Tour 2015: Voorbeschouwing etappe 2
foto: ASO
zondag 5 juli 2015 om 07:00

Tour 2015: Voorbeschouwing etappe 2

Na het Utrechtse Grand Départ zet het Tourpeloton op zondag koers in zuidelijke richting. In Zeeland wacht op een unieke finishlocatie de eerste ontmoeting tussen de sprinterselite. WielerFlits kijkt vooruit op wat we mogen verwachten.

Parcours
Daags na de openingstijdrit vertrekken de renners vanuit Utrecht voor de start van de tweede etappe. Na een officiële start aan de Croeselaan om 13:15 rijden de renners naar de Oudegracht, waar het officiële startschot zal worden gegeven. Onder begeleiding van het Nederlands Kamerkoor – dat het Wilhelmus en de Marseillaise ten gehore zal brengen – verlaat het Tourpeloton de Domstad.

etappe2

De Tour gaat verder met een 166 kilometer lange etappe over een biljartvlak parcours. Het hoogteverschil is te verwaarlozen, maar het zullen met name de weersomstandigheden zijn die deze vlakke rit lastig kunnen maken. Via onder meer Montfoort en Oudewater gaat het richting Zuid-Holland, waar de renners door Capelle aan den IJssel en Rotterdam rijden. Op de Boompjes ligt er een lijn getrokken voor een tussenspurt.

Vanuit de Maasstad gaat het verder via een route die we kennen uit de World Ports Classic. De renners gaan verder in westelijke richting en via Spijkenisse en Hellevoetsluis gaat het richting Zeeland. Via de Brouwerdam doet het Schouwen-Duiveland aan. De aankomstlijn ligt getrokken bij Neeltje Jans in het hart van de Deltawerken. Daar ligt de aankomstlijn op een zeven meter brede finishstraat na een rechte lijn van 1,3 kilometer.

Hoewel het parcours zich leent voor een massasprint, zou het weer wel eens roet in het eten kunnen gooien. Het cliché dat het in Zeeland altijd waait lijkt waarheid te worden. Later op de middag wordt er regen en harde wind verwacht.

Favorieten
Zeeland verwelkomt zondag de crème de la crème van de internationale sprinterstop. Marcel Kittel uitgezonderd zijn alle topspurters aanwezig.

André Greipel begint met zelfvertrouwen aan deze confrontatie. De Duitser won vorige maand in de Ster ZLM Toer twee ritten en het eindklassement.  Lotto Soudal beschikt met Jens Debusschere en Tony Gallopin over meerdere snelle mannen, maar zij zullen in dienst van Greipel rijden.

Mark Cavendish

Foto: Sirotti

Mark Cavendish is na een mislukte Tour vorig jaar (toen hij al na de eerste rit geblesseerd uitviel) gebrand op sportieve revanche. Greipel en Cavendish kwamen elkaar dit jaar enkel tegen in Milaan-San Remo en de Ronde van Turkije. In La Primavera deden zij beiden niet mee om de overwinning, in Turkije was het Cavendish die zich met drie ritzeges de betere mocht noemen. Met dertien overwinningen dit seizoen hoeft de Manx Missile in de zegeranking enkel Alexander Kristoff voor zich te dulden. De Noor boekte dit jaar al 18 overwinningen, waaronder de Ronde van Vlaanderen. Vorige maand won hij nog een rit in de Ronde van Zwitserland.

Foto: Sirotti

Foto: Sirotti

Peter Sagan zal in Zeeland punten willen scoren voor het groen. De Slowaakse alleskunner won de voorbije drie jaar de puntentrui, al is het dit jaar afwachten hoe de rolverdeling in zijn ploeg zal uitpakken. Bij Tinkoff-Saxo draait alles om kopman Contador en is het groen van Sagan ondergeschikt. Sagan heeft al aangegeven te willen knechten voor Contador, maar in deze rit mag hij voor eigen kansen gaan.

