Tour 2018: Roglič daalt naar zege in Laruns na spectaculaire Pyreneeënrit
foto: Sirotti
vrijdag 27 juli 2018 om 17:46

Tour 2018: Roglič daalt naar zege in Laruns na spectaculaire Pyreneeënrit

Primož Roglič heeft de spectaculaire laatste bergrit van deze Tour op zijn palmares bijgeschreven. De renner van LottoNL-Jumbo reed de overige favorieten uit het wiel in de afdaling van de Col d’Aubisque, en wist solo aan te komen in Laruns. De Sloveen won hiermee een levendige etappe door de Pyreneeën, waarin Tom Dumoulin en Roglič op de Aubisque Sky kopje onder probeerden te krijgen.

Waar Geraint Thomas geen vin verroerde, had Chris Froome kunst en vliegwerk nodig om de rit schadevrij door te komen. Dit betekent dat Thomas morgen met een voorsprong van 2:05 mag beginnen op Tom Dumoulin, terwijl Roglič als nieuwe nummer drie nog iets verder volgt.

Startplaats Lourdes: het katholieke bedevaartsoord waar pelgrims en spirituele reizigers van heinde en verre naar toe trekken om tot bezinning te komen. Voor de renners was er echter weinig tijd voor reflectie, want vandaag stond de laatste bergrit van deze Tour op het programma. Bekende Pyreneeënreuzen als de Col d’Aspin, Col du Tourmalet en de Col d’Aubisque kregen de afgematte coureurs voor de wielen geschoven onderweg naar Laruns. Voor de klimgeiten was het kortom de laatste kans om tijd te pakken voor de individuele tijdrit van zaterdag.

Gekwetste Sagan ziet af bij de start 
Om 12:15 gaf koersdirecteur Christian Prudhomme teken vanuit de auto, wat voor veel renners het sein was om ten aanval te trekken. Silvan Dillier, Damien Gaudin en Lukas Pöstlberger: dit drietal wist al snel een gaatje te slaan. De voor AG2R La Mondiale-uitkomende Dillier kwam na acht kilometer als eerste boven op de Côte de Loucrop (1,2 km aan 7%), maar het doorrazende peloton rondde de top slechts twintig tellen later.

Het was toen al duidelijk dat Peter Sagan een lastige dag tegemoet ging: de gekwetste wereldkampioen zag alle kleuren van de regenboog, maar overleefde in de staart van het peloton. Waar de Slowaak afzag, bouwden Dillier, Gaudin en Pöstlberger hun voorsprong uit naar een minuut. Dit was het sein voor Adam Yates, Bob Jungels en Tanel Kangert om met succes de oversteek te maken.

Zes koplopers krijgen gezelschap van Mollema en co
De zes koplopers kregen echter nog geen vrijgeleide van het peloton, van waaruit verschillende groepjes probeerden te demarreren. Uiteindelijk poogden twaalf achtervolgers de oversteek te maken, terwijl het blok erop ging in de favorietengroep, ondanks een wanhoopsoffensief van het zwalkende Katusha-Alpecin. Na goed twintig kilometer wisten de achtervolgers vooraan aan te sluiten, waarmee het aangezicht van de etappe werd bepaald.

De achttien namen? Naast de al eerder genoemde Yates, Jungels, Kangert, Dillier, Gaudin en Pöstlberger waren ook landgenoten Bauke Mollema en Tom-Jelte Slagter, bergkoning Julian Alaphilippe, zijn ‘uitdager’ Warren Barguil, Mikel Nieve, Spaans kampioen Gorka Izagirre, Sylvain Chavanel, Arthur Vichot, Andrey Amador, Marcus Burghardt, Daniele Bennati en Romain Hardy mee.

Katusha-Alpecin rijdt op kop van het peloton
In het peloton – dat na vijftig kilometer vijf minuten in het krijt reed – was het inmiddels Katusha-Alpecin dat de kop had overgenomen. De reden? De twaalfde plaats van kopman Ilnur Zakarin werd bedreigd door Jungels, de nummer dertien in de stand op een kleine drie minuten van de Rus. Hierdoor sneed de kopgroep de eerste serieuze col van de dag – de Col d’Aspin (12 km aan 6,5%) – aan met een voorgift van ruim drie minuten.

