Tour 2020: Lutsenko zegeviert op Mont Aigoual, vuurwerk blijft uit
foto: Cor Vos
donderdag 3 september 2020 om 16:43

Tour 2020: Lutsenko zegeviert op Mont Aigoual, vuurwerk blijft uit

De zesde etappe van de Tour de France, met aankomst op de Mont Aigoual, is gewonnen door Alexey Lutsenko. De Kazachse kampioen maakte deel uit van de vroege vlucht en bleek de sterkste renner op de gevreesde Col de la Lusette. De favorieten voor de eindzege hielden zich vandaag gedeisd, Adam Yates blijft leider.

Een dag na de wandeletappe (gewonnen door Wout van Aert) en twee dagen na de bergop aankomst in Orcières-Merlette (winst voor Primoz Roglic) was de zesde etappe er weer een voor de klimmers. Na een pittige aanloopfase door de Ardèche kregen de renners een zware finale door de Cevennen voorgeschoteld, met de lastige Col de la Lusette (11,7 km aan 7,3%) en een finish op de niet al te steile Mont Aigoual.

Snelle openingsfase, acht renners krijgen de ruimte 
De renners kozen woensdag voor een semi-rustdag op de fiets, maar vandaag waren de rittenkapers erop gebrand om mee te zitten in de vlucht van de dag. Thomas De Gendt en Ben Hermans trokken het peloton als eerste op een lint, maar maakten geen deel uit van de goede vlucht. Het peloton deed nog even zijn best om de koplopers in te rekenen, maar na vijftien kilometer koers was de fut eruit en kregen de aanvallers dan toch de ruimte.

foto: Cor Vos

Met Greg Van Avermaet, Neilson Powless, Alexey Lutsenko, de Franse hardrijder Rémi Cavagna, Nicolas Roche, Edvald Boasson Hagen, Jesús Herrada en Daniel Oss bestond de kopgroep uit acht verschillende nationaliteiten. Voor Powless was het een feestelijke dag, de Amerikaan van EF Pro Cycling mocht vandaag namelijk 24 kaarsjes uitblazen. De voorsprong van de acht groeide al snel richting de zes minuten.

In het peloton reden de mannen van Mitchelton-Scott inmiddels op kop voor Adam Yates, de nieuwe drager van de gele trui. De etappe viel in eerste plooi, aangezien de voorsprong bleef schommelen rond de zes minuten en de acht koplopers voorbeeldig bleven samenwerken. Het was wachten op de eerste klimmetjes voor wat vertier, maar eerst volgde nog de tussensprint in Saint-Hippolyte-du-Fort. Boasson Hagen pakte de volle buit, voor Oss en Van Avermaet.

Sam Bennett doet goede zaken bij de tussensprint 
In het peloton deed Sam Bennett opnieuw uitstekende zaken door weer enkele punten uit te lopen op Peter Sagan. De Ier van Deceuninck-Quick-Step was goed voor zes punten, Sagan moest genoegen nemen met drie punten. Helemaal vooraan moesten de acht koplopers nog minder dan zestig kilometer afleggen. De voorsprong was nog altijd zes minuten, maar de luxe werkpaarden van Mitchelton-Scott maakten zich niet druk aan kop van het peloton.

Adam Yates in het geel – foto: Cor Vos

Op 48 kilometer van de finish begonnen de eerste renners met klimmen, en wel op de flanken van de Cap de Coste (2,1 km aan 7,3%). Roche wist op de top twee bergpunten mee te graaien, Van Avermaet veroverde ook nog een puntje voor het bergklassement. In de groep der favorieten zagen we de renners van Jumbo-Visma naar voren schieten, waardoor het tempo langzaam werd opgedreven en de sprinters, zoals groenetruidrager Bennett, moesten passen.

De klassementsrenners waren zichtbaar nerveus in aanloop naar de Col de la Lusette en in de afdaling van de Cap de Coste ging Enric Mas tegen de grond. De kopman van Movistar moest door zijn ploeggenoten worden teruggebracht, wat na een helse achtervolging ook lukte. Inmiddels was de voorsprong van de kopgroep gezakt tot vier minuten, met nog drie beklimmingen over bijna veertig kilometer voor de boeg.

