Tour 2018: Voorbeschouwing vlakke etappe naar Pau
foto: ASO
donderdag 26 juli 2018 om 08:00

Tour 2018: Voorbeschouwing vlakke etappe naar Pau

Na de extreem korte etappe door de Pyreneeën hebben de klassementsmannen een dag om de benen op te laden voor het belangrijke slotstuk. Tussen Trie-sur-Baïse en Pau ligt een vlakke etappe uitgestippeld met hier en daar wat glooiende wegen. Weten de overgebleven sprinters hier hun laatste kans te grijpen voor het defilé in Parijs? WielerFlits blikt vooruit.

Parcours
Na de ultrakorte bergetappe naar de top van de Col du Portet zal de rust op donderdag wat terugkeren. Vrijdag mag er dan nog een lastige Pyreneeënrit op het programma staan, etappe achttien richting Pau is nagenoeg vlak. De vraag is echter of de ploegen van de schaarse sprinters nog wel zin hebben om een hele dag te controleren. Met andere woorden, de kans is aanwezig dat een vluchtgroep om de zege gaat strijden. Welk scenario wordt er daadwerkelijk geschreven?

De startplaats van de etappe is Trie-Sur-Baïse, gelegen in het departement Hautes-Pyrénées. De ruim duizend inwoners zullen het peloton in de middag uitzwaaien, dat vervolgens een resem kleine dorpjes zal aandoen onderweg naar Pau. Via Miélan, Marciac en Maubourguet gaat het naar het eerste klimmetje van de dag: de Côte de Madiran (1,2 km aan 7%). Twintig kilometer later staat in Aurensan de tussensprint gepland, alwaar het via glooiende wegen naar de finale gaat.

In de laatste dertig kilometer begint het wegdek geniepig omhoog te lopen. Dit mondt uit in de Côte d’Anos (2,1 km aan 4,6%), met zijn top op 18,5 kilometer van het einde. Na de top blijven de renners voor een zestal kilometer op een plateau rijden, waarna een korte afdaling wordt ingezet richting de laatste vlakke slotkilometers. We zullen kortom een razendsnelle finale krijgen, net voor de vod nog onderbroken door een scherpe bocht.

Het bijna tachtigduizend inwoners tellende Pau was vroeger een mondaine badplaats, waar de Engelse aristocratie hun rust en vertier kwam zoeken. Pau is echter ook een echte Tourstad. Maar liefst 50(!) keer kwam er een Tourrit aan, terwijl de Tourkaravaan 52 maal van start ging vanuit de stad. De eerste winnaar in Pau was de legendarische Italiaan Alfredo Binda – vijfvoudig Girowinnaar én drievoudig wereldkampioen – in 1930. Marcel Kittel was vorig jaar de laatste die er zijn handen in de lucht mocht steken. Daartussen zegevierden ook grote kampioenen als Fausto Coppi, Fiorenzo Magni, Federico Bahamontes en Bernard Hinault in Pau.

Pierrick Fédrigo won tweemaal in Pau, waaronder in 2012 – foto: Sirotti

Met Theo Middelkamp, Henk Lubberding, Gerrie Knetemann, Erik Breukink, Adrie van der Poel en Léon van Bon wisten er zes landgenoten in Pau te winnen. Leuk weetje: Pau is na Parijs (uiteraard) en Bordeaux het vaakst aangedaan door de Tour. Wie wint voor de 51e keer in de stad van oud-profs Stéphane Augé, Hervé Duclos-Lassalle en Matthieu Ladagnous?

Start: 14.00 uur
Finish: 17.38-17.58 uur

Favorieten
In de dertiende etappe naar Valence kregen de ‘overgebleven’ sprinters ook al een kans die ze met beide handen aangrepen. Groupama-FDJ, UAE Emirates en BORA-hansgrohe deden er alles aan om er een sprint te maken en het werd dan ook een driestrijd tussen hun kopmannen.