Michael Matthews is normaal gesproken voor sprintetappes een gevaarlijke outsider, maar de Australiër heeft al aangegeven dat hij in de vlakke ritten zich niet gaat mengen in de massasprints. Samen met teamgenoot Simon Gerrans richt hij zich deze Tour op de ritten met een lastige aankomst. MTN-Qhubeka beschikt met Tyler Farrar en Edvald Boasson Hagen over twee renners die een snelle sprint in de benen hebben. Boasson Hagen (in 2011 al goed voor twee ritzeges) reed een sterke Dauphiné en verzekerde zich vorige week van de Noorse wegtitel.

John Degenkolb

Foto: Sirotti

Bij Giant-Alpecin is John Degenkolb de logische vervanger van de afwezige Marcel Kittel. Waar hij voorheen enkel in ritten met een pittige aankomst het kopmanschap kreeg, wacht hem nu de lastige taak om ook in de sprintetappes te scoren. De volledige sprinttrein staat tot zijn beschikking. Het is bekend dat de Duitser wanneer het om pure snelheid gaat, zijn meerdere moet erkennen in renners als Cavendish en Greipel. Degenkolb won al negen ritten in de Vuelta, maar de winnaar van Milaan-San Remo en Parijs-Roubaix wacht nog op zijn eerste Touretappe.

De Fransen hebben met Arnaud Démare, Bryan Coquard en Nacer Bouhanni meerdere renners die snel kunnen aankomen. Bouhanni kwam vorige week tijdens het Frans kampioenschap zwaar ten val, maar verschijnt toch aan de start. Bora-Argon 18 rekent op de rappe Ier Sam Bennett, die dit jaar sprintetappes won in Qatar en Beieren. Lampre-Merida beschikt over Davide Cimolai, die dit jaar in Parijs-Nice een rit wist te winnen.

Nederlands succes op Neeltje Jans lijkt niet het meest waarschijnlijke scenario. Onder de twintig Nederlandse deelnemers bevinden zich geen renners waarvan verwacht wordt dat zij succesvol zijn in een massasprint.

Favorieten volgens WielerFlits
**** Mark Cavendish
*** André Greipel, Alexander Kristoff
** Peter Sagan, John Degenkolb, Arnaud Démare
* Nacer Bouhanni, Bryan Coquard, Sam Bennett, Edvald Boasson Hagen

[poll id=”65″]

RIDE Magazine
136 Reacties
05-07-2015 10:32
@slice thanks!!
05-07-2015 10:40
@ingmar. Ongeveer vanaf Ouddorp dan is het alleen nog langs de kust.
05-07-2015 10:45
Help, ervaren tour-kijkers. Ik ga zo met de trein naar Gouda om daar te kijken. Wat adviseren jullie mee te nemen? Hoe laat moet je langs de route gaan staan en moet je op je plek blijven? Eerste keer dat ik de tour live mee ga maken!
05-07-2015 10:47
Geweldig hier toch altijd de commentaren van LyndaLid. Ik lees ze altijd met veel plezier en ook ontzag. NOS, is het niks om zo'n man eens in plaats van Ducrot een plekkie achter de microfoon te geven?
05-07-2015 10:49
Ik vrees, kijkende naar wat er nu rond het kanaal "zweeft" dat het wel eens een neutralisatie zou kunnen gaan worden. Met name bij zwaar onweer lijkt het mij echt onverantwoord om verder te rijden. Echter, ook bij zware windstoten gaat het peloton de boel denk ik platleggen. De tour is niet zoals Gent Wevelgem. Als die omstandigheden zich nu voordoen dan wordt de koers echt geneutraliseerd voordat je ook maar met je ogen kan knipperen. De organisatie wil helemaal niet dat driekwart van het peloton al op kansloze achterstand staat na 1 etappe.... In eendagskoersen gelden andere "wetten".
05-07-2015 10:54
Dat is inderdaad wel nog een optie, dat het té wordt.

