Klimrecord Mont Ventoux aan flarden gereden: voor Jan Bakelants is dit allerminst een verrassing
foto: Cor Vos
woensdag 23 juli 2025 om 12:38

Klimrecord Mont Ventoux aan flarden gereden: voor Jan Bakelants is dit allerminst een verrassing

De toptijd op de Mont Ventoux staat sinds 22 juli 2025 niet langer op naam van Iban Mayo. Tadej Pogačar reed dinsdag het twintig jaar oude record van de Spanjaard aan flarden tijdens de zestiende etappe van de Tour de France. Voor Jan Bakelants – die in de Tour aanwezig is als co-commentator voor Sporza Tour – komt dit zeker niet als een verrassing.

Velen hebben het record dat Iban Mayo in de Dauphiné van 2004 neerzette (55m51s) proberen te verbreken, maar iedereen beet zijn tanden stuk op de tijd van de Baskische berggeit. Niet Pogacar. Nadat hij een reeks aanvallen van Jonas Vingegaard beantwoordde, nam hij in de laatste meters nog even wat afstand van de Deen. En hij nam een nog grotere afstand van Iban Mayo.

Volgens de Roemeense klimtijdengoeroe Mihai Simion zette Pogacar over de 21 kilometer lange beklimming van de Mont Ventoux vanuit Bédoin een tijd van 54 minuten en dertig seconden neer, een dikke minuut sneller dan Mayo. En dat ondanks de felle tegenwind, maar dit is volgens Bakelants wel te verklaren. “Er werd vanaf de voet van de klim meteen een hoog tempo ontwikkeld”, schetst hij in zijn analyse voor Sporza.

“Ook het parcours was ideaal om een toptijd te realiseren. De vlakke aanloop, zonder hindernissen, zorgde voor weinig vermoeidheid bij de klassementsrenners eenmaal ze de Ventoux opdraaiden. Daarnaast zijn de twee tenoren (doelt op Pogacar en Vingegaard, red.) ook van zeer vroeg aangegaan en zijn ze steeds in een hoog tempo naar boven blijven rijden.”

Vingegaard en Pogacar op de Mont Ventoux – foto: Cor Vos

“Het werd eigenlijk tijd”
Vingegaard kreeg onderweg ook nog steun van zijn ploeggenoten Tiesj Benoot en Victor Campenaerts, die aanvankelijk deel uitmaakten van een omvangrijke kopgroep. “Het is enorm belangrijk dat je dan even op adem kunt komen”, aldus Bakelants. “Zo konden Vingegaard en Pogacar even een recuperatiemomentje inlassen.”

“Daarom ben ik eigenlijk niet verrast dat het record is gesneuveld. Het werd eigenlijk tijd. Je kunt het een beetje vergelijken met het breken van een oeroud record in de atletiek.”

RIDE Magazine
16 Reacties
23-07-2025 12:47
Jantje even vergeten dat Mayo die tijd neerzette in een klimtijdrit?

Tevens 4 minuten sneller dan froome in 2013 met een soort gelijke aanloop en de skytrain.

Prachtig hoe ze de rijdende apotheek die het peloton anno 2025 is, proberen te bagatalliseren.
    23-07-2025 13:16
    Zoals Jantje was vergeten dat het een klimtijdrit was, ben jij vergeten dat de rit in 2013 70km langer was en bijna 1500 extra hoogtemeters had?

    In 2013 was er overigens ook geen geweldige Sky-train. Sky kwam pas op 13km van de streep op kop met alleen Kennaugh en Porte. Quintana was daarvoor al weggereden, dus zo hard ging het niet.
    23-07-2025 13:22
    non-believer even vergeten dat Mayo die tijd meer dan 20 jaar geleden neerzette?

    Als je kijkt naar andere sporten dan is het over het algemeen best bijzonder als een record ouder is dan 20 jaar. En dan is wielrennen nog een sport waar er objectief meetbare verbeteringen zijn geweest op het gebied van o.a. de fiets en de kleding.

    Op basis waarvan baseer jij dat het huidige peloton een rijdende apotheek is? Als het alleen op basis van tijden en prestaties is dan vind ik dit namelijk behoorlijk ongefundeerd.
    23-07-2025 13:27
    En de omstandigheden gisteren waren quasi gelijk aan die van een klimtijdrit, de kilometers ervoor niet veel lastiger dan een opwarming die ze sowieso doen. Qua rijden was het tempo misschien wat minder egaal, maar was er wel nog de hulp van maar liefst 3 lead-outs.
    23-07-2025 13:31
    @maglia nog steeds meer dan 4 minuten sneller, moet je na gaan wanneer Pogi niet in het wiel was blijven hangen en echt gas had gegeven.