Peter Sagan – foto: ASO

Een driestrijd die ook donderdag ook verwacht mocht worden. Ware het niet dat Peter Sagan zwaar ten val kwam in de etappe van woensdag. Hij verzekerde zich een dag na de tweede rustdag van het groen, dat hij alleen nog naar huis moet brengen. Met al drie ritzeges op zak kan hij zijn totaal in deze Tour nog op vijf brengen. In hoeverre is hij hersteld van de loodzware bergrit? Als er weinig loos is, dan behoort hij tot de favorieten. Maar waarom zou hij risico’s nemen? Zijn heup is woensdagavond nog te gezwollen om een goede test uit te voeren.

Alexander Kristoff moet nu zijn kans grijpen. De Europees kampioen lijkt – zoals Steven Kruijswijk klassementen rijdt – naar mate de ronde vordert minder af te zien dan zijn concurrenten. Die power kan de Noor van UAE Emirates wel eens een voordeel opleveren. Zijn ploeggenoten zullen er alles aan doen om er een sprint van te maken in Pau. Door de blessures bij Sagan is hij opeens de topfavoriet.

Arnaud Démare – foto: Sirotti

Het Groupama-FDJ van Arnaud Démare zal er ook een sprint van willen maken. De kopman van de Franse ploeg kent een slechte derde week, waarin hij meermaals op grote achterstand heeft gereden en maar ternauwernood de tijdslimiet wist te halen. Hij lijkt niet op te willen geven met nog twee sprintkansen in het verschiet. En geef hem, in dit sprintersveld, eens ongelijk. Hoe heeft hij de Pyreneeënreuzen overleefd en weet Ramon Sinkeldam hem nu wel op de juiste positie af te zetten? De andere Franse sprinthoop is gevestigd op Cofidis-renner Christophe Laporte.

En dan de strijd om de posities daarachter. In Valence bleek dat John Degenkolb niet over de snelheid beschikte om te kunnen wedijveren met genoemde drie. Als hij de bergen beter heeft doorstaan, kan hij die relatieve frisheid gebruiken. Met Jasper Stuyven en Koen de Kort heeft hij twee ploegmaats die hem goed moeten kunnen plaatsen. Opvallend was de deelname van Greg Van Avermaet en Yves Lampaert in Valence. Zullen zij zich weer mengen in de debatten? Als ze willen winnen, zal het toch uit een late ontsnapping moeten komen.

Magnus Cort – foto: ASO

Het zal (buiten Sagan) niet vaak voorkomen dat een renner een massasprint wint en daarnaast nog een etappe vanuit een vroege vlucht, in één ronde. Toch moet Magnus Cort niet afgeschreven worden. We weten dat hij snel is, maar sinds deze Tour klimt de Astana-Deen ook bijzonder sterk, getuige zijn ritzege in Carcassonne. Breekt hem dat op tegen de grote kanonnen in dit peloton? Sonny Colbrelli was er aan het begin van deze Tour enkele keren dichtbij, maar daarna trad verval op. Weet de Italiaan van Bahrain Merida zich op de richten?

En dan het treintje van Wanty-Groupe Gobert. De formatie van Hilaire Van der Schueren wijst meer dan regelmatig drie renners aan om mee te sprinten. Daarvan lijkt Andrea Pasqualon deze Tour over de beste benen te beschikken, al vindt ook Timothy Dupont enkele ereplaatsen achter zijn naam. Dion Smith is de derde naam. Op een goede dag zit er misschien een plaats in de top vijf in voor deze mannen.

Bij Sunweb zal Tom Dumoulin zijn helpers een keer de kans geven om te sprinten. Nikias Arndt en Edward Theuns mogen zich uitleven. Wat te denken van Edvald Boasson Hagen. Qua naam behoort hij tot de sterke sprinters, maar meesprinten deed hij tot nu toe nog niet. Ook niet na het uitvallen van Mark Cavendish binnen Dimension Data. Een negende plek in de Roubaix-rit is EBH’s beste prestatie op papier. Maximiliano Richeze zou in principe ook zelf kunnen sprinten na de opgave van Fernando Gaviria. Andere namen die genoemd kunnen worden zijn die van Jasper De Buyst (Lotto Soudal) en Thomas Boudat (Direct Energie).

Favorieten volgens WielerFlits
**** Alexander Kristoff
*** Arnaud DémareJohn Degenkolb
** Sonny Colbrelli, Christophe LaportePeter Sagan*
* Andrea Pasqualon, Magnus Cort, Timothy Dupont, Nikias Arndt

* Peter Sagan is hard gevallen in etappe 17. Zijn ploeg schat de kans 50% dat hij start donderdag.

Weer en TV
Warm maar bewolkt. Dat is de weersvoorspelling voor Pau van donderdag. De temperatuur tikt de 28 graden Celsius aan, maar door het wolkendek voelt het broeierig warm aan. De wind komt met kracht drie uit het noordwesten. In startplaats Trie-sur-Baïse schijnt wel de hele dag de zon. Een mooie dag om de benen bij te laten komen. De NOS en Sporza beginnen om 14.10 uur met de live-uitzending. Eurosport is er vanaf 13.45 uur bij en zendt dus alles uit.

RIDE Magazine
41 Reacties
26-07-2018 09:04
mollema sleurt m echt wel dicht voor degenkolb hoor
26-07-2018 09:12
@zomaareens

Nee joh, die gaat rustig aan doen omdat ie morgen voor de etappe wil gaan. Stuyven proberen in de vlucht mee te gaan. Mocht dat niet lukken kan ie altijd nog met Skujins en de Kort sleuren op kop voor Degenkolb.
26-07-2018 09:27
Colbrelli hopelijk, evt kapotte of Kristoff.

Het mooiste zou natuurlijk Roosen zijn na een leadout van gesink, Martens en Jansen. Maar daar zal tlj wel niet op durven spelen.
26-07-2018 09:55
Als het samenblijft, Lampaert met een late uitval.
26-07-2018 09:57
“Met Henk Lubberding, Gerrie Knetemann, Erik Breukink, Adrie van der Poel, Léon van Bon wisten er vijf landgenoten in Pau te winnen.”
Theofiel Middelkamp vergeten? Zes landgenoten dus.
26-07-2018 10:00
Ik verwacht een vlucht, met types als De Gendt die nog wat willen proberen.
26-07-2018 10:11
als sagan start sprint hij gewoon weer voor de winst pijn of geen pijn !
26-07-2018 11:23
Ik hoop op een kopgroep met de 5 meest onzichtbare renners deze Tour :
Simon Clarke, Marco Marcato, Oliviero Troia, Pavel Kochetkov & Ian Boswell
26-07-2018 11:44
Samen met Bodnar, Koren, Bennati, Scully, Haussler, Gerrans, Thomson en Marczynski?
26-07-2018 12:06
Is er überhaupt kans op waaiers?
26-07-2018 12:09
Deze wordt voor Arndt, ook iemand die volgens mij de bergen best aardig verteert.
26-07-2018 12:41
@seprihot

Indien TLJ voor een sprinttrein gaat nemen ze denk ik Janssen als laatste man ipv Roosen. Die is de betere/snellere sprinter van de twee
26-07-2018 13:21
Terpstra vanuit de ontsnapping. Enige kans voor de koning van het voorjaar om nog wat van zijn tour te maken.
26-07-2018 13:29
@ dikkechaap

Om nog wat van zijn Tour te maken? Lol! Terpstra heeft de hand gehad in de ritzeges van Gavira, die was goud waard voor zijn ploeg deze Tour!
26-07-2018 13:35
@achtpuntzes
Uiteraard, ik bedoel het ook niet als kritiek. Maar een persoonlijk succes zou zeer welkom zijn voor hem denk ik, zeker na zijn val in de Roubaix etappe en gezien zijn haat/liefde verhouding met de tour.
26-07-2018 14:34
En ze zijn weg. Nu kijken of er straks nog iemand anders achteraan gaat. In de kopgroep zitten wel een paar hardrijders, ze zouden ver moeten kunnen komen.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine