Parijs 2024: Nederland heeft nog maar twee van de voorspelde tien wielermedailles
foto: Cor Vos
maandag 5 augustus 2024 om 13:56

Parijs 2024: Nederland heeft nog maar twee van de voorspelde tien wielermedailles

Tien wielermedailles voor Nederland, waarvan vijf in de kleur goud. Dat voorspelde databureau Gracenote voorafgaande aan de Olympische Spelen. Voorlopig staat de teller bij oranje echter nog op ‘slechts’ twee zilveren medailles. Maar tijdens het baantoernooi, dat vandaag begint, kan Nederland nog wel een slag slaan.

Gracenote doet voorspellingen op basis van een algoritme en prestaties op vorige Olympische Spelen. Een van de medailles die het databureau voorspeld had voor Nederland, was een bronzen plak voor Ellen van Dijk in de individuele tijdrit voor vrouwen. De drievoudig wereldkampioene, die in aanloop naar de Spelen haar enkel brak en nog meer blessures opliep, kwam er echter niet aan te pas in Parijs. Ook Demi Vollering greep naast de bronzen medaille die Gracenote haar had toegedicht in de wegrit. Marianne Vos compenseerde dat echter weer door naar het zilver te sprinten.

Pieterse en Van der Poel
Puck Pieterse leek in de mountainbikewedstrijd ook op weg naar zilver, maar reed op een cruciaal moment lek. Ze moest genoegen nemen met een vierde plaats. Geen bronzen plak dus, zoals Gracenote vooraf dacht. En ook bij het BMX’en kwamen de voorspelde bronzen medailles (voor zowel Niek Kimmann als Laura Smulders) er niet. Wel was er zilver voor Manon Veenstra, een stuk eremetaal dat het databureau niet aan had zien komen.

Gracenote voorspelde niet alleen dat de Nederlandse wielrenners tien medailles zouden gaan pakken, maar ook dat vijf daarvan goud zouden kleuren. Eén van die gouden medailles zou naar Mathieu van der Poel gaan, was de verwachting. MVDP moest in de wegrit echter genoegen nemen met een twaalfde plaats en op de mountainbike kwam hij helemaal niet in actie. Gracenote ging er nog wel vanuit dat Van der Poel mee zou doen aan de mountainbikewedstrijd, maar voorspelde daar geen medaille voor hem.

Baantoernooi
Tot op dit punt van het toernooi had Gracenote zes medailles voorspeld, waarvan eenmaal goud. Het zijn twee medailles geworden, beide keren zilver. De grootste verwachtingen waren er bij het databureau echter omtrent de baanwielrenners. Gracenote voorspelde dat Nederland maar liefst vier gouden medailles zou pakken tijdens het baantoernooi, in respectievelijk de Teamsprint (Roy van den Berg, Jeffrey Hoogland en Harrie Lavreysen), de Keirin (Harrie Lavreysen), de Sprint (Harrie Lavreysen) en de Koppelkoers (Yoeri Havik en Jan-Willem van Schip).

Daarmee is het plaatje compleet. De vrouwelijke baanwielrensters zullen volgens Gracenote dus géén medailles pakken. Maar het verleden heeft bewezen dat juist de Nederlandse baanvrouwen voor een daverende verrassing kunnen zorgen. Denk maar eens aan brons voor Kirsten Wild op het Omnium in 2021, het goud van Elis Ligtlee in 2016 op de Keirin en diezelfde plak vijf jaar later voor Shanne Braspennincx. Nu is dat aan Kyra Lamberink, Hetty van de Wouw en Steffie van der Peet op de Teamsprint en talent Maike van der Duin op het Omnium.

RIDE Magazine
13 Reacties
05-08-2024 14:21
ik voorspel dat het algoritme bij Gracenote of beide geen lang leven beschoren zijn.
    05-08-2024 14:23
    Die voorspelling kan gemakkelijk uitkomen.
    05-08-2024 20:51
    Algoritme is inderdaad ook gewoon formule met paar aannames. Bij wk vorig jaar x 0,8, wk 2 jaarvterug x 0,6, olympische spelen 0,4 en dan kansen optellen per renner oid. Zonder publicatie van algoritme is het gewoon goedkoop op de ai hype springen. Gewoon wat rekenkundig geklooi waarvan het zeer de vraag is hoe nuttig het is allemaal.
05-08-2024 15:46
Schandalig eigenlijk, hier rare, vast gokgerelateerde voorspelshit een podium geven. Doe mij 1000 x liever een wekelijkse column van Rasmussen.

Mening he, misschien ben ik wel gek.
05-08-2024 14:21
Gracenote;
Nog onvoorspelbaarder dan het weerbericht.

Wel een blunder om deelname MVDP op mountainbike in het geheel mee te nemen, echter zonder medaille.
    05-08-2024 14:47
    "Gracenote ging er nog wel vanuit dat Van der Poel mee zou doen aan de mountainbikewedstrijd, maar voorspelde daar geen medaille voor hem."
    05-08-2024 14:58
    Gracenote is sowieso vrij simpel, kijken vaak gewoon naar de laatste WK's voor een voorspelling. Snap niet zo goed waarom die hoogaangeschreven staan. Uiteindelijk kun je nog beter kijken wat de bookmakers verwachten. Die doen sowieso wel serieus onderzoek, anders verliezen ze centen.
    05-08-2024 16:04
    Sorry, over heen gelezen, maar de basis blijft. MVDP zou meedoen aan mountainbike.
    Reactie aangepast, dank voor correctie!
    05-08-2024 20:47
    Vdp ging ook uit van geen medaille dus deed niet mee
05-08-2024 15:19
Wat een suf artikel. Temeer omdat het baanwielrennen niet eens is begonnen.
    07-08-2024 11:58
    de clicks bleven achter en dan plaatsen we een artikel met een uitnodigende kop erboven ;-)
05-08-2024 16:23
Waarschijnlijk hetzelfde algoritme als dat van Buienradar.
    05-08-2024 16:48
    Dus om de 5 minuten een andere voorspelling.

Reacties zijn gesloten.