Remco Evenepoel: “Hoop dat twijfelaars nooit meer zeggen dat ik geen grote rondes kan rijden”
Remco Evenepoel mocht in Nice op het podium van de Tour de France staan, en dat maakte bij de Belgische kopman van Soudal Quick-Step veel emoties los. Bij Sporza blikte hij nog eens terug op zijn dag en de voorbije weken en maanden.
“Ik heb weer veel meegemaakt dit jaar. Ik heb veel druk gekend, veel twijfels van buitenaf”, klonk het bij Evenepoel. “Ik heb heel hard gewerkt om dit niveau te staan. Om het dan te doen en te finishen na de twee beste coureurs van de wereld, is heel speciaal en mooi. Het is een bevestiging van het harde werk dat ik heb geleverd.”
Evenepoel kende nochtans geen ideale aanloop naar de Tour. “Het was zeker niet gemakkelijk, de val in de Ronde van het Baskenland heeft er geen deugd aan gedaan. Het was een rush, maar het is goed afgelopen. Dat is alleen maar goed voor de toekomst. Ik zie deze prestaties ook als een mooi antwoord aan alle twijfelaars en criticasters. Ik hoop dat alle twijfelaars in mij blijven geloven en dat het gedaan is met te zeggen dat ik geen grote rondes kan rijden.”
Wat is de belangrijkste les die Evenepoel leerde deze Tour? “Als er iemand beter is, moet je gewoon je eigen ding blijven doen. Vandaag zie je weer dat Tadej outstanding is. Ik eindig wel weer heel kort bij Jonas. Het was misschien niet mijn beste tijdrit, de Col d’Eze was niet mijn beste stuk. Op het vlakke heb ik wel wat terrein goed kunnen maken. Het was heel lastig, het vat was een beetje af. Ik heb het maximale gegeven. Ik neem één ding mee: dat er nog veel marge is en dat ik wil terugkomen om proberen te winnen.”
De focus ligt al snel weer op de Olympische Spelen. Zaterdag 27 juni is Evenepoel alweer een van de grote favorieten in de tijdrit. “Vanavond gaan we er nog van genieten. Het is toch speciaal, op het podium staan en het winnen van de witte trui. Misschien is het de enige keer in mijn hele carrière dat ik op het podium sta van de Tour. Vanaf morgen gaat de focus op zaterdag.”
Kom op zeg, ga nu niet wéér Calimero spelen Remco? Ik blijf mij verwonderen: of het nu zijn fans zijn of Evenepoel zelf, dat jongleren tussen dan weer de beste ter wereld zijn en dan weer een jong aanstormend ‘next big thing’ die het allemaal maar overkomt. Daar prikken we doorheen, het slaat nergens op. Gedraag je naar je status, niet als een espoir. In welk jaar leven we? Het is 2024. De meeste wielerfans hebben in het najaar van 2022 gezien dat Evenepoel zijn belofte waarmaakte. Twee jaar geleden won hij een grote ronde en werd hij wereldkampioen. Dan is die discussie, of Evenepoel bij de allerbeste renners van het peloton behoort, toch gesloten? Het is daarom onzin om deze dikverdiende podiumplek in de Tour de France te gaan verkopen als een of ander ultiem bewijs dat hij een uitstekende grote ronde renner is. Voorheen blies Evenepoel vanaf zijn zetel hoog van de toren dat hij zichzelf in het wiel van Rohan Dennis naar de Giro zege zag rijden en daar kwam terecht kritiek op. En vorig jaar nog reed hij geen Tour omdat er in België een bom zou ontploffen wanneer hij ‘wegens halve voorbereiding’ ergens zou moeten lossen.