    @ snoep, harde feiten als klimtijden, en de historie van het gehele wielrennen ongefundeerd? Geloof wat je wil, maar kom niet aan met kleding want dan kom je wel erg naïef over.
    23-07-2025 13:46
    Waarom is iedereen zo negatief als het over records verbreken gaat?
    20 jaar evolutie van de FIETS, voeding, strategie en indeling van trainingen, stages, LEGALE supplementen, data van verbruik, lichaamsanalyses, ... Zijn voor velen niet voldoende dat records worden verbroken?
    De technologie en wetenschap is op die 20 jaar vele malen sterker geëvolueerd dan dat iemand procentueel beter werd van EPO of andere toestanden.

    En ja zo worden de huidige klimtijden verbroken die werden neergezet tijdens het EPO-tijdperk. Bijkomend worden vele van deze records momenteel verbroken door iemand die dan ook nog eens een zeer uitzonderlijk talent is.
    23-07-2025 13:51
    Zo uitzonderlijk dat hij het kan gedurende het gehele jaar en op alle verschillende terreinen.

    Dat is iets waar zelfs de EPO mannen zich niet aan waagden.

    Toch fijn, zo'n nieuwe fiets.
    23-07-2025 14:33
    @non-believer, klimtijden zijn helemaal niet zulke harde feiten. Die zijn mede afhankelijk van factoren die niet direct iets met de renner hebben te maken. Zoals o.a. temperatuur, wind, lengte van de etappe, plek in de etappe, plek in de rittenkoers, koersgedrag, kwaliteit van het wegdek, etc.

    Als je naar de historie kijkt kan je juist zien dat we nu in een heel andere tijd zitten dan 20 jaar geleden. Als je bijvoorbeeld de dopinggevallen van de laatste 5-10 jaar (na invoering van het bloedpaspoort) vergelijkt met die van 15-20 jaar geleden (voor de invoering van het bloedpaspoort) dan schets dat een heel ander beeld. Heb onlangs opgevangen dat wielrennen tegenwoordig relatief zelfs 1 van de schonere sporten is als je kijkt naar het aantal positieve gevallen.

    Dit is allemaal geen garantie dat er geen renners meer zijn die doping gebruiken, maar ik zie totaal geen aanleiding om het peloton een rijdende apotheek te gaan noemen.

    En ik kom toch echt met kleding aanzetten als 1 van de factoren. Dit is allesbehalve de voornaamste factor, maar de stappen die zijn gemaakt qua fiets en kleding zijn wel gewoon objectief meetbaar. Dit is de reden dat ik deze als eerste noemde.
    Verder heeft TaylorZwift al een opsomming gegeven van een aantal andere aanwijsbare factoren die een belangrijke rol spelen, maar in sommige gevallen iets lastiger zijn te kwantificeren.
23-07-2025 12:47
Hadden ze vroeger maar augurkensap
    23-07-2025 13:04
    Toen hadden ze Mayonaise

    (I’ll get me coat)
23-07-2025 13:53
Klimtijden zeggen niet alles, waanzinnig veel variabelen van invloed. Wat wel wat zegt: Vingy forceert deze prestatie bij Pogi en houdt het zelf ook tot het einde vol, dat wordt nog wat deze dagen!
23-07-2025 14:42
Mayo werd vlak hierna trouwens betrapt op hoge testosteron-waardes. Eerst geschorst maar later vrijgesproken ("lichaam maakte de stoffen zelf aan). Een paar jaar later betrapt op EPO en wederom werd z'n straf teruggedraaid. Na een nieuwe UCI-test bleek Mayo vol met die zooi te zitten.

Dat Pogacar zo'n record van een gedopeerde Mayo zo makkelijk weet te verpulveren (Pogacar: "ik hield me nog in") onder zwaardere omstandigheden zegt denk ik wel genoeg.

Enfin: onschuldig tot z'n schuld is bewezen.
    23-07-2025 16:23
    VIngegaard zat bij Pogacar in het wiel en deed het meeste kopwerk moeten we dan ook niet wachten of Vingegaard onschuldig is of klets jij maar wat uit je nek en roeptoeter ander Pogacar haters maar wat na ?
    23-07-2025 17:39
    @hugenholz,
    Dat zegt niet genoeg.

    Je mag best vraagtekens zetten, maar het is veel te makkelijk om alleen een klimtijd van nu en van 20 jaar geleden naast elkaar te leggen en dan direct conclusies te trekken. Er zijn minstens tientallen factoren die verschillen tussen beide prestaties en tijden kunnen verklaren.
23-07-2025 18:05
Bedankt maar weer, Jan. Ook fijn dat de Yates etappe er nog even bijstaat met de uitslag….
23-07-2025 20:48
De Ventoux zit altijd als enige berg in een etappe... (oké, uitzondering die keer dat ze hem 2x deden) Er liggen geen andere bergen in de nabijheid. Dat kan klimtijden wel enigszins vergelijkbaar maken toch.

Reacties zijn gesloten.