Mads Pedersen snelt naar zege in waaierrit Parijs-Nice, Jorgenson en Arensman doen goede zaken
Na enkele ereplaatsen is het nu ook raak voor Mads Pedersen in Parijs-Nice. De Deen versloeg na een pittige etappe – waarin het peloton door toedoen van Visma | Lease a Bike in waaiers uiteen spatte – Joshua Tarling nipt in een sprint. Matteo Jorgenson gaat nog altijd aan de leiding in het klassement en deed – net als Thymen Arensman – zelfs goede zaken.
Na twee bijzonder zware dagen waren de sprinters weer aan zet. Althans, dat was toch de verwachting, want rit zes leek niet al te uitdagend. In de langste etappe van deze Parijs-Nice – de enige rit boven de tweehonderd kilometer – stonden er ‘slechts’ 1.400 hoogtemeters op het menu. Er waren onderweg nog wel drie keer bergpunten te verdienen, maar dit moest voor doorgewinterde profs geen problemen opleveren.
De laatste gecategoriseerde helling – de Côte de Mouriès (1,2 km à 5%) – lag ook nog eens op zo’n vijftig kilometer van de streep. In de finale volgde er nog wel een klimmetje (1 km à 5,8%) voor de tussensprint in Lançon-Provence, maar er was daarna nog genoeg tijd om de sprinttreinen op de rails te zetten voor een koninklijke spurt in Berre l’Étang.
Peloton – zonder Vingegaard – maakt jacht op vlucht
In Saint-Julien-en-Saint-Alban trokken de renners zich rond 11.30 uur op gang, met uitzondering van Jonas Vingegaard, de nummer twee van het algemeen klassement. De Deen kwam donderdag halverwege de vijfde rit ten val en ging – na overleg met de medische staf van Visma | Lease a Bike – niet meer van start. De meeste renners die wel op het appel verschenen, hielden zich in de eerste kilometers nog wat gedeisd.

foto: Cor Vos
Thomas Gachignard was daarentegen gebrand om vandaag mee te gaan in de vroege vlucht. De Fransman liet niets aan het toeval over en nam bij kilometerpaal nul al de benen. De renner van TotalEnergies kreeg met Rémi Cavagna (Groupama-FDJ) niet de eerste de beste landgenoot met zich mee. Dit tweetal kreeg niet veel later nog het gezelschap van de Tsjech Jakub Otruba (Caja Rural-Seguros RGA) en daarmee was de vlucht van de dag vertrokken.
Het peloton – aangevoerd door de mannen van Soudal Quick-Step – hield het verschil wel binnen de perken. De Belgische formatie wilde na enkele lastige dagen weer eens sprinten met Tim Merlier en hield de kopgroep dan ook binnen schootsafstand. Met een maximale voorgift van amper drie minuten, hoefden Cavagna, Otruba en Gachignard zich – in opnieuw verre van florissante weersomstandigheden – niet al te veel illusies te maken.

foto: Cor Vos
Cavagna staat er alleen voor, peloton spat uiteen in waaiers
Gachignard was echter vooral bezig met het sprokkelen van bergpunten en het veroveren van de bolletjestrui. De Fransman kwam ook effectief als eerste boven op de Côte de Pouzilhac (1,8 km à 5%) en nam zo het stokje over van João Almeida. Voor Gachignard bleek de buit daarmee binnen en hij liet zich vervolgens afzakken en opslokken door het peloton. Otruba hield het niet veel later ook voor bekeken en zo stond Cavagna er plots alleen voor.
Dit bleek voor de hardrijder van Clermont-Ferrand echter geen reden om de benen stil te houden. Cavagna reed onverstoorbaar verder, rondde als eerste de top van de Côte des Baux-de-Provence (2,5 km à 5,1%) en begon met een voorsprong van ruim twee minuten aan de laatste zestig kilometer. Alleen: Cavagna moest niet alleen opboksen tegen een peloton, maar ook de gure weersomstandigheden en een zeer verraderlijke wind.
Visma en INEOS slaan handen ineen
In het peloton was men ook gewaarschuwd, maar toch slaagde Visma | Lease a Bike erin om het peloton op de kant te zetten en in waaiers uiteen te laten spatten. Een eerste waaier van zeventien renners wist zich af te scheiden. Met leider Jorgenson, Victor Campenaerts, Edoardo Affini, Per Strand Hagenes, Bart Lemmen en Axel Zingle was de hele Visma | Lease a Bike-ploeg (na het uitvallen van Vingegaard) vertegenwoordigd.