Maar dan heb ik liever een neutralisatie dan een waar slagveld waar echt toppers gaan sneuvelen, vooral door gevaarlijke toestanden.
05-07-2015 10:54
Als er straks sprake is van waaiers, dan klopt er natuurlijk ook niks meer van de sterrenverdeling (alhoewel Cav natuurlijk voorin kan zitten met zn ploeg). In de voorbeschouwing weinig aandacht voor waaiers... Toch maar duimen met zn allen dat de wind ernaar staat en het eventuele noodweer pas NA de race komt
05-07-2015 10:58
Ik vrees echt voor Froome als het hard gaat waaien. Die zullen ze bij Sky dan echt 'uit de wind' moeten zetten, anders wordt hij zo de Oosterschelde ingeblazen. ;)
05-07-2015 11:03
[quote]mcnuggets - 5 juli 2015 om 10:45
Ik ga zo met de trein naar Gouda om daar te kijken. Wat adviseren jullie mee te nemen? [/quote]
Je OV-chipkaart.
05-07-2015 11:05
Nog een ander "detail". Zit even te kijken naar verschillende weersites. De een (bijv. weerplaza) geeft melding van een westenwind die in de loop van de middag draait naar NW. Andere sites zoals weeronline melden dan weer dat de westenwind draait naar ZW. Dat laatste betekent dat de wind vol op de kop staat richting finish en dat zou niet heel erg gunstig zijn.

Denk dat in deze link meest betrouwbare voorspelling staat:

http://www.windfinder.com/forecast/neeltje_jans
05-07-2015 11:05
Haha. En je poncho.
05-07-2015 11:06
Zo meteen op de fiets naar Neeltje Jans. Middelburg meldt: bewolkt, 22* en vrijwel windstil. Benieuwd hoe het aan de kust is.
05-07-2015 11:12
Volgens buienradar lijkt het mee te vallen met het weer in Zeeland. Hopen op veel wind en geen onweer.
05-07-2015 11:17
@Roberto
Dan hoop ik niet dat Thomas hem uit de wind moet houden. Dan vliegen er twee renners door de sky.
Waaiers vandaag? Ik geloof er niet zo in. Gezien de windkracht en richting zal het heel lastig worden om in een waaier het peloton uit elkaar te trekken.
05-07-2015 11:17
Hahaha, dank voor de OV en Poncho tips! Met de auto gouda in en uit lijkt me onbegonnen werk? Wel mooi om thuis van Enden de gele trui te zien pakken!
05-07-2015 11:18
Hier in Gouda waar de tour ook door gaat is het bijna windstil en zonnig. Het is maar net wanneer de wind aanwakkert en draait. Er staat nu dat er buien komen tussen 3 en 7, maar dat de wind pas draait om 6 uur.
05-07-2015 11:18
Overigens hoorde ik Terpstra zeggen dat de wind vanuit de rug en zij moet komen. Dit ziet eruit als wint tegen: geen waaiers dan.
05-07-2015 11:19
@mcnuggets Nee is bijna niet te doen.
05-07-2015 11:22
Bedankt Sven!
05-07-2015 11:23
Stel dat het uitdraait op waaiers. Wat zijn echte waaierspecialisten in dit peloton?
05-07-2015 11:29
Op Buienradar kleurt zuidwest Nederland blauw met af en toe rode vlekken. Regenen gaat het sowieso. Nu nog wind.
05-07-2015 11:32
Buienradar geeft aan dat er in Rotterdam nu de windrichting OZO is. Dat is een gunstige windrichting voor waaiers toch. op de windkaart bij buienradar staat dit
http://www.buienradar.nl/weerkaarten/wind
05-07-2015 11:33
Mogelijk dat astana ook voor waaiers wil gaan (ze wilden sowieso de koers in de eerst week hard maken). Ze hebben ook wel wat mensen in de groep die dat kunnen.
Jumbo en Astana konden het redeliijk samen vinden in de giro, dus waarom vandaag niet?
05-07-2015 11:35
@Mitch McNuggets

http://www.windfinder.com/forecast/neeltje_jans

Vanaf 16:00 uur wakkert de wind aan naar windkracht 4 a 5 en dan komt hij vanuit West-Noordwest. Ik vind dit doorgaans een zeer betrouwbare site voor wanneer ik zelf ga fietsen. Het ziet er dus met betrekking tot waaiers wel goed uit. Zeker weten doe je het echter nooit. Wind is heel gek, soms staat er zeer lokaal een Zuidwester terwijl je een km verder de wind vol uit het Noordwesten hebt. Microklimaten etc etc
05-07-2015 11:37
@Pavarotti
Chinezen weten hoe je goede waaiers maakt.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine