Officiële partner Olympische Spelen roept op tot afgelasting
Er blijven stemmen opgaan om de Olympische Spelen in Tokio niet door te laten gaan. Ook de Japanse krant Asahi Shimbun een officiële partner van het sportfestijn, roept nu op tot afgelasting. De risico’s voor de publieke veiligheid en de druk die de Spelen op de zorg leggen vanwege de coronapandemie, zijn te groot.
Heel wat selecties voor de Olympische Spelen zijn de afgelopen periode al bekendgemaakt. Voor heel veel wielrenners staat de komende periode in het teken van hun olympische missie, maar in Japan groeit de weerstand tegen het evenement juist.
In een groot deel van Japan, waaronder in Tokio, geldt op dit moment de noodtoestand vanwege een toenemend aantal coronabesmettingen. Naar verwachting wordt de noodtoestand eind deze maand, minder dan twee maanden voor het begin van het prestigieuze sportevenement, opnieuw verlengd. Ook petities om de Olympische Spelen te annuleren worden veelvuldig getekend. Eerder deze maand was bijna zestig procent van de Japanners tegen het doorgaan van het sportevenement.
Reden voor Asahi Shimbun, een van de grootste kranten van het land, om uit te pakken met een editorial met als kop ‘Beslissing om af te gelasten’. “Wij vragen premier Yoshihide Suga om de situatie rustig en objectief te beoordelen en te beslissen om het evenement voor deze zomer niet door te laten gaan”, staat in het artikel dat veelvuldig op social media is gedeeld.
In de politiek blijft er vooralsnog voldoende steun voor het organiseren van de Olympische Spelen van 23 juli tot en met 8 augustus.

Je kunt verder de atleten toch prima afsluiten van het Japanse leven door ze in het Olympisch dorp te laten verblijven? Iets dat trouwens al jarenlang gebeurd.
Wanneer je vervolgens slechts beperkt publiek toelaat tot alle buitenevenementen en geen tot zeer weinig bij binnensporten, zie ik het probleem eigenlijk niet zo...
Mensen staren zich zo extreem blind op het voorkomen van besmettingen door corona. Daarmee wordt bijvoorbeeld de mentale gezondheid van mensen totaal uit het oog verloren. Het belang van 'brood en spelen' mag echt niet onderschat worden.
Het wereldwijde maatschappelijke belang van het doorgaan van de Spelen lijkt me dus veel hoger dan het niet al te grote risico dat een stel gevacineerde atleten in een afgesloten dorp met zich meebrengt.
Daarnaast zijn de er de afgelopen weken ca. 4.000 besmettingen gemiddeld per dag. Op 125 miljoen. In NL waren dat er afgelopen week gemiddeld 3.000 per dag meen ik. Op het hoogtepunt waren dit er 7.000 in Japan.
Uiteraard is de zorg en medische begeleiding een belangrijk punt, maar dit lijkt me niet iets wat onoplosbaar is? Dit lijkt mij het enige punt van zorg, om eerlijk te zijn. Wat als er 10 man in de wielerkoers valt en er geen plaats is in het lokale ziekenhuis? Hier moet over nagedacht worden, maar dit moet op te lossen zijn. Zeker met internationale steun.
Die steekproeven heb ik namelijk nog niet voorbij zien komen in de Engelstalige Japanse media. Daar is dit uiteraard ook onderwerp van gesprek, maar met een hele andere toon.
Ik begrijp ook niet die alsmaar wederkerende berichten over de vraag tot afgelasting in de media, precies of zij willen dat de OS niet doorgaan. We weten ondertussen dat de Japanners er niet achter staan maar dit was ook al het geval voor corona, ook toen was het grootste deel hiertegen maar dat wordt gemakshalve doodgezwegen.
Hier lijkt mij het mondiale belang toch voor te gaan op de eigen Japanse belangen. Zo'n spelen organiseren vereist een engagement.