Richie Porte wint Critérium du Dauphiné, slotrit voor ontketende Mark Padun
Mark Padun heeft de slotetappe van het Critérium du Dauphiné gewonnen. Na een bergrit van 147 kilometer over de Col de Joux Plane, met aankomst in Les Gets, was de coureur van Bahrian Victorious voor de tweede dag op rij de beste. De gele trui van Richie Porte (INEOS Grenadiers) kwam even in gevaar, maar uiteindelijk wist hij dankzij hulp van Geraint Thomas de eindzege binnen te slepen.
Ruime vluchtersgroep
Al vroeg in de etappe ontstond een grote kopgroep. Daar sloten nog wat groepjes bij aan, waardoor een groep van negentien renners ontstond met onder meer Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), Guillaume Martin (Cofidis), Warren Barguil (Arkéa-Samsic), Mark Padun (Bahrain Victorious), Martijn Tusveld (Team DSM), Pierre Rolland (B&B Hotels), Jan Bakelants (Intermarché-Wanty-Gobert) en Sander Armée (Qhubeka ASSOS). De best geplaatste renner was echter Patrick Konrad. De Oostenrijker van BORA-hansgrohe had 2.51 minuut achterstand op de gele trui.

De kopgroep van de dag – foto: Cor Vos
Desondanks kreeg de kopgroep vijf minuten voorsprong, al liep dat verschil op de Col de la Colombière flink terug door achtervolgingswerk van Movistar en INEOS Grenadiers. Op de top van de Colombière was het verschil een kleine drie minuten. De finale begon ruim veertig kilometer voor de meet met de Côte de Châtillon-sur-Cluses (4,7 km aan 5%). Daarna volgden nog de loodzware Col de Joux Plane (11,6 km aan 8,5%) en de slotklim naar Les Gets (6 km aan 3%).
Padun jaagt op nieuwe ritzege, aanval Kruijswijk strandt
In de vallei richting Châtillon-sur-Cluses groeide het verschil weer door werk van Nils Politt, een ploeggenoot van Konrad in de kopgroep. Aan de voet van de Joux Plane was de voorsprong van de kopgroep daardoor drie minuten. Mark Padun was in de kopgroep veruit de beste klimmer. De Oekraïner, die zaterdag al de rit naar La Plagne won, liep zelfs uit op de favorietengroep. Vingegaard en Konrad waren de eerste achtervolgers. In het peloton toonde onder meer Steven Kruijswijk zich aanvallend; hij koos voor de solo en reed een halve minuut weg van de rest. Zijn ploegmaat Sepp Kuss kende een slechte dag en loste vroeg.

Steven Kruijswijk in de aanval – foto: Cor Vos
Kruijswijk peuzelde de geloste vroege vluchters op, maar wist niet verder weg te rijden van de groep-gele trui waar de oude bekende INEOS-trein het tempo bepaalde. Ongeveer drie kilometer onder de top van de Joux Plane werd hij daardoor opgeslokt. De elitegroep volgde daar op 3.30 van een ontketende Padun. De klimmer van Bahrain Victorious pakte op de Joux Plane de bergpunten en omdat hij eerder in de rit ook al punten sprokkelde, nam hij de bergtrui over van Lawson Craddock.
INEOS-trein houdt de controle
In de favorietengroep werden aanvallen van Miguel Ángel López en Jack Haig vakkundig gecounterd door Tao Geoghegan Hart en Geraint Thomas, de meesterhelpers van Porte. Zij lieten de Colombiaan en Australiër spartelen, maar niet wegrijden. De groep-Porte (Hart, Thomas López, Haig, Alexey Lutsenko, Ion Izagirre, Enric Mas, Wilco Kelderman, David Gaudu, Ben O’Connor, Guillaume Martin, Kenny Elissonde) rondde de Joux Plane op drie minuten van Padun. Vingegaard en Konrad volgden op 1.40 minuut van de koploper.

Richie Porte in de gele trui – foto: Cor Vos
Porte even geïsoleerd
In de technische afdaling namen ploegmaats Izagirre en Lutsenko alle risico’s. Richie Porte verloor daardoor de aansluiting en ook Geraint Thomas kwam in de problemen; hij viel in een haarspeldbocht. De schade werd snel hersteld, omdat Porte wat hulp kreeg. Thomas zat snel weer op de fiets, maar had moeite om de aansluiting te vinden. Porte zat daardoor geïsoleerd op de klim naar Les Gets en moest zelf reageren op een demarrage van Izagirre.
De concurrentie had in de mot dat de Australiër nerveus werd, want ook O’Connor en Lutsenko vielen aan. Ook deze aanval wist Porte te counteren, waardoor hij Thomas in staat stelde om terug te keren in de favorietengroep. Een nieuwe demarrage van O’Connor lieten de INEOS-mannen wel gaan, maar dat was controleerbaar.

Twee op rij voor Padun – foto: Cor Vos
Ritwinst voor Padun
Vooraan was het opnieuw feest voor Padun. In de afdaling van de Joux Plane en op de slotklim verloor hij weliswaar wat tijd, maar zijn voorsprong was groot genoeg om zijn tweede ritzege op rij binnen te slepen. Vingegaard werd uiteindelijk tweede op ruim anderhalve minuten achterstand, vlak voor Konrad. O’Connor sleepte de vierde plaats binnen door zijn late aanval. Hij pakte zo nog dertien seconden terug op de favorietengroep.
In de top van het klassement vonden weinig verschuivingen meer plaats. Porte kreeg als eindwinnaar Lutsenko en Thomas met zich mee op het podium. Wilco Kelderman eindigde op de vierde plaats en was daarmee de beste Nederlander.

foto: Cor Vos
Benieuwd wanneer Vingegaard deze overwinning bij mag gaan schrijven.
Benieuwd wanneer Konrad deze overwinning bij mag gaan schrijven.
Of Pidcock dan. In het veld en op de weg toch vaak zijn meerdere moeten erkennen in Mathieu. Maar op de MTB rijdt hij Mathieu met 2 vingers in de neus op een minuut.
En ga zo maar door.
Of een nieuw fenomeen heeft zichzelf ontdekt en zullen we de komende jaren nog vaker zien schitteren.
Of...nou zeg het maar..leek er toch echt wel op dat er hard werd gereden door iedereen van de kanshebber en toch geen seconde dichterbij komen..heel bijzonder en nog meer na de overwinning van gisteren
Beetje lafjes van Kelderman. Met wat meer durf had een derde plek erin gezeten. Kruijswijk, leuk dat hij het probeert maar opnieuw wordt duidelijk dat er nog heel veel aan schort.
Je kunt het ook omdraaien, jouw argument is een heel makkelijk excuus om zeer defensief te rijden.
Dat hij even leek weg te rijden, was omdat het wat stil viel en Lutsenko hem aanmaande de kop te nemen. Braaf als hij is, deed hij dat en de rest kwam niet meteen. Eens dat hij daar door had moeten trekken.
In de laatste kilometers van de Joux Plane toen Thomas doortrok zat hij echt op de limiet en moest al een gaatje laten.
Hoe z'n benen waren in de laatste kilometers weet ik ook niet. Sparen voor de Tour zoals hierboven gezegd, lijkt me niet echt de reden. 5 minuutjes alles geven 3 weken voor dat begint, zal weinig uitmaken.
Zat hier ook op de bank en denkend, ga nou gewoon en pak 5 seconden. Maar mss was het van niet beter kunnen.
maar nu geloof ik er niets meer van,na ook caruso en colbrelli gezien te hebben!!
BAHREIN ?????????
Deze gast wint de komende decennia alle grote rondjes hoor. 'De nieuwe eddy merckx' of 'hij die niet genoemd mag worden' in z'n thuisland.
Heeft bij de jeugd mooie dingen laten zijn, maar bij de profs is het er nog niet echt uit gekomen.
Wint nu 2 etappes waarbij hij
1) Vanuit de groep der favorieten mee rijdt met de 'favorieten'. Mee aanvalt met Porte, Kuss en Mas waarna hij ze achterlaat en vervolgens met 34sec voorsprong wint (en +- 1 minuut op Thomas, Lutsenko etc). Dus vanuit het peloton gewoon beter geklommen dan alle favorieten
2) Vanuit de lange aanval, waarbij hij overal ook de bergpunten meeneemt (en die kreeg hij niet zomaar).
Vervolgens op de beslissende klim sneller klom dan de 'groep der favorieten' na een hele dag in de aanval. En de kopgroep kwam boven met pakweg 10 renners, dus zo traag reden ze niet.
Moest hij nu gisteren aangevallen hebben, waarna de favorieten even naar elkaar keken en zo een voorsprong kreeg, is het nog te begrijpen. Maar hij reed Kuss en Porte los uit het wiel.
Als hij vandaag begint aan die klim met 2,5 min voorsprong en aan de top heeft hij nog 1min over, dan is dat ook 'logisch' en nog steeds sterk geklommen, maar hij komt boven met meer dan 3min voorsprong...
Santambrogio vooral... was het in de Tirreno of Tour of the Alps, waar hij iedereen al aan puin reed voor de Giro waar het uiteindelijk nog erger was (en hij betrapt werd)? Zou me niks verbazen als Padun in de tour opeens ook de beste klimmer is.
Het wielrennen heeft ons al vaak genoeg laten zien dat zoiets eigenlijk nooit helemaal is zoals we het zouden willen.
Sorry maar het feit dat ik terug grijp op Santambrogio doet toch vermoeden dat ik dit gevoel in de laatste paar jaren niet zó vaak heb gehad... Dit is gewoon heel erg raar, en raar is in de(ze) sport vaak te mooi om waar te zijn.
Ook Padun zeer fraai. Wel een hele flinke outlyer in zijn carrière maar we laten het systeem zijn werk doen.
Hij evenaart het klimrecord van Indurain op de Joux-Plane: http://www.climbing-records.com/2021/06/mark-padun-indurains-la-plagne.html?m=1
Dacht altijd dat dat koersgedrag te wijten was aan de Sunweb ploegleiding ;-)
Tenenkrommend