Soudal Quick-Step en AG Insurance-Soudal testen veiligheidstracker
foto: Cor Vos
donderdag 26 juni 2025 om 13:28

Soudal Quick-Step en AG Insurance-Soudal testen veiligheidstracker

Soudal Quick-Step en AG Insurance-Soudal werken samen met de Universiteit Gent aan een nieuwe veiligheidstracker voor het wielrennen. Het systeem combineert real-time positiebepaling, incidentdetectie en communicatie in één toestel. De komende maanden testen beide teams de tracker in trainingen en wedstrijden.

De tracker is ontwikkeld door het Internet and Data Science Lab van de UGent en moet een volgende stap vormen in het verbeteren van veiligheid binnen het profpeloton. Het toestel moet zorgen voor snellere communicatie bij incidenten en biedt informatie aan renners, ploegleiders, media en de wedstrijdleiding. Ook kan het bijdragen aan betere analyses na de koers en extra inzichten voor fans en omroepen.

De Universiteit Gent werkte eerder al aan de crashdatabase van SafeR en risicoanalyse voor de UCI. Met de nieuwe tracker willen de onderzoekers ook tijdens wedstrijden real-time informatie mogelijk maken, met automatische meldingen, nabijheidsdetectie en directe communicatie tussen betrokken partijen. Een eerste prototype en dashboard zijn inmiddels klaar. Input uit de wielerwereld is meegenomen in het vervolg van het project, dat in de zomer van 2026 afgerond moet worden.

Foré heeft duidelijk doel
“Het management van beide topteams neemt de veiligheid en het welzijn van onze renners zeer ernstig,” zegt Jurgen Foré, CEO van Soudal Quick-Step en AG Insurance-Soudal. “We werken actief samen in de wielerwereld – met wedstrijdorganisatoren, bonden zoals de UCI en Belgian Cycling, en collega-ploegen – om echte vooruitgang te boeken op het vlak van veiligheid.”

“Tegelijk doen we wat we intern kunnen: van meer zichtbaarheid met opvallende koerskleding, tot het testen van beschermende uitrusting en airbags tijdens trainingen, en nu ook het ondersteunen van de UGent-tracker. Ons doel is duidelijk: bijdragen aan een veiligere, verantwoordelijkere sport en het beschermen van de gezondheid en integriteit van onze renners.”

Ook professor Steven Verstockt van de UGent benadrukt het belang van samenwerking: “Technologie is niet de drempel – het is de sleutel. De toekomst van het wielrennen hangt af van slimme, geïntegreerde oplossingen die samen met renners en teams worden ontwikkeld. Zo maken we de sport veiliger, eerlijker en beter voor iedereen. We zijn bijzonder dankbaar voor de tijd en input die Soudal Quick-Step en AG Insurance-Soudal in dit project steken – dat is essentieel om ideeën om te zetten in echte impact.”

RIDE Magazine
3 Reacties
26-06-2025 14:14
Ok…nu weten we zéker dat ze tegen de grond liggen…nu nog voorkómen dat dat steeds weer gebeurt…
    26-06-2025 14:19
    Voorkomen dat renners vallen gaat je niet lukken. Voorkomen dat mensen nodeloos lang langs de kant liggen zoals bij het afgelopen WK wel. En dit is een goede stap in de juiste richting daarvoor. Goed bezig!
    26-06-2025 16:59
    Zo werkt iets onderzoeken om een oplossing te vinden Polleke, je vergaart eerst data, verwerkt die en dan kijk je of je oplossingen vindt. Als je op voorhand al negatief doet dan kom je natuurlijk helemaal nergens.

    Al heb je met academici ook wel het risico dat ze onderzoeken om te onderzoeken, gewoon omdat ze een onderwerp leuk vinden :-p

Reacties zijn gesloten.