INEOS Grenadiers rijdt als vanouds op kop 
Eerst kregen de renners nog de Col de Mourèzes (6,1 km aan 4,8%) van derde categorie voor hun kiezen. Dit bleek het uitverkoren moment voor de mannen van INEOS Grenadiers om de koers in handen te nemen en het tempo eens flink te verhogen. De ploeggenoten van Egan Bernal reden als vanouds op kop, maar echt veel schade kon de Britse formatie niet uitrichten. Het was vooral wachten op de steile stroken van de Lusette.

Op de Col de la Lusette demonstreerde Powless zijn goede benen. De Amerikaan versnelde meerdere keren, maar slaagde er niet in om Van Avermaet, Roche en Lutsenko uit zijn wiel te kletsen. Ook Herrada slaagde er weer in om zijn wagonnetje aan te haken, maar het ging niet van harte bij de Spanjaard van Cofidis. In de achtervolgende groep zagen we ondertussen Dylan van Baarle het tempo bepalen, maar het was wachten op het echte vuurwerk.

Strijd op twee fronten
Het ging duidelijk niet hard genoeg voor Fabio Aru, die na een periode vol blessureleed weer probeert om aan de weg te timmeren. De Italiaan van UAE Emirates, vijf jaar geleden nog winnaar van de Vuelta, wist al snel een gaatje te slaan. De favorieten voor de eindzege bleven echter zitten en profiteerden optimaal van het werk van INEOS Grenadiers, wat ook in de kaart speelde van de vluchters. Die hadden nog altijd een bonus van goed drie minuten.

Dit bleek voldoende om uit de greep te blijven van de klassementsrenners en hun knechten. Vooraan leek Powless over de sterkste benen te beschikken. De jonge renner van EF Pro Cycling smeet met zijn krachten, wist Van Avermaet en Roche overboord te gooien, maar de bijzonder taaie en sluwe Lutsenko bleef aan het wiel kleven. Op vier kilometer van de top nam de Kazach over en Lutsenko reed vervolgens weg van Powless, de zichzelf had opgeblazen.

foto: Cor Vos

Lutsenko is de sterkste vluchter, favorieten blijven zitten 
Die laatste werd nog voor de top ingerekend en achtergelaten door Herrada, die uitstekend had ingedeeld en nog op jacht ging naar de inmiddels eenzame Lutsenko. De renner van Astana had echter de goede cadans te pakken en Herrada bleef dan ook hangen op twintig seconden. In de dalende kilometers richting de Mont Aigoual wist Lutsenko zijn voorsprong nog wat verder uit te diepen, waardoor hij met een halve minuut voorsprong begon aan de slotklim.

Herrada gaf alles om het gat nog te dichten, maar verloor op de Mont Aigoual nog meer terrein. Lutsenko was met nog enkele kilometers te gaan al zegezeker en kwam na een knappe solo als eerste over de streep. Herrada kwam een minuut later als tweede over de streep, Van Avermaet versloeg Powless in de sprint voor de derde plaats. De favorieten, met Julian Alaphilippe voorop, finishten op drie minuten van de winnaar van de dag.

Samenvatting etappe 6:

RIDE Magazine
164 Reacties
03-09-2020 17:50
Toch raar dat Nicholas Roche de prijs voor de strijdlust krijgt en niet Lutsenko.
    03-09-2020 17:53
    De etappe winnaar krijgt in principe nooit de prijs voor de strijdlust, Herrada was daarentegen wel logisch geweest
    03-09-2020 17:58
    Roche was de aanstichter van de kopgroep. Dus daarom.
03-09-2020 18:01
Ik heb een vraag hoe zit dat met stand bij gelijke tijd. Ik zie dat bardet en chaves stijgen, maar Mollema niet, wat zijn de regels hiervoor?
    03-09-2020 18:40
    Alfabetisch.

    B, C, M
    03-09-2020 18:45
    Dat heeft te maken met de plekken waarop ze finishen in de etappes. Als bijvoorbeeld Bardet op 5, 7, 45, en 100 is gefinisht dan heeft hij opgeteld 157. Als je in dezelfde tijd staat en je totaal is hoger dan die van Bardet dan sta je achter hem in het algemeen klassement. Dat gaat dus alleen op bij gelijke tijd.
    Normaal is er een tijdrit geweest en dan wordt er gekeken naar het getal achter de komma bij de seconden.
    03-09-2020 18:48
    +1 laciene
    Volgens mij gaat het op basis van alle uitslagen in positie bij elkaar opgeteld: zelfs al staan renners effectief in dezelfde tijd, kan er toch een klassement opgemaakt worden dat niet willekeurig is, maar op basis van behaalde resultaten. (edoch, toch raar gezien de klassering van Mollema vandaag, dus mijn aanname zal wel niet kloppen..)
    03-09-2020 18:51
    Klopt, Mollema heeft 306 als getal van de positie van 6 etappes bij elkaar opgeteld en Chaves 168.
03-09-2020 18:03
Dit is niet goed voor het imago van de sport. Een saaie sprintersrit ok, een saaie bergrit als de Tour beslist lijkt ook, maar dit is in week 1 een rit zonder aanval en een aankomst bergop zonder animositeit achter elkaar.
03-09-2020 18:14
Schitterende prestatie van GVA.
Over zijn hoogtepunt heen?Ik denk het niet.
03-09-2020 18:43
Tja wat de sport absoluut nog nodig had was een wannabe sky ploeg. Er zijn simpelweg geen karakters meer in dit peloton. Allemaal lab rats die hun molentje doen draaien zoals schema het voorschrijft. We hebben behoefte aan wel 10 nibali s om het wat interessant te maken.
03-09-2020 18:46
Een gevoel dat me enigszins bekruipt is dat ze er bij Jumbo nog niet helemaal uit zijn of ze per se met Roglic of liever nog met Dumoulin willen winnen. Alle concurrenten van Roglic zitten nu in de spaarstand terwijl hijzelf nu de beste is.
    03-09-2020 18:58
    Je kunt ook teveel doen wanneer je in vorm bent. Zie Simon Yates in de Giro 2018.
    04-09-2020 09:02
    Dumo leek me sterker dan Roglic in etappe 6. Kwam veel frisser over de streep.
03-09-2020 18:49
Ploegen van 4 renners voortaan. Exit controle.
    03-09-2020 19:24
    Tour , Giro en zeker de Vuelta terug naar 16 dagen (twee weken + een weekend). Is ook beter voor de al jaren overbeladen kalender.
    03-09-2020 19:46
    @Arie den Blanken, Draai het maar lekker om. Tour inkorten en Giro en Vuelta gewoon houden hoe ze zijn.
    03-09-2020 20:01
    @Kosmonaut Dat is naïef denken volgens mij. Als de Giro de belangrijkste wedstrijd van het jaar wordt dan gebeurt precies hetzelfde als er in de Tour plaatsvindt.
    De eerste zaterdag heeft er gewoon ingehakt en daar herstellen de meesten nog van. En ik lees hier zoveel commentaren dat je er in de derde week moet staan. Krachten sparen heet dat zeker nu er twee ploegen de wedstrijd stevig in hun greep hebben als er aangevallen wordt.
03-09-2020 18:50
De maatschappij wil dit toch:

Geen strijd maar overleg.
Geen rivaliteit maar samenwerking.
Geen spanning maar controle.
Geen gevaar maar zekerheid
Niet een beetje stiekum maar transparant.

De maatschappij krijgt de sport die
ze verdiend.