Waar Sagan kon overleven in de vlakkere aanloopfase, moest hij er op de Aspin onverbiddelijk af. Marc Soler nam ook afscheid van het peloton, maar dan als aanvaller en springplank voor zijn kopmannen. Ondertussen dunde de kopgroep flink uit op de flanken van de Aspin. Gaudin, Hardy, Pöstlberger: een voor een zagen ze de kopgroep uit het zicht verdwijnen. Bolletjestruidrager Alaphilippe uiteraard niet, de Fransman sprintte op de top naar de tien bergpunten.

Landa en Bardet openen het bal op de Tourmalet
Het peloton – dat stoïcijns naar boven reed – kwam vier minuten later boven op de beklimming van eerste categorie. Op de hevig grimassende Sagan, omgeven door twee ploeggenoten, was het dan weer vier minuten extra wachten. Lang kon de wereldkampioen niet ‘genieten’ van een verpozing bergaf. Op honderd kilometer van de streep doemde de zwaarste klim van de dag op: de Col du Tourmalet (17,1 km aan 7,3%).

De grote vraag voor de start was: zou er vuurwerk plaatsvinden op de flanken van deze Pyreneeënreus? Mikel Landa, Romain Bardet en Ilnur Zakarin gaven het verlossende antwoord: ja! De nummers zeven, acht en twaalf van de stand vielen – samen met Rafal Majka – al vroeg aan, en wisten snel een kloof van 45 seconden te slaan op een inmiddels flink uitgedunde favorietengroep, waar Sky de forcing voerde.

foto: Sirotti

Landa met vlucht naar het podium
Dat klimmen op grote hoogte wat met een mens doet, ondervonden Bardet en Zakarin. De Fransman en Rus moeten passen onder het moordende tempo van Landa, die op zijn beurt weer de grandeur van weleer wist terug te vinden. Niet veel later wisten de twee klimmers toch weer de aansluiting te vinden met de Bask. Met hulp van een uitzakkende Amador wisten Landa en co de kopgroep te naderen tot een vijftigtal seconden, terwijl de favorietengroep volgde op drie minuten.

Ondertussen wist Alaphilippe vooraan ook op de Tourmalet de volle mep aan punten te pakken, waardoor hij zich verzekerde van de bolletjestrui. In de razendsnelle afdaling van de Tourmalet wist de groep-Landa nog meer van zijn achterstand goed te maken. Eenmaal beneden was het verschil tussen beide groepen een halve minuut, terwijl de door Sky gemengde favorietengroep bleef hangen op drie minuten. Hierdoor zag Chris Froome zijn podiumplaats bedreigd door Landa.

Groepen smelten samen onderweg naar Col d’Aubisque
Met nog ruim zestig kilometer te gaan was de samensmelting vooraan een feit. De uitgedijde kopgroep reed vervolgens in gestrekte draf naar de aanloop van de volgende klim van de dag: de Col des Bordères. Op een kleine vijftig kilometer van de finish was het zover, wat in de kopgroep meteen tot enkele versnellingen leidde. Onder meer Bardet en Landa probeerden er vanonder te muizen, maar de koplopers begonnen – zonder de inmiddels geloste Julian Alaphilippe – gezamenlijk aan de daadwerkelijke Col de Bordères.

LottoNL-Jumbo en beresterke Gesink nemen initiatief, Kruijswijk valt aan
In het peloton gingen de alarmbellen af, want Landa was intussen ook Dumoulin voorbij in het klassement. LottoNL-Jumbo nam het commando met een beresterke Robert Gesink. Het tempo van de Nederlander bleek te hoog voor onder meer Alejandro Valverde en David Gaudu. Door het ritme van de Varssevelder daalde de voorsprong van de koplopers naar anderhalve minuut.

De voorsprong stabiliseerde echter nadat Gesink zich aan de kant van weg had gezet. Hierdoor mochten Landa, Zakarin, Bardet, Izagirre, Kangert en Majka met ambities beginnen aan de Col d’Aubisque. Eenmaal op de flanken van de de slotklim zag Steven Kruijswijk zijn kans schoon. De LottoNL-Jumbo-renner – de nummer zes in de stand – viel aan met nog 35 kilometer te gaan.

