Luis Leon Sanchez wint slot Ronde van België na lange solo

foto: Blanco Pro Cycling
Luis Leon Sanchez heeft de slotrit in de Ronde van België op zijn naam geschreven. De Spanjaard van Blanco Pro Cycling bleef in zijn eerste wedstrijd van het seizoen Francesco Gavazzi (Astana) en Philippe Gilbert (BMC Racing) voor. Tony Martins leiderstrui kwam nog even in gevaar, maar de Duitser zette in de slotfase alles recht.
De koninginnenrit in de Ronde van België werd gekleurd door een tiental leiders, die een maximale voorsprong van twee minuten mochten uitbouwen. Onder hen waren heuvelspecialisten als Sven Nys, Tom-Jelte Slagter, Alexander Kolobnev, Greg Van Avermaet en Johhny Hoogerland te vinden. Het verschil bleef lange tijd stabiel, tot BMC Racing op de Côte de Nantes het heft in handen nam.
Bovenop de Waalse kuitenbijter viel het stil in het peloton en reed een twintig koppige groep – met onder meer Luis Leon Sanchez, Jelle Vanendert, Tom Dumoulin en Wout Poels – naar de beperkte leidersgroep toe. Een echte samenwerking ontstond nooit, waarna Luis Leon Sanchez met Johnny Hoogerland het hazenpad koos. De Spanjaard reed zijn Nederlandse vluchtgenoot echter snel uit de wielen.
Dat was het moment voor Omega Pharma-Quickstep om vol de achtervolging in te zetten. Vlak voor het aanvatten van de laatste beklimming van La Redoute liep dat peloton de groep met Poels en Vanendert in. Op de beklimming zelf plaatste Philippe Gilbert zijn verwachte versnelling. Een sterke Tony Martin moest de wereldkampioen slechts enkele seconden laten wegrijden, en had hem enkele kilometers na de top alweer bij de kraag gevat.
Op dat moment van de wedstrijd had Luis Leon Sanchez nog steeds een voorsprong van een halve minuut op Gilbert en Martin, die inmiddels het gezelschap gekregen hadden van Francesco Gavazzi, Andreas Klöden en Jürgen Roelandts. Zij bleven alles geven in de achtervolging, maar kwamen niet veel dichter bij de Spaanse leider. Ook op de slotklim was niemand in staat een versnelling te plaatsen, waardoor Sanchez na een lange solo alleen vooruit bleef.
Ronde van België 2013 (2.HC)
Uitslag etappe 5: Banneux – Banneux
1. Luis Leon Sanchez (Spanje/Blanco Pro Cycling)
2. Francesco Gavazzi (Italië/Astana Team) op 27s
3. Philippe Gilbert (België/BMC Racing) z.t.
4. Andreas Klöden (Duitsland/Radioshack-Leopard)
5. Tony Martin (Duitsland/Omega Pharma-Quickstep)
6. Jürgen Roelandts (België/Lotto-Belisol) op 47s
7. Jérôme Baugnies (België/Elite-2) op 1m13s
8. Marcel Meisen (Duitsland/BKCP-Powerplus) op 1m16s
9. Yukiya Arashiro (Japan/Team Europcar) op 1m17s
10. Sergey Lagutin (Oezbekistan/Vacansoleil-DCM) z.t.
Algemeen klassement
1. Tony Martin (Duitsland/Omega Pharma-Quickstep)
2. Luis Leon Sanchez (Spanje/Blanco Pro Cycling) op 36s
3. Philippe Gilbert (België/BMC Racing) op 51s
4. Andreas Klöden (Duitsland/Radioshack-Leopard) op 1m18s
5. Tom Dumoulin (Nederland/Argos-Shimano) op 1m30s
6. Francesco Gavazzi (Italië/Astana Team) op 1m36s
7. Kristof Vandewalle (België/Omega Pharma-Quickstep) op 1m43s
8. Jürgen Roelandts (België/Lotto-Belisol) op 1m44s
9. Niki Terpstra (Nederland/Omega Pharma-Quickstep) op 1m49s
10. Alexey Tsatevich (Rusland/Katusha Team) op 2m04s