopt. Zo sprak de Nederlander in de recentste Giro d’Italia nog over een ‘gevecht met zichzelf’ na een tegenvallend openingsweekend. Dempster herkent de mentale problemen, maar ziet het bij veel meer renners voorkomen.

Arensman tijdens de Giro – foto: Cor Vos
“Al deze jongens – kijk naar Pogacar een paar jaar geleden – we schrijven veel te snel mensen af in deze sport. Als klassementsrenner zit je in een van de meest stressvolle situaties waar je als wielrenner in kunt bevinden. Daar is veel over geschreven, maar dat is makkelijk te vergeten als dingen even wat minder gaan. Dat geldt ook voor jullie als media. Op het einde is het gewoon nog een kind. Hij doet zijn best”, is Dempster open.
“Op het einde is het slechts wielrennen. Ze zitten op bergen en dwingen zichzelf tot het uiterste en verwachten zoveel van zichzelf. En ik begrijp dat wielrennen big business is, maar op het einde zijn het gewoon kinderen. Ik ben blij voor hem dat hij er nu van kan genieten en er zullen vast nog moeilijke momenten komen in zijn carrière, maar dan staan we achter hem.”
Last van schouders?
Arensman hoefde zich – in tegenstelling tot voorgaande rondes bij INEOS Grenadiers – deze Tour niet te richten op een algemeen klassement. Volgens Dempster is dat een van de redenen waarom de klimmer uit Deil zo in vorm is.
“De realiteit is dat hij in de eerste paar dagen niet hoeft aan te klampen terwijl we weten dat hij een klassementsrenner van wereldklasse is – dat heeft hij bewezen in de Giro en Vuelta. Doordat hij zo soepel door die openingsweek is gekomen, is dit nu mogelijk. Vandaag – en überhaupt in de bergen – is hij een van de sterksten in koers.”
Of zijn geweldige ritzege in de Pyreneeën Arensman gaat helpen om de mentale druk in de toekomst achter zich te laten, durft de ploegleider niet te voorspellen. “We gaan vandaag eerst vieren, en dan maken we ons druk om de toekomst als het zover is.”

Reacties zijn gesloten.