Dumoulin test Sky-duo met meerdere versnellingen, Roglič kraakt Froome
Niet lang na de demarrage van Kruijswijk schudde Dumoulin een eerste versnelling uit zijn benen. De aanval van de Sunweb-kopman bleek te machtig voor Nairo Quintana, maar gele trui Thomas en Roglic verroerden geen vin. Froome wist met enige vertraging ook weer aan te sluiten. Het Sky-duo mocht zich opnieuw gelukkig prijzen met de aanwezigheid van Egan Bernal, die de aanvalslust wist te neutraliseren door zich op kop te zetten.

Dit was echter niet voor lang, want het was Roglič die in tijdritmodus de concurrentie onder druk wist te zetten. De door het Sloveen ontwikkelde tempo bleek te machtig voor Froome, terwijl ook Dumoulin en Thomas het glazuur van hun tanden beten om de LottoNL-Jumbo-renner te volgen. Het drietal wist Kruijswijk op te rapen: de vier pretendenten reden vervolgens in rap tempo het gat dicht op het nog altijd leidende viertal Landa-Bardet-Majka-Zakarin.

foto: Sirotti

Froome keert terug in afdaling Soulor, aanvallen blijven volgen  
In de mistige afdaling tussen de Col du Soulor en de top van de Col d’Aubisque wist Bernal Froome echter weer terug te brengen naar de overige favorieten. Hierdoor viel het tempo stil, maar desondanks bleef de voorsprong van de koplopers beperkt tot een twintigtal seconden. Majka probeerde van dit schimmige schouwspel te profiteren door weg te rijden. De Pool sloeg een mooi gaatje.

De favorieten leken wel bevangen door de duivel, want het was Roglic die met een aantal fikse versnellingen zijn concurrenten nogmaals onder druk wist te zetten. Het beeld was opnieuw hetzelfde: Thomas en Dumoulin konden volgen, terwijl Froome een gaatje moest laten. Op de top van de Aubisque – op twintig kilometer van finishplaats Laruns – smolt het echter weer samen.

Duel op scherpst van de snede in mistige afdaling, Roglič daalt naar zege
Net als in de afzink van de Col du Soulor was de afdaling van de Col d’Aubisque in nevelen gehuld. Het deerde Roglic allerminst, wiens krachtenarsenaal onuitputtelijk bleek. De Sloveen daalde op het scherpst van de snede, haalde Majka bij en zette de concurrentie onder druk.

Even leek Dumoulin het gaatje te dichten, maar op acht kilometer van de finish brak de veer bij de Limburger. Hierdoor reed Roglic al snel tien seconden weg. Kopwerk van Froome ten spijt, reed de Sloveen alleen maar verder weg. Hij mocht dan ook het zegegebaar maken in Laruns. In de sprint om de tweede plaats wist Thomas zes belangrijke bonificatieseconden te pakken, waardoor zijn voorsprong op Dumoulin – met de tijdrit voor de boeg – 2:05 is.

foto: Sirotti

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een interview met Tom Dumoulin over zijn band met het gravelen. Nu hij gestopt is als prof, doet hij veel andere dingen. In 2025 gaat hij voor het eerst Unbound Gravel rijden en wij gingen op pad met Dumoulin en Adne Koster om te praten over hun liefde voor de fiets, de koers, en hun voorbereiding op Unbound. Pre-order jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
198 Reacties
27-07-2018 18:29
Als je Gesink zo ziet gaan past hij perfect bij Sky.
27-07-2018 18:29
Niet iedereen kijkt vanuit een chauvinistisch oogpunt. Zeggen dat we niet mogen zeuren omdat we ‘zo verwend’ zijn slaat dus nergens op. Van Dumoulin kan ik niet zo enthousiast worden deze Tour, aangezien hij niet veel anders heeft gedaan dan de Skytrein volgen en zelfs helpen, dat mag gezegd worden. Kruijswijk heeft z’n uitspraak: ‘liever veel aanvallen en alles kwijt dan anoniem in de Skytrein plaatsnemen’ ook niet echt waar gemaakt, dat mag ook gezegd worden.
Wat betreft Gesink zat ik verkeerd, hij heeft een belangrijk aandeel in de overwinning vandaag gehad, daar moet ik eerlijk in zijn. Dumoulin mag zich nog zorgen maken om z’n 2e stek.
Thomas heeft z’n overwinning wel erg goedkoop verdiend als je er over nadenkt.
27-07-2018 18:29
En Froome vind je een mooiere renner dan Dumoulin begrijp ik?
27-07-2018 18:30
Roglic schiet plots van 7 naar 20sec in een bepaald stuk. Dat bedoelt Tom. Daarvoor nam Roglic maar mondjesmaat meter per meter door vinnig optrekken. Iets waar hij gewoon beter in is.
Wat zitten jullie nu zo te zeiken op jullie beste landgenoot? Volledig a bloc bergop....roepen dat hij nog meer moet aanvallen is vooral geen feeling hebben met wat die jongens doen.
27-07-2018 18:31
De frustratie van Dumoulin zo net na de finish is logisch. De hele dag in je eentje knokken tegen de Sky mannen en twee Lotto-Jumbo’s (eerder drie, met Gesink er nog bij) terwijl hij alles alleen moet opknappen. Hopelijk leren ze nou eens bij Sunweb dat dat niet werkt. Nu hebben ze wel de pech gehad dat Kelderman (weer) geblesseerd is, maar dan had er een goede vervanger moeten zijn. Dus hopelijk kunnen ze een goede klimmer erbij halen die op de belangrijke momenten Tom kan helpen, zoals Kruijswijk en Roglic vandaag samenwerkten. Volgens jaar Tour dan hopelijk een ploeg met een fitte Kelderman en Oomen en dan nog een goede kracht waar ze nou eindelijk eens naar op zoek gaan!
27-07-2018 18:31
Weergaloze etappe met pittige gevechten. Hulde aan TLJ, Landa, Bardet, Majka en ook knap gevochten van Thomas en Dumoulin.

