Jasper Philipsen klopt Olav Kooij na waaierspektakel in Elfstedenrace
foto: Cor Vos
woensdag 4 oktober 2023 om 15:37

Jasper Philipsen klopt Olav Kooij na waaierspektakel in Elfstedenrace

Jasper Philipsen heeft een spectaculaire waaiereditie van de Betcity Elfstedenrace gewonnen. Na bijna 200 kilometer door een winderig Friesland was hij de beste uit een kopgroep van dertien, die op 50 kilometer van de finish wegreed uit een eerste waaier. In de sprint was hij sneller dan Olav Kooij (Jumbo-Visma), die de sprint te vroeg aanging. Davide Bomboi bezorgde Tour de Tietema-Unibet een derde plek.

Het peloton reed vandaag de route van de laatste Elfstedentocht, maar dan tegen de klok in. Nieuw is dat niet, want de eerste vier edities én de zevende uitgave van het schaatsevenement gingen ook in omgekeerde volgorde: Dokkum, Franeker, Harlingen, Bolsward, Workum, Hindelopen, Stavoren, Sloten, IJlst, Sneek en terug naar Leeuwarden. En dat in net geen 200 kilometer.

De kopgroep van de dag ontstond in meerdere schuifjes en bestond uit louter continentale renners. Tim Marsman (Metec-Solarwatt), Max Kroonen (VolkerWessels), Wessel Mouris (Scorpions), Martijn Rasenberg (ABLOC CT), Rick Ottema (Allinq), Joren Bloem (Tour de Tietema-Unibet) en de Duitser Joshua Huppertz (Lotto-Kern Haus) vonden elkaar. Zij pakten iets meer dan drie minuten voorsprong op een onrustig peloton.

Kooij en Philipsen slaan slag in de waaiers
Door de wind brak de koers namelijk meerdere keren open. Tussen Bolsward en Workum wist een elitegroep van achttien renners, in de waaiers, de oversteek te maken. Onder meer Olav Kooij, Edoardo Affini, Lars Boven, Jasper Philipsen, Lionel Taminiaux, Fabio Van den Bossche, Tuur Dens, Søren Waerenskjold, Hartthijs de Vries en Davide Bomboi sloten vooraan aan.

De 20 koplopers pakten ruim een minuut voorsprong op de tweede ‘waaier’, maar ook vooraan zaten ze niet stil. Op weg naar IJlst werd de kopgroep op de kant gezet, waardoor dertien renners overbleven: Kooij, Affini, Boven, Philipsen, Van den Bossche, Taminiaux, Marsman, De Vries, Bomboi, Luka Mezgec, Rick Ottema, Huub Artz en Max Kroonen.

Kopgroep houdt stand tot in Leeuwarden
Onder meer Jayco AlUla, Intermarché-Circus-Wanty, Uno-X en Q36.5 hadden de grootste moeite om de kopgroep terug te pakken, maar kwamen 20 kilometer voor de finish toch terug tot op een halve minuut. Veel dichterbij kwam het peloton, met onder meer Dylan Groenewegen die de slag gemist had, echter niet. Het gat bleef hangen rond de 35 seconden.

Dat was ook de voorsprong van de dertien koplopers bij het binnenrijden van Leeuwarden, oftewel Ljouwert. Alpecin-Deceuninck en Jumbo-Visma probeerden er elk een sprint van te maken voor hun sprinter. Thuisrijder Hartthijs de Vries probeerde de geel-zwarte trein nog te verrassen, maar hij werd door Affini gecounterd.

Kooij maakte er een lange sprint van, maar dat bleek te vroeg. Philipsen kon zo vanuit zijn wiel eenvoudig naar de zege sprinten. De derde plaats werd opgeëist door de Belg Davide Bomboi van Tour de Tietema-Unibet, die Luka Mezgec naar de vierde plaats verwees.

foto: Cor Vos

RIDE Magazine
29 Reacties
04-10-2023 15:45
Belgen winnen wel erg veel de laatste tijd, hopelijk wint Mollema nog een keer de RvL ter compensatie.
    04-10-2023 15:54
    Dat niet alleen, het is is telkens een Belg (Philipsen, Merlier, De Lie) die een Nederlander (Kooij, Groenwegen, Jakobsen) klopt. Vraag mij af of het dit jaar al eens andersom is geweest.
    04-10-2023 16:02
    Alleen maar in wat onbeduidende koersjes als het WK, Milaan-San Remo, Parijs-Roubaix en onlangs nog in de Vuelta (Poels in de sprint tegen Evenepoel). ;)
    04-10-2023 16:02
    philipsen is een paar keer 2e geëindigd achter jakobsen. ga ervan uit dat het over rechtstreekse duels in sprints gaat
    04-10-2023 16:27
    Phillipsen is toch wel gruwelijk goed bezig dit jaar.
    In rechtstreekse duels voor de overwinning nog niet veel geklopt geweest.
    Was 2x 2de achter Jakobsen (Tirreno en Belgium tour). Eens 2° achter Merlier in Leiedal koerse.
    Eens tweede in tour achter Pedersen en natuurlijk 2de in Parijs achter Meeus.
    Dan nog eens derde in Binckback tour achter Welsford en Kooij.
    Dus eigenlijk altijd podium gesprint in 'pure' massasprints.
    Alle andere koersen sprintte hij niet voor de overwinning (na kopgroep). En won hij eigenlijk nog vaak de sprint voor achtervolgers (Roubaix na VdP, Tour-rit na Asgreen).
    04-10-2023 18:07
    @Jumbo

