Patrick Lefevere: “De dominantie van UAE Emirates XRG is schrikwekkend”
foto: Cor Vos
zaterdag 1 maart 2025 om 10:43

Patrick Lefevere: “De dominantie van UAE Emirates XRG is schrikwekkend”

Voor het eerst sinds héél lang zal Patrick Lefevere het Openingsweekend op een rustige manier beleven. Niet meer als grote man bij Soudal Quick-Step, want die functie heeft hij eind 2024 doorgegeven aan Jurgen Foré. Lefevere kijkt wel nog steeds met een kritische blik naar het wielrennen: “Ondertussen speelt de macht van het geld ook bij ons in Vlaanderen”, schreef Lefevere in zijn column in Het Nieuwsblad.

Lefevere begon zijn wekelijkse column door te schrijven dat hij het financiële kantje van zijn vorige job absoluut niet mist. Zijn kennis op financieel, en ook sportief, vlak gebruikt hij wel nog. “Voor het ‘competitief evenwicht’ van het wielrennen zal het cruciaal zijn om de budgettaire kloof met de oliedirhams van UAE Team Emirates niet te groot te laten worden. Hun dominantie vind ik echt schrikwekkend.”

Dominantie UAE
“Vorig jaar wonnen ze 81 koersen en hun ploeg is alleen nog sterker geworden. In de Ronde van de Algarve is me het gezicht van Joao Almeida op de Alto da Foia bijgebleven. Die vond tweede worden achter ploegmaat Jan Christen duidelijk niet leuk. Ook in de voorjaarsploeg van UAE kan je ondertussen de kopmannen stapelen. Tadej Pogacar doet niet mee in de Omloop, maar Mauro Gianetti grabbelt een keer in de mand en aan elk van zijn vingers hangt er een coureur die de koers kan winnen.”

“Wie de voorbije weken zelfs maar met een half oog de wedstrijden in Australië, Spanje of Portugal heeft gevolgd, zag Antonio Morgado, Jhonatan Narváez en Tim Wellens prominent door beeld fietsen. Ik verwacht ze ook allemaal in de Omloop. Ter herinnering: vorig jaar eindigde UAE al op plaatsen drie, vier en vijf in de Ronde van Vlaanderen. Ook zonder Pogacar”, aldus Lefevere.

Macht van het geld
De voormalige algemene manager gaat verder: “In het voetbal is het algemeen bekend: als je het eindklassement voor de start van het seizoen juist wil voorspellen, rangschik je de ploegen het best volgens budget. De koers – en al helemaal in het voorjaar – volgde die logica veel minder, maar ondertussen speelt de macht van het geld ook bij ons in Vlaanderen.”

“Zie UAE en zie Red Bull-BORA-hansgrohe. Zij hebben met Laurence Pithie, Oier Lazkano, Jan Tratnik en de broers Van Dijke in één ‘mercato’ gewoon een oersterke voorjaarsploeg bij elkaar geshopt. Iedereen die op de markt was, hebben ze binnengehaald. Plus Maxim Van Gils, die eigenlijk niet eens op de markt was.”

RIDE Magazine
8 Reacties
01-03-2025 11:44
Tijden veranderen vroeger waren zijn ploegen dominant en overheersend nu zijn andere ploegen dit met ander kapitaal en nu is het in eens een probleem?
    01-03-2025 12:22
    Zijn ploegen focusten zich op één specifieke niche om daar te domineren, met als gevolg dat ze er in andere koersen niet aan te pas kwamen. In de periode dat zijn ploegen in de kasseikoersen hele podia bezetten, waren ze ook het doel van spot met hun erbarmelijke resultaten in het rondewerk. En aan de andere kant had je US Postal en Sky die niet zo heel veel impact hadden in het eendagswerk.

    UAE domineert alles en overal, die kunnen tegelijkertijd in 4 koersen op verschillende terreinen 3/4 man in de top 10 plaatsen en dan met uitgestreken gezicht melden dat hun echte toppers nog op stage zitten. Het is geen vergelijking.
01-03-2025 11:27
Wat mij betreft, maakt hij een sterk punt.
01-03-2025 12:52
Lefevere heeft wel een punt wat betreft de breedte, maar dat speelt in afzonderlijke wedstrijden minder een rol. Kijk je naar de veelwinnaars per niche, dan zijn de renners toch aardig mooi verdeeld over de ploegen.
Alpecin - Deceuninck heeft Mathieu vd Poel en Jasper Philipsen.
Ineos heeft Ganna.
Lidl - Trek heeft Pedersen en Milan.
Red Bull heeft Roglic.
Soudal Quick-Step heeft Evenepoel en Merlier.
Team Visma | Lease a Bike heeft Vingegaard en Kooij.
UAE Team Emirates - XRG heeft Pogacar.
Op 18 ploegen zijn er dan 7 die serieus meespelen om de knikkers, dat is 38% van de deelnemers. In vele sporten kom je niet op zo'n hoog percentage qua competitief deelnemersveld.
01-03-2025 11:44
Tijden veranderen vroeger waren zijn ploegen dominant en overheersend nu zijn andere ploegen dit met ander kapitaal en nu is het in eens een probleem?
    01-03-2025 12:17
    Eens, al is dit wel van een andere orde.
    Visma en UAE hebben de laatste jaren kopmannen weggekaapt bij kleinere ploegen om die in te zetten als knecht of mede-kopman.

    Laporte, Zingle, Yates, Uijtdebroeks, Jorgenson, etc.

    Om over UAE maar te zwijgen...
    01-03-2025 13:05
    @tvm dit rijtje kun je ook zonder problemen voor SQS opsommen. Van Wilder, Merlier, Paret Peintre, Landa en Van Gestel. De volledige klimtrein van SQS is 'gekocht'
01-03-2025 18:02
money-money-money!

60 miljoen tegenover 25 miljoen, of zoiets!

(hoewel nu in de Omloop de nr2 uit kamp 25 en géén renners uit kamp 60 bij de eerste 30)

fair is het niet, en dat zeg ik al jaren! Zo snel mogelijk dat budgetplafond! Zoveel mogelijk de kopmannen en semi-kopmannen verspreiden. Geeft de leukste koers.

En ja, veel betekening heeft het niet, maar UAE is speelgoed van sheiks. UAE heeft 0 wielertraditie en ook geen kat in dat land geeft erom. Dus jammer voor het wielrennen.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine