Tour 2016: Cummings voert huzarenstukje op in eerste Pyreneeënrit
Stephen Cummings heeft voor het tweede jaar op rij een etappe in de Tour de France gewonnen. De 35-jarige renner van Dimension Data maakte onderweg naar Lac de Payolle onderdeel uit van een omvangrijke kopgroep en reed nog voor de Col d’Aspin bij iedereen weg. De verliezer van de dag was Thibaut Pinot. De Franse hoop moest passen op de slotklim en verloor veel tijd.
Sagan en Cavendish in vroege vlucht
Het eerste uur was aan de sprintersploegen. Peter Sagan en Mark Cavendish waren direct vanuit de start in de aanval gegaan. Samen met tien andere renners, waaronder Rui Costa, reden ze een tijdje voor het peloton uit, maar dat was tegen de zin van Etixx-Quick-Step en Lotto Soudal. De ploegen van Marcel Kittel en André Greipel rekenden de koplopers na één uur weer in, waardoor de koers opnieuw kon beginnen.
De gele trui ten aanval
Veel renners maakten daar gretig gebruik van. Na een spervuur aan demarrages ontstond een omvangrijke kopgroep van 29 man, met daarbij een aantal grote namen, waaronder zelfs de geletruidrager. Greg Van Avermaet (BMC) had gezelschap van:
Bakelants, Vuillermoz (AG2R La Mondiale), Martens (LottoNL-Jumbo), Cancellera, Stuyven (Trek-Segafredo), Naesen (IAM Cycling), Kiryjenka (Sky), Gorka Izagirre (Movistar), Nibali, Lutsenko (Astana), Breschel, Howes, Langeveld (Cannondale), Cummings (Dimension Data), Geschke (Giant-Alpecin), Voss (Bora-Argon 18), Vicioso (Katusha), Durasek, Grmay (Lampre-Merida), Roelandts (Lotto Soudal), Chavanel, Duchesne (Direct Energie), Tony Martin (Etixx-Quick-Step), Navarro, Bozic, Maté (Cofidis), Impey (Orica-BikeExchange) en Périchon (Fortuneo-Vital Concept).
Cummings rijdt weg
De 29 leiders kregen een maximale voorsprong van zes minuten. Vlak nadat Nibali op de Côte de Capvern – met nog 46 kilometer te gaan – het enige bergpuntje pakte, spatte de kopgroep uit elkaar. Breschel, Navarro en Duchesne zagen de voorsprong slinken en dus gingen ze ten aanval. Even later kwam Cummings daarbij aansluiten.
Acht anderen waren eveneens op komst, met daarbij Van Avermaet en Nibali, maar nog voordat ze bij de voorste vier konden geraken, was Cummings alweer vertrokken. De Brit begon met een halve minuut voorsprong aan de Col d’Aspin en liep vervolgens alleen maar verder uit. Op de top had Cummings zijn voorsprong verdubbeld.
Impey en Navarro hadden Nibali achtergelaten en waren de eerste achtervolgers, maar zij kwamen nauwelijks dichterbij, waardoor Cummings solo over de streep kon rijden. Impey eindigde ruim een minuut later als tweede, Navaro werd derde. Nibali en Van Avermaet kwamen binnen als vierde en vijfde.
Pinot zakt door het ijs
Daarachter hadden de klassementsmannen zich rustig gehouden. Op een paar speldenprikjes na – waaronder van Julian Alaphilippe (Etixx-Quick-Step) en Warren Barguil (Giant-Alpecin) – bleef iedereen zitten waardoor een relatief grote groep met favorieten over de top kwam.
Thibaut Pinot was op dat moment al een tijdje gelost. De kopman van FDJ kende een slechte dag en verloor bijna drie minuten op zijn belangrijkste concurrenten.
Zakkende boog
Op het einde werd het nog even spannend in de groep met favorieten toen het luchtkussen van de slotkilometer naar beneden zakte en op een aantal renners landde. Dat zorgde kort voor een ontstopping, met Adam Yates (Orica-GreenEDGE) als grootste slachtoffer, maar hij krijgt dezelfde tijd als de rest van de groep. Dat heeft de organisatie gemeld.
Wat een verschrikkelijk slaapverwekkende etappe weer hoor. De enige van de favorieten die wat probeerde wordt geëlimineerd door de boog. Jammer voor Yates. Hier valt ook geen poule op te maken.
OT: Geweldige zege van Cummings, maar die boog... onvoorstelbaar dat dat op dit niveau gebeurt. Alles om een Fransman aan het wit te helpen? Dat lijkt me niet, maar het is een nieuwe deceptie deze ronde als Yates er morgen last van heeft...
Tour valt toch vrijwel altijd tegen.
Wat maakt het nu uit dat de klassementsrenners daar op 80% rijden? Het is altijd spannend voor het eindklassement. En de finale's zijn altijd spetterend.
Ze zijn allemaal 80%, dus allemaal 100%. Weinig verschil, toch?
Trouwens wel goed dat Froome zich opwerpt als leider als er zoiets gebeurt.
De favorieten durven hun kaarten nog niet op tafel te leggen.
Jammer voor Pinot, hopelijk alleen maar een hongerklopje want ze reden aan het begin van de Aspin fors door de FDJ mannen.
Barguil was trouwens ruim voor de boog weer bij de favorieten aangesloten.
Kelderman lijkt voorlopig goed mee te gaan. José de Cauwer zou zeggen, hij heeft nog geen trap teveel gedaan!
Heb je die houding t.o.v. vrouwen in de opvoeding meegekregen?
Ze hebben de tijd gemeten op 3km doorkomst van alle renners. Want peloton heeft daar ook 20/30 s stil gestaan zou voordelig zijn voor Pinot, dus dan pakken ze de verschillen op 3 km boog doorkomst.
Snollen, pardon? Tijd voor de redactie.
Barguil was al aangesloten bij de kopgroep voor het ophouden.
Nauwelijks zichtbaar in ontsnappingen en nauwelijks pogingen om weg te springen uit de groep der favorieten. Allemaal kletsen ze over aanvalspogingen en mee willen zitten maar uiteindelijk hebben we tot nu toe Groenewegen zien sprinten en Langeveld in een ontsnapping gezien.
En dan vragen ze zich af waarom we de laatste jaren niets winnen in de Tour. Kijk eens hoe actief de Belgen zijn in vergelijking met de Nederlanders. Ze zouden zich moeten schamen zoals er nu rond wordt gefietst.
rit TDF in een notedop