    In de Tour was het Wout tegen Wout. 1 Wout en 2 Wout. 1 Wout Was Nederland, 2 Wout was Belgie
04-10-2023 15:39
Te vroeg op kop voor Kooij en daarmee makkelijk voor Philipsen.
    04-10-2023 15:42
    Idd niet zo slim. En dan was er ook nog eens forse wind op kop.
    04-10-2023 18:06
    Kooy te vroeg uit zijn hok.
    04-10-2023 21:56
    Daarmee bedoelend?
04-10-2023 15:45
@Bas Tietema: ik zag vandaag een paar sterke contirenners. Geef zo'n Marsman en Kroonen een kans.
    04-10-2023 15:48
    Of Huub Arzt.
    04-10-2023 18:17
    Arts gaat naar de opleidingsploeg van Wanty, da's een betere kans.
    04-10-2023 18:23
    Luister je zult echt moeten winnen dan… je kan niet opeens met top 10 plekken iemand prof waardig noemen, hoe zeer je ze het allemaal gunt
04-10-2023 18:40
Beste sprinter ter wereld, maar aan Kooij gaat hij een vette kluif hebben in de toekomst. Wellicht wordt Philipsen zegekoning (mits enkele dagzeges in Turkije), maar of die titel veel voorstelt, is een andere vraag.
    04-10-2023 18:57
    Zal meer last hebben van iemand anders, denk ik LOL
04-10-2023 17:31
Wel leuk dat het op Omroep Friesland was. Commentaar in het Fries. Beeterdan in dat verfoeilijke Engels bij andere koersen en interviews. Wel jammer dat de twee commentatoren het steeds maar over wielrennen hadden en nauwelijks met topografische en toeristische info afkwamen. Voor dat laatste heb ik er op afgestemd.
    04-10-2023 18:31
    Commentaar in het Fries, je wilt met deze koers laten zien hoe mooi Friesland is en dan ga je dat doen in een dialect wat niemand verstaat. Toeristisch gezien erg slim. Oh ja het is een taal :-)
    04-10-2023 21:43
    [b]@Bierbrouwer[/b] Zelfs voor een geboren en getogen Brabander zoals ik was het Friese commentaar goed te volgen. Maar zoals met elke taal die niet je moedertaal is, moet je wel bereid zijn te luisteren.
    05-10-2023 11:07
    @Cornelius: Voor mij dezelfde achtergrond , ook geboren en altijd woonachtig in Brabant, ervaring gisteren. Ik vond die twee op Omroep Friesland het helaas bijna alleen maar over de koers en over Friese renner uit een recent verleden hebben. Wat ik o.a. miste was toen ik zag dat de renners in de finale twee keer de Zwette overstaken daar met geen woord over gerept werd. De Zwette waar in laatste Elfstedentocht bijna iedereen in donker schaatste. Dit maar een voorbeeld van de vele dingen die miste.
    05-10-2023 11:18
    Zet jij nu werkelijk een wielerkoers aan om te checken of de commentator wel alle weetjes vermeld die jij (en 98% van de Friezen) allang weet?
    05-10-2023 21:35
    Als niet Fries is dat zo ongeveer de enige reden de TV op te zetten voor die koers. Dat boeit me veel meer dan de koers. Ook omdat ik de streek een beetje ken door zelf een aantal keren de Elfsteden route geschaatst te hebben. Was deze koers ergen in bijvoorbeeld Ost Friesland geweest zou ik de TV überhaupt niet hebben aangezet. Behalve als ik helemaal niets te doen zou hebben en Karsten Kroon met Jeroen Van Belleghem te beluisteren zouden zijn
04-10-2023 17:54
Bomboi!
04-10-2023 18:12
Start en Finish op 1 km van mijn huis was wel een mooie dag
alleen verder niet veel beleven daar en finish locatie niet echt
aantrekkelijk vond ik.
04-10-2023 15:58
Vingers in de neus. Weliswaar tegen Janneke en Mieke, maar maakt niet uit: de zegeteller loopt verder op voor de Vlam van Ham: 15 stuks.
    04-10-2023 21:02
    Goed genoeg voor de Vlaamse media om er een strijd van te maken voor de internationale zegekoning tussen Pogacar (16) en Philipsen (15, net als Vingegaard en Roglic zeker?). Om die reden zou hij ook nog naar de Presidential Tour of Turkey afzakken waar er 6 op 8 ritten zal gespurt worden tegen Janneke, Cavendish en Mieke.
    Dat er al iemand is met meer dan 20 UCI-zeges (Superman Lopez) wordt gewoon niet vermeld óf genegeerd omdat het toch maar tegen Janneke en Mieke was in Zuid-Amerika.
    Weer typisch voorbeeld van de Vlaamse kerktorenmentaliteit, alsof die pelotonvulling waartegen hij koerst in die 1.1 kermiskoersen hier ook maar in de buurt van een overwinning zouden komen in pakweg de Ronde van Colombia.
    04-10-2023 21:51
    @Cochise: dat geldt dan ook voor Pro Cycling Stats, toch een gerennomeerde wielersite. Sorteer maar eens op individual wins en daarna individual pro. Geen spoor meer van Lopez.
    04-10-2023 22:39
    Oelala, sorry voor de teentjes. Ik vind dit niet zo belangrijk hoor. Meestal een sprinter die die 'titel' meeneemt, logisch ook dat die daar een doel van maken (en dan zegt het ook wel wat, t.o.v. de andere sprinters, toch?). Voor mijn part mogen Roglic, Pogacar of Vingegaard het halen hoor. En vergat je niet Evenepoel te vermelden?
    04-10-2023 23:56
    @cochise - de 1.1 koersen die philipsen wint, hebben een gemiddelde startlist quality van iets meer dan 200. de ronde van colombia heeft een startlist quality van 30 (dankzij lopez, zonder hem zou het 10 zijn)

Reacties zijn gesloten.