Remco Evenepoel slaat met machtige sprint toe in koninginnenrit Tour of Britain
Remco Evenepoel heeft de koninginnenrit van de Tour of Britain gewonnen. De kopman van Soudal Quick-Step was op de slotklim sneller dan Tom Gloag (Visma | Lease a Bike) en Oscar Onley (Picnic PostNL) in een sprint. Romain Grégoire moest genoegen nemen met de vijfde plaats (één plekje voor Bauke Mollema), maar blijft wel leider.
Vrijdag was het al punchen geblazen in de Tour of Britain, maar zaterdag wachtte de renners de eerste en enige échte aankomst bergop. De 134 kilometer lange etappe finishte namelijk op The Tumble (5,5 km aan 7,3%). In de voorfinale moest deze klim in Zuid-Wales ook al eens bedwongen worden.

- Start:
- 12:30 ( Pontypool)
- Finish:
- 15:55 ( Tumble)
In de vlucht van de dagen zaten met Frederik Frison (Q36.5) en Victor Vercouille (Flanders-Baloise) twee Belgen. Zij hadden het gezelschap van Patrick Boje Frydkjaer (Lidl-Trek), Henrik Pedersen (Uno-X Mobility), Noa Isadore (Decathlon AG2r), Baptiste Veistroffer (Lotto), Rafael Reis (Anicolor/Tien 21), Finlay Tarling (Israel-Premier Tech) en Axel Huens (Unibet Tietema Rockets). In het peloton controleerde Groupama-FDJ, de ploeg van leider Romain Grégoire.
Speldenprik Evenepoel
De negen koplopers kregen nooit heel veel ruimte en de meesten van hen zouden op de eerste beklimming van The Tumble alweer ingerekend worden. Op die klim nam Soudal Quick-Step aanvankelijk het initiatief, waarna Remco Evenepoel een speldenprikje uitdeelde. De dubbele olympische kampioen zette zijn aanval echter niet door. Groupama-FDJ nam daarop weer over en met een uitgedund peloton kwamen de favorieten over de top.
Reis was als eerste over diezelfde top gekomen, in het bijzijn van Isadore. In de afdaling konden Frison en Frydkjaer weer terugkeren, maar niet veel later sloot ook de groep met favorieten weer aan. Na deze hergroepering koos Hartthijs de Vries (Unibet Tietema Rockets) de aanval. De Kollumer kreeg even later het gezelschap van Siebe Deweirdt (Flanders-Baloise) en samen fietsten de twee een dikke minuut bijeen. Aan de voet van The Tumble was hun voorsprong echter alweer aanzienlijk geslonken. Het zou tussen de favorieten gaan op de slotklim.
The Tumble
Op de eerste steile stroken werden De Vries en Deweirdt inderdaad ingerekend. INEOS Grenadiers bepaalde op dit moment het tempo voor Thymen Arensman. De Nederlander zette zijn aanval in op 3,3 kilometer van de streep. Remco Evenepoel zat direct in het wiel en ook daarachter konden nog veel renners volgen. Evenepoel trok daarna even door, maar reageerde niet toen Afonso Eulálio (Bahrain Victorious) versnelde. Daarna sprong hij wel mee met Oscar Onley, die de bres naar de Portugees dichtte.
De volgende die aanviel, was Andrew August. De Amerikaan probeerde het tot drie keer toe, maar Evenepoel liet hem niet gaan. Vervolgens ging de dubbele olympische kampioen zelf op kop rijden. Dat deed hij tot Pavel Sivakov demarreerde en Onley meekreeg. De Fransman en de Brit sloegen een flink gat, maar Eulálio wist over te steken. Evenepoel probeerde daarop eveneens over te steken, maar toen hij de kloof niet kon dichten, hield hij zijn benen weer stil. Dat deden de drie vooraan echter ook. Zo leken de twee groepen weer in elkaar te schuiven.
Evenepoel maakt het af
Ilan Van Wilder zette zich nu op kop voor Evenepoel om het laatste stukje dicht te rijden. Dat lukte net voor het ingaan van de slotkilometer. Van Wilder bleef vervolgens het tempo hoog houden, maar August zag toch nog een kans om aan te vallen. Ook nu kwam de 19-jarige Amerikaan echter niet weg. Het zou sprinten worden op The Tumble. Evenepoel ging die sprint van ver aan, maar kon zijn inspanning volhouden tot de streep. Tom Gloag van Visma | Lease a Bike kon enkel het wiel houden, meer niet. Onley strandde op plek drie.
🚴🇬🇧 | Remco Evenepoel is terug! Hij pakt met een indrukwekkende sprint bergop de overwinning in de #TourofBritain
📺 Stream koers op HBO Max pic.twitter.com/A4UOTAJfK2
— Eurosport Nederland (@Eurosport_NL) September 6, 2025
In het algemeen klassement staat Evenepoel nu tweede. Romain Grégoire, die naar een vijfde plek sprintte, staat nog twee seconden voor de Belg. Julian Alaphilippe staat derde, Onley vierde. Zondag wacht nog een heuvelachtige etappe naar Cardiff. Caerphilly Mountain (1,3 km aan 9,6%) is de scherprechter in deze slotrit. De top van de steile helling ligt op tien kilometer van de streep.

Vreemde interpretatie van iemand die even ostentatief de benen stil hield nadat hij al een hele tijd op kop reed en alles en iedereen ging halen. Reed er nadien ook makkelijk terug naar toe om op een paar meter van de koplopers toch weer in te houden.
Waar ik alleen iets over te zeuren heb is dat Evenepoel begint aan het ene dranghek, dan met de aanzet oversteekt naar het dranghek aan de andere kant van de weg en daarna over de finish komt aan wéér de andere kant van de weg. Hij steekt tijdens de sprint 2 keer de weg over. Lijkt mij niet helemaal sprinten volgens de regels.