Visma | Lease a Bike rijdt het peloton aan flarden – foto: Cor Vos
INEOS Grenadiers bleek ook bij de les, want klassementsrenner Thymen Arensman, Tobias Foss, Bob Jungels, Magnus Sheffield, Joshua Tarling en Samuel Watson zaten er ook nog bij na deze serieuze schifting. Net als Mattias Skjelmose, Mads Pedersen (Lidl-Trek), Maximilian Schachmann (Soudal Quick-Step), Florian Lipowitz en Matteo Sobrero (Red Bull-BORA-hansgrohe). Met Jorgenson, Lipowitz, Skjelmose en Arensman waren de nummers een, drie, zes en acht van het algemeen klassement van de partij.
Almeida en Martinez zijn niet mee
En João Almeida? De nummer vier in de stand en misschien wel grootste uitdager van Jorgenson had zich dan weer laten verrassen en was – in een tweede groep – op achtervolgen aangewezen. De vijfde in het klassement en Franse hoop op de eindzege, Lenny Martinez, zat in nog viezere papieren. De renner van Bahrain Victorious, die donderdag nog alle toppers de baas was in de lastige vierde rit, volgde in een derde waaier op vier(!) minuten van de kop van de koers.
Martinez zag op weg naar Berre l’Étang een goede eindklassering in rook opgaan. In de tweede groep was het dus vooral aan UAE Emirates XRG (de ploeg van Almeida en McNulty) om de scheve situatie recht te zetten, maar het verschil met de groep-Jorgenson werd alsmaar groter. Op dertig kilometer van de streep keken Almeida en co al tegen een achterstand aan van ruim een minuut.

foto: Cor Vos
In de eerste waaier werd er uitstekend rondgedraaid en zo zat de vaart er dus goed in. De vluchter van het eerste uur, Cavagna, was inmiddels bij de lurven gegrepen en zo was de koerssituatie vrij overzichtelijk. De eerste groep van zeventien renners (Cavagna had zich laten uitzakken) begon met een bonus van bijna anderhalve minuut aan de laatste twintig kilometer, waar nog een tussensprint lag. Daar deed Jorgenson goede zaken door de volle buit (zes seconden) aan bergpunten te pakken.
Na deze tussensprint ging het in sneltreinvaart naar de laatste kilometers, waar een sprint moest beslissen over winst en verlies. Al dacht Schachmann daar anders over. De Duitser van Soudal Quick-Step probeerde met een uitval onder de boog van de laatste kilometer de rest te verrassen, maar raakte niet weg. In de sprint die volgde, kwam topfavoriet Pedersen er met machtige halen. De Deen leek op weg naar een ‘eenvoudige’ zege, maar Tarling kwam in de laatste meters nog flink opzetten.
Er moest nog een jump aan te pas komen, maar Pedersen maakte wel zijn favorietenrol waar. Een sterke Tarling werd dus tweede, Samuel Watson kwam als derde over de streep. In de top-10 zien we verder nog de namen van Zingle, Sobrero, Sheffield, Skjelmose, Jorgenson, Schachmann en Arensman.

Het verschil aan de streep was nog zeer nipt – foto: Cor Vos
Deze renners kwamen de rit dus zonder tijdsverlies door, maar hoe anders is dit voor Almeida. De Portugees kwam bijna twee minuten na de binnenkomst van Pedersen over de streep en kan de eindzege nu wel vergeten. Martinez is een nog grotere verliezer: de Fransman verspeelde bijna negen minuten en maakt zo een flinke duikeling in het klassement.

Verder: Perfecte coup van Visma die hier PN (verder) veiligstellen en AE op een dreun uit de onderste kan trakteren. Erg knap gereageerd op het verliezen van Vingy, vind ik knap.
Dat sprintje had Pedersen best wat vlotter mogen winnen tegen Tarling...
Slecht in beeld gebracht. Wie het initiatief nam werd niet duudelijk.
Maar wat een ongelooflijk gesukkel bij de commentatoren. Zijn ellenlang aan het doorzeuren over de gele kaarten, het parcours en o o wat is die Cavagna goed bezig.
Zielloos ego-amateuristisch geneuzel.
Nou wellicht maar niet teveel reacties lezen voortaan.