Onze aerekogel weet inmiddels dat de wereld, zelfs de wielerwereld, niet alleen om hem draait en heeft in zijn mediaoptredens enorme stappen gezet. De uitspraken in de voorbereiding waren nu bescheidener: top-5 en ritwinst in een tijdrit. Het voordeel van bescheiden doelstellingen is dat je deze “makkelijker” haalt, maar kijkend naar de stand is hij het ook aan zijn stand verplicht om boven zijn knecht Landa en Rodriguez (die zijn belofte nog niet inlost) te eindigen. Van iemand die wereldkampioen is geweest, gezien wordt als de beste tijdrijder en zijn seizoen richt op de Tour, staat hij nu niet hoger of lager dan je mag verwachten. Dat is geen downplayen maar neutraal analyseren. Evenepoel heeft geleverd daar waar veel andere renners (Roglic [ook voor zijn val], Rodriguez, Simon Yates) het deze keer niet gelukt is. Mocht Remco een groot feest organiseren wegens deze prestatie dan is dat terecht, want de Tour is een van de zwaarste wedstrijden ter wereld en daar podium behalen is slechts weinigen gegeven. Het enthousiasme bij hemzelf én vele fans slaat echter voor de zoveelste keer om wanneer het gaat om de waarde van deze derde plek. De waarde is net zo groot als die bij Kruijswijk die derde werd, of Carapaz die derde werd. Die waarde is niet kleiner, maar ook niet groter. De podiumplek is een beloning voor maandenlang hard werken en in deze Tour naar vermogen alles goed doen. Maar het is vooralsnog absoluut geen teken dat wedijveren met Pogacar en Vingegaard op dit moment binnen bereik is. Evenepoel staat op een kleine 10 minuten en als Vingegaard-Pogacar het als een driestrijd hadden gezien dat was de Belg al minimaal op 12-15 minuten gereden. Het aantal keren dat hij heeft moeten lossen is namelijk niet op één hand te tellen.
Mensen, waaronder Remco zelf, die hun gelijk denken te halen met “zie je wel” zijn in juli 2022 in slaap gevallen en werden vandaag pas wakker. Als neutrale volger van deze Tour de France zie ik een renner die in niemandsland zit. Pogacar is niet perfect voorbereid, Vingegaard is zelfs amper voorbereid (Evenepoel weet hoe moeilijk het is om na een blessure de competitie te hervatten in een grote ronde), en ondanks die feiten is hij om de oren gereden. In het punchen, in het dalen, op het gravel en in het hooggebergte lag hij er af en gaf tijd toe. En in het tijdrijden pakte hij geen minuten maar sprokkelde seconden. Wetende dat er maar twee tot drie uur vol man tegen man gekoerst is dan is dat verschil gigantisch. De schattingen zijn dat Evenepoel 0,2 watt/kg zou moeten verbeteren om misschien te kunnen volgen en 0,4 watt/kg achter ligt op de beste Pogacar die we gezien hebben. Wanneer de euforie van het podium wegebt blijven deze kille cijfers over en reken er maar op dat Evenepoel hier even van moet slikken. Maar de sportman zoals ‘ie is zal de Sloveense benchmark hem ook motiveren om beter te worden en heeft hij iets om naar toe te werken.
Het zal wel weer geframed worden als #kennie….. maar het is feitelijk gewoon een hele zware opgave om dat wattageverschil te dichten (dat geldt voor Jonas net zo goed). Dus mijn advies aan de fans van Evenepoel: geniet van de podiumplek en trek op ludieke wijze dat bekende kabouterbier (La Chouffe) open om het te vieren, leef in het moment, en heb er vrede mee dat het in de Tour misschien nooit meer beter wordt dan dit.
Take in easy man…tomorrow is another Day.
Tenslotte is het toch duidelijk dat hij daar zelf óók met twijfels zat, want inderdaad, hij had tot nu toe 1 goeie en 1 slechte Vuelta, misschien zou hij inderdaad kraken in de derde week. Het feit dat hij zegt "hopelijk geloven die mensen nu wat meer in mij" geeft toch aan dat hij niet per se bedoelt "zie je wel, ik wist wel dat ik dit kon" maar eerder "het was zowel voor mij als voor jullie allemaal nieuw, spijtig dat sommigen al op voorhand zeiden dat ik het niet zou kunnen".
Dat is spijtig, en dat geldt trouwens niet enkel voor Evenepoel aangezien ik hier in de vergelijkingen ook lees dat Arensman nooit een grote ronde zal winnen. Hoezo kunnen we daar iets zinnigs over zeggen?