03-09-2020 19:13
Uiteindelijk zit vooral EF education vandaag met overtal in de favorietengroep. Leuke constatering dat het niet Ineos of Tjv is. Al doen ze er vooralsnog niks mee
    03-09-2020 19:26
    Ik heb het idee dat die met meer dan een schuin oog naar het ploegenklassement kijken.
    03-09-2020 19:26
    EF is er aan blijven hangen, waardoor ze 4 in het Peloton hadden. Martinez en Higuita konden nog net aanhaken. Die hadden echt geen puf om wat te doen. De JV renners lieten vandaag lopen op het laatst.
03-09-2020 19:35
Ook niet vergeten: zaterdag en zondag staan er 2 Pyreneeën etappes op het programma. Niet dé zwaarste, maar toch. Dan heb je nog die rit met aankomst op Pas de Peyrol. Richting Lyon toch ook wat hoogtemeters. De dag erna een zeer pittige finale met aankomst op de Grand Colombier. Die etappe is de dag voor de aankomst op Villard-de-Lans. Op de 18e het fameuze duo Madeleine-col de la Loze. De dag erna nog een loodzware alpenrit, met als laatste klim die muur naar plateau de Glières. Voor Parijs nog even tijdrijden maar doe er Planche des Belles Filles dan ook maar even bij... Ik zou het ook rustig aan doen denk ik. Parcours leent zich gewoon niet voor 3 weken koers voor zo'n tot de tanden gewapend tourpeloton.
    03-09-2020 19:40
    Geloof me, ook de Pyreneeën worden intens kut met deze koers mentaliteit. Zonder fundamentele mentaliteitsverandering bij de renners, maar ook de ploegleiders, begint de sport langzaam alleen maar saaier te worden.
03-09-2020 19:56
Hemel en aarde bewogen om te zorgen dat deze knullen ook in Corona-tijd kunnen koersen. En dan rijden ze hele middagen als een stel oude wijven..

Wat een eindeloze treurnis...
03-09-2020 20:12
Wat opvalt:
Iedere ploeg hield rekening met het scenario: als het oorlog wordt op de laatste klim, dan moeten we er staan.
Maar geen enkele ploeg pakt dat scenario als uitgangspunt. Een beetje zoals de sprintersetappes.

Je kunt zeggen dat je boven op het plateau kansloos bent tegen een heel peloton. Als eenzame vluchter zeker. Maar als je met 5-7 man weg bent, dan is dat toch echt een ander verhaal. Quintana en Pinot die samen zouden vertrekken, met nog 1 of 2 anderen, en je hebt er een kluif aan om ze terug te halen.

Maar blijkbaar houdt iedere ploegleider zijn kruit graag droog. Gevalletje van niet durven "out of the box" denken? Nu is het inderdaad lafjes naar de finish rijden.
03-09-2020 20:29
Bij JV is het tempo van Tom leidend lijkt het. Als ze harder gaan gaat Tom er af. Bernal kan momenteel ook niet beter en de rest is bang dan aanvallen kansloos is. Vooralsnog verloopt de koers goed voor JV. Maar hij loopt PERFECT voor Pinot, Nairo, Pocajar, Martin, Uran, Porte, Bauke.
Het is niet onaannemelijk dat Kuss de laatste week een beetje weg minder wordt, Bennet nog een pijntje heeft en dan MOET Tom dus knechten voor Rogla. Bovengenoemde mannen zijn dan nog relatief fris en gaan dan wel aanvallen lijkt mij, wie gaan dan de 10 aanvallen pareren voor JV?
    04-09-2020 09:05
    Tom leek sterker dan Roglic, leek ook veel frisser over meet te komen.
03-09-2020 23:35
Tour begint misschien pas echt vanaf de 13 e etappe.
04-09-2020 09:29
Mollema gaat voor groen
04-09-2020 10:32
Klassementsetappes met uitroepteken:
13 (steile aankomst 1e cat klim)
15 (aankomst HC klim)
17 (aankomst HC klim)
20 (tijdrit +aankomst 1e cat klim)

Mogelijke klassementsetappe:
8 (laatste klim 1e cat + 8.5 km afdaling + 3 vals plat/vlak)
9 (steile laatste klim 1e cat + 10 km afdaling + 8 km vals plat/vlak)
16 (1e cat klim + 18 km afdaling/vlak + aankomst 3e cat klim)
18 (steile HC klim + 31.5 km afdaling + kort klimmetje)

In 8 of 9 zal er wel strijd ontstaan omdat er daarna een rustdag is maar is er wel kans dat er nog wat hergroepeert.
In 16 verwacht ik weinig/geen strijd vanwege 17.
In 18 verwacht ik ook weinig maar wordt het vervelend als je er op de steile klim af moet en het alleen moet opknappen.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine