Richard Plugge ziet druk toenemen op fietsland Nederland: “Ongekend dat het wordt dwarsgezeten”
Richard Plugge ziet dat Nederland als fietsland onder druk staat. Dat schrijft de directeur van Visma | Lease a Bike in zijn vaste column in RIDE Magazine. In de voorjaarseditie stelt Plugge vragen bij de recente ontwikkelingen in Nederland, waarbij er steeds meer weerstand is tegen de fiets en sporten op de openbare weg.
Plugge verplaatst zich ook in de politiek. Wat zou hij doen als hij Minister van Sport zou worden? “Natuurlijk via het ministerie veel meer geld vrijmaken voor sport en bewegen voor de jeugd. Sportevenementen ondersteunen en aanjagen. Geld voor vakleerkrachten op scholen die minimaal drie keer per week gymles geven. Zorgen dat kinderen lopend of met de fiets naar school (kunnen) komen. Veilig, zonder kans dat ze door haastige ouders in auto’s die hun kroost afleveren op school, worden aangereden”, aldus de ploegbaas.
Volgens Plugge is de fiets niet het probleem, maar de oplossing. “De fiets als vervoermiddel, als transportmiddel en als sportief instrument voor de jeugd. Team Visma | Lease a Bike probeert met de 350 dikke banden races en Ready 2 Race-wedstrijden kinderen en ouderen te bewegen via de fiets. De wedstrijdjes openen de ogen van velen”, vertelt hij.
De vele discussies rondom het NK wielrennen op de Posbank, de toertocht van de Amstel Gold Race in Vaals en de weerstand tegen het ‘circus’ van de Tour de France Femmes in Kijkduin en Den Haag ziet Plugge met lede ogen aan. “Het is ongekend dat in Nederland sporten dat zoveel moois teweeg kan brengen, wordt dwarsgezeten”, vindt Plugge.

In de nieuwe RIDE Magazine (€9,95) lees je naast de column van Richard Plugge ook de vaste column van Lotto Dstny-renner Thomas De Gendt. In zijn column denkt Plugge na over de toekomst van Nederland als fietsland en zegt hij wat hij zou doen als hij Minister van Sport zou zijn. Ook geeft hij aan welke rol Team Visma | Lease a Bike daarin speelt. Bestel jouw exemplaar van het voorjaarsnummer 2024 van RIDE Magazine (188 pagina’s) hier!
Mja, je kunt ook denken dat er kennelijk iets niet goed zit in de organisatie van zulke evenementen dát het al die weerstand oproept. Je kunt als land niet én de natuur willen beschermen én een NK Wielrennen door een natuurgebied laten jassen, dat gaat gewoon niet samen.
Het probleem is ook niet het wielrennen zelf, het probleem is het publiek dat er op afkomt. Als je kijkt naar het gebied rondom de Posbank is dat niet ingericht op (tien-)duizenden bezoekers die met z'n allen rijendik in de bermen moeten staan. Een organisatie kan dan nog de beste intenties hebben, je kunt zo'n groep mensen maar in beperkte mate beheersen. Dus wat ga je krijgen? Auto's kriskras geparkeerd, "fotografen" die midden in de natuur gaan staan voor dat ene mooie shot en een berg rotzooi die naderhand opgeruimd moet worden (of niet...).
Ik ben een groot wielerliefhebber, zowel kijken als doen, maar ik begrijp de tegenstand wel.
Je bent zeker nog nooit op de Posbank geweest met goed weer?
Aan alle eisen van Natuurmonumenten is voldaan, behalve (blijkbaar) meer geld en het weren van publiek. En dat laatste alleen omdat de organisatie daar uiteraard totaal niets over te zeggen heeft.
'Als je kijkt naar het gebied rondom de Posbank is dat niet ingericht op (tien-)duizenden bezoekers die met z'n allen rijendik in de bermen moeten staan.'
Een natuurgebied is niet ingericht (door de mens). De natuur is de natuur. Gecultiveerde gebieden zijn ingericht.
Maar 350 dikkebandenwedstrijden per jaar is niet veel, en wielrennen heeft weinig smoel in het land.
ik woon 5 km van mij en ga dus 99% van de gevallen op de fiets (zonder motor)
Bij ons woont 80% van de scholier op max 6 km van middelbare school. 15% op max 8 km, overige woont verder.
Maar meer als 90% van de scholieren die ik tegen kom gaat of met E-bike naar school, of met fatbike (waar ze dus niet hoeven te trappen)
En op de middelbare scholen kijken, dan staat het schoolplein voor grootste gedeelte vol met e-bikes.
Maar wat je ziet is dat bepaalde onderdelen beter in staat geweest zijn om hun ideeen te realiseren dan anderen. Geld verdienen en bedrijvigheid hebben het beter gedaan dan natuurbehoud, onderwijs, sport en collectieve gezondheid. Ofwel: alles wat draait om de "DIKKE IK, HIER EN NU" floreert, en alles wat gaat over SAMEN of LATER is in de verdrukking gekomen. Met als enige uitweg vaak de gang naar de rechter; simpelweg omdat we ook een overheid hebben die niet meer waakt over wat ons bindt.
En ja, dat komt dus ook terug bij het organiseren van dit soort evenementen. Of het nu gaat om het vinden van voldoende vrijwilligers (iets doen voor een ander), de geschikte locatie (nee, niet in mijn achtertuin) of het geld (ik betaal niet voor iets waar ik geen gebruik van maak).
Koppel daaraan de gemakzucht van deze tijd (we hoeven nergens meer moeite voor te doen; vandaag besteld is gisteren in huis, zonder van je zetel af te komen) en je hebt de perfecte storm waar Plugge last van heeft.
Wb vrijwilligers, ik ga sinds kort 1x per week op bezoek bij een licht dementerende mevrouw op leeftijd. Samen boodschappen doen, een spelletje spelen, dat doet ons beiden goed. Volgens mij zijn we er in Nederland daar nog best goed mee bezig.
September 2023, de Azijnbode
41 procent van de Nederlanders doet vrijwilligerswerk
Het aantal Nederlanders dat vrijwilligerswerk doet is iets toegenomen ten opzichte van vorig jaar. 41 procent van de Nederlanders zet zich nu in als vrijwilliger. Dat percentage is lager dan in de jaren voor de coronacrisis.
In België zijn er tientallen profkoersen UWT1 en Pro1 door het mooie Vlaanderen wel kennelijk mogelijk. Alsof dat geen natuur kent en biodiversiteit. En waarbij daadwerkelijk 10.000 zo niet 100 duizenden langs het parcours staan. Ook een postzegellandje en nb direkt gelegen onder het Brusselse EU diktaat met haar tot in detail geregelde gebods en verbod verordeningen en richtlijnen. Dat neigt naar gecentraliseerd socialisme en communisme. Rechtszaken van Belgische Natuurmonumenten zijn die er overigens?
Actualiteit btw
https://nos.nl/artikel/2513811-europese-natuurherstelwet-in-de-ijskast-te-weinig-steun-van-lidstaten
NL en BE zijn in heel veel opzichten niet te vergelijken. Qua aard en mentaliteit van de mensen. Ik heb er een kleine 10 jaar gewoond.
Waarbij koersbeleving een heel groot verschil is. Ik denk bijvoorbeeld dat het gebeuren met die damwand bij de Paterberg in Nederland ondenkbaar was geweest voor "een wielerwedstrijd". In Belgie is het bijna een zaak van nationale trots. Waarbij de koers juist als katalysator heeft gewerkt; als daar de hoogmis niet langs kwam stond er nu nog geen damwand.
Ronde van Groningen
Dorpenomloop Drenthe
Ronde van Drenthe
Glazen stad
Omloop hoekse waard
Zuid Hollandse eilanden tour
A7 classic
Parel van de Veluwe
Amersfoort groeistad klassieker
Drielanden omloop
Omloop veenkoloniën
Kerspelen
Limburgs mooiste
Kernenomloop Susteren
Profronde noord Holland
Pwz zuidenveldtour
Omloop lek en IJssel
Ster van Moerdijk vul aan af streep af indien nodig
Overigens ben ik het eens met de kritiek op E-bikes. Prima voor oudere mensen met een mindere conditie, maar laat de schooljeugd toch wat transpireren op een gewone fiets. Goed voor character building.