Voor de rest een bijzonder zielig betoog van Panache, maar zoals verwacht. Je ligt in dezelfde schuif als andere losers zoals Marik en onze huisschilder met zijn 101 alterego´s.
Maar wees eens empathisch en probeer je eens in te leven in de gedachtegang van een wielrenner die drie weken fysiek en mentaal tot het gaatje is moeten gaan om een podiumplek te behalen in de Tour. Je staat op het podium te blinken naast groterondegoden Jonas en Pog in je witte trui en denkt onvermijdelijk terug aan alle commentaren die je hebt moeten verwerken na een slechte dag in de Vuelta. Niet enkel van toestenbordhelden zoals wij hier en op andere louche sites maar ook van journalisten, wielercoryfeeën, columnisten, misschien zelfs collega’s binnen of buiten je eigen ploeg. Om dan niet even een “dit heb ik toch maar mooi bewezen”- gevoel te hebben, dat zou niet menselijk zijn.
Als je ziet hoeveel moeite flitsers hier doen om hun gelijk te bewijzen over iets futiel als hun mening over een of andere renner of zich net in de vreemdste bochten proberen te wringen om hun ongelijk te maskeren, vind ik die uitspraak van Evenepoel helemaal niet zo overdreven.
Nog even over de derde plaats. Er is een groot verschil in derde worden en consequent al je concurrenten voor plek drie op minuten rijden in de bergritten of na een felle strijd met renners 4, 5, 6 etc die derde podiumplek uit de brand te slepen. Voor de start van de Tour waren we het er allemaal over eens dat dit de beste bezetting in een grote ronde was in vele vele jaren. Uit deze Tour leren we dus dat Evenepoel een voorsprong heeft op iedereen behalve Pogi en Jonas. Het is dus wel degelijk een zeer grote stap in de carrière van Evenepoel, een grotere stap dan zijn Vueltawinst als je het mij vraagt.
Op bijna 10 seconden ...
Weer een laaggeschoolde erbij op WF. Zucht.
Maar vlak ook Almeida niet uit inderdaad, in dienst 4e,… stuur die maar weer eens als kopman naar de giro, 100% zeker dat hij die winnen kan.
Arensman is weer een ander paar mouwen. Ontegenzeggelijk zeer talent- en beloftevol, al mooie dingen laten zien. Maar die extra stap? Ik neig het te betwijfelen, eigenlijk.
Pogo heeft niet tegen Remco gereden. Zag alleen Jonas als zijn concurrentie. Had hij wel tegen Remco gereden had ie hem helemaal zoek gereden in de bergen. Vinden fans niet leuk om te horen maar zo is het wel.
Zou niet weten waarom hij in de toekomst de TdF niet kan winnen. Parcours, vorm ( van hem en zijn concurrenten) , verdere ontwikkeling van REV….factoren die in de toekomst zijn kant kunnen uitvallen. Sorry dat ik mij vergist heb REV; ik vind je een geweldige eendagscoureur maar je bent dus absoluut meer!!
Maar een fantastische of grootse prestatie vind ik REV zijn tour zeker niet. De ploeg framed het mooi, door te stellen dat top 5 de doelstelling was. Maar het zou toch een flinke teleurstelling zou zijn mocht hij onder een Almeida zijn geeindigd in het klassement.
Daarbij vind ik dat "eerste tour" praatje wel een beetje een nonargument. Welke renner van zijn statuur rijdt pas na 4-5 jaar kopman zijnde zijn eerste tour?
2. De tour blijft de tour: de drukte, het niveau, het circus, het gevecht voor de plaatsjes… dus een debuut blijft een debuut
2. Calimero gedrag.
Hij heeft bewezen geen zwak moment te hebben, dat is misschien de grootste winst en dan vooral richting de toekomst. Vingegaard had ook die tweede plaats achter Pogi nodig om er van overtuigd te zijn dat hij mee kan op dit niveau en de volgende stap te zetten.