Wat een Tour van Lotto!
27-07-2018 18:31
@Kirispuu

Ja, maar als die zo met zijn energie smijt, terwijl Thomas kan sparen in zijn wiel, dan heeft het eigenlijk geen nut of je moet Roglic terug kunnen halen. Want als Roglic vlak voor de top springt voordat hij de afdaling in gaat, dan verliest Tom om en nabij een minuut, omdat Thomas niet gaat rijden omdat ie op Froome gaat wachten en staat Tom er alleen voor. Tom moet bluffen, want zo zet je ook Thomas onder druk, in de wetenschap dat jij de betere daler bent en kan je foutjes afdwingen.
27-07-2018 18:32
Niet alleen van de SKY trein, maar van zo'n beetje iedereen die nog in dat peloton zat. Uiteindelijk waren er nog hooguit acht renners in zijn wiel die na zijm beulswerk een nieuwe versnelling konden verteren.
27-07-2018 18:32
Maar Dumoulin natuurlijk gewoon een top jaar laat ik dat vooropstellen
27-07-2018 18:33
@redactie: ik vind het tussenkopje over Kathusha wat oneerbiedig. We hebben de afgelopen week gezien dat Zakarin beter werd en Fuglsang en Valverde minder. Komt nu ook gewoon de top10 binnen. Niks rijden voor een 12de plaats dus. Rijden voor top 10. Dat klinkt direct ook veel positiever
27-07-2018 18:33
Vreemde koers vandaag.

Froome eerst op een halve minuut rijden en dan zo makkelijk terug laten komen, inclusief Bernal.

Dumoulin durft gewoon niet te pokeren en knapt alles zelf op. Heeft nooit voor de overwinning gereden, alleen voor de 2e plaats.
27-07-2018 18:34
De balans kan voorlopig worden opgemaakt. Kruijswijk rijdt niet echt in het voordeel van zijn ongelofelijk goede teamgenoot Roglic. Had natuurlijk met Landa en Bardet meegemoeten. Rijdt daarna zelfs Froome terug richting Roglic en Tom. Was echt met zijn eigen klassement bezig. Tom moet echt alles alleen doen en raakt gefrustreerd. Terwijl hij toch echt een enorme kanjer is. Geesink laat zich van zijn allerbeste kant zien. En Sky is de lachende derde. Thomas in een zetel naar de Champs. En ik heb genoten.
27-07-2018 18:34
En Roglic nu ook naar Sky, Jumbo gaat hem niet meer kunnen betalen
27-07-2018 18:37
Eens Vlek maar tlj kan bij sommigen natuurlijk nooit iets goed doen. Mooie etappe maar ook ik ergerde me een beetje aan Dumlulin om alles naar Roglic dicht te rijden. Een echte winnaar gaat voor de overwinning. En of die dan 2e of 3e wordt maakt niet uit.
27-07-2018 18:37
Ja Jesse 2 keer podium in de Giro en tour bijzondere prestatie. Maar prestaties tellen niet je moet vooral aanvallend koersen begrijp ik van sommige lieden.
27-07-2018 18:39
@wielrennertje
[quote]Kruijswijk heeft z’n uitspraak: ‘liever veel aanvallen en alles kwijt dan anoniem in de Skytrein plaatsnemen’ ook niet echt waar gemaakt, dat mag ook gezegd worden.[/quote]

Op mijn tv zag ik Kruijswijk drie a vier keer aanvallen, 1 keer heeft hij zelfs een halve minuut los gereden. Was dat op de tv van jou niet te zien?
27-07-2018 18:39
Super sterke etappe van de hele TLJ ploeg. Gesink rijd in z´n eentje bijna 2 minuten van de voorsprong af toen was al duidelijk dat er een plan lag. Kruijswijk die wegspringt en Roglic die aanvalt en een super afdaling rijd.
Roglic zal best wat voordeel van een motor hebben gehad maar reed bijna de hele afdaling al een klein stukje voor de rest uit. De Woede van Dumoulin zit denk ik vooral in de 30sec die Roglic vandaag pakt. Hij zal morgen een super tijdrit moeten rijden om 2de te blijven en om Froome voor te blijven Het is niet te hopen, maar met een beetje pech (slechte dag) valt Dumoulin nog van het podium af.
27-07-2018 18:39
Voor de geloofwaardigheid van de sport is het ook beter als Thomas en Roglic minstens op het podium staan. In tegenstelling tot Froome en Dumoulin die al een Giro hebben gereden. Daarnaast vind ik de vorm van Dumoulin opvallend goed.
27-07-2018 18:41
Iedereen die roept dat Tom niet zo veel werk had moeten opknappen moet zich laten nakijken. De eerste plaats was vandaag nooit mogelijk dus het 2e of lager. 19 sec gaat hij ben ik bang ook niet volhouden op Roglic en dat is toch kutzooi!
27-07-2018 18:46
Is dat nou een insinuatie @ lusokafan?
27-07-2018 18:47
Ik vind het wel een mooi interview van Dumoulin. Hij past de trucjes toe van de PR man: eerst flink water drinken, zodat hij 5 sec. de tijd krijgt om na te denken en ook het herhalen dat het niets ten nadele van Roglic is, maar hij laat toch ook zijn mening/frustratie zien. Vind dit leuker om naar te kijken dan de meest interviews, niet te gemaakt, maar ook niet echt dom.
27-07-2018 18:47
Hogeschool wielrennen! Superstrategie van TLJ, knap consoliderend Sky, Tom die in z’n uppie niet veel anders kon doen, Bardet en Landa in een gecontroleerde aanval. Kortom: de tijden van domme doldrieste aanvallen ligt achter ons, we gaan met andere ogen kijken en genieten.
27-07-2018 18:50
Wat een mooie etappe.
Mooi optreden van Gesink die een geweldige klim reed in de achtervolging.
Wat is hij in.deze rol een kanjer en dat kan
Hij de volgende 3 jaren doen.
Lotto heeft hem een contract gegeven
voor nog 3 hare.
Kruiswijk heeft toen.de knuppel in het hoenderhok gegooid en Roglic heeft het
prachtig afgemaakt.
Hem zie ik ook de tijdrit winnen en naar
plek 2 op het podium.
Tom Dumoulin heeft ook geweldig gereden
hij heeft enkele plaagstootjes geplaatst,
Thomas kwam niet in de problemen maar
Froome die 2 x door.Bernal terug werd
gebracht.
Tevens heeft hij een.paar keer Roglic moeten terug halen.
Dat hij gefrustreerd was vlak na de finish
kan ik goed begrijpen.
En de taal gebruikt op Wielerflts door
enkele personen kan ik dan ook niet begrijpen.
De giro en tour heeft er flink in gehakt.
Laten.we blij zijn met Tom een parel voor
het Nederlandse wielrennen.
GIRO 1 EN 2. VUELTA 6 EN TDF 3.
27-07-2018 18:52
Een Nederlandse renner die twee keer podium rijdt in één seizoen, de giro en de tour nog wel. Wanneer was de laatste keer dat dat lukte?
27-07-2018 18:53
Geen updates meer op PCS...Iedereen binnen de tijdslimiet?

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine