Lorena Wiebes klopt Marianne Vos na zinderend slot op WK Gravel
foto: Fotopersburo Cor Vos
zaterdag 11 oktober 2025 om 15:00

Lorena Wiebes klopt Marianne Vos na zinderend slot op WK Gravel

Lorena Wiebes heeft zich in Zuid-Limburg tot wereldkampioen gravel gekroond bij de elite vrouwen. Nadat de ontsnapte Shirin van Anrooij in extremis werd ingerekend, toonde Wiebes zich in een sprint van een klein groepje sneller dan titelverdedigster Marianne Vos. De Italiaanse Silvia Persico maakte het podium compleet.

De vrouwen vertrokken om iets na 11.00 uur vanuit Beek voor een wedstrijd van 131 kilometer over onverharde wegen en door de Limburgse heuvels. Van een vroege vlucht was geen sprake. Er waren wel uitvalspogingen, maar niemand wist echt een groot gat te slaan. Wel lieten de Nederlandse vrouwen zich van voren zien. Onder meer Shirin van Anrooij, Geerike Schreurs en Femke de Vries gaven gas op zo’n tachtig kilometer van de streep.

Niet veel later begon ook Lorena Wiebes zich te roeren. Ze voerde met Silvia Persico (Italië) in haar spoor de druk op, waardoor het peloton verder begon uit te dunnen. Op vijftig kilometer van de streep ontstond vervolgens een gevaarlijke kopgroep. De Nederlanders Maud Rijnbeek en Femke Gerritse reden weg met de Duitse Romy Kaspers. Titelverdedigster Marianne Vos en Wiebes roken het gevaar en maakten de sprong. Zo hadden we plots vier oranjehemden in de ontsnapping van vijf.

Vos en Wiebes rijden weg 
De voorsprong van de vijf liep op tot bijna een minuut, maar in de tweede groep viel het nog niet helemaal stil. Vooral Persico hield het tempo hoog, maar het verschil liep pas echt terug toen Femke de Vries een tegenaanval plaatste en er ook nog demarrages volgden van Femke Markus en Van Anrooij. Een klein groepje met vijf Nederlanders (Larissa Hartog en Yara Kastelijn nog niet genoemd), maar óók Persico en Julia Kopecky (Tsjechië) scheidde zich af. Op 35 kilometer van de finish waren zij tot op vijftien seconden genaderd van de koplopers.

Het leek erop dat de achtervolgers in één ruk naar voren zouden rijden, maar het verschil bleef lang schommelen tussen de tien en twintig seconden. Vooraan begon het ondertussen onrustig te worden. Vos viel tussen kilometer 25 en 20 voor de finish meermaals aan, maar haar grote concurrente Wiebes had steeds een antwoord. Rijnbeek, Gerritse en Kaspers moesten wel passen en vielen terug in de groep Markus-Van Anrooij.

Hergroepering
Vos testte Wiebes daarna nog eens op een korte helling, maar de twee Nederlanders bleven voorlopig bij elkaar. Op 17 kilometer van de streep kregen ze echter gezelschap. Eerst van Persico en vervolgens ook nog van Van Anrooij, Rijbeek, De Vries, Markus en Kopecky. Uiteindelijk kwamen ook Kastelijn en Hartog nog aansluiten. Vlak voor de Bronsdalweg, de ultieme scherprechter op het WK-parcours, waren we zo weer met tien rensters.

Kastelijn trekt door op de Bronsdalweg – foto: Fotopersburo Cor Vos

In aanloop naar de Bronsdalweg – een beklimming van een kilometer aan gemiddeld acht procent – anticipeerden De Vries en Markus. Al op het eerste deel van de klim volgde echter weer een hergroepering. Kastelijn begon nu de forcing te voeren. Daarna viel Vos aan, maar al snel nam Kastelijn weer over. Wiebes moest even een gaatje laten, maar haakte daarna haar karretje toch weer aan. Op de top sloot ook Persico weer aan, even later volgden ook Van Anrooij en Kopecky.

Haalt Van Anrooij het? 
Op twaalf kilometer van de finish reed de net teruggekeerde Van Anrooij weg. Ze pakte al snel twintig seconden, maar op dat moment begon Kopecky (nu uitkomend voor Tsjechië, de rest van het jaar ploeggenote van Wiebes bij SD Worx-Protime) op kop te rijden. Zodoende bleef het verschil lang stabiel. Het verschil liep zelfs een beetje terug, maar op twee kilometer had Van Anrooij nog altijd veertien seconden voorsprong. Op dat moment versnelde Kastelijn echter in de achtervolgende groep. Daardoor werd het gat nog wat kleiner.

Van Anrooij begon met voorsprong aan de laatste kilometer, maar zou uiteindelijk net niet standhouden. Kastelijn nam nog eens de kop en bracht Wiebes zo in winnende positie. Wiebes ging de sprint vervolgens zelf aan en moest enkel Vos nog af te zien houden. Laatstgenoemde kwam nog bijna naast haar concurrente, maar moest toen toch het hoofd buigen. Zo pakte Wiebes de wereldtitel. Vos werd tweede, Persico pakte het brons.

Shirt for ODRC EENDAG
RIDE Magazine
62 Reacties
11-10-2025 15:40
Tsja met rente, iedereen rijdt voor Wiebes, doet ze zelf wel eens wat terug??
11-10-2025 15:42
Bah wat een slechte winnaar. Waardeloos gereden van de oranjedames.
11-10-2025 15:46
Is er een bondscoach?
11-10-2025 16:15
Kopecký is contractueel verplicht in dienst van kopvrouw Wiebes te rijden; daar is niets mis mee. Maar wat Kastelijn doet is schandalig; niet meer selecteren voor WK en EK op de weg en in het veld!
11-10-2025 16:23
Lorena heeft gewoon haar portemonnee getrokken. En gaat nu Kopecky en Kastelijn betalen. Enige verklaring die logisch is imo. En dit kost NL een (bronzen) medaille.
11-10-2025 16:33
SD Worx heeft gewonnen dankzij die Tjechische diesel die kilometers lang de achtervolging leide en Lorena die het weer makkelijk afmaakte.
11-10-2025 16:46
Wat een lelijke en onnodige overwinning voor Lorena Wiebes bah.
11-10-2025 18:05
Kijk net naar de samenvatting op Eurosport.
Dit is toch nauwelijks een gravel parcours te noemen. Brede paden, heeeeeel veel asfalt. En natuurlijk fietspaden. Saai.
11-10-2025 18:15
Dit was een voorbeeld van een judaskus
11-10-2025 19:04
Heel onverdiend, onbegrijpelijk en een schande voor de sport.
11-10-2025 19:26
Nederland alweer met een staaltje onsportiviteit van het hoogste allooi, en een voorbeeld van hoe het NIET moet. Hoewel hij het tegendeel wil laten uitschijnen, slaagt ook Ten Dam er helemaal niet in van de Nederlandse vrouwen een echt team te maken.
11-10-2025 19:35
Iets wat krom is kun je onmogelijk recht lullen. Om het even in welke discipline: je rijd gewoon niet achter een landgenoot aan. En al helemaal niet als die in gewonnen positie ligt. Na het ek op de weg had ik hoop dat Laurens de wind eronder had, wel die hoop is weer vervlogen. Geflikt worden door je eigen roomie. En zo openlijk.
11-10-2025 20:04
Zelden iemand zo geflikt zien worden. Heel pijnlijk.
Is Kastelijn al gevonden? Of zit die al in het vliegtuig naar de Sechellen voor een gratis all in vakantie?

ten Dam mag aan de bak, leek het met het WK en EK redelijk op de rit te hebben binnen het team. Nu weer een flinke stap terug, en dat op een bijnummer. Wat een ellende.

Zou in de kop van dit bericht zinderend vervangen door ontluisterend
11-10-2025 20:12
Hoe zou Wiebes zich voelen? Zou ze zich achteraf toch schamen? Kreeg er zelf plaatsvervangende schaamte bij.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.