Internationale pers is lovend. Hier op WF is het plots heel stil (lees: mondjes gesnoerd)
Slechts nog een handvol anti rev’s doen nog een poging om de feiten te downsizen maar moeten eigenlijk toegeven dat hun betoog steeds zieliger wordt.
Yates, Almeida, Ayuso ook gewoon naar huis gefietst in etappes waar ze geen meter op kop hebben gereden
Met een ideale voorbereiding, nog wat meer know-how & ervaring binnen de ploeg en wat meeval zie ik hem de komende jaren zeker meespelen voor Tourwinst. Ik denk niet dat SQS al op het niveau zit van Visma of UAE.
En de kans dat Pogacar de komende 5 jaar elk seizoen dit niveau haalt en nooit wat tegenkomt, is niet zo groot. De kloof met Vingegaard (‘beste waarden ooit’) was minder dan verwacht, maar Pogacar is natuurlijk nog andere koek en de meest complete coureur in decennia.
Of Evenepoel dan ooit de Tour wint of niet, valt niet te voorspellen. Misschien wordt het zelfs nooit meer beter dan dit.
Toen Dumoulin tweede werd, leek hij nog maar begonnen aan zijn carrière als groteronderenner maar was ze eigenlijk al afgelopen. Je weet nooit hoe het loopt, daar is Bernal in deze Tour jammer genoeg ook een mooi voorbeeld van.
Voor nu dus genieten van een podium in de Tour, dat is heel zeldzaam geworden in België. Het is echt een renner zoals we er al heel lang geen gehad hebben.
Maar zoals gezegd: Evenepoel staat er bij zijn grote doelen, en zo zijn er eigenlijk maar een handvol in het peloton. Zeer geslaagde Tour dus. En in de wetenschap dat er 2 beter waren en hij niks heeft laten liggen.
Ik ben wel benieuwd wat er nog bij komt dit jaar. Want ja, een Tourpodium is fantastisch maar daar evenaart hij (mede door zijn valpartij en het missen van de klassiekers) zijn vorige 2 topseizoenen niet mee, waar hij telkens grote overwinningen pakte.
Met 2x OS, 2x WK en Lombardije zijn er nog een paar kansen, maar ook daar zal hij voorbij Pogacar moeten.
Maar voor sommigen is dat geen onderbouwing, omdat ze het simpelweg niet willen horen.
Heeft ie daarmee ook mij de mond gesnoerd? Hij heeft in ieder geval bewezen om 3 weken te kunnen rijden op een heel hoog niveau; ik sla deze derde plek een stuk hoger aan dan zijn Vuelta winst; waarbij al zijn tegenstanders letterlijk wegvielen uit het klassement (door valpartijen of Corona). En waarbij hij niet af te rekenen had met de maat der dingen in het rondewerk (Vingegaard of Pogacar).
Maar ik vind het fijn dat de mensen in zo'n mooie KET-poster aan de muur nu hun gelijk hebben gehaald. Dezelfde mensen die nog dachten dat Remco in de slottijdrit wel anderhalve minuut op Vingegaard zou kunnen pakken (en vooral DAT was nergens op gebaseerd!!)
Remco kan Cancellara doen vergeten, v/d Poel doen verbleken en de beste tijdrijders doen janken. Kortom een gigant. Maar de beste ronderenner is ie niet en wordt ie ook niet. Snap niet waarom jullie daar allemaal zo gevoelig over moeten doen.
Waarschijnlijk vergis jij je, en hebben mensen beweerd dan Evenepoel alles "kan" winnen. En dat is al een heel ander verhaal. Hij kan een grote ronde winnen, hij kan het WK winnen, zowel op de weg als de tijdrit. Hij kan Olympisch kampioen worden. Hij kan de Ronde van Frankrijk winnen. Mogelijk niet in een 1 tegen 1 met Pogacar of Vingegaard, dat zal de toekomst moeten uitwijzen, maar Nibali won ook de Tour zonder Froome of Contador te moeten verslaan. Er is dus een groot verschil tussen kunnen en zullen.
Kijk bijvoorbeeld naar toen Nibali zijn Tour won.
En het mooiste is: ook qua zijn (steeds maar weer fel bekritiseerde) persoonlijkheid heeft hij 0,0 ingeleverd. Best moeten lachen om de kontkruiperij die iedere succesvolle renner ineens ondergaat van ‘o, o, o, hij is zo ve raaaan derd’. Henny en Henny hebben daar een liedje van gemaakt.
Hulde. Voor mij de grootste verrassing deze Tour. Ik zei al niet dat hij geen grote rondes kan rijden, maar durf nu zelfs te geloven dat hij iedere rittenkoers kan winnen. Ook de Tour... wanneer het geluk zijn kant op valt.
Als je steeds maar zegt dat top 5 je doel is en ook rijdt op een manier die past bij een dergelijk laag doel dan kan je inderdaad zonder al te veel druk rijden ja.
Hij heeft nauwelijks gereageerd op de momenten dat de strijd losbarstte tussen klassement strijders, alleen een paar keer gedemarreerd als die andere 2 met elkaar bezig waren.
Het enige wat we geleerd hebben is dat als Remco vooral zijn eigen koers en tempo rijdt en niet in het rood gaat als het er echt om gaat, hij best of the rest kan worden…….. maar dat verbaast toch niemand lijkt mij?
Er zijn anderen die zich vragen mogen stellen: Yates, Almeida, Rodriguez, Jorgenson... kortom alle klassementsrenners tussen plaats 4 en 15. Hun achterstand op de grote 3 is nog gigantischer dan de verschillen op het podium.
Natuurlijk wordt ie op gigantische afstand gereden en heeft het uitvallen van Roglic hem in een comfortabele positie geholpen maar hij heeft gewoon een sterke Tour achter de rug. Nu volledig toewerken naar de Tour van volgens jaar, net als Vingegaard, en hopen dat ze beide die kloof kunnen dichten of in ieder geval grotendeels.
Naar de toekomst toe weet hij dat hij er nu nog meer aan moet doen om de Tour te winnen. Dat moet je kunnen opbrengen en in zijn geval kan dat mogelijk effect hebben op hoe snel zijn palmares gevuld blijft worden. Anderzijds heeft hij wel al doelen afgevinkt die je zou kunnen laten lopen, zoals WK TT en LBL. Hij is ook dichtbij en kanshebber genoeg om er wel voor te blijven gaan de aanstaande edities. Voor de kijker leuker daar het geen grijze muis is en er genoeg bewijsdrang in zit om zich te laten gelden.
Dan moet je ook durven toegeven dat dat komt omdat hij zo goed is in andere dingen. Ik zeg laat het hem maar proberen tot zijn 30e, als je derde wordt in de Tour bij je debuut moet je het op zijn minst proberen.
Geen idee wat hij in de toekomst gaat doen met de Tour, een beetje zijn eigen tempo blijven rijden zonder echt mee te doen in de strijd om de eindwinst, of durft hij daar wel ooit een keer voor te gaan met dan dus wel het risico te breken.
Het lijkt er nu op dat hij vooral gekoerst heeft om maar niet te falen, zie ook zijn uitspraken achteraf, maar als de opluchting van dat behaalde doel wat is verdwenen rest hem de vraag en wat nou dan in de toekomst, podiumvulling blijven of mee gaan strijden.
Remco gaat hooguit nog 1 keer een seizoen helemaal in teken van klassement van de Tour doen en als het dan wederom blijft bij eigen tempo rijden om vooral maar geen inzinking te hebben, maar dat dit niet voldoende is voor de eindwinst, dan zal hij na die keer ook wel inzien dat dit geen zin heeft en zelf op termijn een beetje sneu gaat over komen.
Wel jammer dat zijn grootste concurrent voor die plek wegviel.
Had die toch graag tegen elkaar zien strijden.
Nu is hij eigenlijk best of the rest voor drie knechten.
Dat er sowieso vier knechten ook top 10 rijden, is toch wel.een beetje verontrustend.
Hoop dat er de komende tijd toch ook andere ploegen renners in dienst krijgen die in ieder geval mee kunnen doen voor het podium.